Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Asus PRIME X570-P

εκανα αναβαθμιση στο τελευταιο bios

Version 26062020/08/1718.7 MBytes

PRIME X570-P BIOS 2606
"Improve system performance and stability
Improve Fan control function
Improve DRAM stability
Update AM4 AGESA combo V2 PI 1.0.8.0
Improve system stability
Improve DRAM performance"

και απο τοτε το συστημα ειναι ασταθες

και επισης εχω προβληματα στον ηχο

κανει παρασιτα...

Δεν μπορω να κανω downgrade bios, δεν με αφηνει η μητρικη

καμια ιδεα?

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε (ακόμα με 1.0.0.3 ABBA είμαι και δε βλέπω να αλλάζει)😁. Πάντως δε χρειάζεται καν flashback/dos flasher, γίνεται και με απλό rename στις asus να κάνεις downgrade. Πχ κάνε rename το παλιό σε 26061.cap. ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ LOAD OPTIMIZED DEFAULTS ΑΠΟ ΠΡΙΝ. Και πάλι μπορεί να αφήσει κουσούρια, γιατί το νέο bios είχε settings ίσως που δεν είχε το παλιό.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ilos είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε (ακόμα με 1.0.0.3 ABBA είμαι και δε βλέπω να αλλάζει)😁. Πάντως δε χρειάζεται καν flashback/dos flasher, γίνεται και με απλό rename στις asus να κάνεις downgrade. Πχ κάνε rename το παλιό σε 26061.cap. ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ LOAD OPTIMIZED DEFAULTS ΑΠΟ ΠΡΙΝ. Και πάλι μπορεί να αφήσει κουσούρια, γιατί το νέο bios είχε settings ίσως που δεν είχε το παλιό.

Δοκιμασα με rename, δεν μ αφηνει παλι. 😕

Και δεν εχει bios flashback Κουμπι η μητρικη μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δοκιμασα με rename, δεν μ αφηνει παλι. 😕

Και δεν εχει bios flashback Κουμπι η μητρικη μου :(

Last resort υπάρχει η κλασική μέθοδος με το afudos που δούλευε και σε msi x370 που είχα, αλλά είναι at your own risk με όλη την σημασία της λέξεως. Τι μνήμες έχεις? Δοκίμασε για λίγο να απενεργοποιήσεις το XMP και δες πως συμπεριφέρεται το σύστημα. Αν είσαι stable έτσι θα περίμενα μέχρι να βγει νέο bios, εκτός αν έχεις eeprom programmer εύκαιρο.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ilos είπε

Last resort υπάρχει η κλασική μέθοδος με το afudos που δούλευε και σε msi x370 που είχα, αλλά είναι at your own risk με όλη την σημασία της λέξεως. Τι μνήμες έχεις? Δοκίμασε για λίγο να απενεργοποιήσεις το XMP και δες πως συμπεριφέρεται το σύστημα. Αν είσαι stable έτσι θα περίμενα μέχρι να βγει νέο bios, εκτός αν έχεις eeprom programmer εύκαιρο.😁

G.Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC

νομιζω με τις μνημες στα 2133 ηταν οκ 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν ήξερα οτι θα άλλαζε τίποτα (ή μόνο προς το χειροτερο ) θα έμενα το πολύ στο 1407.

Βλέπω κάτι σχόλια στα 2 βίντεο του BUILDZOID και αναρωτιέμαι αν έχω χάλια 3600 ή πέφτει τρολάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

image.png.76f61565e9c97be6b3abed56f5821c8e.png

Dual rank DJR, δεν έχω καθόλου εμπειρία. Υποτίθεται πάντως είναι ανώτερες από CJR που αντικατέστησαν. Με SR AFR που είχα εμπειρία σε x370, δεν ήταν και η καλύτερη.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν εχετε χρονο και γνωριζει καποιος καλα τον 3900x, θα μπορουσε να μου πει αν οι παρακατω θερμοκρασιες σε σχεση με την αποδοση του φαινονται φυσιολογικα?
Θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμοι περιπου και το Aio ειναι το kraken x73 με thermal grizzly παστα. Δοκιμασμενο οτι εχει μπει καλα (3 φορες το χω βγαλει κι εχω ξανακανει πληρη εγκατασταση για να ειμαι σιγουρος, γιατι απ την αρχη οι θερμοκρασιες μου φαινονταν αρκετα υψηλες)

 

Ευχαριστω προκαταρβολικα οποιον ασχοληθει γιατι εγω πλεον παω πασο :) Πρεπει να χω διαβασει οτι thread υπαρχει αυτη τη στιγμη για τα ερωτηματα μου αλλα τελικα μαλλον μου τυχε μουφα chip απ οτι φαινεται.

benchs.jpg

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαίνονται τα νούμερα, ανέβασε 5 χωριστές εικόνες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

G.Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC

νομιζω με τις μνημες στα 2133 ηταν οκ 😕

Δε σου δουλεύει με DOCP ή ρυθμίζεις manually όλες τις τιμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε φαίνονται τα νούμερα, ανέβασε 5 χωριστές εικόνες

Δε σου δουλεύει με DOCP ή ρυθμίζεις manually όλες τις τιμές;

Sorry!

Tωρα ειναι καλυτερα?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ambient έχεις; Είναι υψηλή η θερμοκρασία νερού που έχεις. Εγώ είμαι σε idle με 29C νερό όταν η ambient είναι 25.

Τα νούμερά σου γενικά είναι λίγο χαμηλά, σε στοκ εγώ πιάνω 7200-7250 και με PBO 200-120-132 πιάνω 7480-7500. Σε στοκ είμαι στους 72-73 βαθμούς, με PBO ανεβαίνει και πάνω από 76-77.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Τι ambient έχεις; Είναι υψηλή η θερμοκρασία νερού που έχεις. Εγώ είμαι σε idle με 29C νερό όταν η ambient είναι 25.

Τα νούμερά σου γενικά είναι λίγο χαμηλά, σε στοκ εγώ πιάνω 7200-7250 και με PBO 200-120-132 πιάνω 7480-7500. Σε στοκ είμαι στους 72-73 βαθμούς, με PBO ανεβαίνει και πάνω από 76-77.

Τη στιγμη των τεστ ηταν γυρω στους 30 βαθμους (μολις ειχα γυρισει απο διακοπες και δεν ειχε μπει aircodition για μερες).

Το idle του νερου παντα μου ξεκιναει απ τους 37-38. Βεβαια ενα μηνα το εχω οποτε δεν το δοκιμασα σε πιο κρυες συνθηκες.

Αλλα αν οπως ειπες σε στοκ εισαι 72-73 βαθμους με 25 θερμοκρασια δωματιου, τοτε το delta ειναι ιδιο με το δικο μου. Τι ψυξη χρησιμοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atsddd είπε

Τη στιγμη των τεστ ηταν γυρω στους 30 βαθμους (μολις ειχα γυρισει απο διακοπες και δεν ειχε μπει aircodition για μερες).

Το idle του νερου παντα μου ξεκιναει απ τους 37-38. Βεβαια ενα μηνα το εχω οποτε δεν το δοκιμασα σε πιο κρυες συνθηκες.

Αλλα αν οπως ειπες σε στοκ εισαι 72-73 βαθμους με 25 θερμοκρασια δωματιου, τοτε το delta ειναι ιδιο με το δικο μου. Τι ψυξη χρησιμοποιεις?

Corsair H110i. Λογικά η δική σου είναι καλύτερη. 30 βαθμοί ambient είναι ψηλά. Την έχω front mounted ώστε να παίρνει φρέσκο κρύο αέρα από μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...