Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ASDIC είπε

AMD fanboy εδώ.

Sapphire σε κάρτες γραφικών.

Gigabyte σε μητρικές.

Τίποτα άλλο δεν υπάρχει.

Πείτε κολλημένο , πείτε ότι θέλετε.

Ιντελα και Πέτσινος μακριά.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας ειλικρινά.

Αρκετά βγήκαμε οφφ τοπικ.

 

Gigabyte X570S Aero G 

5950X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Τι να σου πω ;

Μετά από 20 χρόνια ασους πήρα την gigabyte vision D, τελος για την ασους σε θέματα bios update.

για το bios  συμφωνω εχει μεινει πισω η asus , αλλα την gigabyte εγω προσωπικα δεν την μπορω καθολου , Ashrock & Msi .

Οριστε μητρικη με κακαλα , να την κανεις τι την 570 https://www.skroutz.gr/s/23873023/Asrock-B550-Extreme4-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Ασε που βλεπω αρχιζουν ξανα πανω οι τιμες , θα γελασουμε ξανα , τρελες πωλησεις θα γινουν παλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techspot.com/review/2475-ryzen-5800X3D-older-am4-motherboards/

Πολυ ενδιαφερον αρθρο συγκρινει τις επιδοσεις μητρικων με παλαιοτερα chipset κ ryzen 5000

 

Spoiler : δε χανουν καθολου σε επιδοσεις (εντελως αμελητεα διαφορα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MAG B550 Tomahawk εδωσαν το stable 1.2.0.7 agesa 

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B550-TOMAHAWK/support

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

MAG B550 Tomahawk εδωσαν το stable 1.2.0.7 agesa 

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B550-TOMAHAWK/support

Χθες κοίταξα και δεν😂😂😂👍🏻👍🏻👍🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Χθες κοίταξα και δεν😂😂😂👍🏻👍🏻👍🏻

Προσεχε δεν με μπαινει στο bios εμενα , αν δεν κανει δουλεια με την μπαταρια θα το κανω με το flash button

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εφυγε email στην υποστηριξη της MSI , η μητρικη δεν εκκινει και δεν παιρνει με flash button  το Α90 με το οποιο δουλευαν ολα , αν αυτοι εκει περα βγαζουν stable bios αλλο τοσο εγω ειμαι ο Σουπερμαν.

Θα εχει συνεχεια το εργο και θα γελασουμε .......ASUS & ASHROCK μεχρι να γινει πυρηνικος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Μολις εφυγε email στην υποστηριξη της MSI , η μητρικη δεν εκκινει και δεν παιρνει με flash button  το Α90 με το οποιο δουλευαν ολα , αν αυτοι εκει περα βγαζουν stable bios αλλο τοσο εγω ειμαι ο Σουπερμαν.

Θα εχει συνεχεια το εργο και θα γελασουμε .......ASUS & ASHROCK μεχρι να γινει πυρηνικος!!!

σου brickαρε την μητρική?

Έχω την ίδια μητρική και δούλεψε κανονικά. Δοκιμασες να βγάλεις τα πάντα, και επεξεργαστη και μνημες, και να κάνεις upgrade με το bios flashback button.

Εγώ πάντοτε πριν φλασάρω κάνω επαναφορά στα defaults (απενεργοποιημένο XMP κλπ.) σωζω, κάνω ρεσταρτ και μετα φλασάρω το νέο BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, duffyduck είπε

σου brickαρε την μητρική?

Έχω την ίδια μητρική και δούλεψε κανονικά. Δοκιμασες να βγάλεις τα πάντα, και επεξεργαστη και μνημες, και να κάνεις upgrade με το bios flashback button.

Εγώ πάντοτε πριν φλασάρω κάνω επαναφορά στα defaults (απενεργοποιημένο XMP κλπ.) σωζω, κάνω ρεσταρτ και μετα φλασάρω το νέο BIOS.

Ολα κανονικα , παντα με flash button οταν εχω υποψιες , το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τη γυρισω πισω , φλασαρει οση ωρα και να την αφησεις , δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να την ξεμπρικαρω ή αν το εχει καταφερει αλλος.

Οσα cmos εχω κανει στα 25+χρονια  αλλα τοσα εχω κανει στο σκουπιδι της msi...καλα vrm και κολοκυθια τουμπανα , επιβεβαιωθηκαν οι αποψεις μου για τα σκουπιδια της msi , gigabyte ουτε καν , Ashrock & Asus ξανα και ξανα μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Ηδη μου εχουν στειλει ticket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε CMOS και δοκιμασε με άλλο στικάκι, γιατι έχει θεματα με καποια στικακια. Εγω έχω ενα συγκεκριμένο για να της κάνω BIOS update.

Στο παλιο με τον 4790Κ εχω την Asrock Z97 Extreme6 η οποία απο την αρχη έχει καποια θεματα με τις ASMEDIA sata ports. Οπότε δεν θα ελεγα ότι είναι θέμα εταιρίας αλλά μοντέλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

βγαλε CMOS και δοκιμασε με άλλο στικάκι, γιατι έχει θεματα με καποια στικακια. Εγω έχω ενα συγκεκριμένο για να της κάνω BIOS update.

Στο παλιο με τον 4790Κ εχω την Asrock Z97 Extreme6 η οποία απο την αρχη έχει καποια θεματα με τις ASMEDIA sata ports. Οπότε δεν θα ελεγα ότι είναι θέμα εταιρίας αλλά μοντέλου.

Το εχω κανει.........σε απλη δεν παω ξανα , αν με πιασει η τρελα θα παρω την Taichi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@triplex1 Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα parts (τα πάντα, RAM, CPU, GPU, SSDs) από το pc και να αφήσεις το flashback για 20 λεπτά+.

Επίσης όλες οι μάρκες σήμερα σκουπίδια είναι, εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από καμία.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, elpenor είπε

@triplex1 Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα parts (τα πάντα, RAM, CPU, GPU, SSDs) από το pc και να αφήσεις το flashback για 20 λεπτά+.

22 εγραψε λιγο πριν elpenor θα τη δω μετα , φευγω για δουλεια τωρα και ηδη μου εχει φαει χρονο.

Ολα τα parts παιδια βγαλμενα ηταν και ειναι ακομη και τωρα .....θα δουμε , αλλη μια προσπαθεια θα την κανω

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...