Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Γιατί αν δεν πάει σε ελαφρή load δεν θα πάει και σε βαρύ, πχ Cinebench είμαι κοντά 2k πόντους κάτω 

Αν κανεις δοκιμη το Red Dead Redemption 2 για παραδειγμα στο ειπα , που χρειαζεται 12gb ram & δουλευει περισσοτερο το cpu απο την  gpu δεν θα καταλαβεις τιποτα , αν μεινει οπως λες τοτε φταει το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Αν κανεις δοκιμη το Red Dead Redemption 2 για παραδειγμα στο ειπα , που χρειαζεται 12gb ram & δουλευει περισσοτερο το cpu απο την  gpu δεν θα καταλαβεις τιποτα , αν μεινει οπως λες τοτε φταει το bios

Μπα ούτε στο RDR2 δείχνει να ανεβάζει πάνω από τα 4272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

ναι, έκανα και μερικά πειράματα αλλά δεν λέει να ανεβάζει πάνω από 4272

02.12.2022-16.00.28

 

Γυρνα πισω , εχει μερες που ''φαγωθηκες'' για το agesa , για ποιο λογο περασες το bios το beta ακομη προσπαθω να το καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έβαζα ρε συ τα beta bios της Asus αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα όπως αυτό τώρα.
Κατά τ'άλλα σταθερό φαίνεται, έκανε το κλασικό με το frame drop με το ftpm.
Πρέπει να ανεβάσουν αλλαγές στο agesa για να ξέρουμε τι κάνανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Πάντα έβαζα ρε συ τα beta bios της Asus αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα όπως αυτό τώρα.
Κατά τ'άλλα σταθερό φαίνεται, έκανε το κλασικό με το frame drop με το ftpm.
Πρέπει να ανεβάσουν αλλαγές στο agesa για να ξέρουμε τι κάνανε

Δεν έχω δει ποτέ κανονικό changelog για τις αλλαγές στο agesa.

Σχεδόν πάντα το καλύτερο bios δεν είναι το τελευταίο (από άποψη επιδόσεων και RAM OC). Ιδίως για παλαιότερα CPU το καλύτερο συνήθως είναι κάποιο από αυτά που είχαν βγει πριν την επόμενη γενιά CPU.

Ελπίζω να σε αφήσει η μητρική της Asus να κάνεις downgrade το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο bios για zen 2 από πλευράς επιδόσεων από όσα είχα δοκιμάσει ήταν το αρχαίο 1.0.0.3 ABBA. Είχε χαλαρά τα καλύτερα 1-2-4 threads ρολόγια. Το θέμα είναι ότι τάϊζε και λίγο παραπάνω τάση (οπότε χρειαζόσουν και λίγο uv). Τα μετέπειτα κάνουν πιο σωστή διαχείριση της τάσης (το 4021 δε χρειάζεται καν uv), αλλά δε πιάνει το cpu σε gaming πχ τα ίδια ρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξα GPU και PSU τα πράγματα δεν χωράνε στο H500i και θα πάω για το Lian Li O11 Dynamic XL μτχ από γνωστό έτσι ώστε να έχω σωστό cable management και airflow...αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για τα usb headers, από ότι είδα το Lian Li θέλει 2 USB 3.0 headers από mobo +1 type C, η x570-e gaming δίνει νομίζω 1 μόνο Header + 1 Type C, έχει κανείς άλλος το case αυτό; αν ναι, τι λύση έχει βρει για να έχει όλα τα USB με τέτοιο board;
Χωριστό pci-e > usb με internal header ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Τώρα που άλλαξα GPU και PSU τα πράγματα δεν χωράνε στο H500i και θα πάω για το Lian Li O11 Dynamic XL μτχ από γνωστό έτσι ώστε να έχω σωστό cable management και airflow...αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για τα usb headers, από ότι είδα το Lian Li θέλει 2 USB 3.0 headers από mobo +1 type C, η x570-e gaming δίνει νομίζω 1 μόνο Header + 1 Type C, έχει κανείς άλλος το case αυτό; αν ναι, τι λύση έχει βρει για να έχει όλα τα USB με τέτοιο board;
Χωριστό pci-e > usb με internal header ή κάτι άλλο;

τι μηκος εχει η καρτα σου θυμισε με λιγο

323 mm?

κοιτα και αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

τι μηκος εχει η καρτα σου θυμισε με λιγο

323 mm?

κοιτα και αυτο

 

Product Size 323*158*60mm

Ωραίο φαίνεται αλλά ξεφεύγει η τιμή κατά πολύ σε σχέση με το Lian Li O11 Dynamic XL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν άλλαξα CPU από 3900x σε 5900x.
Τι πρέπει να περιμένω από ρολόγια στον 5900x;

Για αρχή βλέπω αυτά με το ίδιο BIOS 4203 το οποίο από μόνο του μετά από 3-4 μέρες ανέβασε και στον 3900x ρολόγια -όχι όπως πριν αλλά 4550MHz max-.

image.png.bd2b68f7e1e0491d343634a2338d796f.png

5 cores στα 4950Mhz μου φαίνεται πολύ καλό, αλλά γενικά τι πρέπει να είναι αυτό που πιάνει αυτό το chip;

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έτρεχες την ώρα που πήρες αυτό το screenshot? Γιατί εγώ βλέπω μόνο 2 cores στα 4800ΜΗz? Το current δεν είναι πιο σωστό να βλέπουμε; καθώς το max μπορεί απλά για κάποιο λόγο να έκανε ένα spike και να το κατέγραψε ως μέγιστο, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι το sustained

 

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2022 στις 2:38 ΜΜ, comfuzio είπε

Λοιπόν άλλαξα CPU από 3900x σε 5900x.
Τι πρέπει να περιμένω από ρολόγια στον 5900x;

Για αρχή βλέπω αυτά με το ίδιο BIOS 4203 το οποίο από μόνο του μετά από 3-4 μέρες ανέβασε και στον 3900x ρολόγια -όχι όπως πριν αλλά 4550MHz max-.

image.png.bd2b68f7e1e0491d343634a2338d796f.png

5 cores στα 4950Mhz μου φαίνεται πολύ καλό, αλλά γενικά τι πρέπει να είναι αυτό που πιάνει αυτό το chip;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kogos είπε

Τι έτρεχες την ώρα που πήρες αυτό το screenshot? Γιατί εγώ βλέπω μόνο 2 cores στα 4800ΜΗz? Το current δεν είναι πιο σωστό να βλέπουμε; καθώς το max μπορεί απλά για κάποιο λόγο να έκανε ένα spike και να το κατέγραψε ως μέγιστο, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι το sustained

 

Την ώρα του screenshot? Τίποτα μόνο το πρόγραμμα που έχω για Image editing (snagit) αλλά τα ρολόγια αυτά ήταν από αρκετές ώρες ανοιχτό pc που έπαιζα RDR2/GTAV Online/CP77 κτλ.
Δεν είναι τα effective clocks αυτά και με PBO Fmax Enchancer Enabled. Τώρα το έχω κλείσει και δεν βλέπω τέτοια clocks αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το έχω ανοιχτό ή κλειστό με τον 5900x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...