Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, petasis είπε

Εμένα δεν είναι σταθερό ούτε στα 1800... (5950Χ).

Aυτό φοβάμαι πως δεν είναι γκαντεμιά, εκτός και αν είσαι υπεργκαντέμης, αλλά μάλλον ένδειξη defect... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Aυτό φοβάμαι πως δεν είναι γκαντεμιά, εκτός και αν είσαι υπεργκαντέμης, αλλά μάλλον ένδειξη defect... 

Τι είδους ελάττωμα θα μπορούσε να είναι; Νομίζω ότι είναι σχεδιαστικό το θέμα (οι ελεγκτές μνήμης στους επεξεργαστές της amd θέλουν δουλειά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά και οι 5000 το ίδιο IO die δεν έχουν με τους 3000 (global foundries 12nm); οπότε δύσκολο να υπάρχει βελτίωση στο fclk. Η αλήθεια είναι ότι στον δικό μου δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πάνω από 1900. Μήπως ήρθε η ώρα; :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petasis είπε

Τι είδους ελάττωμα θα μπορούσε να είναι; Νομίζω ότι είναι σχεδιαστικό το θέμα (οι ελεγκτές μνήμης στους επεξεργαστές της amd θέλουν δουλειά).

Πολλά μπορεί να πάνε στραβά σε μια γραμμή παραγωγής και να μην βγει το die όπως πρέπει. Οι ελεγκτές μνήμης που λες ότι χρειάζονται δουλειά, από την 2η γενιά έπιαναν μερικοί τα 1800MHz στο IF, με την 3η να θεωρείται το μικρότερο standard.

Όταν τώρα μου λες ότι σε flagship (καλό bin) 4ης γενιάς σε βελτιωμένο node, δεν μπορείς να κρατήσεις αυτά που θεωρούνται τελείως δεδομένα... 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά και οι 5000 το ίδιο IO die δεν έχουν με τους 3000 (global foundries 12nm); οπότε δύσκολο να υπάρχει βελτίωση στο fclk. Η αλήθεια είναι ότι στον δικό μου δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πάνω από 1900. Μήπως ήρθε η ώρα; :P

Δεν είναι θέμα node, είναι θέμα βελτίωσης του process. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Νίκο έχω 30 στο δωμάτιο, τι PBO θες ρε άνθρωπε, θα μου το ανατινάξεις το PC; 😂
Και το κουτί κομπλέ είναι, 500DX από την beQuiet με 6 ανεμιστήρες πάνω. 

30 στο δωμάτιο είναι πρόβλημα, και εγώ έχω την D15 με ένα ανεμιστήρα και τίποτα άλλο στο κουτί. Πάνω από 66C δεν πάει foul load. 

48 λεπτά πριν, petasis είπε

Εμένα δεν είναι σταθερό ούτε στα 1800... (5950Χ).

Μήπως είναι ελαττωματικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nick0lis είπε

30 στο δωμάτιο είναι πρόβλημα, και εγώ έχω την D15 με ένα ανεμιστήρα και τίποτα άλλο στο κουτί. Πάνω από 66C δεν πάει foul load.

66 Full load μου φαινεται φουλ... παραλογο. Τι boost clock εχεις και σε τι φορτιο τα βλεπεις αυτα τα temps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
59 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aυτό φοβάμαι πως δεν είναι γκαντεμιά, εκτός και αν είσαι υπεργκαντέμης, αλλά μάλλον ένδειξη defect... 

Technically πρέπει να μπορούν να κάνουν 1600. Στην σελίδα της AMD λέει memory up to 3200MHz, οτιδήποτε πιο πάνω είναι OC. Η AMD είναι υποχρεωμένη να δίνει τσιπακια που κάνουν σίγουρα 1600 fclk, άρα το να μην κάνει 1800 δεν είναι defect..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

66 Full load μου φαινεται φουλ... παραλογο. Τι boost clock εχεις και σε τι φορτιο τα βλεπεις αυτα τα temps;

Σε compile make -j32, 4200-4300mhz 66C κάποιες φορές 4400 69C pbo closed vcore 1.10. μητρική vision d 550

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Technically πρέπει να μπορούν να κάνουν 1600. Στην σελίδα της AMD λέει memory up to 3200MHz, οτιδήποτε πιο πάνω είναι OC. Η AMD είναι υποχρεωμένη να δίνει τσιπακια που κάνουν σίγουρα 1600 fclk, άρα το να μην κάνει 1800 δεν είναι defect..

You must be fun at parties :P
Ναι το ξερω οτι τεχνικα 3200 δινει στοκ και το παραπανω ειναι OC, αρα δεν μας ενδιαφερει. Στο insomnia ειμαστε ομως, οχι στο reddit, για να λεμε τετοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

You must be fun at parties :P
Ναι το ξερω οτι τεχνικα 3200 δινει στοκ και το παραπανω ειναι OC, αρα δεν μας ενδιαφερει. Στο insomnia ειμαστε ομως, οχι στο reddit, για να λεμε τετοια. 

χαχαχ ναι βρε απλά θέλω να τονίσω ότι το να μην κάνει 1800 δεν είναι defect, δεν θα βγει RMA δηλαδή. 1600 είναι το spec.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Σε compile make -j32, 4200-4300mhz 66C κάποιες φορές 4400 69C pbo closed vcore 1.10. μητρική vision d 550

Ωραια, rendering video εγω, 4475-4500MHz all core, 1.325V (όλα stock/auto). Εξηγεί πολλά. 

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

χαχαχ ναι βρε απλά θέλω να τονίσω ότι το να μην κάνει 1800 δεν είναι defect, δεν θα βγει RMA δηλαδή. 1600 είναι το spec.. 

Καλά αν σώνει και καλά θέλει RMA υπάρχουν... άλλοι τρόποι. Απλώς πρέπει να σε έχει φτύσει Intelας στο μάτι για να μην πιάνει τα 1800MHz καλά καλά ο 5950X (να πω ότι ήταν κανάς 3100...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

1.325v δεν είναι πολύ για στοκ ; 1.32-1.33ν είμαι με pbo στα 4800-4850 για ώρες στους 75C το χειμώνα.

Νόμιζα default σε όλους είναι το 1.10-1.11ν

Τι να σου πω, τόσο ζητάει το CPU (VID Value). Λες να είναι #justmsistuff ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...