Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/1/2022 στις 8:37 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Μπορεί να φένεται λίγο περίεργο αλλά δεν έχω προσπαθήσεις να εγκαταστήσω win 7 στους νεότερους επεξεργαστές. Σίγουρα δουλεύουν σε 1ηε γενιάς ryzen. Σε 2ης γενιάς με ενσωματωμένα γραφικά δεν δούλευαν. Τουλάχιστον τότε. Δεν γνωρίζω αν βγάλει πλέον κάποια πατέντα.

Έχω εγκατεστημένα Windows 7 Ultimate x64 σε Ryzen 7 2700X με board ASUS TUF B450-Plus Gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/2/2022 στις 3:48 ΜΜ, johnpopexi είπε

Αυτό αναμασιέται πολύ αλλά προς το παρών σχεδόν καμία δεν έχει.
Η  msi ενα beta και το πήρε πίσω . Σε άφηνε με μη λειτουργικά usb.

Η μόνη που ξέρω ότι έχει 100% είναι η Asrock , αλλά ΟΧΙ σε b350.
Κάτι σαπάκια a320 και η pro4 x370. 
Και για cezanne apu(5600g) , μόνο στο deskmini x300. 

Σήμερα πήραν άλλες 4 Χ370, η Taichi έχει εδώ και 15 ημέρες.

Βγάζουν όλοι το ένα update μετά το άλλο για τους AL αυτόν τον καιρό (λογικό), τα 5ετίας chipsets/mobos είναι πολύ-πολύ κάτω στην ουρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skapodis είπε

Έχω εγκατεστημένα Windows 7 Ultimate x64 σε Ryzen 7 2700X με board ASUS TUF B450-Plus Gaming

Το πρόσθεσα μετά ότι δουλεύουν και σε 2ης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2022 στις 3:35 ΜΜ, ioannis__ είπε

πράγματι το upgrade path είναι μέχρι τον 5950Χ αλλά κάποιος που έχει 5600Χ ή 5800Χ τι θα κάνει που ξαφνικά θα χρειαστεί 16 πυρήνες; Είναι πολύ σπάνιο το ενδεχόμενο. Γι' αυτό σήμερα δεν έχει νόημα να πας σε zen3 για νέο σύστημα εκτός αν πας κατευθείαν στον 5950Χ αν σου χρειάζονται για δουλειά τόσοι πυρήνες.

Δεν ισχύει αυτό που λες, το έχουμε πει εκατό φορές. Μόλις έστησα 5900Χ, δες υπογραφή κου, εγώ έκρινα ότι αυτός είναι καλύτερος από της Intel και αξίζει τα λεφτά μου. Εσύ μιλάς έξω από το χορό, αλλά οι 5XXX εξακολουθούν να πουλάνε.

Και ποιος χέζetai για το upgrade path που το λέτε και το ξαναλέτε, μόνοι σας τα λέτε 3-4 άτομα. Σιγά μην αλλάξω επεξεργαστή για τα επόμενα 4 χρόνια τουλάχιστον. Μετά παίρνω νέο σύστημα με όλα τα καλούδια της εποχής.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RTW4ever είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες, το έχουμε πει εκατό φορές. Μόλις έστησα 5900Χ, δες υπογραφή κου, εγώ έκρινα ότι αυτός είναι καλύτερος από της Intel και αξίζει τα λεφτά μου. Εσύ μιλάς έξω από το χορό, αλλά οι 5XXX εξακολουθούν να πουλάνε.

Και ποιος χέζetai για το upgrade path που το λέτε και το ξαναλέτε, μόνοι σας τα λέτε 3-4 άτομα. Σιγά μην αλλάξω επεξεργαστή για τα επόμενα 4 χρόνια τουλάχιστον. Μετά παίρνω νέο σύστηκα με όλα τα καλούδια της εποχής.

Συμφωνούμε βασικά. Αυτό που λέω εγώ είναι αυτό που είπες στην δεύτερη παράγραφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Version 4203 Beta Version
2022/02/09 20.52 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4203
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.6b
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability,

 

Ε μα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έκανα flash χθες, πήρε κάνα 5λεπτο να πάει στο 80% και απο το 80 στο 100% σε 3-4".

Πέρασα τα settings ξανά από το 0 μιας που μιλάμε για αλλαγή 3(!)agesa codes και δεν είχα ποτέ επιτυχία να bootάρει το σύστημα με load profile από πιο παλιό agesa.

Δεν παρατήρησα ακόμα τουλάχιστον να κάνει αυτά τα κολλήματα που κάνει το ftpm μια φορά ανά κάμποσες ώρες ΑΛΛΑ εκεί που έπιανα σε 4 cores 4600 και στον 1 4650 (core 0) τώρα δεν βλέπω κανένας core να περνάει τα 4300!

