Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα κοιτούσα αν χρειάζομαι hdd για περισσότερο αποθηκευτικό χώρο

https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html

 

Μετά θα έβαζα άλλη μητρική με 4 ram slots

https://www.skroutz.gr/s/9187367/Asrock-B150M-Pro4V.html

 

..και ίσως τροφοδοτικό semi-modular για καλύτερο cable management ως τελευταία επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

 

 

Αν κάποιες επιλογές σου φαίνονται περιττές, ρίξε περισσότερα χρήματα στην οθόνη. Σίγουρα είναι ένα απ' τα κομμάτια του υπολογιστή που τα χαίρεσαι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ ειμαι καινουριος και ασχετος (lol) αυτη την στιγμη το pc μου ειναι το εξης

CPU:AMD FX 8350 4,7ghz

MOBO:MSI 970 gaming

PSU:Aerocool strike x 1100W

GPU:Asus R9 280x DC II

RAM:32gb 1600mhz

Monitor:LG 24in 1080p

 

Θελω να αλλαξω καρτα γραφικων ειμαι αναμεσα σε RX 470-470 ΚΑΙ GTX 1050ti-1060.Tα games που παιζω ειναι ολα τις Bizzard με το WoW Legion σαν κυριο game (4ωρες την ημερα περιπου)θελω να παρω το Doom,For Honor.τα παιδια απο το φορουμ μου ειπαν να ρωτησω εδω τι θα ηταν καλυτερο για το pc μου.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ ειμαι καινουριος και ασχετος (lol) αυτη την στιγμη το pc μου ειναι το εξης

CPU:AMD FX 8350 4,7ghz

MOBO:MSI 970 gaming

PSU:Aerocool strike x 1100W

GPU:Asus R9 280x DC II

RAM:32gb 1600mhz

Monitor:LG 24in 1080p

 

Θελω να αλλαξω καρτα γραφικων ειμαι αναμεσα σε RX 470-470 ΚΑΙ GTX 1050ti-1060.Tα games που παιζω ειναι ολα τις Bizzard με το WoW Legion σαν κυριο game (4ωρες την ημερα περιπου)θελω να παρω το Doom,For Honor.τα παιδια απο το φορουμ μου ειπαν να ρωτησω εδω τι θα ηταν καλυτερο για το pc μου.ευχαριστω

http://www.insomnia.gr/topic/606957-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol τα παιδια απο εκει μου ειπαν να ρωτησω εδω.αν αξιζει να αλλαξω καρτα γραφικων και αν με το cpu μου θα αποδιδει καλα η αν θα πρεπει να αλλαξω cpu-mobo και οχι καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol τα παιδια απο εκει μου ειπαν να ρωτησω εδω.αν αξιζει να αλλαξω καρτα γραφικων και αν με το cpu μου θα αποδιδει καλα η αν θα πρεπει να αλλαξω cpu-mobo και οχι καρτα γραφικων

Kαλυτερα μια gtx λογο drivers θα ειναι πιο ανεκτα για τον επεξεργαστη σου..

επισης καλο θα ηταν να υπηρχαν μνημες με μεγαλυτερο mhz.

Πηγαινε αρχικα στην καρτα λοιπον, και απο του χρονου που θα παιζει περισσοτερη ποικιλια αν δεν σε καλυπτει παλι αλλαξε και τα υπολοιπα.

Σιγουρα θα δεις διαφορα απο την τωρινη καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλυτερα μια gtx λογο drivers θα ειναι πιο ανεκτα για τον επεξεργαστη σου..

επισης καλο θα ηταν να υπηρχαν μνημες με μεγαλυτερο mhz.

Πηγαινε αρχικα στην καρτα λοιπον, και απο του χρονου που θα παιζει περισσοτερη ποικιλια αν δεν σε καλυπτει παλι αλλαξε και τα υπολοιπα.

Σιγουρα θα δεις διαφορα απο την τωρινη καρτα σου.

ευχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια εχεις να μου προτεινεις καμια nvidia(budget μεχρι 310 δυστυχως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια εχεις να μου προτεινεις καμια nvidia(budget μεχρι 310 δυστυχως)

https://www.skroutz.gr/s/9526905/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-G1-Gaming-GV-N1060G1-GAMING-6GD-Rev-1-0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα παλιό pc και τώρα που έφαγε τα ψωμιά του είπα να πάω σε καινούριο και θα ήθελα τη γνώμη σας


Ευχαριστώ.


 


i) Το ποσό που διαθέτουμε:


500 - 600 ευρώ


 


ii) Tη χρήση του υπολογιστή:


gaming,browsing, microsoft office


 


iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:


Όχι


 


iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης?


Έχω αλλα επειδή ειναι 20'' έλεγα να πάω σε μεγαλύτερη. αν μπορειτε να μου προτείνετε.


 


v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?


Οχι


 


vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?


Δεν έχω θέμα.


 


vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?


Οχι η συναρμολόγηση μπορεί να γίνει απο εμένα.


 


viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?


:Oxi


 


ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)?


¨Οχι άμεσα.


 


x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο)


Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Αλλά αν είναι χρήσιμο και δεν υπάρχει κίνδυνος ζορίσματος του επεξεργαστή μπορώ να ασχοληθώ.  


 


xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage?


Το αυτό με το παραπάνω.


 


xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:


Έχω 2 σκληρούς δίσκους όχι ssd. (Και δεν ξέρω αν είναι τόσο απαραίτητος)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι σωστές, ωστόσο θα επιχειρήσω να κάνω μια σύνθεση χωρίς οθόνη κοντά στα 600€:

Case: Aerocool QS-240 ~30€ (αν υπάρχει θέμα με το κατάστημα/τοποθεσία υπάρχουν εναλλακτικές όπως το Aero-500)

PSU: EVGA 500B ~65€

CPU: Intel Pentium G4560 ~65€

M/B: Gigabyte B250M-D3H ~95€

RAM: Corsair Value Select 8GB ~55€

GPU: Sapphire RX480 4GB Nitro+ ~230€

SSD: OCZ Trion 150 120GB ~60€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι gaming εννοείς, ποια παιχνίδια;

 

500-600€ με την οθόνη μαζί, ή μόνο ο πύργος?

500-600 χωρίς οθόνη και gaming γενικά (fps κ.α)

Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι σωστές, ωστόσο θα επιχειρήσω να κάνω μια σύνθεση χωρίς οθόνη κοντά στα 600€:

Case: Aerocool QS-240 ~30€ (αν υπάρχει θέμα με το κατάστημα/τοποθεσία υπάρχουν εναλλακτικές όπως το Aero-500)

PSU: EVGA 500B ~65€

CPU: Intel Pentium G4560 ~65€

M/B: Gigabyte B250M-D3H ~95€

RAM: Corsair Value Select 8GB ~55€

GPU: Sapphire RX480 4GB Nitro+ ~230€

SSD: OCZ Trion 150 120GB ~60€

Ελεγα μηπως να παω για καλύτερο επεξεργαστη και απο καρτα γραφικων GTX 1050 Ti δεν με καλύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ένα τίτλο, πχ Far Cry Primal και επιθυμητά settings, πχ "απαραίτητα high" ή "και με medium σε αυτό το απαιτητικό παιχνίδι συμβιβάζομαι" (μιλάω πάντα για 1080p ~60fps). Γενικά όμως το κόμπο που σου έγραψα θα σηκώσει ακόμα και τα πιο απαιτητικά παιχνίδια στα high 50+fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μερικά παραδείγματα παιχνιδιών..γιατί fps ας πούμε είναι το CS GO αλλά και το Battlefield 1 που όμως δεν έχουν καμία σχέση σε απαιτήσεις επεξεργαστή/γραφικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...