Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω μια γνωμη. Ο Αδερφος μου εχει ενα παλιο PC με τον Phenom 955 και την AMD 5850 και 8GB Ram. Ενας γνωστος του πουλαει μια 780Ti γυρω στο κατοσταρικο οποτε η απορια μου ειναι αν αξιζει το κατοσταρι (+ κανα 50αρικο για νεο τροφοδοτικο) για την αναβαθμιση. Η 780ti σαφως και ειναι κλασσεις πιο πανω απο την 5850 αλλα δεν ξερω τι μπουκαλι θα τρωει απο την CPU, εκει ειναι το διλλημα μου. Απο την αλλη βλεποντας που εχουν παει οι τιμες των GPU (η 1060 που ειναι σχετικα κοντα σε αποδοση στην 780ti εχει 350 ευρω...) δεν βλεπω πιο φτηνο τροπο αναβαθμισης αλλα ναι, επιστρεφω στο αρχικο ερωτημα. Θα φαει μεγαλο μπουκαλι απο τον 955? Και αν ναι ακομα και ετσι αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morgoth666 είπε

Καλησπερα, θελω μια γνωμη. Ο Αδερφος μου εχει ενα παλιο PC με τον Phenom 955 και την AMD 5850 και 8GB Ram. Ενας γνωστος του πουλαει μια 780Ti γυρω στο κατοσταρικο οποτε η απορια μου ειναι αν αξιζει το κατοσταρι (+ κανα 50αρικο για νεο τροφοδοτικο) για την αναβαθμιση. Η 780ti σαφως και ειναι κλασσεις πιο πανω απο την 5850 αλλα δεν ξερω τι μπουκαλι θα τρωει απο την CPU, εκει ειναι το διλλημα μου. Απο την αλλη βλεποντας που εχουν παει οι τιμες των GPU (η 1060 που ειναι σχετικα κοντα σε αποδοση στην 780ti εχει 350 ευρω...) δεν βλεπω πιο φτηνο τροπο αναβαθμισης αλλα ναι, επιστρεφω στο αρχικο ερωτημα. Θα φαει μεγαλο μπουκαλι απο τον 955? Και αν ναι ακομα και ετσι αξιζει?

Άσχετα με το μπουκάλι που θα έχει σίγουρα, άν τη βρίσκεις ένα κατοστάρικο πάρ'την χτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, morgoth666 είπε

Καλησπερα, θελω μια γνωμη. Ο Αδερφος μου εχει ενα παλιο PC με τον Phenom 955 και την AMD 5850 και 8GB Ram. Ενας γνωστος του πουλαει μια 780Ti γυρω στο κατοσταρικο οποτε η απορια μου ειναι αν αξιζει το κατοσταρι (+ κανα 50αρικο για νεο τροφοδοτικο) για την αναβαθμιση. Η 780ti σαφως και ειναι κλασσεις πιο πανω απο την 5850 αλλα δεν ξερω τι μπουκαλι θα τρωει απο την CPU, εκει ειναι το διλλημα μου. Απο την αλλη βλεποντας που εχουν παει οι τιμες των GPU (η 1060 που ειναι σχετικα κοντα σε αποδοση στην 780ti εχει 350 ευρω...) δεν βλεπω πιο φτηνο τροπο αναβαθμισης αλλα ναι, επιστρεφω στο αρχικο ερωτημα. Θα φαει μεγαλο μπουκαλι απο τον 955? Και αν ναι ακομα και ετσι αξιζει?

Αξίζει η αλλαγή. 

Κλοκαρετε και τον 955 στα 3.8+ με 2600 το north. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 11:10 ΠΜ, radiohead είπε

ο 2400g νομίζω θα είναι το best seller γιατί μιλάμε θα παίζεις τα πάντα όλα. Σαν να έχεις την 1050 πες πάνω κάτω

Πιο κάτω ειναι. Υπολογιζε στα επιπεδα της 1030. Με το περιορισμένο bandwidth λογω ddr4 δεν μπορούνε να πάνε παραπανω. 

Επιδόσεις 1050-1060qmax πιανουν μονο οι vega mobile με hbm που έχουν ανακοινωθει προς το παρον απο την ιντελ , αν και η λογική λέει οτι θα το χρησιμοποιησει και η amd στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίες, προς το παρόν, προορίζονται μόνο για mobile. Δεν έχει ακουστεί κάτι για desktop εκδόσεις και είναι λογικό γιατί θέλουν custom socket μιας και το cpu και η gpu είναι ξεχωριστά κομμάτια πάνω στο ίδιο substrate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Πιο κάτω ειναι. Υπολογιζε στα επιπεδα της 1030. Με το περιορισμένο bandwidth λογω ddr4 δεν μπορούνε να πάνε παραπανω. 

