Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, merdok1991 είπε

Καλημερα κανω ενα pc-build απο την αρχη σχεδον, το μονο π υπαρχει ηδη ειναι μια sapphire nitro R7 370 4gb και ενας επεξεργαστης AMD Athlon X4-950.(αργοτερα θα τον αλλαξω σε amd ryzen 5 2600)

psuCorsair VS Series VS650 White https://www.skroutz.gr/s/13976036/Corsair-VS-Series-VS650-White.html?from=account_favorites
mobo:  Asus Rog Strix B350-F Gaming https://www.skroutz.gr/s/12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html?from=account_favorites  (θα ζητησω bios update απο το καταστημα για να δεχτει αργοτερα τον καινουριο επεξεργαστη που θα παρω αργοτερα )
case: NZXT H500   https://www.skroutz.gr/s/15300957/NZXT-H500.html   

rom: Samsung 970 Evo NVMe M.2 250GB  https://www.skroutz.gr/s/14857816/Samsung-970-Evo-NVMe-M-2-250GB.html?from=account_favorites

ram: G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16S-8GISB) https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html?from=account_favorites
 

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει συμβατοτητα στην ραμ και την mobo που κοιταω. επισης αν το τροφοδοτικο ειναι αρκετο? Σε καποια psu calculator μ ειπε οτι χρειαζεται 340 watt για ενα τετοιο συστημα (ειχα προσθεσει περιφεριακα, ψυκτρα αργοτερα και rgb) μ φαινονται λιγα παντως.  Αν εχετε να μ προτεινετε κατι καλυτερο χωρις να ανεβει το budget πανω απο 400ευρω ευχαριστως ή να με διορθωσετε αν κανω καποιο λαθος! Ειμαι καινουριος στο αθλημα οποτε ακομα μαθαινω! 

Με ελάχιστα παραπάνω παίρνεις καλύτερο τροφοδοτικό. Τα 550 υπέρ αρκούν. Αν έχεις σκοπό να βάλεις αργότερα αρκετά μεγαλύτερη κάρτα πάνε σε 650.
https://www.skroutz.gr/s/8570592/Corsair-CX-Series-CX550M.html

Μητρική την Tomahawk. Καλύτερη και στα ίδια χρήματα.
https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html

Μνήμες τις Patriot ή ακόμα καλύτερα τις αντίστοιχες στα 3200 οι οποίες όμως βγαίνουν στα 16GB. Όμως τα games πλέον καταναλώνουν μνήμη. Καλύτερα να σκεφτείς πιο σοβαρά το θέμα μνήμη. Κοστίζουν βέβαια στο 2πλάσιο. Περίπου 65 παραπάνω. Αν βάλεις ένα απλό 2.5άρη ssd κερδίζεις 2ο ευρώ. Αν αυξήσεις το budget κατά 40-45 ευρώ τότε πας στα 16 giga. Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ.
https://www.skroutz.gr/s/7768063/Patriot-Viper-4-Series-8GB-DDR4-3000MHz-PV48G300C6K.html

Το κουτί είναι αρκετά υποκειμενικό. Ότι σου αρέσει πάρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε τριπλετα ( cpu-mobo-ram) γύρω στα 250Ε 

Θα συνδιαστει με μια 7870 και η  χρήση είναι browsing kai χαλαρό gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theofanis20 είπε

Ευχαριστώ. Μεταξύ ryzen 3 2200g kai ryzen 5 1400 ποιος είναι καλύτερος? 

Προφανώς ο 1400. Ο 2200g έχει και κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Να ρίξω και εγώ μια ερώτηση:

Με φόντα τα Χριστούγεννα, και αφού για κονσόλα δεν ψήνομαι πέρα απο το Switch λέω να δώσω κανα 200αρι να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών. 

Τώρα έχω μια R9 270x η οποία ντάξει, τίμια αλλα τα δείχνει τα χρόνια της, πάνω σε έναν I5 6500 με 16GB RAM 2Χ SSD 256GB και τροφοδοτικό thermaltake 550αρι τριετίας.

Οθόνη έχω μια UltraWide LG 29" LG 29UM59 με Full HD ανάλυση, η οποία υποστηρίζει Freesync.

Δε με ενδιαφέρει να παίζω στο Full, σε Full HD ολα medium δεν έχω κανένα πρόβλημα, με ενδιαφέρει απλά να παίζουν χωρίς να μετράω pixels ή FPS.

