Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, radiohead είπε

Καλημέρα. Τα windows γνωρίζετε να τα εγκαταστήσετε εσείς ή τα θέλετε έτοιμα περασμένα;

Γεια σας! Ο ενδιαφερόμενος δεν γνωρίζει! Ιδανικά θέλει ένα κουτί έτοιμο προς χρήση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα είναι για το γραφείο (επαγγελματικο) ή για το σπίτι του;

19 λεπτά πριν, OhgmaAurvanium είπε

Γεια σας! Ο ενδιαφερόμενος δεν γνωρίζει! Ιδανικά θέλει ένα κουτί έτοιμο προς χρήση!

 

vision.JPG.d9fae11704ba8ff4435aa930c9f92487.JPGws.JPG.97e09986a91d70f637f0df79bf5113c8.JPG

Σε περίπτωση που είναι για επαγγελματική ας πάει σε έτοιμο

https://www.skroutz.gr/s/15488222/Dell-Vostro-3470-SFF-i5-8400-8GB-256GB-W10.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ο 2700x αξίζει τη διαφορά (~120E) που έχει με τον 1700x? Επίσης έχει κανείς καμιά μια πρόταση για mobo για τους συγκεκριμένους επεξεργαστές? Για δουλειά γραφείου προορίζεται, κυρίως με τη σουίτα της adobe (photoshop και illustrator και λίγο premiere και after effects για μικρής διάρκειας βίντεο). Θα μπει μαζί με μια Rx570 8gb που υπάρχει ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vngls7 είπε

Καλησπέρα παιδιά, ο 2700x αξίζει τη διαφορά (~120E) που έχει με τον 1700x? Επίσης έχει κανείς καμιά μια πρόταση για mobo για τους συγκεκριμένους επεξεργαστές? Για δουλειά γραφείου προορίζεται, κυρίως με τη σουίτα της adobe (photoshop και illustrator και λίγο premiere και after effects για μικρής διάρκειας βίντεο). Θα μπει μαζί με μια Rx570 8gb που υπάρχει ήδη. 

 

Πάρε τον  1920X στα 349€ , ΟΧΙ τον 2700Χ ....

https://www.amazon.de/AMD-YD192XA8AEWOF-RYZEN-THREADRIPPER-1920X/dp/B074CBJHCT/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1542634174&sr=8-1&keywords=1920x

Εκεί αξίζει να ρίξεις το χρήμα.

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2018-11-19_15-31-59.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)



Budget :650-750 tower + 200ευρω για οθονη

Γνωριζω οτι ειναι μικρο το ποσο, σε βαθος 2-3 μηνων θα κανω σταδιακα αναβαθμισεις, απλως ειναι αμεση η αναγκη για εναν υπολογιστη.


Χρήση υπολογιστή : σχεδιασμος 3d - rendering  και light gaming (δεν με απασχολει να παιζω στο high, αρκει να εχω 50+fps)
 

Τοποθεσία: αθηνα

Θα μου προτεινατε να ψαξω για καποια προσφορα, λογο και της περιοδου ή η αγορα των parts ξεχωριστα παραμενει η πιο συμφερουσα επιλογη? 

Οσον αφορα τα parts, εαν κινηθουμε εκει τελικα, δεν με απασχολει να ειναι απο ενα καταστημα.

Λειτουργικο windows 10

Επεξ/σία από antiSocial001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antiSocial001 είπε

 

Καλησπέρα. Άν ήταν καθαρά gaming το σύστημα θα σου πρότεινα rx 580 των 8gb + freesync οθόνη, απ' την στιγμή όμως που αναφέρεις σχεδιασμό κτλ, σου παραθέτω μια σύνθεση με nvidia κάρτα που ίσως θα είναι καλύτερα σε αυτό το κομμάτι λόγω cuda cores. Η κάρτα είναι ότι καλύτερο για 1080p gaming έτσι κι αλλιώς. Τώρα, αν με το light gaming εννοείς LoL, WoW, CS:GO και τέτοιου είδους παιχνίδια μόνο, ακόμη και η 1050ti αρκεί και περισσεύει : https://www.skroutz.gr/s/10282700/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-GV-N105TD5-4GD.html . Αυτό το ξέρεις εσύ, για πιο ΑΑΑ τίτλους πας στην παρακάτω σύνθεση και δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στο άμεσο μέλλον.

Κουτί & οθόνη από you.gr, τα υπόλοιπα κομμάτια του πύργου από overshop.gr

Σύνολο στα 950€ όλα μαζί.

overshop.png

youuu.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2018 στις 12:06 ΠΜ, outlaw star είπε

Καλησπέρα στο αγαπητό forum. ήρθε η ώρα να κάνω μετά από μια 8ετία περίπου μια μικρή αναβάθμιση και να αντικαταστήσω τον i7 - 950, ο οποίος πρέπει να πω ότι μέχρι τώρα με έβγαλε αρκετά καλά χρονισμένος στα 4 GHZ...

