Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, radiohead είπε

ο 2400g νομίζω θα είναι το best seller γιατί μιλάμε θα παίζεις τα πάντα όλα. Σαν να έχεις την 1050 πες πάνω κάτω

Τόσο δυνατή θα είναι η ενσωματωμένη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Τόσο δυνατή θα είναι η ενσωματωμένη του;

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5-2400g-and-ryzen-3-2200g-apus-performance-unveiled

Πες 560

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Ότι έγινε με 4560 πιστεύω για τον 2200g

Άρα βλέπω κάτι rx550 και gt1030 στο χρονοντούλαπο ανεπιστρεπτί...Ίσως και η 560, γιατί αν είναι να πάει σε καλύτερη πάει απευθείας στην 1050ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι πιστεύω

Επίσης δεν θα έχουν τον περιορισμό για υψηλή συχνότητα ram για να έχεις καλύτερη απόδοση όπως οι προηγούμενοι apus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, radiohead said:

ο 2400g νομίζω θα είναι το best seller γιατί μιλάμε θα παίζεις τα πάντα όλα. Σαν να έχεις την 1050 πες πάνω κάτω

Επειδή φτιάχνω νέο build κι έχω αγοράσει κάποια κομμάτια, ανάμεσα σε αυτά και μια κάρτα γραφικών palit gtx1050ti 4gb και δεν έχω αγοράσει ακόμα επεξεργαστή (λέω να πάρω τον ryzen 5 1600) θα ήταν καλύτερο να περιμένω να αγοράσω έναν ryzen 5 2400g και να χρησιμοποιήσω τα ενσωματωμένα γραφικά;;; (εννοείται ότι σε αυτή την  περίπτωση θα πουλήσω την κάρτα γραφικών που ήδη έχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, marsele είπε

Επειδή φτιάχνω νέο build κι έχω αγοράσει κάποια κομμάτια, ανάμεσα σε αυτά και μια κάρτα γραφικών palit gtx1050ti 4gb και δεν έχω αγοράσει ακόμα επεξεργαστή (λέω να πάρω τον ryzen 5 1600) θα ήταν καλύτερο να περιμένω να αγοράσω έναν ryzen 5 2400g και να χρησιμοποιήσω τα ενσωματωμένα γραφικά;;; (εννοείται ότι σε αυτή την  περίπτωση θα πουλήσω την κάρτα γραφικών που ήδη έχω)

Όχι, εφόσον την έχεις ήδη την 1050ti εννοείται οτι θα πάρεις 1600 ή άν περιμένεις τον αντικαταστάτη του (Άγνωστο το πότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

καινουργιος στο φορουμ και γενικοτερα στο pc hardware,αποφασισα να στησω ενα pc για απλο gaming(οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον)

η χρηση του θα ναι κυριως κατεβασμα ταινιων,σειρων και προφανως gaming,θαρρω πως δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης καθως διαθετω ηδη μια 24'' samsung tv-monitor και οσον αφορα το προσεχες μελλον δεν σκεφτομαι να αγορασω κατι καλυτερο(γαμω τα φραγκα)

απ παιχνιδια εχω κατα νου  COD,BATTFIELD,FORTNITE,ROCKET LEAGUE κανα racing και γενικως απλους εμπορικους τιτλους καθως μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο gaming pc ή κονσολα για να ανακαλυψω τους μικρους θησαυρους που δεν ειναι τοσο γνωστοι σε ασχετους οπως εγω! ωστοσο δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με LOL,WOW κλπ καθως τα χω δει σε φιλους κ δεν με ενθουσιαζουν.επισης ο χρονος που θα αφιερωνω δεν θα ξεπερνα καθημερινα τις 2-3 ωρες εφοσον εχω κ αυτες διαθεσιμες καθως το περισσοτερο χρονο μου τον τρωει η δουλεια,το rugby και λιγοτερο η σχολη και το γυμναστηριο ,απλα θα θελα να φτιαξω ενα pc να μπορω να παιζω κ γω οποτε θελω ενα παιχνιδακι καθως το τελευταιο καιρο εχω πιασει τον εαυτο μου να τα ζηλευει

