Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 κερασιες και αυτες τις μερες θα μαζεψω τους καρπους.και 3 μεγαλε; καρυδιες.700 μετρα υψομετρο,καμια συντηρηση....εβαλα και 6 νεαρες κερασιες φετος.μετα την συγκομιδη,τι συντηρηση προτεινεις,ειδικα για να μην μπλεξω με την ασθενεια που λενε στις τιβι,που ξεραινει το δενδρο;κανα ασβεστωμα;χαλκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Κερασιά. Φέτος καρποφόρησε για δεύτερη φορά... αλλά ο περισσότερος καρπός ενώ έδεσε είχε μαραθεί και τον έριξε πολύ πολύ πρόωρα. Τα υπόλοιπα που έμειναν ήταν περίπου μισό κιλό και τα μοιραστήκαμε με την καρακάξα :P. Θέλει κάποιο συγκεκριμένο λίπασμα για του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InsertCoinToJoi είπε

αφου ειναι βαμβακαδα.... τωρα τι κανουμε?

Πλύνε το καλά με νερό, πολύ νερό να καθαρίσει και μετά βάλε ξύδι με λεμόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2019 στις 8:58 ΜΜ, green gordon είπε

Μπαλκόνι πρώτου ορόφου με κήπο 5-6 μέτρα ως τον δρόμο από κάτω.Θελω κάτι πολύ πυκνό να φυτέψω που και να μου κόβει την ασχήμια του δρόμου και αν είναι δυνατόν να φιλτράρει και λίγη φασαρία.Θελω να είναι κάτι που να πυκνό μπροστά μου δλδ στα 3-6 μέτρα.

Αν γίνεται να μη μαζεύει και πολλά έντομα ακόμα καλύτερα.

Θενκς.

Υπάρχουν αρκετές λύσεις, απλά θέλω λίγο περισσότερα δεδομένα.

Καταρχας, πες μου αν σε ενδιαφέρει να είναι φυλλοβόλο ή όχι. Το φυλλοβόλο έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Αλλά αν θες συνεχώς κάποιον φράκτη θα πρέπει να πάμε σε αειθαλές φυτό.

Τα πλεονεκτήματα των φυλλοβόλων είναι πως αφήνουν τον ήλιο το Χειμώνα που τον θέλουμε κι έχει σκιά το καλοκαίρι. Επίσης, μια παρεξήγηση που υπάρχει, είναι όταν λέμε φυλλοβόλο, οι περισσότεροι θεωρούν πως θα έχουν πρόβλημα με τα φύλλα. Κάτι που δεν ισχύει. Ίσα ίσα, είναι πιο βολικά από τα αειθαλή καθώς τα πετάει σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κι όχι στη διάρκεια όλου του χρόνου που το κάνουν τα αειθαλή.

Δεύτερον, πόσο θες να ασχοληθείς και σε τι περιοχή βρίσκεσαι. Η πιο κλασική απάντηση που θα σου δώσει κάποιος, είναι να βάλεις κάποιο κωνοφόρο φυτό (λέιλαντ (Cupressus × leylandii), τούγια (Thuja occidentalis), γκολντ κρεστ (Cupressus macrocarpa var. goldcrest) κλπ). Αλλά τα συγκεκριμένα φυτά είναι αυτοφυή σε ψυχρά κλίματα. Οπότε για να μπορέσουν να "αναπνεύσουν", πετάνε φύλλωμα για να δημιουργηθεί δίοδος για τον αερισμό τους. Εκεί όμως είναι ιδανικές οι συνθήκες για έντομα και μύκητες. Άρα, για ένα ιδανικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να κάνεις ακόμα και προληπτικούς ψεκασμούς. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να έχεις το μυαλό σου.

Αν μπορείς να βάλεις ένα σχέδιο με τον προσανατολισμό, θα ήταν πιο εύκολο να σου προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Στις 9/6/2019 στις 9:58 ΜΜ, Dark_son20 είπε

@fytotech

έχω στην πίσω αυλή μια βερικοκιά μπεμπεκου.

έχει καλή παραγωγή, αλλά έχει μεγαλώσει άναρχα (ξένα μπαλκόνια κτλπ).