Η χρήση θα είναι βαριά παιχνίδια (fps κτλ) σε ανάλυση 1080 όμως, λίγο lightroom, που έτσι και αλλιώς δεν έχω και τώρα θέμα, browsing, office, 2d autocad

Ξεκινάω από τι κρατάω προς το παρόν :

1.) Την κάρτα γραφικών, που είναι μια radeon 290, νομίζω ότι με κάποιες παραχωρήσεις μου αρκεί προς το παρόν, από ότι βλέπω δεν είναι καλή περίοδος για αλλαγή κάρτας,  σε λογικό κόστος δεν παίρνεις κάτι ιδιαίτερα καλύτερο σήμερα.

2.) Το κουτί είναι ένα παλιό full tower thermaltake armor, αλλά την κάνει τη δουλειά του.

3.) Το τροφοδοτικό είναι ένα thermaltake toughpower 775 watt, είανι 5ετίας, αλλά νομίζω ότι δεν έχει θέμα, σκύλος.

4.) Ψύκτρα έχω μια thermalright true black, οπότε λέω να την κρατήσω και να πάρω ένα mounting kit https://www.ebay.com/itm/Thermalright-TRUE-universal-BTK-/272514337803

Οπότε πάμε σε αυτά που θέλω να αλλάξω :

1.) CPU : Έχω λίγο καιρό να ασχοληθώ, αλλά είμαι μεταξύ  i5 - 8400 ή ryzen 1700x από ότι έψαξα. Τα φώτα σας παρακαλώ

2.) Mobo : Αν πάω σε ryzen θέλω κάτι να είναι future proof και να μου δίνει δυνατότητες νορμαλ κλοκαρισματος. Στον 8400 αυτά υποθέτω δεν έχουν κάποια σημασία, απλά κάτι στοιχειωδώς ποιοτικό. Για μητρική θα έδινα κάνα 150αρι

3.) Μνήμες θέλω 2Χ8= 16 gb, ότι προτείνετε.

4.) ssd : https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html Αν νομίζετε και κάτι φτηνότερο no problem!!

Σύνολο δε θα ήθελα να περάσω τα 500 €, ώστε στο μέλλον να επενδύσω και σε μία κάρτα γραφικών. Αν είναι βέβαια για ένα κατοστάρικο να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο, τότε οκ. Επίσης αν παίρνω κάτι αντίστοιχο και με λιγότερα, τότε np!! :P

Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις,ακόμη και να μου πείτε να χρειαστεί να περιμένω αν βγαίνει κάτι στα σκαριά κοντά (πχ μέχρι2 μήνες).

Ευχαριστώ!

Παιδιά καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, outlaw star είπε

Παιδιά καμία πρόταση;

Περίμενε τη Παρασκευή μήπως υπάρξει κάτι καλό, ειδικά σε ssd πιστεύω κάτι θα βάλουν. 

8400 ξέχνα τον, δεν υπάρχει λόγος να χρυσοπληρώσεις την intel γιατί έτσι θέλει.. στα 170€ που έπαιζε πριν καιρό ήταν τίμια επιλογή.

Asrock B450 Pro4 

AMD Ryzen 5 2600 Box 

G.Skill Sniper X 16GB DDR4-3200MHz

SSD αυτόν που διάλεξες ή τον crucial mx500.

Με τα παραπάνω δεν θα έχεις κανένα θέμα στο gaming.

Ps: Ίδιο κουτί έχουμε :P 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω στο PC μια reference RX 480 που αγόρασα το καλοκαίρι του 2016 (μόλις βγήκαν), σκέφτομαι όμως να την πουλήσω και να πάρω κάποια άλλη κάρτα, όχι reference.

Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ νωρίς για αλλαγή, αλλά δεν έχει τις επιδόσεις που θα ήθελα σε κάποια παιχνίδια (Total War: Warhammer 2), υπερθερμαίνεται και επίσης φαντάζομαι ότι η διαδικασία καθαρισμού θα είναι οδυνηρή, μακάρι να το είχα ψάξει καλύτερα από την αρχή. Συμφέρει να την αλλάξω με κάποια άλλη; Αν όχι, πείτε μου. Διαθέτω μέχρι 350 ευρώ max, εκτός αν υπάρχει κάποια τρελή προσφορά.

Το σύστημα μου είναι αυτό στην υπογραφή και χρησιμοποιείται μόνο για gaming. Δε με ενδιαφέρει το overclock και έχω όλα τα περιφερειακά. Μένω Θεσσαλονίκη και η κάρτα ας είναι από οποιοδήποτε κατάστημα, θα την τοποθετήσω εγώ.

