Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Την ώρα του screenshot? Τίποτα μόνο το πρόγραμμα που έχω για Image editing (snagit) αλλά τα ρολόγια αυτά ήταν από αρκετές ώρες ανοιχτό pc που έπαιζα RDR2/GTAV Online/CP77 κτλ.
Δεν είναι τα effective clocks αυτά και με PBO Fmax Enchancer Enabled. Τώρα το έχω κλείσει και δεν βλέπω τέτοια clocks αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το έχω ανοιχτό ή κλειστό με τον 5900x

Τα ρολόγια σου είναι κανονικά, λίγο καλύτερα από τα δικά μου. Εγώ έχω καταλήξει ότι:

α. Αν βιάζομαι να τελειώσει ένα MT task ενεργοποιώ το PBO και βάζω μεγάλα limits.

β. Αν δεν είχα όρεξη να ψάχνω core - core θα έκλεινα το PBO ή θα έβαζα τα default limits και ένα μικρό all core CO (πχ -8).

γ. Αν υπάρχει όρεξη για ψάξιμο core - core το CO μπορεί να φτάσει και το -20 σε κάποιους πυρήνες.

δ. Αν το PC είναι αφιερωμένο σε render και MT task τότε το καλύτερο είναι ένα OC per CCD.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τα ρολόγια σου είναι κανονικά, λίγο καλύτερα από τα δικά μου. Εγώ έχω καταλήξει ότι:

α. Αν βιάζομαι να τελειώσει ένα MT task ενεργοποιώ το PBO και βάζω μεγάλα limits.

β. Αν δεν είχα όρεξη να ψάχνω core - core θα έκλεινα το PBO ή θα έβαζα τα default limits και ένα μικρό all core CO (πχ 8).

γ. Αν υπάρχει όρεξη για ψάξιμο core - core το CO μπορεί να φτάσει και το 18-20 σε κάποιους πυρήνες.

δ. Αν το PC είναι αφιερωμένο σε render και MT task τότε το καλύτερο είναι ένα OC per CCD.

Ξέρεις ήθελα απλά να δω αν έπεσα σε καλή σιλικόνη, σαν πρώτη εικόνα νομίζω είναι καλή παρτίδα. Καθαρά θέμα τύχης βέβαια αλλά είναι ωραίο αν πέσεις σε καλή παρτίδα!
Προς το παρόν έχω PBO enabled αλλά auto limits δεν το έχω ψάξει για το πως μπορώ να το κάνω all core ή per CCD OC.

για το δ. το PC Κάνει λίγο απ'όλα gaming κατά κύριο λόγο αλλά παίζει και αρκετό render με το camtasia (GPU Assisted) και πολλά VM!

Γενικά είδα πολλες διαφορές σε πολλά daily tasks με την αλλαγή από τον 3900x > 5900x και δεν το περίμενα να είναι τόσο μεγάλες και δραστικές οι αλλαγές! 
Βέβαια αυτό το πράγμα με το ftpm και το κόλλημα που κάνει στα w11 σε άκυρους χρόνους παραμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Ξέρεις ήθελα απλά να δω αν έπεσα σε καλή σιλικόνη, σαν πρώτη εικόνα νομίζω είναι καλή παρτίδα. Καθαρά θέμα τύχης βέβαια αλλά είναι ωραίο αν πέσεις σε καλή παρτίδα!
Προς το παρόν έχω PBO enabled αλλά auto limits δεν το έχω ψάξει για το πως μπορώ να το κάνω all core ή per CCD OC.

για το δ. το PC Κάνει λίγο απ'όλα gaming κατά κύριο λόγο αλλά παίζει και αρκετό render με το camtasia (GPU Assisted) και πολλά VM!