με αφορμη καποια βιντεο που ειδα στο yt κ μετα απ συζητησεις με γνωστους που σκαμπαζουν απ το θεμα, το ψαξα λιγο παραπανω με τα specs και τις τιμες που παιζουν απ αλυσιδες του χωρου αλλα κ απ σκρουτζομαγαζα κ φυσικα κατεληξα στα 2α για τις τιμες που εχουν,παρολα αυτα δεν εχω εμπειρια απ ιντερνετικες αγορες περα απ sportsdirect k my protein οποτε δεν θα θελα να δωσω τα λεφτα μου στο 1ο eshop ή καταστημα που θα βρω τη καλυτερη τιμη και για αυτο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ηρθα εδω μετα απ πολλες αναφορες στο φορουμ του τυπά που εχει καναλι στ yt με unboxing,δεν λεω ονοματα καθως δεν γνωριζω αν συναδουν με τους κανονες του φορουμ περι διαφημισης κλπ

για τα εξαρτηματα που θα βαλω παρακατω θα θελα να με βοηθησετε(εαν θελετε φυσικα,πιστευω δεν ειμαι απ αυτους τους παπαρες που μπαινουν 1η φορα στ φορουμ κ ζητανε παπαδες) και να μου πειτε εαν ολα αυτα μεταξυ τους συνθετουν ενα ΄΄φτηνο΄΄,πλην τιμιο συστημα,εαν θα ΠΑΙΖΕΙ(βασικο) και σε τι περιπου επιπεδο εμπειριας θα ειμαι εφοσον στηθει το pcaki 

επισης αν θελετε να προσθεσετε/αφαιρεσετε κατι  για τη μειωση της τιμης  ή τη βελτιωση της gaming εμπειριας ,ωστοσο δεν νομιζω πως με κατω απ 600-650 ευρω θα χω κατι καλυτερο με επωνυμα προιοντα 

 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ(επιτελους...)

AMD Ryzen 3 1300X Box  124,53 €

Gigabyte AB350-Gaming (rev. 1.0) 79,51 €

G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C15D-8GVRB) 111,00  €

Kingston A400 120GB 41,61 €

CoolerMaster MasterWatt Lite 500W 55,90 €

Western Digital Blue 1TB 43,13 €

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB (GV-N105TD5-4GD) 180,99 €

Cougar MX330-X 30,95 € 

ΣΥΝΟΛΟ 666

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stefan0os είπε

Καλησπερα,

καινουργιος στο φορουμ και γενικοτερα στο pc hardware,αποφασισα να στησω ενα pc για απλο gaming(οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον)

η χρηση του θα ναι κυριως κατεβασμα ταινιων,σειρων και προφανως gaming,θαρρω πως δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης καθως διαθετω ηδη μια 24'' samsung tv-monitor και οσον αφορα το προσεχες μελλον δεν σκεφτομαι να αγορασω κατι καλυτερο(γαμω τα φραγκα)

απ παιχνιδια εχω κατα νου  COD,BATTFIELD,FORTNITE,ROCKET LEAGUE κανα racing και γενικως απλους εμπορικους τιτλους καθως μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο gaming pc ή κονσολα για να ανακαλυψω τους μικρους θησαυρους που δεν ειναι τοσο γνωστοι σε ασχετους οπως εγω! ωστοσο δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με LOL,WOW κλπ καθως τα χω δει σε φιλους κ δεν με ενθουσιαζουν.επισης ο χρονος που θα αφιερωνω δεν θα ξεπερνα καθημερινα τις 2-3 ωρες εφοσον εχω κ αυτες διαθεσιμες καθως το περισσοτερο χρονο μου τον τρωει η δουλεια,το rugby και λιγοτερο η σχολη και το γυμναστηριο ,απλα θα θελα να φτιαξω ενα pc να μπορω να παιζω κ γω οποτε θελω ενα παιχνιδακι καθως το τελευταιο καιρο εχω πιασει τον εαυτο μου να τα ζηλευει

