Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση αρχικά: Αυτά τα κομμάτια τα έχεις ήδη ή σκοπεύεις να τα αγοράσεις;

Όπως και να 'χει, θα την παλεύει ο cpu & η κάρτα (όχι σε high/ultra settings φυσικά), αλλά 4 gb ram είναι λίγα. Θα παίζει και με αυτά, αλλά για gaming τα 8 ειναι απαραίτητα σε σύγχρονα παιχνίδια για να παίζουν ανετα. Και το dying light όσο να 'ναι είναι σχετικά σύγχρονο παιχνίδι. Άν έχεις τα παραπάνω κομμάτια, αγόρασε αν θέλεις εδώ από το insomnia μια μεταχειρισμένη 4άρα και κούμπωσέ την.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, μια βοήθεια γιατί μας έχει τρελάνει ο πιτσιρικάς.

Βλέπετε κάποια ασυμμετρία στο σύστημα αυτό;

 

Κουτί NZxt s340 razer edition
Υδρόψυξη NZxt x61
Samsung 850 EVO 250GB
WD caviar blue 1TB 3,5 sata 3
Μητρική Asus rog Maximum VIII Hero Alpha
Επεξεργαστής Intel Core I5-6600k Box
Asus Geforce GTX 1060 6GB Strix OC gaming
 
Τροφοδοτικό Corsair RMx Series 750X
Μνημη Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2133Mhz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό σίγουρα πιο μικρό και γενικά θα ξανακοιτουσα λίγο cpu/mb ή τουλάχιστον την μητρική μόνο. Γιατί τόσο ακριβή μαζί με ξεκλείδωτο επεξεργαστή; θα γίνει ocerclock;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lefta yparxoun :

Ας τα πάρουμε ένα ένα. Τροφοδοτικό, δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο. Με οποιοδήποτε από αυτά θα είναι υπερ-καλυμμένος/ακόμη και 550άρι θα είναι εντάξει, αλλά οκ : http://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=4773508%2C11968853%2C7593714

Επεξεργαστή, αφού θέλει να πάει σε ξεκλείδωτο ας πάει σε 7ης γενιάς, ποιος ο λόγος να πάει στην παλαιότερη 6η αφού καινούργιο μηχάνημα φτιάχνει. Άρα, εδώ http://www.skroutz.gr/s/10787891/Intel-Core-i5-7600K-Box.html

Μητρική, πολύ ακριβή αυτή που διάλεξε. Με 100€ λιγότερα μπορεί να επιλέξει την εξαιρετική : http://www.skroutz.gr/s/10788500/Asus-Prime-Z270-A.html και με τα την διαφορά χρημάτων καλύτερα να πάει σε 16gb ram από τώρα : http://www.skroutz.gr/s/7412599/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-2400MHz-CMK16GX4M2A2400C14R.html

Αυτά. Κουτί, υδρόψυξη, κάρτα γραφικών, ssd & hdd είναι μια χαρά. Άν και σε κάρτα γραφικών μπορεί να πάει σε μια φθηνότερη αλλά πολύ καλή υλοποίηση http://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, μια βοήθεια γιατί μας έχει τρελάνει ο πιτσιρικάς.

Βλέπετε κάποια ασυμμετρία στο σύστημα αυτό;

 

Κουτί NZxt s340 razer edition

Υδρόψυξη NZxt x61

Samsung 850 EVO 250GB

WD caviar blue 1TB 3,5 sata 3

Μητρική Asus rog Maximum VIII Hero Alpha

Επεξεργαστής Intel Core I5-6600k Box

Asus Geforce GTX 1060 6GB Strix OC gaming

 

Τροφοδοτικό Corsair RMx Series 750X

Μνημη Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2133Mhz

Σε τι οθόνη θα συνδεθεί?

Προσωπικά με τα ίδια χρήματα θα πήγαινα σε amd cpu, με καλύτερη κάρτα γραφικών, 16gb ram , αεροψυξη και λιγότερα watt τροφοδοτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, μια βοήθεια γιατί μας έχει τρελάνει ο πιτσιρικάς.

Βλέπετε κάποια ασυμμετρία στο σύστημα αυτό;

 

Κουτί NZxt s340 razer edition
Υδρόψυξη NZxt x61
Samsung 850 EVO 250GB
WD caviar blue 1TB 3,5 sata 3
Μητρική Asus rog Maximum VIII Hero Alpha
Επεξεργαστής Intel Core I5-6600k Box
Asus Geforce GTX 1060 6GB Strix OC gaming
 
Τροφοδοτικό Corsair RMx Series 750X
Μνημη Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2133Mhz

 

εγω να σε ρωτησω γιατι πας στον 6600Κ κ οχι στον 7600κ?οι διαφορες τους ειναι αρκετα μικρες κ ο 7600κ ειναι κ πιο φτηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να σε ρωτησω γιατι πας στον 6600Κ κ οχι στον 7600κ?οι διαφορες τους ειναι αρκετα μικρες κ ο 7600κ ειναι κ πιο φτηνος.

 

Εδώ βάζει υδορψύξεις, μητρικές υπερβολικά ακριβές, ίσως overkill και αχρείαστες, καθώς τροφοδοτικά, GPU ακριβότερα από άλλα αντίστοιχα κομμάτια, στον επεξεργαστή κολλήσατε εσείς? Οι επιλογές του πιτσιρικά μου λένε ότι βλέπει πολύ ΥouTube. Γνώμη μου πάντα.

 

Οθόνη δεν βλέπω... υπάρχει και αν ναι ποια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια βοήθεια γιατί μας έχει τρελάνει ο πιτσιρικάς.