Επεξ/σία από Winterdash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Winterdash είπε

Καλησπέρα, έχω στο PC μια reference RX 480 που αγόρασα το καλοκαίρι του 2016 (μόλις βγήκαν), σκέφτομαι όμως να την πουλήσω και να πάρω κάποια άλλη κάρτα, όχι reference.

Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ νωρίς για αλλαγή, αλλά δεν έχει τις επιδόσεις που θα ήθελα σε κάποια παιχνίδια (Total War: Warhammer 2), υπερθερμαίνεται και επίσης φαντάζομαι ότι η διαδικασία καθαρισμού θα είναι οδυνηρή, μακάρι να το είχα ψάξει καλύτερα από την αρχή. Συμφέρει να την αλλάξω με κάποια άλλη; Αν όχι, πείτε μου. Διαθέτω μέχρι 350 ευρώ max, εκτός αν υπάρχει κάποια τρελή προσφορά.

Το σύστημα μου είναι αυτό στην υπογραφή και χρησιμοποιείται μόνο για gaming. Δε με ενδιαφέρει το overclock και έχω όλα τα περιφερειακά. Μένω Θεσσαλονίκη και η κάρτα ας είναι από οποιοδήποτε κατάστημα, θα την τοποθετήσω εγώ.

Κάτι τρελό να τρέξεις να αγοράσεις δεν υπάρχει, έχε το νου σου για την Παρασκευή μήπως υπάρξει κάτι ενδιαφέρων.

Το παιχνίδι δεν το έχω αλλά διαβάζω ότι έχουν θέμα και άλλοι με μη rx480 https://steamcommunity.com/app/594570/discussions/0/1520386297696138099/

Ίσως διορθώθηκε απο τότε το παιχνίδι.. 

Μήπως αντί να δώσεις 350 για κάρτα να επενδύσεις σε κάτι τέτοιο: https://www.techstores.gr/arctic-vga-accelero-xtreme-iv.html 

 

Και με τα ρέστα σε μια καλύτερη οθόνη? (πχ 27', freesync, 144hz) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να χωρέσει αυτό το τέρας στο pc μου, αλλά θα το κοιτάξω. 😁 Θα παίξω και λίγο παραπάνω με τις ρυθμίσεις αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, leros2004 είπε

Περίμενε τη Παρασκευή μήπως υπάρξει κάτι καλό, ειδικά σε ssd πιστεύω κάτι θα βάλουν. 

8400 ξέχνα τον, δεν υπάρχει λόγος να χρυσοπληρώσεις την intel γιατί έτσι θέλει.. στα 170€ που έπαιζε πριν καιρό ήταν τίμια επιλογή.

Asrock B450 Pro4 

AMD Ryzen 5 2600 Box 

G.Skill Sniper X 16GB DDR4-3200MHz

SSD αυτόν που διάλεξες ή τον crucial mx500.

Με τα παραπάνω δεν θα έχεις κανένα θέμα στο gaming.

Ps: Ίδιο κουτί έχουμε :P 

THX a lot, απλά σκέφτομαι να του βάλω καλύτερη μητρικούλα για να κλοκάρω μέχρι τα 4 ghz πχ αυτή https://www.skroutz.gr/s/15564874/MSI-B450-Gaming-Pro-Carbon-AC.html

 

Το κουτί ζυγίζει όσο ένα 10χρονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, outlaw star είπε

THX a lot, απλά σκέφτομαι να του βάλω καλύτερη μητρικούλα για να κλοκάρω μέχρι τα 4 ghz πχ αυτή https://www.skroutz.gr/s/15564874/MSI-B450-Gaming-Pro-Carbon-AC.html

Το κουτί ζυγίζει όσο ένα 10χρονο :P

Η καλύτερη b450 Που κυκλοφορεί είναι αυτή. 

Για τον 2600 και με τη MSI B450 Tomahawk θα κάνεις πλάκα στο OC. Αν έχεις βλέψεις αναβάθμιση και για hardcore OC σε 2700x τότε την carbon, εχει vrms εεπιπέδου καλής x470/

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα θέλω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου. καθαρά για gaming σκοπούς όχι τρελα πράγματα όμως 300-500 κατοστάρικα . θέλω mobo-cpu-ram-gpu έχω τροφοδοτικό ssd hdd κουτί οθόνη μια 24 lg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

καλημέρα θέλω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου. καθαρά για gaming σκοπούς όχι τρελα πράγματα όμως 300-500 κατοστάρικα . θέλω mobo-cpu-ram-gpu έχω τροφοδοτικό ssd hdd κουτί οθόνη μια 24 lg 

 

AMD R5 2600

MSI B450M PRO VDH

G. SKILL 16GB DDR4 3200Mhz

POWERCOLOR RX 580 8GB DDR5

Στο skroutz κάπου στα 550€ πρέπει να βγαίνει.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...