Το έχω με PBO ανοιχτό (όπως το είχα άλλωστε και πάντα).

Θα κάτσω να δω πάλι τα settings μήπως και μου ξέφυγε κάτι αλλά σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά κάτω όχι μόνο σαν CPU speed αλλά και σε όλα τα benchmarks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Λοιπόν το έκανα flash χθες, πήρε κάνα 5λεπτο να πάει στο 80% και απο το 80 στο 100% σε 3-4".

Πέρασα τα settings ξανά από το 0 μιας που μιλάμε για αλλαγή 3(!)agesa codes και δεν είχα ποτέ επιτυχία να bootάρει το σύστημα με load profile από πιο παλιό agesa.

Δεν παρατήρησα ακόμα τουλάχιστον να κάνει αυτά τα κολλήματα που κάνει το ftpm μια φορά ανά κάμποσες ώρες ΑΛΛΑ εκεί που έπιανα σε 4 cores 4600 και στον 1 4650 (core 0) τώρα δεν βλέπω κανένας core να περνάει τα 4300!

Το έχω με PBO ανοιχτό (όπως το είχα άλλωστε και πάντα).

Θα κάτσω να δω πάλι τα settings μήπως και μου ξέφυγε κάτι αλλά σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά κάτω όχι μόνο σαν CPU speed αλλά και σε όλα τα benchmarks!

Δοκιμασε με κατι πιο βαρυ , λογικα πρεπει ν'ανεβουν τα cores ξανα , με υδροψυξη δεν εισαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Δοκιμασε με κατι πιο βαρυ , λογικα πρεπει ν'ανεβουν τα cores ξανα , με υδροψυξη δεν εισαι;

Όχι με Noctua NH-D15, παίζω εδώ και ώρα CK3 και δεν έχει ανέβει τίποτα. Με το προηγούμενο δεν έπρεπε να κάνω κάτι, με το που άνοιγα HWInfo ήταν όπως έπρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Όχι με Noctua NH-D15, παίζω εδώ και ώρα CK3 και δεν έχει ανέβει τίποτα. Με το προηγούμενο δεν έπρεπε να κάνω κάτι, με το που άνοιγα HWInfo ήταν όπως έπρεπε

Δεν παιζεις κατι ιδιαιτερα βαρυ , ποσο τις % σε δουλευει το cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

40% είναι τώρα αλλά και με το Cinebench είτε σε Single είτε σε Multi δεν αλλάζει κάτι

 

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

40% είναι τώρα αλλά και με το Cinebench είτε σε Single είτε σε Multi δεν αλλάζει κάτι

Γι αυτο δεν ανεβαινει και ουτε προκειται ν'ανεβει παρα μονο οταν χρειαστει , τοτε θα δεις τα cores να χτυπανε ψηλα ......απλα ειναι ''αναισθητος'' οτι και να τον κανεις

Οφειλεται στο bios και οπως σε ειπα μονο με κατι βαρυ θα το καταλαβεις

δοκιμασε το Red Dead Redemption 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, triplex1 είπε

 

Γι αυτο δεν ανεβαινει και ουτε προκειται ν'ανεβει παρα μονο οταν χρειαστει , τοτε θα δεις τα cores να χτυπανε ψηλα ......απλα ειναι ''αναισθητος'' οτι και να τον κανεις

Οφειλεται στο bios και οπως σε ειπα μονο με κατι βαρυ θα το καταλαβεις

δοκιμασε το Red Dead Redemption 2

Δεν έχει λογική αυτό που λες ρε συ!
Τα ίδια έκανα και πριν το update του BIOS τα ίδια και τώρα!
Με το 4021 είχα 4650 στο Core 0 και άλλα 3(καμιά φορά και 4) που πηγαίνανε 4600 και όλα τα άλλα cores 4375.
Τώρα με το νέο bios στα ίδια πράγματα δεν πάει κανένα πάνω από 4300!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Δεν έχει λογική αυτό που λες ρε συ!
Τα ίδια έκανα και πριν το update του BIOS τα ίδια και τώρα!
Με το 4021 είχα 4650 στο Core 0 και άλλα 3(καμιά φορά και 4) που πηγαίνανε 4600 και όλα τα άλλα cores 4375.
Τώρα με το νέο bios στα ίδια πράγματα δεν πάει κανένα πάνω από 4300!

Και γιατι θες να παει οταν δεν τραβαει ζορια , αυτο εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Και γιατι θες να παει οταν δεν τραβαει ζορια , αυτο εννοω.

Γιατί αν δεν πάει σε ελαφρή load δεν θα πάει και σε βαρύ, πχ Cinebench είμαι κοντά 2k πόντους κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...