Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι ένας επαγγελματίας στο εξωτερικό βγάζει λεφτά ώστε να μπορεί άνετα να έχει τέτοια οθόνη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα την προτιμήσει κιόλας. Το ίδιο ισχύει και για το Mac Pro. Μπορεί να είμαι Apple fan χρόνια τώρα και να έχω σκάσει και ένα κάρο λεφτά για μηχανήματα της όμως καλό είναι να βάζουμε τα πράγματα και σε μια ρεαλιστική βάση.

Από το 2013 και μετά πολλοί επαγγελματίες έχουν φύγει από το οικοσύστημα είτε λόγω τιμών είτε λόγω άρνησης της Apple να παραδώσει μηχανήματα και λύσεις που μπορούν να τα αναβαθμίσουν οι ίδιοι και να καλύψουν τις ανάγκες του καθενός ξεχωριστά, στον βαθμό που γίνεται βέβαια. Ο επαγγελματίας λοιπόν που βγάζει άνετα τόσα λεφτά την έχει κάνει εδώ και καιρό και δύσκολα γυρνάει πίσω.

Εδώ έχουμε να κάνουμε καθαρά με μία περίπτωση too little too late. Τα ίδια έγιναν και με τον iMac Pro που βγαίνανε πολλοί και λέγανε τα ίδια ότι "για έναν επαγγελματία σιγά το κόστος" και τα συναφή αλλά είδαμε ότι πάτωσαν σε πωλήσεις, από τον πρώτο μήνα είχαν μπει σε discounts στην Αμερική. Όσο για το stand έφτασε σε άλλο level γυφτιάς. Γιατί πλέον μιλάμε για γυφτιά και απληστία, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Με κάτι τέτοια διώχνει τον κόσμο ακόμα και τους φανατικούς.

Επεξ/σία από KrisDs
  • Like 22
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Έχεις ζήσει εκεί ή από τη Google αντλείς την εμπειρία σου;

Τα κατάλληλα προσόντα πληρώνονται στο Αμέρικα. Αδρά. Οποια δουλεια και αν κανεις. Να είσαι σίγουρος γι'αυτο.

επειδη μ κινησε τη περιεργεια εριξα ενα βλεφαρο στη σελιδα που παρεθεσε. αρκετα γραφηματα και δεδομενα. επισης αναφερει και τον αριθμο των ατομων που αντλησαν τα δεδομενα. αρκετα λεπτομερες πιστευω

"Pay by Experience for a Film / Video Editor has a positive trend. An entry-level Film / Video Editor with less than 5 years of experience can expect to earn an average total compensation of $39,000 based on 1,086 salaries provided by anonymous users. Average total compensation includes tips, bonus, and overtime pay. A Film / Video Editor with mid-career experience which includes employees with 5 to 10 years of experience can expect to earn an average total compensation of $48,000 based on 698 salaries. An experienced Film / Video Editor which includes employees with 10 to 20 years of experience can expect to earn an average total compensation of $59,000 based on 339 salaries. A Film / Video Editor with late-career experience which includes employees with greater than 20 years of experience can expect to earn an average total compensation of $69,000 based on 114 salaries."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kifinas είπε

Δεν χρειάζεται να σε πείσει κανείς. Ο κατασκευαστής επιλέγει την τιμολόγηση του προϊόντος και εσυ αν θες αγοράζεις. Αν δεν θες, προσπερνάς. 

Να σου στείλω λογαριασμό για το πεντακοσάρικο;

 

Μην του στείλεις τιμολόγιο και του πάρεις τα λεφτά έτσι απλά. Βάλε μέσα και μισή βάση οθόνης Apple για να πιάσουν τόπο τα λεφτά του ανθρώπου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, hyperspaced είπε

Να υποθέσω ότι δεν πάτησες το link που επισύναψα;  Είναι από το payscale.com.   Και, αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία, έχω ζήσει και εκεί.

That makes two of us.

Έχοντας λοιπόν εργασιακή εμπειρία στις ΗΠΑ, ειλικρινά πιστεύεις ότι ένας επαγγελματίας του κλάδου, με τις ανάλογες πιστοποιήσεις από εκπαιδευτικό ίδρυμα εγνωσμένης αξιας, αμείβεται με τα λεφτά αυτά; 

70K+ το χρόνο έπαιρναν οι πτυχιούχοι σχολών (όχι επιπεδου ΑΕΙ) στον επαγγελματικό μου κλάδο πριν συμπληρώσουν 5 έτη επαγγελματικής εμπειρίας (Midwestern state).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτα έκαναν και το ξέρουν και οι ίδιοι γιατί αντί να σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά της οθόνης, που είναι καλά, δικαιολογημένα όλοι ασχολούμαστε με την βάση (στο macrumors γίνεται γλέντι). Ας έβαζαν παραπάνω την οθόνη ενσωματώνοντας την τιμή της βάσης. Δικαιολογημένη και η γιούχα εντός της αίθουσας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

 

That makes two of us.

