Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα τελικα η Apple μη μπορωντας να βρει (πλεον/αλλο) θυματα για τις τελευταιες εκδοσεις των κινητων της προσπαθει να πατσισει την χασουρα απο τις επερχομενες μηχανες της....

Νομιζω της χρειαζεται μια σηκοβαρα (που λεμε εδω κατω) .......

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, chek2fire said:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει η νοοτροπία ότι ο επαγγελματίας είναι κάποιος ανώνυμος μλκ που του αρέσει να πετάει λεφτά αλόγιστα?

Ποιος έχει αυτή τη νοοτροπία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτούς που κράζουν για το stand. Αγοράζεις ένα monitor και περιμένεις να εκτελέσει τις βασικές λειτουργίες του με το που το βγάλεις από το κουτί του.

Και μία πολύ σημαντική βασική λειτουργία είναι να μπορεί να... σταθεί όρθιο επάνω σε μια οριζόντια επιφάνεια. No-brainer.

Μοιάζει με κακόγουστο αστείο. Χωρίς υπερβολή, είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο χωρίς ρόδες. Θα έπρεπε (άσχετα με την τιμή) να συμπεριλάβουν και μια απλή βάση στη συσκευασία και να αφήσουν τη συγκεκριμένη VESA ως έξτρα. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία εδώ είτε είσαι "επαγγελματίας" είτε "χομπίστας". Μάλιστα για τους επαγγελματίες είναι ακόμα χειρότερα. Ο χομπίστας μπορεί να γουστάρει να την στερεώσει και με καρφί στον τοίχο άμα λάχει...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, D.Luffy said:

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτούς που κράζουν για το stand. Αγοράζεις ένα monitor και περιμένεις να εκτελέσει τις βασικές λειτουργίες του με το που το βγάλεις από το κουτί του.

Και μία πολύ σημαντική βασική λειτουργία είναι να μπορεί να... σταθεί όρθιο επάνω σε μια οριζόντια επιφάνεια. No-brainer.

Μοιάζει με κακόγουστο αστείο. Θα έπρεπε (άσχετα με την τιμή) να συμπεριλάβουν και μια απλή βάση στη συσκευασία και να αφήσουν τη συγκεκριμένη VESA ως έξτρα. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία εδώ είτε είσαι "επαγγελματίας" είτε "χομπίστας". Μάλιστα για τους επαγγελματίες είναι ακόμα χειρότερα. Ο χομπίστας μπορεί να γουστάρει να την στερεώσει και με καρφί στον τοίχο άμα λάχει...

Τη βάση εννοείς ή τον αντάπτορα; Γιατί, αν έχω καταλάβει καλά, η βάση δεν είναι VESA.

Στο θέμα. Εγώ (και πολλοί άλλοι) θέλω να την βάλω για full screen monitor πάνω απ' τα work monitors, κρεμασμένη στον τοίχο. Δεν θέλω να πληρώσω μια βάση (όσο κι αν κάνει) που θα πάει στα σκουπίδια. Θα πληρώσω μόνο τον αντάπτορα, τον οποίο δεν θέλω μέσα στην τιμή, ώστε να έχω και την επιλογή να πάρω την Pro Stand, χωρίς να πληρώσω τον άχρηστο σ' αυτήν την περίπτωση αντάπτορα.
Πάντα είναι καλύτερα να έχεις την επιλογή σε χωριστά κομμάτια. Όσοι κράζουν, στην ουσία έχουν πρόβλημα με την τιμή. Ο άλλος λέει καλύτερα να την είχε μέσα στο πακέτο κι ας έκανε 6000.
Για ψυχολογικούς λόγους δηλαδή. Αυτό είναι το άρμεγμα που κάποιοι γράφουν, όχι το να σου δίνει την επιλογή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τη βάση εννοείς ή τον αντάπτορα; Γιατί, αν έχω καταλάβει καλά, η βάση δεν είναι VESA.