Γενικά είδα πολλες διαφορές σε πολλά daily tasks με την αλλαγή από τον 3900x > 5900x και δεν το περίμενα να είναι τόσο μεγάλες και δραστικές οι αλλαγές! 
Βέβαια αυτό το πράγμα με το ftpm και το κόλλημα που κάνει στα w11 σε άκυρους χρόνους παραμένει

Ποτε δεν τον εχω κλεισει PBO  απο την 1η ημερα που τον εβαλα επανω και εχεις και καλυτερη μητρικη απο την δικη μου υποτιθεται

Ριξε ενα cinebench R23 και συγκρινε με τον δικο μου απο το λινκ που ανεβασα (εχω 3 screenshot)

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ποτε δεν τον εχω κλεισει PBO  απο την 1η ημερα που τον εβαλα επανω και εχεις και καλυτερη μητρικη απο την δικη μου υποτιθεται

Ριξε ενα cinebench R23 και συγκρινε με τον δικο μου απο το λινκ που ανεβασα (εχω 3 screenshot)

image.png.2e5b22c7fa794e7b650b5a6991fdf382.png

21275 βγάζει με το fmax κλειστό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

image.png.2e5b22c7fa794e7b650b5a6991fdf382.png

21275 βγάζει με το fmax κλειστό

Σαν σκορ καλα εισαι και το hwinfo ανοιξε μαζι για να δεις πυρηνες

3s.png.35ff5575fc9490833a1a30c772f08a62.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ήμαστε σε λάθος thread

Spoiler

Εγώ βγάζω 20800 στο CB23 σε stock (χωρίς PBO και CO). Με -20 CO και PBO με m/b limits, 2X scalar, +150 auto OC πάει στους 22700. Με το daily -8 CO, 1X scalar, +75 auto OC στους 22150.

CB_23.png.7ad1057c6fa370940782bff241cf3964.png

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elpenor είπε

Νομίζω ήμαστε σε λάθος thread

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγώ βγάζω 20800 στο CB23 σε stock (χωρίς PBO και CO). Με -20 CO και PBO με m/b limits, 2X scalar, +150 auto OC πάει στους 22700. Με το daily -8 CO, 1X scalar, +75 auto OC στους 22150.

CB_23.png.7ad1057c6fa370940782bff241cf3964.png

 

Ναι αλλα δικαιολογειται ο comfuzio  εστω μια φορα γιατι ειναι σε αναβαθμιση απο 3900x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιας και έχω δοκιμάσει τις περισσότερες beta / alpha versions και σχεδόν όλα τα βίος που έχουν κυκλοφορήσει για την C8H + zen3 η καλύτερη από θέμα επιδόσεων με τα ποιο υψηλά ρολόγια και σχετικά πρόσφατη είναι η 3801 με agesa 1.2.0.3c στην οποία  και γύρισα πάλι 

Ολα τα agesa μετα τα 0.3c μειώνουν τις επιδόσεις με χαμηλότερα ρολόγια / τάση με αντάλλαγμα λίγο χαμηλότερη overall  κατανάλωση και χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Η 0.3c σε single core ρίχνει το load σε ένα από τα ποιο δυνατά cores και δεν κάνει πολλές εναλλαγές, κάποιες φορές λίγες κάποιες καθόλου ίσως να έχει και κάποια σχέση ανάλογα το load type
Δεν κόβει το vcore αν το edc στον 5900x είναι πάνω από 140A και έχει τη μικρότερη διαφορά μεταξύ effective core clock και pref core clock
Το καλύτερο balance mt/st που έχω βρει είναι με EDC 150A TDC 120A PPT 220W (τερματίζει στα 185 - 190w) +200mhz

Το CO είναι στο maximum stable εδώ και 6-8 μήνες χωρίς να κάτσει κάποιο reboot/freeze /bsod core0 -20 core4 -21 όλα τα υπόλοιπα -30

boost testing gia to max freq

bciSQeJ.png


cb23 mt παίζει 4620 - 4650 και st 4950- 5050

ZmuEtv3.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Deu164 Έχεις πολύ διαφορετικό CPU από το δικό μου, εμένα με -20/-30 CO βγάζει μόνο CB και P95, ότι άλλη δουλειά πάω να κάνω έχω προβλήματα.

Ίσως για αυτό να είναι τόσο καλό το 1.2.0.3c για εσένα ενώ οι περισσότεροι vendors το έχουν αφαιρέσει από τις σελίδες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Version 4204
2022/03/07 20.5 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4204
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.6b
2. Improve system performance and stability

Σημερα εβαλα και εγω στην b550 Pro4 , αρκετα καλα παει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Version 4403 Beta Version
2022/04/29 20.64 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4403
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.7
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Version 4403 Beta Version
2022/04/29 20.64 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4403
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.7
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Pro

Πλακα κανεις? εδωσαν agesa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...