Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, morgoth666 είπε

Αν δεν την θες και εφόσον την τσεκάρεις και είναι οκ , στην αγοράζω εγώ 120 ευρώ ! Βγάζεις ένα 20ρικο μεροκάματο ! (αν είσαι στην αθήνα)

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, morgoth666 είπε

ΟΚ ΟΚ με πεισατε :D  Με τον 955 θελω ενα 600αρι τροφοδοτικο ε?

Ποιο εχεις τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παρεις ως επενδυση και για το επομενο συστημα ok. Αν δεν ηταν στο προγραμμα ισως σε συμφερει μια 1050ti που αυτο που εχεις αρκει. Σκεψου το.

Στο προκειμενο, δεν θα επεφτα παρακατω σε τιμη https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=10885435%2C11452924%2C8570657

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μεινει στο συστημα ωστε στο μελλον που θα θελει να αλλαξει CPU να ειναι κομπλε, το αλλο πλακα πλακα απο το 2009 που εφτιαξα το PC δουλευει 9 χρονια με καθημερινη βαρβατη χρηση, αθανατο :D Κατι τετοιο σαν αυτα που προτεινες υπολογιζα και εγω, 650αρι με 80+ Bronze.

 

Σε σχεση με την αντιπροταση σου, θεωρεις δηλαδη οτι με το μπουκαλι που θα τρωει η 780ti θα εχει παρομοια αποδοση με την 1050ti? Γιατι κανονικα εινα πολυ δυνατοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες καλημερα,μπηκα σημερα στ σκρουτζ,και σχεδον ολα τα προιοντα που εχω μαρκαρει για να παρακολουθωω τις τιμες τους ξαφνικα επεσε η τιμη τους,γνωριζετε το λογο;

Παραθετω σκρινσοτ για του λογου τ αληθες

Υ.Γ. αυτα που με ενδιαφερουν ειναι τα βασικα 6-7 για να χτισω τ pc,τα υπολοιπα απλα βοσκανε στ λιστα μ

Screenshot_20180122-120958.jpg

Screenshot_20180122-121014.jpg

Screenshot_20180122-121023.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ΑΜ4 πλατφόρμα το είχε ανακοινώσει η amd ότι η Ryzen σειρά προϊόντων θα πωλείται πλέον πιο φθηνά λόγω της επικείμενης κυκλοφορίας των Ryzen 2.

Για τα υπόλοιπα, είναι φυσιολογική η διακύμανση των τιμών.  Επίσης μπορεί να γίνεται αυτό λόγω των ξέφρενων αυξήσεων τιμών στις gpu.

44 λεπτά πριν, Stefan0os είπε

Μαγκες καλημερα,μπηκα σημερα στ σκρουτζ,και σχεδον ολα τα προιοντα που εχω μαρκαρει για να παρακολουθωω τις τιμες τους ξαφνικα επεσε η τιμη τους,γνωριζετε το λογο;

Παραθετω σκρινσοτ για του λογου τ αληθες

Υ.Γ. αυτα που με ενδιαφερουν ειναι τα βασικα 6-7 για να χτισω τ pc,τα υπολοιπα απλα βοσκανε στ λιστα μ

Screenshot_20180122-120958.jpg

Screenshot_20180122-121014.jpg

Screenshot_20180122-121023.jpg

Κοίτα τον R5 1600 από επεξεργαστή. Στην τιμή που έπαιρνες πέρυσι διπύρηνο 2c/4t ξεκλείδωτο, παίρνεις πλέον εξαπύρηνο 6c/12t ξεκλείδωτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και για αυτο που μ προτεινες(R5 1600) αλλα λογω περιορισμενου μπατζετ κ φυσιολογικων απαιτησεων μαλλον θα επιμεινω στο 1300χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. 

Μετά από 6-7 περίπου χρόνια νομίζω ότι έφτασε η στιγμή να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου.

