Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εγγύηση δεν έχει η καμμένη ? 

Περιμένω να έρθει η ανταλλακτική για να στείλω τις άλλες για αντικατάσταση (πήρα και πακέτο των 2 για dual channel...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι καιρο εκτος σπορ.Μεγαλωσα και οι πρωτεραιοτητες αλλαξαν :) χαιρομαι που βλεπω παντως μερικα γνωστα ατομα ακομα εδω μεσα.

Χιες μετα απο καιρο που το σκεφτομουν αλλαξα επιτελους τον δισκο στο laptop της γυναικας μου.Ενα lenovo v110.Semi decent hardware αλλα σερνοταν σε σημειο που ηθελες ενα 5λεπτο να το ανοιξεις και μετα να πας να κανεις οτιδηποτε και αν.

Ειδα πως οι ssds εχουν πεσει παρα πολυ( ο 500ρης evo κανει πιο φτηνα απο το 250 που ειχα παρει 2 χρονια πριν) και τσιμπησα εναν.Το laptop ζωντανεψε απλα.

Αν θελει καποιος να δωσει αλλο αερα σε παλια συσκευη να αλλαξει δισκο.

Επεξ/σία από Albilosha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ηθελα λιγο τη γνωμη σας, ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο τροφοδοτικα Seasonic Focus Plus 650 Gold και  Seasonic Focus Plus 550 Platinum η διαφορα στη τιμη ειναι μικρη βεβαια, αλλα δεν ξερω ποιο απο τα δυο να παρω, προς το παρον και 300 watt φτανουν για το συστημα αλλα θα γινει αναβαθμηση στο επομενο διαστημα και θελω να ειμαι καλυμενος για 6-7 χρονια τουλαχιστον. Απλος αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι και τα 2 μεχρι το 30% ειναι fanless που σημαινει μεχρι 160 watt το 550αρι και 195 watt το 650αρι.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το αναφέρω εδώ μια και το ήδη έχω γράψει σε αλλο σημειο δίχως απάντηση. Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για rendering και gaming

Σύντομα θα αλλάξω μονιτορ απο 24 144hz και θα παω σε κατι 32-35 (πάνω από 100 hz) καθώς και κάρτα γραφικών (δουλευω windforce 970 τώρα). Η δουλειά μου απαιτεί προγράμματα που χρησιμοποιούν timelines καθώς επίσης παίζω και κάποια games. Θα ήθελα με γνώμονα και την οθόνη να μου πείτε ποιες κάρτες γραφικών να κοιτάξω. Budget είναι περί τα 600-700 ευρώ για την κάρτα και περίπου 700-800 για την οθόνη.

Επίσης μια ερώτηση και μια συμβουλή. Θέλω για λόγους ομορφιάς να πάω σε aftermarket υδρόψυξη καθώς θα πάω και σε νεο κουτί (h500i ) η οποία θα είναι rgb, ποια μου προτείνετε;

Διαθέτω

mobo: Asus h170 pro gaming

cpu: core i5 6600k (διχως o/c)

gpu: windforce 970

ram :16gb

ssd: samsung 850 EVO 250gb

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Καλησπέρα,

Το αναφέρω εδώ μια και το ήδη έχω γράψει σε αλλο σημειο δίχως απάντηση. Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για rendering και gaming


Σύντομα θα αλλάξω μονιτορ απο 24 144hz και θα παω σε κατι 32-35 (πάνω από 100 hz) καθώς και κάρτα γραφικών (δουλευω windforce 970 τώρα). Η δουλειά μου απαιτεί προγράμματα που χρησιμοποιούν timelines καθώς επίσης παίζω και κάποια games. Θα ήθελα με γνώμονα και την οθόνη να μου πείτε ποιες κάρτες γραφικών να κοιτάξω. Budget είναι περί τα 600-700 ευρώ για την κάρτα και περίπου 700-800 για την οθόνη.

Επίσης μια ερώτηση και μια συμβουλή. Θέλω για λόγους ομορφιάς να πάω σε aftermarket υδρόψυξη καθώς θα πάω και σε νεο κουτί (h500i ) η οποία θα είναι rgb, ποια μου προτείνετε;

Διαθέτω

mobo: Asus h170 pro gaming

cpu: core i5 6600k (διχως o/c)

gpu: windforce 970

ram :16gb

ssd: samsung 850 EVO 250gb

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις

Θες να αλλάξεις πλατφόρμα ?

Πόσα διαθέτεις ?

Πρώτη σου επιλογή είναι το rendering ή το gaming ?

Γιατί αν είναι το rendering διώξε το σύστημα όπως είναι και ετοίμασε μια 1200αρού + €€.

Rendering με 4core/4thread cpu απλά ΔΕΝ ....