Βλέπετε κάποια ασυμμετρία στο σύστημα αυτό;

 

Κουτί NZxt s340 razer edition

Υδρόψυξη NZxt x61

Samsung 850 EVO 250GB

WD caviar blue 1TB 3,5 sata 3

Μητρική Asus rog Maximum VIII Hero Alpha

Επεξεργαστής Intel Core I5-6600k Box

Asus Geforce GTX 1060 6GB Strix OC gaming

 

Τροφοδοτικό Corsair RMx Series 750X

Μνημη Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2133Mhz

Όπως βλέπεις όλοι διαφωνούν με την πρόταση αυτή.

Καλύτερα συμπλήρωσε την φόρμα και να πάρεις προτάσεις σωστές και ολοκληρωμενες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βάζει υδορψύξεις, μητρικές υπερβολικά ακριβές, ίσως overkill και αχρείαστες, καθώς τροφοδοτικά, GPU ακριβότερα από άλλα αντίστοιχα κομμάτια, στον επεξεργαστή κολλήσατε εσείς? Οι επιλογές του πιτσιρικά μου λένε ότι βλέπει πολύ ΥouTube. Γνώμη μου πάντα.

 

Οθόνη δεν βλέπω... υπάρχει και αν ναι ποια?

αγαπητε εγω μπορω να εκφερω γνωμη για τον επεξεργαστη μονο γιατι προσφατα εφτιαξα εναν πυργο κ το θεμα κουτι,υδροψυξη ειναι καθαρα ατομικο θεμα και υποκειμενικο,κ εγω ηθελα ενα κουτι 200ευρω αλλα πηρα ενα αλλο πιο φτηνο γιατι τα εδωσα αλλου αυτα τα λεφτα, την μητρικη δν την εχω ψαξει αρκετα αλλα εαν ειναι να παει σε κατι τετοιο γιατι δν παει σε z270? και επισης γιατι δεν παει σε i7? και για εμενα πρεπει να παει σε παραπανω ραμ για το μελλον κυριως κ αναλογως τι θα κανει με τον υπολογιστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Σαφώς το καταλαβαίνω και ίσως λάθος έκανα quote το μήνυμά σου, αλλά και τα προηγούμενα μηνύματα πάνω απο το δικό σου, αναφέρονταν μόνο στην επεξεργαστη (και μητρική) ως το κύριο "λάθος". Προφανώς, κουτί, υδρόψυξη κλπ είναι υποκειμενικές επιλογές, αλλά στην εποχή που ζούμε, αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με κάτι φθηνότερο (αναφέρομαι σε λιγότερο σημαντικά parts ενός PC) γιατί να δώσεις στον αέρα αυτά τα λεφτά, εκτός και αν έχεις τόσα πολλά (γνώμη μου)? Αν κόψει από μητρική, τροφοδοτικό, φθηνότερη υλοποίηση GPU, υδρόψυξη άνετα μπορεί να χωρέσει 16GB @2400MHz RAM όπως σωστά αναφέρθηκε  (κουτί ας το αφήσει ως έχει, εξάλλου δύσκολα αλλάζεις κουτί) και να χωρέσουν μέσα ψύξεις κλπ που θα τον καλύψουν και πάλι.

 

Όπως είπε ο Κώστας, να συμπληρώσει την φόρμα. Και να αναφέρει και οθόνη.

 

Δεν ξέρω πως έγινε η επιλογή των parts αλλά μου φαίνεται (όπως ξαναείπα) το παιδί άνοιξε 2-3-4 βίντεο στο YouTube, με ταβάνι τα ±1000 ευρώ. Ο lefta_yparxoyn καλά έκανε και έγραψε εδώ, μιας και υπάρχουν καλύτερες/οικονομικότερες λύσεις με την ίδια απόδοση ταυτόχρονα. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,θα ηθελα να με ενημερωσετε ποια καρτα γραφικων να παρω για να μπορω να παιζω σαν ανθρωπος παιχνιδια οπως το arkham knight, witcher 3, gta v.Δεν ειναι αναγκη να μαξαρω τα γραφικα,απλα να μην παιζω με λιγοτερα απο 30fps

 

cpu:i3 3250
ram: 16gb ddr3

gpu:GeForce GTX 650 1GB
mobo:Asrock H61M - DG3/USB3

 

σκοπευω να δωσω το μεγιστο 150ευρω

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλησπερα,θα ηθελα να με ενημερωσετε ποια καρτα γραφικων να παρω για να μπορω να παιζω σαν ανθρωπος παιχνιδια οπως το arkham knight, witcher 3, gta v.Δεν ειναι αναγκη να μαξαρω τα γραφικα,απλα να μην παιζω με λιγοτερα απο 30fps

 

cpu:i3 3250

ram: 16gb ddr3

gpu:GeForce GTX 650 1GB

mobo:Asrock H61M - DG3/USB3

 

σκοπευω να δωσω το μεγιστο 150ευρω

 

Κανονικά έπρεπε να ρωτήσεις εδώ.

 

Αξίζει να κάνεις την υπέρβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ομως θα ηταν προτιμοτερο να φτιαξω καινουριο pc;
εννοω πως και να βαλω την αυτην την καρτα γραφικων ισως δεν θα αξιζει διοτι θα χρειαζομαι αλλαγη σε ολα τα υπολοιπα μεσα στα επομενα 2 χρονια ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψάξεις για κάποιον i5, i7 2ης ή 3ης γενιάς, εδώ στο forum ή στο ebay. Για αλλαγή πλατφόρμας θες τουλάχιστον 300 ευρώ σε καινούρια κομμάτια.

 

Ο επεξεργαστής που έχεις, δεν δημιουργεί πρόβλημα πάντως στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...