Έχοντας λοιπόν εργασιακή εμπειρία στις ΗΠΑ, ειλικρινά πιστεύεις ότι ένας επαγγελματίας του κλάδου, με τις ανάλογες πιστοποιήσεις από εκπαιδευτικό ίδρυμα εγνωσμένης αξιας, αμείβεται με τα λεφτά αυτά; 

70K+ το χρόνο έπαιρναν οι πτυχιούχοι σχολών (όχι επιπεδου ΑΕΙ) στον επαγγελματικό μου κλάδο πριν συμπληρώσουν 5 έτη επαγγελματικής εμπειρίας (Midwestern state).

 

Καταρχάς αναφερόμαστε σε μέσους όρους αμοιβών χωρίς bonuses. Επειδή τυχαίνει να έχω φίλους σε συναφείς τομείς (arts από καλά πανεπιστήμια), ναι, οι standard μισθοί δεν ξεπερνάνε τα 70Κ.  (Προφανώς υπάρχει το 1% που θα αμείβεται --υποθέτω και είμαι γενναιόδωρος-- με 50% παραπάνω χρήματα.)

 

Εδώ όμως μπερδεύουμε κάτι: δεν είναι ο υπάλληλος αυτός που θα αγοράσει μια τέτοια οθόνη, αλλά η εταιρεία στην οποία εργάζεται. Ο υπάλληλος δεν μπορεί να πληρώσει με το μισθό του τέτοια εργαλεία.

Μια εταιρεία, λοιπόν, που έχει μαζέψει τους κορυφαίους σχεδιαστές και editors παγκοσμίως, και που βγάζει δισεκατομμύρια από τις δραστηριότητές της (π.χ. ένα κινηματογραφικό studio), γιατί να μην δώσει $8,000 για κάθε οθόνη των υπαλλήλων της;  

 

Και εδώ έρχεται η Apple σαν γνήσιο σκυλί του καπιταλισμού και σου λέει ότι τα μέσα της εργασίας θα τα έχουν μόνο οι λίγοι (εταιρείες). Οι υπάλληλοι θα τα χρησιμοποιούν στο 8ωράκι τους. Μαρξιστικό ακούγεται αυτό που γράφω αλλά σε σχέση με τις τιμές της Apple ...είμαστε όλοι μαρξιστές !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Καταρχάς αναφερόμαστε σε μέσους όρους αμοιβών χωρίς bonuses. Επειδή τυχαίνει να έχω φίλους σε συναφείς τομείς (arts από καλά πανεπιστήμια), ναι, οι standard μισθοί δεν ξεπερνάνε τα 70Κ.  (Προφανώς υπάρχει το 1% που θα αμείβεται --υποθέτω και είμαι γενναιόδωρος-- με 50% παραπάνω χρήματα.)

Εδώ όμως μπερδεύουμε κάτι: δεν είναι ο υπάλληλος αυτός που θα αγοράσει μια τέτοια οθόνη, αλλά η εταιρεία στην οποία εργάζεται. Ο υπάλληλος δεν μπορεί να πληρώσει με το μισθό του τέτοια εργαλεία.

Μια εταιρεία, λοιπόν, που έχει μαζέψει τους κορυφαίους σχεδιαστές και editors παγκοσμίως, και που βγάζει δισεκατομμύρια από τις δραστηριότητές της (π.χ. ένα κινηματογραφικό studio), γιατί να μην δώσει $8,000 για κάθε οθόνη των υπαλλήλων της;  

Και εδώ έρχεται η Apple σαν γνήσιο σκυλί του καπιταλισμού και σου λέει ότι τα μέσα της εργασίας θα τα έχουν μόνο οι λίγοι (εταιρείες). Οι υπάλληλοι θα τα χρησιμοποιούν στο 8ωράκι τους. Μαρξιστικό ακούγεται αυτό που γράφω αλλά σε σχέση με τις τιμές της Apple ...είμαστε όλοι μαρξιστές !

Οποτε κανατε 3 σελιδες συζητηση για να καταληξεις μονος σου στο συμπερασμα οτι ειχε δικιο ο @MAFAKA οταν εγραψε οτι ενα τετοιο μηχανημα θα κανει αποσβεση σε μια εβδομαδα.

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Καταρχάς αναφερόμαστε σε μέσους όρους αμοιβών χωρίς bonuses. Επειδή τυχαίνει να έχω φίλους σε συναφείς τομείς (arts από καλά πανεπιστήμια), ναι, οι standard μισθοί δεν ξεπερνάνε τα 70Κ.  (Προφανώς υπάρχει το 1% που θα αμείβεται --υποθέτω και είμαι γενναιόδωρος-- με 50% παραπάνω χρήματα.)