Στο θέμα. Εγώ (και πολλοί άλλοι) θέλω να την βάλω για full screen monitor πάνω απ' τα work monitors, κρεμασμένη στον τοίχο. Δεν θέλω να πληρώσω μια βάση (όσο κι αν κάνει) που θα πάει στα σκουπίδια. Θα πληρώσω μόνο τον αντάπτορα, τον οποίο δεν θέλω μέσα στην τιμή, ώστε να έχω και την επιλογή να πάρω την Pro Stand, χωρίς να πληρώσω τον άχρηστο σ' αυτήν την περίπτωση αντάπτορα.
Πάντα είναι καλύτερα να έχεις την επιλογή σε χωριστά κομμάτια. Όσοι κράζουν, στην ουσία έχουν πρόβλημα με την τιμή. Ο άλλος λέει καλύτερα να την είχε μέσα στο πακέτο κι ας έκανε 6000.
Για ψυχολογικούς λόγους δηλαδή. Αυτό είναι το άρμεγμα που κάποιοι γράφουν, όχι το να σου δίνει την επιλογή.

Μια απλή μεταλλική βάση θα μπορούσε να περιέχεται στο κουτί. Θα μπορούσε επισης άνετα να αναλάβει το μηδαμινό κόστος (ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής) η ίδια η Apple. 

Αυτό δεν σε περιορίζει ως προς την επιλογή σου για ξεχωριστά κομμάτια. Τα περισσότερα προϊόντα έχουν και αξεσουάρ. 

Το θέμα εδώ είναι ότι δεν μπορεις να την χρησιμοποιήσεις καθόλου χωρίς το stand. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νανε λέτε οι περισσότεροι που κολλάει αυτό το μηχάνημα με αλλά παρόμοια άλλη η χρήση του. Είμαι αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και έχω μπει σε πολλές εταιρίες και τα προϊόντα του μήλου είναι παντού ειδικά σε Εταιρίες που ασχολούνται με τεχνολογια. Μια τέτοια οθόνη δεν είναι για μένα και για τν Κώστα που γράφει στο ινσομνια ότι είναι πολλά τα λεφτά για την βάση αλλά ούτε για τν John στην Αγγλία π πέρνει 50κ το χρόνο όμως εταιρίες που ασχολούνται με εικόνες και βίντεο αγοράζουν. 

 

Ο όρος ότι είναι για επαγγελματίες είναι λάθος είναι για τα 5-10 άτομα π είναι σε καλές θέσης και θα το πάρουν για το σπίτι ότι πουλήσουν θα είναι σε εταιρίες. 

 

Παρτε το χαμπάρι ότι κάποια μηχανήματα δεν είναι για όλους. 

 

Επισης πριν γράψετε συγκρίνετε κατηγορίες δείτε σε ποια κατηγορία και μην το κάνετε σαν το μακ βοοκ που το συγκρίνετε με HP 800£ Που έχει καλύτερα σπεκς. 

 

Οι περισσότεροι που κράζετε δεν νομίζω ότι δουλεύετε πάνω στην τεχνολογια γιατί αν γίνετε αυτό και γράφετε όλα αυτά μάλλον δούλευετε στην Ελλάδα π η εταιρίες έχουν ακόμα windows xp.

  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις πολλές awkward moments του χθεσινού event ήταν η κορυφαία στιγμή που λέει για το stand και ακούγεται από κάτω ohhwatthefack#@999!! και να σταματάει να μιλάει για δευτερόλεπτα ο τυπάκος 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, D.Luffy said:

Μια απλή μεταλλική βάση θα μπορούσε να περιέχεται στο κουτί. Θα μπορούσε επισης άνετα να αναλάβει το μηδαμινό κόστος (ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής) η ίδια η Apple. 

Αυτό δεν σε περιορίζει ως προς την επιλογή σου για ξεχωριστά κομμάτια. Τα περισσότερα προϊόντα έχουν και αξεσουάρ. 

Μου θέμα εδώ είναι ότι δεν μπορεις να την χρησιμοποιήσεις καθόλου χωρίς το stand. 

Μα γιατί να την αγοράσεις χωρίς stand ή χωρίς τον αντάπτορα αν έχεις δική σου βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ή Apple τείνει να γίνει ο clown της τεχνολογίας.  

