Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, markbass είπε

Παιδιά είναι κανείς εδώ με x570 dark hero? εχω 5950x και πρόσφατα άλλαξα και το AIO που είχα από 240mm σε 360mm λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά τελικά μάλλον δεν έκανε καμία διαφορά. Προσπαθώ να πετύχω ένα stable OC έστω στα 4.5ghz all core και με dynamic overclock με threshold στα 75A  αλλά μου χτυπάει συνεχώς 90C και βλέπω να ρίχνει τα clocks. Επίσης  προσπαθώ να βρω stable ρυθμίσεις με  prime95 (με κλειστο avx) αλλα ακόμα και 4.3ghz all core να βάλω με 1.29vcore μετα από λίγη λεπτά τουλάχιστον ένας worker θα σταματήσει. Υπάρχει περίπτωση να έχω πετύχει χάλια κομμάτι και να ζητάει τόσο ρευμα? θα ήθελα να βγάλω σύντομα άκρη με αυτό γιατί έχω ακόμα λίγες μέρες περιθώριο με το amazon για να το στειλω πισω και να δοκιμάσω την τύχη μου με άλλο κομμάτι.

μια χαρά δουλεύει στοκ ο επεξεργαστής, καλοκαίρι γιατί να τον κάνεις OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@markbass κουτί? Ποια αιο 360? Δοκίμασες με curve? 

corsair 570x εχω, ανοιχτό όμως και απο AIO το Corsair Icue H150I Rgb Pro Xt. 

 

11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μια χαρά δουλεύει στοκ ο επεξεργαστής, καλοκαίρι γιατί να τον κάνεις OC?

Θέλω να τον βάλω για 3D rendering για κάτι δουλειές και θέλω να κερδίσω λίγο έξτρα χρόνο, εχω καλη θερμοκρασία μέσα στον χώρο που έχω το κουτι, κοντά στους 20 βαθμους οπότε δε νομίζω ότι παίζει ρόλο οτι είναι καλοκαίρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, markbass είπε

corsair 570x εχω, ανοιχτό όμως και απο AIO το Corsair Icue H150I Rgb Pro Xt. 

 

Θέλω να τον βάλω για 3D rendering για κάτι δουλειές και θέλω να κερδίσω λίγο έξτρα χρόνο, εχω καλη θερμοκρασία μέσα στον χώρο που έχω το κουτι, κοντά στους 20 βαθμους οπότε δε νομίζω ότι παίζει ρόλο οτι είναι καλοκαίρι τώρα.

έχει έτοιμο θέμα με τα ίδια προβλήματα 5950X και την λύση στο ποιο κάτω post με τους ryzen 5000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ICE-T είπε

έχει έτοιμο θέμα με τα ίδια προβλήματα 5950X και την λύση στο ποιο κάτω post με τους ryzen 5000 

Αυτό εδω εννοείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω διαφορά για πω την αλήθεια.
Απλά μου κάνει η 1660 ti μου πολλά crashes σε ότιδήποτε 3D τώρα τελευταία και δεν ξέρω αν είναι κανένα bios setting που πείραξα ή τα έπαιξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, djuan1988 είπε

image.png.0fb94c8067d7e56ecd274413bc21b250.png

Λέω να το κάνω το update. Χάνω ρυθμίσεις ή απλά το περνάει από επάνω;

σώσε τις ρυθμίσεις σε ένα στικάκι fat32 και τις περνας μετά

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάζει agesa δεν περνάς παλιά settings. Τουλάχιστον σε μένα ποτέ δεν έκανε post και έπρεπε να κάνω reset bios.
Καλό είναι να θυμάσαι λίγο-πολύ τα βασικά που είχες αλλάξει και να τα κάνεις εκ νέου με το νέο bios.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 8:13 ΠΜ, comfuzio είπε

Όταν αλλάζει agesa δεν περνάς παλιά settings. Τουλάχιστον σε μένα ποτέ δεν έκανε post και έπρεπε να κάνω reset bios.
Καλό είναι να θυμάσαι λίγο-πολύ τα βασικά που είχες αλλάξει και να τα κάνεις εκ νέου με το νέο bios.

 

από τα save profile's ισχύει αλλά όταν τα κάνεις save σε USB  και τα περάσεις μετά μια χαρά δουλεύουν σε Asus X570/B550, δοκιμασμένο είναι δεν το έγραψα απλώς για να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...