Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο 5800 τραβάει περισσότερο ρεύμα από τον 5950, κάπου στο 1.20 υπέθεσα το default, το 1.32 μου φαίνεται πολύ. Κάνε τις δοκιμές όταν μπορέσεις. Πιθανών να κάνω λάθος και να δουλεύει έτσι ο 5800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Πολλά μπορεί να πάνε στραβά σε μια γραμμή παραγωγής και να μην βγει το die όπως πρέπει. Οι ελεγκτές μνήμης που λες ότι χρειάζονται δουλειά, από την 2η γενιά έπιαναν μερικοί τα 1800MHz στο IF, με την 3η να θεωρείται το μικρότερο standard.

Όταν τώρα μου λες ότι σε flagship (καλό bin) 4ης γενιάς σε βελτιωμένο node, δεν μπορείς να κρατήσεις αυτά που θεωρούνται τελείως δεδομένα...

Θα μπορούσα να θεωρήσω ότι έπεσα σε κακό κομμάτι, αν δεν είχα απογοητευτεί από το QVL της μητρικής. Πολλά κιτ 4*32 GB, που στα 3600 παίζουν τα μισά (!) (δηλαδή μόνο 2 από τα 4 στικς), και μόνο 1 να παίζουν και τα 4.

Οπότε δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα 1800MHz είναι δεδομένα. Είναι όντως δεδομένα τα 1800 για 4*32 GB RAM;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν αφήσεις το voltage, το scalar και το ratio στο auto τότε δεν υπάρχει θέμα, κανονίζει μόνος του την τάση και είναι safe. Σε prime95 θα πέσει πολύ η τάση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, petasis είπε

Θα μπορούσα να θεωρήσω ότι έπεσα σε κακό κομμάτι, αν δεν είχα απογοητευτεί από το QVL της μητρικής. Πολλά κιτ 4*32 GB, που στα 3600 παίζουν τα μισά (!) (δηλαδή μόνο 2 από τα 4 στικς), και μόνο 1 να παίζουν και τα 4.

Οπότε δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα 1800MHz είναι δεδομένα. Είναι όντως δεδομένα τα 1800 για 4*32 GB RAM;

4 dual rank sticks δεν είναι και ότι καλύτερο για να σηκώσεις ψηλά σε συχνότητα τις ραμ  ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BabisTs είπε

4 dual rank sticks δεν είναι και ότι καλύτερο για να σηκώσεις ψηλά σε συχνότητα τις ραμ  ....

Ε, στα λόγια μου έρχεστε, είναι σχεδιαστικό θέμα. Σε κιτ 4*32, ακόμα ψάχνω αν είναι σταθερά τα 3466...

(Σε μνήμες με XMP για ιντελ 4000 (!), με τα timings των 4000 σε 3466).

Επίσης, έχω δει και 3-4 L3 cache errors τους μήνες που τους έχω. Έστειλα logs στην AMD, προσπαθούσαν να με πείσουν να βάλω windows, και τελικά μου είπαν να τον στείλω RMA. Πολύ εύκολα το πρότειναν, αλλά πώς μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία;

Και είναι σίγουρο ότι δεν φταίει το bios που ακόμα πειράζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, petasis είπε

Ε, στα λόγια μου έρχεστε, είναι σχεδιαστικό θέμα. Σε κιτ 4*32, ακόμα ψάχνω αν είναι σταθερά τα 3466...

(Σε μνήμες με XMP για ιντελ 4000 (!), με τα timings των 4000 σε 3466).

Επίσης, έχω δει και 3-4 L3 cache errors τους μήνες που τους έχω. Έστειλα logs στην AMD, προσπαθούσαν να με πείσουν να βάλω windows, και τελικά μου είπαν να τον στείλω RMA. Πολύ εύκολα το πρότειναν, αλλά πώς μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία;

Και είναι σίγουρο ότι δεν φταίει το bios που ακόμα πειράζουν;

είναι μεγάλος ο φόρτος.....εδώ από τα single ranks (2x8) o 5600X έφτασε μπουτάρισμα (όχι stable) στα 4200mhz/c16 με 4133/c16 stable ......με το που μπήκαν 4 ραμ kit (4X8gb)  πάνω από 4066mhz/c16 δεν βλέπει ο 5600Χ με stable 4000/c16 με ίδιο bios και στις δύο περιπτώσεις .....σκέψου πόσο φορτίο δίνεις εσύ με 4Χ16gb...είναι δύσκολο project στις περισσότερες περιπτώσεις για να δουλέψουν πολύ ψηλά έτσι αυτές οι ραμ που έχεις και προϋποθέτουν πολύ καλό if αλλά και mobo...