Πάς σε μια GTX 1070TI 400+

Πας σε NVME 250  (90€)  και SSD 500GB M2 (80 €)

Πας σε 32GB RAM (250-300€)

και ανάλογα το budget ξεκινάς από R7 1700X (210€) / R7 2700X (310€) / THREADRIPPER 1920X (400€) / THREADRIPPER 2950X (850€)

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bep1995 είπε

Καλησπερα, ηθελα λιγο τη γνωμη σας, ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο τροφοδοτικα Seasonic Focus Plus 650 Gold και  Seasonic Focus Plus 550 Platinum η διαφορα στη τιμη ειναι μικρη βεβαια, αλλα δεν ξερω ποιο απο τα δυο να παρω, προς το παρον και 300 watt φτανουν για το συστημα αλλα θα γινει αναβαθμηση στο επομενο διαστημα και θελω να ειμαι καλυμενος για 6-7 χρονια τουλαχιστον. Απλος αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι και τα 2 μεχρι το 30% ειναι fanless που σημαινει μεχρι 160 watt το 550αρι και 195 watt το 650αρι.

Εντάξει είναι και τα δυο τροφοδοτικά αν και σε αυτό το budget προτιμώ αυτό : https://www.skroutz.gr/s/7593481/Corsair-RMx-Series-RM550X.html, αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω πήγαινε στη σειρά prime που είναι καλύτερη : https://www.skroutz.gr/s/13645974/Seasonic-Prime-Ultra-650-Gold.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Θες να αλλάξεις πλατφόρμα ?

Πόσα διαθέτεις ?

Πρώτη σου επιλογή είναι το rendering ή το gaming ?

Γιατί αν είναι το rendering διώξε το σύστημα όπως είναι και ετοίμασε μια 1200αρού + €€.

Rendering με 4core/4thread cpu απλά ΔΕΝ ....

Πάς σε μια GTX 1070TI 400+

Πας σε NVME 250  (90€)  και SSD 500GB M2 (80 €)

Πας σε 32GB RAM (250-300€)

και ανάλογα το budget ξεκινάς από R7 1700X (210€) / R7 2700X (310€) / THREADRIPPER 1920X (400€) / THREADRIPPER 2950X (850€)

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο να μου απαντήσεις ενδελεχώς. 

Εν συνεχεία τα προγράμματα που δουλεύω αν και κάνουν render δεν είναι τρελα απαιτητικά καθώς δεν δουλεύω τόσο after effects πλεον αλλά προγράμματα που παράγουν e-learning προγράμματα μάθησης (adobe captivate, etc). Σίγουρα το χρειάζομαι αλλα δεν ειμαι video editor να επείγομαι για κάτι πιο ισχυρό στην παρούσα φάση

Σε σχέση με την κάρτα γραφικών εκεί μπορώ να ανέβω στα 600-650, σε συνάρτηση με τα 110 περίπου που παει το κουτι (έστω το h500i). Στον δίσκο η αλήθεια ειναι ότι το έχω σκεφτεί και εγώ να παω σε ενα NVME250. Βασικό κομμάτι της αλλαγής είναι η οθόνη καθώς σήμερα είμαι με μια LG 24GM-B, η οποία αν και 144 hz δεν με καλύπτει σε εύρος λόγω των προγραμμάτων χρήσης και θα ήθελα κάτι απο 27-32 το οποίο αν είναι δυνατόν όσο πιο κοντά και στα δυο, γι' αυτό και το budget για την οθονη είναι στα 600-700 ευρώ επίσης. 

Τώρα για CPU/MOBO/RAM λόγω οικονομικής δυσπραγίας με τα προηγούμενα θα το κοίταγα για ελαφρώς αργότερα. Άλλωστε η μητρική μου υποστηρίζει στη παρούσα φάση M.2 δισκους όπως τον nvm250. Ίσως μείνει ένα μικρό ποσό για custom aftermarket υδρόψυξη (150 ευρώ για κάποια NZXT rgb).

Με βάση τα παραπάνω τι θα με συμβούλευες/ατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Telumetar είπε

Καλησπέρα,

Το αναφέρω εδώ μια και το ήδη έχω γράψει σε αλλο σημειο δίχως απάντηση. Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για rendering και gaming


Σύντομα θα αλλάξω μονιτορ απο 24 144hz και θα παω σε κατι 32-35 (πάνω από 100 hz) καθώς και κάρτα γραφικών (δουλευω windforce 970 τώρα). Η δουλειά μου απαιτεί προγράμματα που χρησιμοποιούν timelines καθώς επίσης παίζω και κάποια games. Θα ήθελα με γνώμονα και την οθόνη να μου πείτε ποιες κάρτες γραφικών να κοιτάξω. Budget είναι περί τα 600-700 ευρώ για την κάρτα και περίπου 700-800 για την οθόνη.