Εδώ όμως μπερδεύουμε κάτι: δεν είναι ο υπάλληλος αυτός που θα αγοράσει μια τέτοια οθόνη, αλλά η εταιρεία στην οποία εργάζεται. Ο υπάλληλος δεν μπορεί να πληρώσει με το μισθό του τέτοια εργαλεία.

Μια εταιρεία, λοιπόν, που έχει μαζέψει τους κορυφαίους σχεδιαστές και editors παγκοσμίως, και που βγάζει δισεκατομμύρια από τις δραστηριότητές της (π.χ. ένα κινηματογραφικό studio), γιατί να μην δώσει $8,000 για κάθε οθόνη των υπαλλήλων της;  

Και εδώ έρχεται η Apple σαν γνήσιο σκυλί του καπιταλισμού και σου λέει ότι τα μέσα της εργασίας θα τα έχουν μόνο οι λίγοι (εταιρείες). Οι υπάλληλοι θα τα χρησιμοποιούν στο 8ωράκι τους. Μαρξιστικό ακούγεται αυτό που γράφω αλλά σε σχέση με τις τιμές της Apple ...είμαστε όλοι μαρξιστές !

Τα συγκεκριμένα μηχανηματα (είτε μιλάμε για υπολογιστές είτε για οποιοδήποτε άλλο high-end εργαλείο δουλειας) προφανώς σχεδιαστηκαν με σκοπο να χρησιμοποιηθούν από τους λιγους που μπορούν να τα πληρώσουν ώστε να φέρουν εις πέρας μια εργασία η οποια θα αποφέρει κέρδος. Το ποιοι είναι αυτοί είναι αδιάφορο, αρκεί να πληρώνουν.

Για τους υπολοιπους υπάρχουν οι consumer λύσεις.

Είναι το ίδιο με το να είμαι πχ ωρολογοποιός και να πληρώνω ας πούμε 500 ευρω μια ειδική λάμπα για τον πάγκο εργασίας μου. Για εμενα είναι εργαλείο δουλειας και θα την αγοράσω ακόμα και αν ο Γιάννης από τη Δραπετσώνα το θεωρεί εξωφρενικό να σκάει κάποιος ένα πεντακοσάρικο για ένα λαμπτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάφερε πάλι η Apple. Παρουσίασε ίσως την καλύτερη οθόνη αυτή τη στιγμή στον πλανήτη και κατάφερε όλοι να μιλάνε για τα 999$ που ζητάει για το stand... Ε το θέλουν το τρολλάρισμά τους.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iazriel είπε

Το κατάφερε πάλι η Apple. Παρουσίασε ίσως την καλύτερη οθόνη αυτή τη στιγμή στον πλανήτη και κατάφερε όλοι να μιλάνε για τα 999$ που ζητάει για το stand... Ε το θέλουν το τρολλάρισμά τους.

Αυτό ακριβως!! Μου τελειωσαν και τα like..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από 5.000 μόνο 4.999 και από 1.000 μόνο 999. Δεν είμαι fan ούτε hater άλλα αυτό το cent.... είναι γελοίο που το κάνουν μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους να έχει 4 στην αρχή αντί για 5...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι υπολογίσαμε και τις έξτρα 5 θέσεις Για άλλες τέτοιες οθόνες ...... ότι θα βρεθεί κάποιος που θα δώσει 35988 bucks ( μαζί με τις βασεις ) μόνο για οθονες ;!;!;!; Και πόσοι θα είναι αυτοί ;!;!;!    Βασικά δεν έχω καταλάβει ,, μόνο οι οθονες ή το κουτί μαζί με την οθόνη ,,,, αν είναι το κουτί με την οθόνη είναι κομπλέ σχετικά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i9-9900k - z390 Designare - 32gb 3200mhz - kraken x62 - smasung 970 - Rx580 8gb και με Oc στα 5ghz, face to face με iMac Pro στα 8000€... ενώ έχω δώσει κοντά στα 2000€... θα πέσει και μια Radeon VII πάνω very soon και ας έρθει η apple να μιλήσουμε για επιδόσεις και κόστη! Το παραξεφτυλίσανε.. έλεος... περίμενα μέχρι βαριά 2000€ (ονειροπόλος στο επάγγελμα) τη νέα οθόνη... αλλά δεν έπεσα ούτε καν close! Θα πάρω 2 stand να κρεμάω πάνω μπιχλιμπίδια! Hackintosh η λύση με διαφορά και πολλά περισσότερα οφέλη... απ το 2013 και πάμε δυνατά!

 

Με τις μαλακίες που κάνει η Apple θα τρέμουν τα κόκκαλα του Steve...! λείπεις ρε γμτ να βάλεις όραμα και τάξη στο μπουρδέλο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της βάσης τα είδες; Αδαμάντιο και Αμελέτητα.... :D Για αυτό έχει $1000 (σόρρυ $999)

Κλαιω 😂😂😂 holy shit δηλαδη, τι τιμες ειναι αυτες γαμω το δια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...