Σκέφτομαι φέτος να την κουτσουρέψω (κηπουρός οχι εγώ) και να της δώσουμε σχήμα με κλάδεμα σιγά σιγά.

υπάρχει κίνδυνος για το δέντρο με αυτό? παραγωγή πόσα χρόνια θα της πάρει να ξανα έχει? 

το δέντρο είναι 15 χρονών με λίγα μικρά κλαδέματα όχι από επαγγελματία

Υπάρχουν πολλά προβλήματα, όταν μεγαλώνει άναρχα ένα δέντρο και δύσκολα επανέρχεται. Υπάρχει μια λάθος νοοτροπία, στους περισσότερους κηπουρούς, για βαθύ κλάδεμα ως απάντηση σε κάθε προβληματικό δέντρο. Πέρα όμως από τα παραπάνω, που είναι τα δύσκολα, πάμε και στα ευχάριστα.

Η παραγωγή και το ιδανικό κλάδεμα χρειάζεται για τη μεγιστοποίηση της παραγωγής σε επαγγελματικό επίπεδο, που κάποια κιλά παραπάνω κάνουν μεγάλη διαφορά στο εισόδημα του αγρότη. Σε ένα σπίτι, αρκεί να γίνεται ένα "στρογγύλεμα", καθώς όποτε έχω προσπαθήσει να εξηγήσω το κλάδεμα, σε κηπουρό, ποτέ δεν τα καταφέρνει. Υπάρχουν συγκεκριμένοι γεωπόνοι-δενδροκόμοι που κάνουν τέτοιες εργασίες αλλά είναι μεγάλο το κόστος και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για ένα και δύο φυτά. Το μόνο που θα επιμείνεις, είναι να μη γίνει πάρα πολύ βαθύ κι αυστηρό κλάδεμα. Βολεύει και τον κηπουρό αυτό. Υπολόγισε κοντά στα τρία χρόνια για να επανέλθει το δέντρο.

Πάμε τώρα και στο τι πρέπει να γίνει για να επανέλθει κι η παραγωγή. Το πιο σημαντικό από όλα είναι η συστηματική λίπανση. Υπάρχουν αρκετές λύσεις και σε βιολογικά λιπάσματα αλλά και χημικά. Το μόνο που θα σε καθοδηγήσω είναι πως χρειάζεται να είναι πλούσιο σε κάλιο (όχι σκέτο κάλιο). Θα γράψω κάποια πράγματα για τα λιπάσματα σύντομα αλλά είναι μεγάλο ζήτημα, οπότε σε όποιο γεωπονικό κατάστημα πας, θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν για κάτι συγκεκριμένο. Προσωπικά θα έβαζα το πιο κλασικό από όλα. Λίπασμα κοκκώδες, βραδείας αποδέσμευσεις. Αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε complesal. Δεν υπάρχει λόγος να είναι της συγκεκριμένης εταιρείας. Υπάρχουν πλέον πολλά αντίγραφα που κάνουν την ίδια δουλειά.

Στις 9/6/2019 στις 10:51 ΜΜ, new_guy είπε

Θέλω να βάλω στο μπαλκόνι, σε γλάστρες στο κάγκελο, κάποια κρεμαστά φυτά. Μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις κάποια;

Υπάρχουν αρκετές λύσεις.

Σε ενδιαφέρει κρεμαστά φυτά ή απλά φυτά που θα μπουν σε γλάστρα που θα είναι κρεμασμένη;

Δηλαδή θες να πηγαίνει προς τα κάτω ή όχι;

Για κρεμαστά φυτά υπάρχουν τρεις βασικές κατηγορίες.

-Φυτά που είναι παχύφυτα κι είναι πανεύκολα να γίνουν, όπως τηλέγραφος (Tradescantia pallida), κολουμνέα (Columnea sp.).

-Φυτά πρασινάδες, όπως κισσός κρεμαστός (Hedera sp.) και φτέρη (φυτά της τάξης: Polypodiopsida).