Επίσης μια ερώτηση και μια συμβουλή. Θέλω για λόγους ομορφιάς να πάω σε aftermarket υδρόψυξη καθώς θα πάω και σε νεο κουτί (h500i ) η οποία θα είναι rgb, ποια μου προτείνετε;

Διαθέτω

mobo: Asus h170 pro gaming

cpu: core i5 6600k (διχως o/c)

gpu: windforce 970

ram :16gb

ssd: samsung 850 EVO 250gb

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις

Άμα μπορείς περίμενε black friday μπας και υπάρξει κάτι καλύτερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Άμα μπορείς περίμενε black friday μπας και υπάρξει κάτι καλύτερο... 

Προφανώς για τότε κοιτάω ,απλά να έχω ένα μπουσουλα - λίστα θα βοηθούσε να ξέρω που να δώσω περισσότερη έμφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κανω ενα pc-build απο την αρχη σχεδον, το μονο π υπαρχει ηδη ειναι μια sapphire nitro R7 370 4gb και ενας επεξεργαστης AMD Athlon X4-950.(αργοτερα θα τον αλλαξω σε amd ryzen 5 2600)

psuCorsair VS Series VS650 White https://www.skroutz.gr/s/13976036/Corsair-VS-Series-VS650-White.html?from=account_favorites
mobo:  Asus Rog Strix B350-F Gaming https://www.skroutz.gr/s/12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html?from=account_favorites  (θα ζητησω bios update απο το καταστημα για να δεχτει αργοτερα τον καινουριο επεξεργαστη που θα παρω αργοτερα )
case: NZXT H500   https://www.skroutz.gr/s/15300957/NZXT-H500.html   

rom: Samsung 970 Evo NVMe M.2 250GB  https://www.skroutz.gr/s/14857816/Samsung-970-Evo-NVMe-M-2-250GB.html?from=account_favorites

ram: G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16S-8GISB) https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html?from=account_favorites
 

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει συμβατοτητα στην ραμ και την mobo που κοιταω. επισης αν το τροφοδοτικο ειναι αρκετο? Σε καποια psu calculator μ ειπε οτι χρειαζεται 340 watt για ενα τετοιο συστημα (ειχα προσθεσει περιφεριακα, ψυκτρα αργοτερα και rgb) μ φαινονται λιγα παντως.  Αν εχετε να μ προτεινετε κατι καλυτερο χωρις να ανεβει το budget πανω απο 400ευρω ευχαριστως ή να με διορθωσετε αν κανω καποιο λαθος! Ειμαι καινουριος στο αθλημα οποτε ακομα μαθαινω! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παρέλαβα εχθές την Sapphire nitro+ rx580 8GB αλλά εχω τροφοδοτικό XFX TS Series 550W Bronze και φοβάμαι αν επαρκεί για την συγκεκριμένη κάρτα το υπόλοιπο  

σύστημα είναι: 

CPU: AMD FX 8350 (χωρίς oc)

RAM: G.SKILL Ripjawsx 8gb (δεν θυμάμαι mhz)

MOBO: ASUS M5A97 R2.0

HDD: Western Digital Black 1TB

CPU COLLER Corsair Hydro Series H110i GT

Θα είμαι εντάξει με αυτό το τροφοδοτικό η θα χρειαστεί να αλλάξω και αν ναι σε ποιο? (Budget μέχρι 100 ευρώ ταβάνι αν χρειαστεί αλλαγή) 

Επεξ/σία από 91turbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Γράψε τι χρήση κάνεις και πόσα διαθέτεις.

χρηση gaming (φιφα 19, pubg κανα lolaki τετοια), προγραμματισμο και κανα χαλαρο ομως video editing
400 ευρω διαθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 91turbo είπε

Καλημέρα παρέλαβα εχθές την Sapphire nitro+ rx580 8GB αλλά εχω τροφοδοτικό XFX TS Series 550W Bronze και φοβάμαι αν επαρκεί για την συγκεκριμένη κάρτα το υπόλοιπο  

σύστημα είναι: 

CPU: AMD FX 8350 (χωρίς oc)

RAM: G.SKILL Ripjawsx 8gb (δεν θυμάμαι mhz)

MOBO: ASUS M5A97 R2.0

HDD: Western Digital Black 1TB

CPU COLLER Corsair Hydro Series H110i GT

Θα είμαι εντάξει με αυτό το τροφοδοτικό η θα χρειαστεί να αλλάξω και αν ναι σε ποιο? (Budget μέχρι 100 ευρώ ταβάνι αν χρειαστεί αλλαγή) 

Φυσικά και αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...