Tο Budget ειναι ΦΟΥΛ αυστηρά μέχρι τα 200-220 και έχω τσεκάρει την RX580 4GB και την 1060 3GB . Υπάρχει κάτι πιο φτηνό που θα μου δώσει αυτά που ζητάω; 

Υπάρχει κάτι πιο ακριβό, που αξίζει ομως μια μικρή διαφορά, οπότε να το ε΄χω στο νου μου για την BF;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παππού καλό είναι να γράψεις ακριβώς το μοντέλο που έχεις και ποιο σημαντικό για τι παιχνίδια ενδιαφέρεσαι.

Επειδή έχεις οθόνη freesync καλύτερα στόχευσε AMD κάρτα για να το εκμεταλλευτείς.

Με αυτό σα δεδομένο υπάρχει  αυτό που έχει αναφερθεί εδώ

Eίναι πραγματική αναβάθμιση, καλύτερη από τους στόχους σου, ταιριαστή με το hardware σου και στο budget που έχεις θέσει.

Να παίξει κάτι καλύτερο (Vega) στα ~200-220€, δε το βλέπω πιθανό την ερχόμενη εβδομάδα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Παππού καλό είναι να γράψεις ακριβώς το μοντέλο που έχεις και ποιο σημαντικό για τι παιχνίδια ενδιαφέρεσαι.

Επειδή έχεις οθόνη freesync καλύτερα στόχευσε AMD κάρτα για να το εκμεταλλευτείς.

Με αυτό σα δεδομένο υπάρχει αυτό που έχει αναφερθεί εδώ

Eίναι πραγματική αναβάθμιση, καλύτερη από τους στόχους σου, ταιριαστή με το hardware σου και στο budget που έχεις θέσει.

Να παίξει κάτι καλύτερο (Vega) στα ~200-220€, δε το βλέπω πιθανό την ερχόμενη εβδομάδα.

Ακριβώς το μοντέλο πιανού; του PSU? 

Παιχνίδια δεν έχω συγκεκριμένο στόχο, συνήθως παίζω Jrpgs και FPS. Θα ήθελα να παιζει BF V π.χ και ίσως και το επόμενο άνετα με Medium και καμια 60αριά FPS στα 1080p. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ακριβώς το μοντέλο πιανού; του PSU?

Της κάρτας γραφικών αλλά και όλο το σύστημα.

 

36 λεπτά πριν, papp0us είπε

Παιχνίδια δεν έχω συγκεκριμένο στόχο, συνήθως παίζω Jrpgs και FPS. Θα ήθελα να παιζει BF V π.χ και ίσως και το επόμενο άνετα με Medium και καμια 60αριά FPS στα 1080p. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

Σε ultra settings θα το παίζεις σε καλύτερα fps από αυτά που αναφέρεις (ή έστω αν κατεβάσεις κάποιο δευτερεύων setting). Αν κάποιος ξέρει ακριβώς για πόσα fps μιλάμε ας μας πει.

 Review της κάρτας εδώ

Έχει ένα αγκάθι ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος από τη κάρτα που έχεις.

Σε skroutz & best price ξεκινά στα 290€

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Θέλω την βοήθεια σάς καθώς έχω μείνει πολύ πίσω στους υπολογιστές. 

Θέλω να πάρω έναν υπολογιστή για επαγγελματική χρήση. 

Παρακολούθηση ιστοσελίδας εκτυπώσεις επεξεργασία φωτογραφίας κτλ. 

Θα ήθελα όποιος έχει την διάθεση να μου κάνει προτάσεις και τι να προσέξω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο αγαπητό forum. ήρθε η ώρα να κάνω μετά από μια 8ετία περίπου μια μικρή αναβάθμιση και να αντικαταστήσω τον i7 - 950, ο οποίος πρέπει να πω ότι μέχρι τώρα με έβγαλε αρκετά καλά χρονισμένος στα 4 GHZ...

Η χρήση θα είναι βαριά παιχνίδια (fps κτλ) σε ανάλυση 1080 όμως, λίγο lightroom, που έτσι και αλλιώς δεν έχω και τώρα θέμα, browsing, office, 2d autocad

Ξεκινάω από τι κρατάω προς το παρόν :

1.) Την κάρτα γραφικών, που είναι μια radeon 290, νομίζω ότι με κάποιες παραχωρήσεις μου αρκεί προς το παρόν, από ότι βλέπω δεν είναι καλή περίοδος για αλλαγή κάρτας,  σε λογικό κόστος δεν παίρνεις κάτι ιδιαίτερα καλύτερο σήμερα.