-Κι υπάρχουν ανθοφόρα φυτά, όπως βαμβακούλα (Pelargonium peltatum), σερφίνια, καλιμπραχόη (Calibrachoa sp.).

Στις 10/6/2019 στις 7:11 ΜΜ, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπέρα φυτοτέχνη και ευχαριστουμε για την βοήθεια

εχω αυτη την αρρωστια σε λεμονια... πως ονομάζεται? πως να την καταπολεμησω?

8ww5uf.jpg

Είναι ψευδόκοκκος, ένα κλασικό κοκκοειδές στα εσπεριδοειδή. Υπάρχουν αρκετές λύσεις αλλά καθώς είναι έντονη η προσβολή όπως βλέπω στη φωτογραφία, θα κάνεις τα εξής. Κλάδεμα στις κορυφές (τα φρέσκα προτιμούν άλλωστε). Καλό καθάρισμα, καθώς πέρα από τα κοκκοειδή υπάρχουν κι άλλα έντομα, τα οποία προήλθαν από τις εκκρίσεις των κοκκοειδών, μιας και είναι γεμάτες σάκχαρα και προσελκύουν και τα υπόλοιπα. Με λίγη πίεση με το νερό και λίγο με το χέρι, όσο μπορείς να το καθαρίσεις. Γνώμη μου είναι, να ρίξεις και κάποιο φυτοφάρμακο (από την κατηγορία των πυρεθρινών πχ). Αν δε θες φυτοφάρμακο, μπορείς να είσαι πιο ενδελεχής στον καθαρισμό και μετά να ψεκάσεις κάθε τρεις μέρες το φυτό με τα γνωστά οικιακά σκευάσματα (σε ένα λίτρο νερό, λίγο σαπούνι για πιάτα, μια κουταλιά της σούπας οινόπνευμα. λίγο ξύδι κλπ). Για να είναι πιο ολοκληρωμένη η απάντηση, για κάποιον άλλον που ίσως κοιτάξει το post για λύση σε αυτό το πρόβλημα, να σου γράψω πως αν ήταν πιο νωρίς και δεν είχε πιάσει η ζέστη, το κατάλληλο φάρμακο είναι το θερινό λάδι, καθώς πάμε και για τα αυγά των κοκκοειδών που είναι ευάλωτα σε αυτό.

Στις 10/6/2019 στις 8:51 ΜΜ, Nikosmile είπε

Κερασιά. Φέτος καρποφόρησε για δεύτερη φορά... αλλά ο περισσότερος καρπός ενώ έδεσε είχε μαραθεί και τον έριξε πολύ πολύ πρόωρα. Τα υπόλοιπα που έμειναν ήταν περίπου μισό κιλό και τα μοιραστήκαμε με την καρακάξα :P. Θέλει κάποιο συγκεκριμένο λίπασμα για του χρόνου;

Υπάρχουν διάφορα πράγματα που πρέπει να γίνουν.

Σίγουρα το λίπασμα (κι ο σίδηρος) είναι σημαντικά. Αυτό που έγραψα και πιο πάνω. Για περισσότερη ανθοφορία (και κατά συνέπεια καρποφορία), χρειάζεται λίπασμα, πλούσιο σε κάλιο (όχι σκέτο).

Το δεύτερο και πολύ σημαντικό, είναι η μείωση του νερού, την περίοδο της ανθοφορίας. Δε θέλει πολύ νερό, καθώς το νερό ευνοεί τη βλάστηση, η οποία λειτουργεί σε βάρος της καρποφορίας.

Το τρίτο είναι το κλάδεμα. Με την ίδια λογική με το νερό, όσο αφήνουμε το δέντρο να δίνει βάρος στη βλάστηση, τόσο θα αγνοεί την ανθοφορία.

Τέταρτο, το οποίο είναι κάπως υπερβολικό αλλά θα δεις διαφορά αν το κάνεις. Θέλει αφάιρεση με το χέρι των ανθών, όταν ξεκινάνε. Στην προσπάθειά του, το φυτό να δέσει όλα τα άνθη, δεν έχει αρκετή δύναμη και χάνει αρκετή από αυτή σε ανθούς που δε δένουν. Ένα 60% (!!!) πρέπει να αφαιρεθεί για ιδανικό αποτέλεσμα. Δηλαδή στα πέντε λουλουδάκια πανω σε έναν κλάδο, αφήνουμε μόνο τα δύο. 