Αυτή τη στιγμή αποτελείται από :

Τροφοδοτικό :  Corsair Enthusiast Series TX650 V2 80Plus Bronze

Επεξεργαστής : Intel Core I5-2500

Μητρική : GA-Z68MA-D2H-B3

Μνήμη : 4 Χ Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600MHz

Κάρτα γραφικών : GEFORCE GTX660

Οθόνη : Dell UltraSharp U2412M

και όλα αυτά μέσα σε ένα κουτί  COOLERMASTER RC-922XM-KKN1 HAF XM MID TOWER CASE 

Η χρήση αφορά πρωτίστως streaming ταινιών, απλή περιήγηση στο διαδίκτυο και κάποια παιχνίδια COD, Sniper Elite και κάποια τέτοιου είδους που βάζουν τα παιδιά. Δεν ασχολούμαι με υπερχρονισμούς ή overclocking ή οτιδήποτε τέτοιο. 

Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είναι περίπου 500 ευρώ - θεού θέλοντος ! 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αλλαγή μητρικής + επεξεργαστή - αν αλλάξω socket - και στη συνέχεια να προχωρήσω και στην κάρτα γραφικών.

Όλα τα χρόνια είμαι με Intel . Έχοντας διαβάσει λίγο εδώ μέσα για τους Ryzen προβληματίζομαι για να είμαι ειλικρινής. Και όντας μακριά από γνώσεις τεχνικών χαρακτηριστικών, επιδόσεων, vfm προϊόντων και ανάλογων τερτιπιών , θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Βλέποντας το σύστημά σου θα πρότεινα να περιμένεις κανα μήνα για να πάρεις ένα απ' τους καινούργιους Ryzen με ενσωματωμένα γραφικά π.χ τον 2400G μαζί με μια μητρική και 8-16 gb ram ddr4. Τα γραφικά αυτών των επεξεργαστών θα είναι ανώτερα από την 660 που έχεις τώρα οπότε αν δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις μπορείς να μην αγοράσεις ξεχωριστή gpu. Το τροφοδοτικό και ο ssd αντέχουν ακόμα μετά από τόσα χρόνια; Το λέω γιατί ο 840 Evo έχει το γνωστό bug και ίσως σκέφτεσαι να τον αλλάξεις και να πας σ' έναν μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι φίλε μου και για τον ssd αλλά το έχω αφήσει σε δεύτερο χρόνο μετά από μητρική και επεξεργαστή. Προς το παρόν δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Όσο για τους καινούριους Ryzen ... ναι, αυτό είναι που σκέφτομαι και προβληματίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, starconvict είπε

Καλημέρα και από εμένα. 

Μετά από 6-7 περίπου χρόνια νομίζω ότι έφτασε η στιγμή να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου.

Αυτή τη στιγμή αποτελείται από :

Τροφοδοτικό :  Corsair Enthusiast Series TX650 V2 80Plus Bronze

Επεξεργαστής : Intel Core I5-2500

Μητρική : GA-Z68MA-D2H-B3

Μνήμη : 4 Χ Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600MHz

Κάρτα γραφικών : GEFORCE GTX660

Οθόνη : Dell UltraSharp U2412M

και όλα αυτά μέσα σε ένα κουτί  COOLERMASTER RC-922XM-KKN1 HAF XM MID TOWER CASE 

Η χρήση αφορά πρωτίστως streaming ταινιών, απλή περιήγηση στο διαδίκτυο και κάποια παιχνίδια COD, Sniper Elite και κάποια τέτοιου είδους που βάζουν τα παιδιά. Δεν ασχολούμαι με υπερχρονισμούς ή overclocking ή οτιδήποτε τέτοιο. 

Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είναι περίπου 500 ευρώ - θεού θέλοντος ! 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αλλαγή μητρικής + επεξεργαστή - αν αλλάξω socket - και στη συνέχεια να προχωρήσω και στην κάρτα γραφικών.

Όλα τα χρόνια είμαι με Intel . Έχοντας διαβάσει λίγο εδώ μέσα για τους Ryzen προβληματίζομαι για να είμαι ειλικρινής. Και όντας μακριά από γνώσεις τεχνικών χαρακτηριστικών, επιδόσεων, vfm προϊόντων και ανάλογων τερτιπιών , θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ. 

Για την χρήση που κάνεις ο σύστημα που έχεις είναι περισσότερο από υπεραρκετό, βαριά βαριά αγοράζεις μόνο μια κάρτα γραφικών. Μη πετάξεις χρήματα για cpu/mb/ram. Δεν θα κερδίσεις τίποτα....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...