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Εμένα δεν είναι σταθερό ούτε στα 1800... (5950Χ).

Στοιχηματίζω ότι με 2x8 η CPU σου θα είναι σταθερή και στα 2000 IF.

Απλά οι υπερβολές έχουν και τις συνέπειες τους.

Δεν είναι ούτε λογικό ούτε αναμενόμενο να δουλέψουν 128GB DDR4 @ 3600MHz και πάνω σε mainstream πλατφόρμα. Υποθέτω ότι πολλοί θα το έχουν καταφέρει αλλά αυτοί θα είναι μάλλον η εξαίρεση.

Για 128GB πας σε Threadripper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

είναι μεγάλος ο φόρτος.....εδώ από τα single ranks (2x8) o 5600X έφτασε μπουτάρισμα (όχι stable) στα 4200mhz/c16 με 4133/c16 stable ......με το που μπήκαν 4 ραμ kit (4X8gb)  πάνω από 4066mhz/c16 δεν βλέπει ο 5600Χ με stable 4000/c16 με ίδιο bios και στις δύο περιπτώσεις .....σκέψου πόσο φορτίο δίνεις εσύ με 4Χ16gb...είναι δύσκολο project στις περισσότερες περιπτώσεις για να δουλέψουν πολύ ψηλά έτσι αυτές οι ραμ που έχεις και προϋποθέτουν πολύ καλό if αλλά και mobo...

Ναι, αλλά οι μνήμες είναι πιστοποιημένες στα 4000. Δηλαδή, επεξεργαστές της ιντελ τις τρέχουν στα 4000. Για αυτό λέω ότι κάπου υστερεί η amd.

(Το δικό μου φορτίο είναι 4*32 - 128 GB RAM. Πάντα όταν φτιάχνω σύστημα βάζω το μέγιστο της μνήμης που υποστηρίζει ο επεξεργαστής.)

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Στοιχηματίζω ότι με 2x8 η CPU σου θα είναι σταθερή και στα 2000 IF.

Απλά οι υπερβολές έχουν και τις συνέπειες τους.

Δεν είναι ούτε λογικό ούτε αναμενόμενο να δουλέψουν 128GB DDR4 @ 3600MHz και πάνω σε mainstream πλατφόρμα. Υποθέτω ότι πολλοί θα το έχουν καταφέρει αλλά αυτοί θα είναι μάλλον η εξαίρεση.

Για 128GB πας σε Threadripper...

Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά. Έχω threadripper, και δυστυχώς είναι ψοφίμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Ναι, αλλά οι μνήμες είναι πιστοποιημένες στα 4000. Δηλαδή, επεξεργαστές της ιντελ τις τρέχουν στα 4000. Για αυτό λέω ότι κάπου υστερεί η amd.

(Το δικό μου φορτίο είναι 4*32 - 128 GB RAM. Πάντα όταν φτιάχνω σύστημα βάζω το μέγιστο της μνήμης που υποστηρίζει ο επεξεργαστής.)

με dark hero που έχεις ,από mobo είσαι μπόμπα....μόνο αν ξαναδοκιμάσεις την τύχη σου για άλλον cpu....όλοι οι cpu δεν ανεβάζουν το ίδιο σε ραμ (είτε ιντελ / είτε amd)....επίσης το ότι έτρεξαν σε έναν ίντελ δεν σημαίνει ότι αν βάλεις έναν άλλο ίδιο intel cpu θα τις τρέξει ..μπορεί να είναι μπανάνας σε if ο amd ....αλλά  όπως και να έχει δίνεις και εσύ μεγάλο φορτίο με 128gb ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά είναι κανείς εδώ με x570 dark hero? εχω 5950x και πρόσφατα άλλαξα και το AIO που είχα από 240mm σε 360mm λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά τελικά μάλλον δεν έκανε καμία διαφορά. Προσπαθώ να πετύχω ένα stable OC έστω στα 4.5ghz all core και με dynamic overclock με threshold στα 75A  αλλά μου χτυπάει συνεχώς 90C και βλέπω να ρίχνει τα clocks. Επίσης  προσπαθώ να βρω stable ρυθμίσεις με  prime95 (με κλειστο avx) αλλα ακόμα και 4.3ghz all core να βάλω με 1.29vcore μετα από λίγη λεπτά τουλάχιστον ένας worker θα σταματήσει. Υπάρχει περίπτωση να έχω πετύχει χάλια κομμάτι και να ζητάει τόσο ρευμα? θα ήθελα να βγάλω σύντομα άκρη με αυτό γιατί έχω ακόμα λίγες μέρες περιθώριο με το amazon για να το στειλω πισω και να δοκιμάσω την τύχη μου με άλλο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...