Επεξ/σία από fytotech
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κερασιά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Πως να την κλαδέψω, βλέπω τρία κλαδιά που φεύγουν καρφί προς τα πάνω και έχει ήδη ξεπεράσει τα 3,5m. Αν την κοντύνω στα 3m και να την αφήσω να γίνει σαν ομπρέλα με λίγο αραίωμα στο εσωτερικό είναι καλή ιδέα;

Φράουλες: Έκανα βλακεία και έριξα περισσότερο λίπασμα (με μαγνήσιο), μισή χούφτα σε κάθε γλάστρα και μάλλον τις δηλητηρίασα, οι μισές σιγά σιγά ενώ ήταν ολοζώντανες ξεράθηκαν αρχίζοντας από το φύλλωμα. Οι υπόλοιπες επέζησαν, αλλά είναι καχεκτικές (μικρά φύλλα, αδύναμα φυτά χωρίς ζωντάνια, άνθη μισοπεθαμένα που δεν καρποφορούν). Υπάρχει σωτηρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά.
Ίσως με την ιδιότητά σου να μπορείς να με βοηθήσεις:
Ψάχνω απεγνωσμένα αυθεντικούς σπόρους πατσούλι (Pogostemon Cablin) γνωστή ποικιλία και ως ''true patchouli''  για να φυτέψω σε τέσσερα μεγάλα παρτέρια στην αυλή μου και να απολαμβάνω το άρωμά των φύλλων του. Αγαπώ πολύ το ανόθευτο αιθέριο έλαιο πατσούλι, αλλά ζώντας κατά αποκλειστικότητα στον Ελλαδικό χώρο δεν έχω δει ποτέ (και μυρίσει) το αληθινό φυτό ζωντανά. Αφού επικοινώνησα με ατελείωτα mails και τηλέφωνα σε μεγάλα φυτώρια, μου είπαν ότι δεν υπάρχει.
Από διάφορα μεγάλα market places (amazon/ebay κλπ) που έχω παραγγείλει, ή που δεν έφτασαν ποτέ (restriction επειδή είναι σπόροι) ή που μου έστειλαν άλλους άσχετους σπόρους (κινεζικη μέντα).
Ψάχνοντας στην αρχαία βοτανολογία, διαπίστωσα ότι ήταν γνωστό στον Ελλαδικό χώρο αιώνες πριν, από τις καταγραφές του Θεόφραστου, εξού και το προσωνύμιο ''Πογό-στεμον''.
Δυσκολεύομαι να αποδεκτώ ότι αυτό το είδος σήμερα δεν υπάρχει πουθενά, ούτε σαν σπόρος, ούτε σαν φυτό καθαυτό.
'Ισως να μπορούσες να μου υποδείξεις κάποιον που να μου προμηθεύσει σπόρους, ίσως από κάποια ιδιωτική τράπεζα σπόρων, ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα μπορούσε να βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Help! Τις τελευταίες 5 μερες περιπου η aloe μου βρίσκεται σ'αυτη την κατασταση:

IMG_20190613_212611.jpg.9782ba234dda13637b5d55ade2364c93.jpg

Το μονο που εχω κανει ως τωρα είναι να περασω μια φορα τα φυλλα της με ενα πανακι με ξυδι...αλλα τζιφος. Φαινεται να κολλησε κατι απ'τα διπλανα της δεντρα (ακαλυπτος/κηπος πολυκατοικιας). Τι είναι αραγε αυτο που επαθε και πως την γλιτωνω; 

(Ειναι το μονο φυτο που εχω, δεν ξερω απο φυτα και ασθενειες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιλέξεις τα φρούτα σωστά πρέπει να εμπιστευτείς τις αισθήσεις σου. Πρώτα αφή και μετά όσφρηση. Στον ανανά πρέπει να είναι λίγο ξερά και στην αφή να είναι μαλακός (όχι λιώμα απλά να ζουπιέται). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά προσοχή με το ξίδι θα καταστρέψει τα φυτά σας. Έχει pH πολύ χαμηλό (2,5) που είναι θανατηφόρο για πολλά φυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Μου αρεσουν τα φυτα στην βεραντα σε γλαστρες στο καγκελο απο εξω, με φυτα που να φτανουν σε υψος το πολυ 70εκ. Και να εχουν παχια φυλλωσια. 