Και το λέω αυτό οχι για τις τιμές που στο κάτω κάτω αν θέλεις τις πληρώνεις, ούτε για το αν έχουν καλά τεχνικά χαρακτηριστικά τα προϊόντα της, ουτε για το αμφιλεγομενο design,  δεν είμαι και ο ειδικότερους άλλωστε,  αλλά για την νοοτροπία που δείχνει να παγιώνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, HALF EVIL said:

Εντάξει, ή Apple τείνει να γίνει ο clown της τεχνολογίας.  

Και το λέω αυτό οχι για τις τιμές που στο κάτω κάτω αν θέλεις τις πληρώνεις, ούτε για το αν έχουν καλά τεχνικά χαρακτηριστικά τα προϊόντα της, ουτε για το αμφιλεγομενο design,  δεν είμαι και ο ειδικότερους άλλωστε,  αλλά για την νοοτροπία που δείχνει να παγιώνεται.  

Ποια νοοτροπία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τη βάση εννοείς ή τον αντάπτορα; Γιατί, αν έχω καταλάβει καλά, η βάση δεν είναι VESA.

Στο θέμα. Εγώ (και πολλοί άλλοι) θέλω να την βάλω για full screen monitor πάνω απ' τα work monitors, κρεμασμένη στον τοίχο. Δεν θέλω να πληρώσω μια βάση (όσο κι αν κάνει) που θα πάει στα σκουπίδια. Θα πληρώσω μόνο τον αντάπτορα, τον οποίο δεν θέλω μέσα στην τιμή, ώστε να έχω και την επιλογή να πάρω την Pro Stand, χωρίς να πληρώσω τον άχρηστο σ' αυτήν την περίπτωση αντάπτορα.
Πάντα είναι καλύτερα να έχεις την επιλογή σε χωριστά κομμάτια. Όσοι κράζουν, στην ουσία έχουν πρόβλημα με την τιμή. Ο άλλος λέει καλύτερα να την είχε μέσα στο πακέτο κι ας έκανε 6000.
Για ψυχολογικούς λόγους δηλαδή. Αυτό είναι το άρμεγμα που κάποιοι γράφουν, όχι το να σου δίνει την επιλογή.

φαντάζομαι όταν πας να πάρεις:

- τηλεόραση, θα κάνεις φασαρία γιατί έχουν μέσα το δικό της τηλεκοντρόλ! άκου κει πως μας παίρνουν τα λεφτά! εσύ μπορεί να μη θες να πάρεις! γιατί να το πληρώσεις?? μπορεί να έχεις universal controller.. κινητό με υπέρυθρες.. μπορεί να θες να σηκώνεσαι κάθε φορά να αλλάζεις με το χέρι..

- κινητό, πάλι φασαρία! χειρότερη εδώ! κάθε χρόνο αλλάζεις κινητό, δε θα έπρεπε να έχουν φορτιστή μέσα! είχε το πρώτο που πήρες.. φτάνει πια...

- αυτοκίνητο. καλά, εδώ και αν το έχουν παραξηλώσει.. σου έχουν ζάντες και λάστιχα πάνω! και όχι μόνο αυτό, αλλά σου έχουν μια βασική έκδοση και άλλες που αν θες τις πληρώνεις ακριβότερα. τι μπούρδες είναι αυτές?? και τις ζάντες από το παλιό τι θα τις κάνεις? ή κάτι γαμάτες momo που χεις βάλει στο μάτι? χωρίς ζάντες από δω και πέρα! να το αφήσουν με το γερανό έξω στο πάρκινγκ! αισχοκέρδια! πληρώνεις ζάντες στο αυτοκίνητο! μπορεί να θες να το θες απλά για να ακούς μουσική χωρίς να βρέχεσαι! πρέπει να τσουλάει κιόλας?