με αφορμη καποια βιντεο που ειδα στο yt κ μετα απ συζητησεις με γνωστους που σκαμπαζουν απ το θεμα, το ψαξα λιγο παραπανω με τα specs και τις τιμες που παιζουν απ αλυσιδες του χωρου αλλα κ απ σκρουτζομαγαζα κ φυσικα κατεληξα στα 2α για τις τιμες που εχουν,παρολα αυτα δεν εχω εμπειρια απ ιντερνετικες αγορες περα απ sportsdirect k my protein οποτε δεν θα θελα να δωσω τα λεφτα μου στο 1ο eshop ή καταστημα που θα βρω τη καλυτερη τιμη και για αυτο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ηρθα εδω μετα απ πολλες αναφορες στο φορουμ του τυπά που εχει καναλι στ yt με unboxing,δεν λεω ονοματα καθως δεν γνωριζω αν συναδουν με τους κανονες του φορουμ περι διαφημισης κλπ

για τα εξαρτηματα που θα βαλω παρακατω θα θελα να με βοηθησετε(εαν θελετε φυσικα,πιστευω δεν ειμαι απ αυτους τους παπαρες που μπαινουν 1η φορα στ φορουμ κ ζητανε παπαδες) και να μου πειτε εαν ολα αυτα μεταξυ τους συνθετουν ενα ΄΄φτηνο΄΄,πλην τιμιο συστημα,εαν θα ΠΑΙΖΕΙ(βασικο) και σε τι περιπου επιπεδο εμπειριας θα ειμαι εφοσον στηθει το pcaki 

επισης αν θελετε να προσθεσετε/αφαιρεσετε κατι  για τη μειωση της τιμης  ή τη βελτιωση της gaming εμπειριας ,ωστοσο δεν νομιζω πως με κατω απ 600-650 ευρω θα χω κατι καλυτερο με επωνυμα προιοντα 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ(επιτελους...)

AMD Ryzen 3 1300X Box  124,53 €

Gigabyte AB350-Gaming (rev. 1.0) 79,51 €

G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C15D-8GVRB) 111,00  €

Kingston A400 120GB 41,61 €

CoolerMaster MasterWatt Lite 500W 55,90 €

Western Digital Blue 1TB 43,13 €

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB (GV-N105TD5-4GD) 180,99 €

Cougar MX330-X 30,95 € 

ΣΥΝΟΛΟ 666

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πολύ ισορροπημένη η σύνθεσή σου.

Χωρίς να είναι απαραίτητο θα άλλαζα ssd και τροφοδοτικό

https://www.skroutz.gr/s/10144395/Adata-Ultimate-SU800-128GB.html

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11546496%2C314929%2C8570625

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Πολύ ισορροπημένη η σύνθεσή σου.

Χωρίς να είναι απαραίτητο θα άλλαζα ssd και τροφοδοτικό

https://www.skroutz.gr/s/10144395/Adata-Ultimate-SU800-128GB.html

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11546496%2C314929%2C8570625

ευχαριστω,τροφοδοτικο θα ηθελα να επιμεινω σε αυτο κ ας μην ειναι semi modular κ ssd ισως να προτιμησω το δικο σου,αναλογως ποιον θα βρω πιο ευκολα/φθηνα κλπ, μιας και μπηκες στο κοπο να σε ρωτησω αν θα τα τρεχει σε 1080 καλη αναλυση?(χωρις να μαι παραλογος στις απαιτησεις μου με τα αυτα τα λεφτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η 1050Ti είναι τίμια κάρτα. Τροφοδοτικό άλλαξε το καλύτερα, δεν είναι τόσο ποιοτικό όπως και τον ssd. Βάλε τον Adata

https://www.skroutz.gr/s/8570625/Corsair-CX-Series-450M.html

https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Psysiciant κ γω που νομιζα οτι επειδη ειναι επωνυμο θα με βγαλει ασπροπροσωπο,για ssd για να τ λετε και οι 2 κατι θα ξερετε οποτε θα το αλλαξω σιγουρα,

Πιστευεις οτι πρεπει να δωσω κατι παραπανω για να παρω τον 1500  cpu αλλα τοτε θα πρεπει να παρω κ διαφορετικα μερη που θα τον υποστηριζουν καλυτερα απ τ τωρινα κ χωρις να ανεβω πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις τον 1500 χωρίς να αλλάξεις κάτι άλλο στη σύνθεση. Αν πρόκειται να αλλάξεις cpu μελλοντικά αλλά άμεσα, πάρε τον φθηνό αλλιώς πάρε τον καλύτερο που μπορείς. Κι αυτό το λέω γιατί θα βγουν οι καινούργιοι Ryzen όπου να ναι, που ουσιαστικά ακυρώνουν τους παλιούς όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...