Εχω παρει 3-4 φορες βασιλικο και ολες τις φορες το εχω πεταξει γιατι εχει ξεραθει. Δεν το εχω πολυ με τα φυτα και συνηθως μου ξερενοντε. Μια ξεχναω να τα ποτισω, την αλλη τα ποτιζω συχνα, πολλες φορες ξεχναω να βαλω λιπασμα, την αλλη φορα οταν εχει αρχισει να ξερενεται πανικοβαλομαι γιατι στενοχωριεμαι που χαλανε και το ποτιζω συνεχεια και βαζω πολυ λιπασμα μπας και το σωσω (ξερω, λαθος απο οτι μου ειπε γειτονας, αλλα στο βασιλικο οταν αρχισε να ξερενεται εβαλα μισο κιλο λιπασμα και το ποτιζα 6-8 φορες την μερα).

Με λιγα λογια, υπαρχει καποιο φυτο που δεν θα μεγαλωνει σαν δεντρο (εχω ενα λιγουστρινι που δεν παθαινει τιποτα) που να ειναι αρκετα ανθεκτικο αν εγω τα παω λιγο λαθος ή η μονη λυση για μενα ειναι πλαστικα διακοσμητικα φυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, d_gkal είπε

Πώς επιλέγουμε ανανά; 2 3 φορές που πήρα (τυχαία) δε μπορώ να πω ότι ήταν καλός.

Τι κοιτάμε;

Να εχει χρυσοπορτοκαλι χρωμα, να ειναι ελαφρα μαλακος και η βαση του να μυριζει ωριμο φρουτο!ενας παραγωγος μου το ειπε και πραγματι, τα φρουτα ειναι εξαισια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά,

Εχω κάποια θεματάκια με 2 φυτάκια που έχω στο σπίτι.

Το ένα είναι Calathea Rufibarba και έχω παρατηρήσει ότι έχει φθίνουσα πορεία του τελευταίους μήνες κ το φύλλωμα δεν είναι πολύ ζωηρό. Δεν έιναι ετσι όπως το αγόρασα πριν απο έναν χρόνο. Το έχω βάλει σε φωτεινό σημείο αλλα χωρίς να το κτυπάει ο ήλιος και το ποτίζω 1 εως 2 φορές την εβδομάδα. Πως μπορώ να το κάνω να πάρει πάλι τα πάνω του ?

Επισυνάπτω και κάποιες φωτο.

Spoiler

IMG_4960.JPG.a51985beef59a1ed7d48bfbb2377bbc3.JPGIMG_4959.JPG.da1d95c50f0afaa28c7cbe867cad4a6b.JPGIMG_4961.JPG.e79172dc6e1522173b19be0bdd5da6e8.JPG

To δεύτερο θεματάκι αφορά ένα Bonsai 5 χρονών που αγόρασα πριν απο 3 μήνες. Κ αυτό σε φθίνουσ; πορεία αν όχι σε κατάθλιψη :( κ έτσι που το πάει θα μέινει καραφλό. Δεν ξερω τι να κάνω

 

Spoiler

IMG_4962.JPG.a27e431c664432756e0c0665937822a2.JPGIMG_4963.JPG.b625235a4599f17c8df0f30ed98e9dce.JPG



Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα βρήκα μικρά λευκά έντομα πάνω στους κακτους μου IMG_20190718_155114.jpg.d06de8a165aa120d1116852d6fe5e71e.jpg  σε 3 από τις 14 γλάστρες και φοβάμαι μήπως κανουν ζημια.. Παρειγλειλα πυρεθρινη για να τα ραντισω θα βοηθήσει? Η πρέπει να παρω κάποιο άλλο φάρμακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...