Επιδόσεις 1050-1060qmax πιανουν μονο οι vega mobile με hbm που έχουν ανακοινωθει προς το παρον απο την ιντελ , αν και η λογική λέει οτι θα το χρησιμοποιησει και η amd στο μέλλον

Τα νούμερα που είδα ανάμεσα σε 560 και 1050 τα προσδιορίζω γιαυτό είπα πάνω κάτω. Anyway ίδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindtrapper είπε

Οι οποίες, προς το παρόν, προορίζονται μόνο για mobile. Δεν έχει ακουστεί κάτι για desktop εκδόσεις και είναι λογικό γιατί θέλουν custom socket μιας και το cpu και η gpu είναι ξεχωριστά κομμάτια πάνω στο ίδιο substrate.

 

Είσαι λάθος.

Ορίστε ο R5 2400G στην σελίδα της AMD και σε ποια πλατφόρμα δηλώνεται.

http://products.amd.com/en-us/search/apu/amd-ryzen™-processors/amd-ryzen™-5-processor-with-radeon™-vega-graphics/amd-ryzen™-5-2400g

Και αναλυτικά 

http://products.amd.com/en-us/search/APU/AMD-Ryzen™-Processors/AMD-Ryzen™-5-Processor-with-Radeon™-Vega-Graphics/AMD-Ryzen™-5-2400G/243

 

Είναι ή δεν είναι AM4 ? 

Επίσης κάτι που με παραξένεψε είναι πως πλέον επίσημα η AMD δίνει υποστήριξη μνημών στα 2933Mhz και όχι στα 2666 που κάνει στους άλλους Ryzen. Αυτό ίσως δείχνει βελτιωμένο cotnroller. 

To καλό του infinity fabric είναι πως μπορεί να συνδέσει 2 EPYC σε 2p συστήματα χωρίς την έξτρα παρουσία κάποιου chipset. Λογικά το ίδια γίνεται και εδώ με VEGA και RYZEN. 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Είσαι λάθος.

Ορίστε ο R5 2400G στην σελίδα της AMD και σε ποια πλατφόρμα δηλώνεται.

http://products.amd.com/en-us/search/apu/amd-ryzen™-processors/amd-ryzen™-5-processor-with-radeon™-vega-graphics/amd-ryzen™-5-2400g

Και αναλυτικά 

http://products.amd.com/en-us/search/APU/AMD-Ryzen™-Processors/AMD-Ryzen™-5-Processor-with-Radeon™-Vega-Graphics/AMD-Ryzen™-5-2400G/243

Είναι ή δεν είναι AM4 ? 

Επίσης κάτι που με παραξένεψε είναι πως πλέον επίσημα η AMD δίνει υποστήριξη μνημών στα 2933Mhz και όχι στα 2666 που κάνει στους άλλους Ryzen. Αυτό ίσως δείχνει βελτιωμένο cotnroller. 

To καλό του infinity fabric είναι πως μπορεί να συνδέσει 2 EPYC σε 2p συστήματα χωρίς την έξτρα παρουσία κάποιου chipset. Λογικά το ίδια γίνεται και εδώ με VEGA και RYZEN. 

Για τους intel λέει ρε 'συ, πάρ'το αλλιώς και κάν'του like :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 3:31 ΜΜ, radiohead είπε

Άσχετα με το μπουκάλι που θα έχει σίγουρα, άν τη βρίσκεις ένα κατοστάρικο πάρ'την χτές.

Για 780ti , είναι πολύ καλή τιμή. (Αν δεν είναι old sparky edition) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

 

Επιδόσεις 1050-1060qmax πιανουν μονο οι vega mobile με hbm που έχουν ανακοινωθει προς το παρον απο την ιντελ , αν και η λογική λέει οτι θα το χρησιμοποιησει και η amd στο μέλλον

 

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Για τα υβρίδια με VEGA ?

Πως πήγε εκεί η συζητηση  ? :lol:

 

Like that. :)

 

Επίσης στα slides η AMD συγκρίνει τον 2400G με Intel+GT 1030. Αλλά επίσης δείχνουν ότι παίρνει OC και σε cpu και σε gpu και επίσης ανεβαίνει και με τις μνήμες. Τον έχει σε ένα slide OC και με μνήμες στα 3600mHz και έχει ανέβει αρκετά. Ίσως ακουμπάει RX 460 κομμένη. Όπως και να έχει μια χαρά είναι, ο μόνος λόγος που θα περιμένω κανένα δίμηνο για να τον πάρω είναι μήπως πετάξουν κανέναν 2600G κοντά στο καλοκαίρι και γίνει χαμός.

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...