2.) Το κουτί είναι ένα παλιό full tower thermaltake armor, αλλά την κάνει τη δουλειά του.

3.) Το τροφοδοτικό είναι ένα thermaltake toughpower 775 watt, είανι 5ετίας, αλλά νομίζω ότι δεν έχει θέμα, σκύλος.

4.) Ψύκτρα έχω μια thermalright true black, οπότε λέω να την κρατήσω και να πάρω ένα mounting kit https://www.ebay.com/itm/Thermalright-TRUE-universal-BTK-/272514337803

Οπότε πάμε σε αυτά που θέλω να αλλάξω :

1.) CPU : Έχω λίγο καιρό να ασχοληθώ, αλλά είμαι μεταξύ  i5 - 8400 ή ryzen 1700x από ότι έψαξα. Τα φώτα σας παρακαλώ

2.) Mobo : Αν πάω σε ryzen θέλω κάτι να είναι future proof και να μου δίνει δυνατότητες νορμαλ κλοκαρισματος. Στον 8400 αυτά υποθέτω δεν έχουν κάποια σημασία, απλά κάτι στοιχειωδώς ποιοτικό. Για μητρική θα έδινα κάνα 150αρι

3.) Μνήμες θέλω 2Χ8= 16 gb, ότι προτείνετε.

4.) ssd : https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html Αν νομίζετε και κάτι φτηνότερο no problem!!

 

Σύνολο δε θα ήθελα να περάσω τα 500 €, ώστε στο μέλλον να επενδύσω και σε μία κάρτα γραφικών. Αν είναι βέβαια για ένα κατοστάρικο να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο, τότε οκ. Επίσης αν παίρνω κάτι αντίστοιχο και με λιγότερα, τότε np!! :P

 

Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις,ακόμη και να μου πείτε να χρειαστεί να περιμένω αν βγαίνει κάτι στα σκαριά κοντά (πχ μέχρι2 μήνες).

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aγορά υπολογιστή

Καλησπέρα! Θα ήθελα παρακαλώ κάποιες προτάσεις, καθώς ένα συγγενικό μου πρόσωπο έχει ανάγκη την αγορά ενός PC λόγω εργασίας σε γραφείο. Είναι σημαντικό να αναφέρω πως παρόλο που προορίζεται για πολύ απλή χρήση, είναι απόλυτα αναγκαίο να είναι γρήγορη και ευχάριστη η εμπειρία χρήσης. Με άλλα λόγια κάτι που να έχει περιθώριο 3 χρόνων τουλάχιστον ως προς την χρήση και παράλληλα να «φυσάει». Παραθέτω τις πληροφορίες..

Ποσό που διαθέτουμε : 

500-600€ - Η αγορά οθόνης να μην υπολογιζεται στο budget του PC.

 

Χρήση υπολογιστή :

Δουλειά γραφείου, Microsoft Office, Mail, Internet Browsing

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Microsoft Office

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?

Ναι, μεγαλύτερη των 24 ´´, budget: 160-200€

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Ναι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Θεσσαλονίκη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Αδιάφορο

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Συναρμολόγηση από το κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Microsoft Windows 10

Επεξ/σία από OhgmaAurvanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, OhgmaAurvanium είπε

Aγορά υπολογιστή

Καλησπέρα! Θα ήθελα παρακαλώ κάποιες προτάσεις, καθώς ένα συγγενικό μου πρόσωπο έχει ανάγκη την αγορά ενός PC λόγω εργασίας σε γραφείο. Είναι σημαντικό να αναφέρω πως παρόλο που προορίζεται για πολύ απλή χρήση, είναι απόλυτα αναγκαίο να είναι γρήγορη και ευχάριστη η εμπειρία χρήσης. Με άλλα λόγια κάτι που να έχει περιθώριο 3 χρόνων τουλάχιστον ως προς την χρήση και παράλληλα να «φυσάει». Παραθέτω τις πληροφορίες..

Ποσό που διαθέτουμε : 

500-600€ - Η αγορά οθόνης να μην υπολογιζεται στο budget του PC.

Χρήση υπολογιστή :

Δουλειά γραφείου, Microsoft Office, Mail, Internet Browsing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Microsoft Office

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?

Ναι, μεγαλύτερη των 24 ´´, budget: 160-200€

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Ναι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Αδιάφορο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Συναρμολόγηση από το κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Microsoft Windows 10

Καλημέρα. Τα windows γνωρίζετε να τα εγκαταστήσετε εσείς ή τα θέλετε έτοιμα περασμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...