Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris πρόβλημα


vtiiii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβγαλα σήμερα τους πολλαπλασιαστές ήταν μια χαρά εμφανισιακά . Το πήγα σε ένα συνεργείο που έχουν επαγγελματικό διαγνωστικό δεν βρήκαν κάτι. Μου έβαλαν καθαριστικο στην βενζίνη μου είπαν αν στο ξανακάνει έλα να σου βάλω 4 μεταχειρισμενους πολλαπλασιαστές που έχω και αν στο ξανακάνει να καθαρίσουμε μπεκ. Οταν γύρισα σπίτι το έβαλα στο διαγνωστικό που έχω στο κινητό μου και κοιταγα της live τιμές που έβγαζε .το μόνο που είδα που δεν μου καθόταν καλά ήταν το fuel trim bank 1 short term που ανεβοκατέβαινε από το 0,78 στο 0 στο ρελαντί και το 02 volts bank 1 sensor 1 που ανεβοκατέβαινε το latest value από 0,00 σε 0.72. Ενώ το 02 volts bank 1 sensor 2 ήταν στάσιμο στο 0,72 . Όλα αυτά ήταν στο ρελαντί. Δεν ξέρω αν είναι κάτι αν γνωρίζει κάποιος από αυτά ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμφανισιακα δεν φαινονται φιλε. εμενα μου εβγαζει missfire (πειρακι δηλαδη ) cylinder 1.

 

μπορει το προγραμμα σου να τα αναφερει αλλιως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vtiiii είπε

Έβγαλα σήμερα τους πολλαπλασιαστές ήταν μια χαρά εμφανισιακά . Το πήγα σε ένα συνεργείο που έχουν επαγγελματικό διαγνωστικό δεν βρήκαν κάτι. Μου έβαλαν καθαριστικο στην βενζίνη μου είπαν αν στο ξανακάνει έλα να σου βάλω 4 μεταχειρισμενους πολλαπλασιαστές που έχω και αν στο ξανακάνει να καθαρίσουμε μπεκ. Οταν γύρισα σπίτι το έβαλα στο διαγνωστικό που έχω στο κινητό μου και κοιταγα της live τιμές που έβγαζε .το μόνο που είδα που δεν μου καθόταν καλά ήταν το fuel trim bank 1 short term που ανεβοκατέβαινε από το 0,78 στο 0 στο ρελαντί και το 02 volts bank 1 sensor 1 που ανεβοκατέβαινε το latest value από 0,00 σε 0.72. Ενώ το 02 volts bank 1 sensor 2 ήταν στάσιμο στο 0,72 . Όλα αυτά ήταν στο ρελαντί. Δεν ξέρω αν είναι κάτι αν γνωρίζει κάποιος από αυτά ας μας πει.

Έχεις ΠΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vtiiii είπε

Καλησπέρα στην ομάδα . Έχω ένα Toyota Yaris μοντέλο 2006 με 250.000 χιλιόμετρα και μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία . Συχνά όχι πάντα στις 2000-2300 στροφές όταν το πηγαίνω πολύ χαλαρά μου κάνει κοψίματα το αμάξι και αν πατήσω κατευθείαν λίγο παραπάνω νκαζι σταματάει και ανεβάζει κανονικά στροφές.Ποιο μετά το ξανακάνει. Πυρακια δεν χτυπάει για να έλεγα μήπως ήταν η βενζίνη .μπουζι έχω αλλάξει .καθαρισα τον μαφ και την πεταλούδα αλλά πάλι τα ίδια.το έχω βάλει σε διαγνωστικό δεν βγάζει βλάβη ,δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω έχετε καμία ιδέα .

Με νεκρα σε αυτες τις στροφες τι κανει?

Να το περασεις μια και απο καυσαερια να δεις τι θα δειξει σε αυτες τις στροφες..

Πρεπει να βρεις την αιτια.. Ειναι απο ρευματα ή ατροφια..  πχ μπορει στο σημειο αυτο να μην δουλευει σωστα η αντλια βενζινης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, vtiiii είπε

Dark nightfall μπορείς σε παρακαλώ να μην χαλάς την ανάρτηση μου. Την πρώτη φορά δεν σου απάντησα .

Η απάντησή μου δεν είχε σκοπό να χαλάσει την ανάρτησή σου αλλά να "τρολλαρει" τον φίλο που λέει ότι τα "yaris δεν βγάζουν προβλήματα κτλ κτλ" απλώς δεν με πιάσατε😉.Να στο πω αλλιώς σε αμάξι 15 ετών και με 250.000km το να σου βγάλει ΕΝΑ πρόβλημα είναι σαν να μην έβγαλε κανένα.

Τσέκαρε και την αντλία βενζίνης αν δίνει σωστή πίεση κτλ κτλ γιατί αν έχει πρόβλημα δεν το δείχνει το διαγνωστικό/

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου δοκιμασε καθαριστικο συστηματος ψεκασμου και αλλαξε βενζιναδικο και φιλτρο βενζινης πιθανον στο συστημα τροφοδοσιας ειναι το θεμα βαλε και vpower εμενα ετσι λυθηκε. 

Εμενα ηταν η βενζινη σε κατι αντιστοιχο και οταν εδινα γκαζι δεν ειχε θεμα αλλα με σταθερο γκαζι  εκανε κοψιματακια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Έβαλα καθαριστικο βενζίνης .βενζινα έβαλα την προσφορά της vpower .μολις μου τελειώσει θα αλλάξω βενζινάδικο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόνος μου πισω διπλο καθισμα 6 βιδες torx νομιζω ,wd 40 να μαλακώσει η πισσα για το μεταλικο καπάκι-καλυμα μετά το έβγαλα με μαχαιρι ,τέλος ξεβιδωσα την τρομπα αφου εβγαλα το φις και τα σωληνάκια , η τρομπα ξεβιδώνει πολύ δυσκολα  με ενα ξύλο και βαριά το κατάφερα αλλιώς θέλει ειδικό εργαλείο... πρώτα απο όλα όμως αφαιρεσα την μπαταρία 

Επεξ/σία από ScooterSuzas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2019 στις 10:17 ΜΜ, vtiiii είπε

Καλησπέρα στην ομάδα . Έχω ένα Toyota Yaris μοντέλο 2006 με 250.000 χιλιόμετρα και μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία . Συχνά όχι πάντα στις 2000-2300 στροφές όταν το πηγαίνω πολύ χαλαρά μου κάνει κοψίματα το αμάξι και αν πατήσω κατευθείαν λίγο παραπάνω νκαζι σταματάει και ανεβάζει κανονικά στροφές.Ποιο μετά το ξανακάνει. Πυρακια δεν χτυπάει για να έλεγα μήπως ήταν η βενζίνη .μπουζι έχω αλλάξει .καθαρισα τον μαφ και την πεταλούδα αλλά πάλι τα ίδια.το έχω βάλει σε διαγνωστικό δεν βγάζει βλάβη ,δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω έχετε καμία ιδέα .

Φιλε ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα με σενα, λες και κατι κρατουσε το αμαξι να αναπτυξει ταχυτητα. Στον εγκεφαλο δεν εβγαζε τιποτα. Το ειχα στο συνεργειο για μερες. Ψαχναμε και δεν βρισκαμε κατι. Στο τελος καθαρισαμε την πεταλουδα και το προβλημα εξαφανιστηκε ενω παραλληλα αλλαξα και τον αισθητηρα λαμδα μετα. Ειμαι οκ απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...