υ.γ. τα παραπάνω προϊόντα βγαίνουν και σε εκδόσεις για pro.. ενημερώστε αν για κάποιο από τα pro προϊόντα ισχύει κάτι από τα παραπάνω.. μπορεί να μου διαφεύγει.. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, johnieXoX said:

φαντάζομαι όταν πας να πάρεις:

- τηλεόραση, θα κάνεις φασαρία γιατί έχουν μέσα το δικό της τηλεκοντρόλ! άκου κει πως μας παίρνουν τα λεφτά! εσύ μπορεί να μη θες να πάρεις! γιατί να το πληρώσεις?? μπορεί να έχεις universal controller.. κινητό με υπέρυθρες.. μπορεί να θες να σηκώνεσαι κάθε φορά να αλλάζεις με το χέρι..

- κινητό, πάλι φασαρία! χειρότερη εδώ! κάθε χρόνο αλλάζεις κινητό, δε θα έπρεπε να έχουν φορτιστή μέσα! είχε το πρώτο που πήρες.. φτάνει πια...

- αυτοκίνητο. καλά, εδώ και αν το έχουν παραξηλώσει.. σου έχουν ζάντες και λάστιχα πάνω! και όχι μόνο αυτό, αλλά σου έχουν μια βασική έκδοση και άλλες που αν θες τις πληρώνεις ακριβότερα. τι μπούρδες είναι αυτές?? και τις ζάντες από το παλιό τι θα τις κάνεις? ή κάτι γαμάτες momo που χεις βάλει στο μάτι? χωρίς ζάντες από δω και πέρα! να το αφήσουν με το γερανό έξω στο πάρκινγκ! αισχοκέρδια! πληρώνεις ζάντες στο αυτοκίνητο! μπορεί να θες να το θες απλά για να ακούς μουσική χωρίς να βρέχεσαι! πρέπει να τσουλάει κιόλας?

υ.γ. τα παραπάνω προϊόντα βγαίνουν και σε εκδόσεις για pro.. ενημερώστε αν για κάποιο από τα pro προϊόντα ισχύει κάτι από τα παραπάνω.. μπορεί να μου διαφεύγει.. 

Φαντάσου ό,τι θέλεις. Αν όμως θέλεις και απαντήσεις, άνοιξε ένα θέμα για αυτοκίνητα, ένα για κινητά και ένα για τηλεοράσεις να τα συζητήσουμε. Εδώ συζητάμε για monitor που έχει target group επαγγελματίες του video processing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Φαντάσου ό,τι θέλεις. Αν όμως θέλεις και απαντήσεις, άνοιξε ένα θέμα για αυτοκίνητα, ένα για κινητά και ένα για τηλεοράσεις να τα συζητήσουμε. Εδώ συζητάμε για monitor που έχει target group επαγγελματίες του video processing.

εξαιρετικά. 

περιμένω παραδείγματα μόνιτορ που αναφέρονται στο συγκεκριμένο επαγγελματικό γκρουπ, που διατίθενται στην αγορά χωρίς βάση ή vesa στήριξη.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μα γιατί να την αγοράσεις χωρίς stand ή χωρίς τον αντάπτορα αν έχεις δική σου βάση;

Μιλάω γι αυτούς που μπορεί αν μην έχουν τη δική τους βάση ή το δικό τους αντάπτορα για να την στερεώσουν στον τοίχο. Δεν είναι πρακτικό καθώς δεν μπορείς καν να χρησιμοποιήσεις την οθόνη έξω από το κουτί.

Νόμιζα λανθασμένα ότι η βάση είναι VESA οπότε βγάλε τον αντάπτορα απ'έξω. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι στάνταρ στα υπόλοιπα monitor.

Καταλαβαίνω ότι κάποιος δεν θέλει να πληρώσει για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσει αλλά εδώ δεν μιλάμε για απλό αξεσουάρ. Κι εγώ μπορεί να θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι ζάντες που έχω στο γκαράζ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έκρινα σωστή την κίνηση της Toyota να μου πουλήσει αυτοκίνητο χωρίς ρόδες με τη δικαιολογία να γλιτώσω τα έξτρα έξοδα...

Ξαναλέω ότι μιλάμε για βασικά πράγματα εδώ. Όχι για luxuries. Και τις παρομοιώσεις με άλλα παραδείγματα τις κάνουμε για να δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...