Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, dakangr είπε

RoundUp.

Αυτό δεν είναι πολύ δυνατό; Φίλος γεωπόνος μου είπε ότι καλύτερα είναι να μην χρησιμοποιήσει κάποιο φάρμακο επειδή είναι πολύ δυνατά και στο χώρο κυκλοφορούν παιδιά και ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό δεν είναι πολύ δυνατό; Φίλος γεωπόνος μου είπε ότι καλύτερα είναι να μην χρησιμοποιήσει κάποιο φάρμακο επειδή είναι πολύ δυνατά και στο χώρο κυκλοφορούν παιδιά και ζώα.

Ειναι λιγο ναι.

Αν μπορει να απομονωσει το χωρο για καποιες μερες. Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να υπάρχει άλλο φυτοφαρμακο πιο ηπιο, που να σου κανει για αυτη τη δουλεια. 

Αλλη λύση ειναι τρακτέρ, να το δεσει με μεταλλικο ιμάντα (οχι σχοινι ειναι ελαστικο) και να το τραβηξει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ραουνταπ ειναι για χορτα,δεν κανει για ξυλωδη φυτα.παρα την διαφημηση,αρνητικη κυριως,ΔΕΝ ειναι τοσο δυνατο οσο φανταζεστε.το κακο αυτου του φυτοφαρμακου ειναι που περιεχει δυνατο καρκινογονο συστατικο,για τον ανθρωπο.εχει δυνατοτερα φυτοφαρμακα ,που ειναι τοξικοτερα για τα φυτα αλλα οχι καρκινογονα για τον ανθρωπα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dollyyy19 είπε

το ραουνταπ ειναι για χορτα,δεν κανει για ξυλωδη φυτα.παρα την διαφημηση,αρνητικη κυριως,ΔΕΝ ειναι τοσο δυνατο οσο φανταζεστε.το κακο αυτου του φυτοφαρμακου ειναι που περιεχει δυνατο καρκινογονο συστατικο,για τον ανθρωπο.εχει δυνατοτερα φυτοφαρμακα ,που ειναι τοξικοτερα για τα φυτα αλλα οχι καρκινογονα για τον ανθρωπα.....

Δωσε ενα παραδειγμα να μαθαινουμε.

Περυσι ραουνταπ εβαλα σε ενα κομμενο δεντρο και το ξερανε τελειως, αλλα ήταν σε χωραφι, οχι κοντα στο σπιτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/fytoprostateftika-proionta-fytofarmaka/zizanioktona/4527-detail

και εγω εβαλα σε μικρο φοινικα 250 ml ραουνταπ και εκανε μια βδομαδα για να στεγνωσει.τι σημαινει ?οτι ειναι για αυτην την δουλεια?και πετρελαιο να βαλεις,θα ξεραθει το δεντρο.και υδροχλωρικο να βαλεις,θα το καψεις.το ραουνταπ δεν κανει για ξηλωδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να παρω ενα mini -nana δεντρακι , ειτε στην παραδοσιακη του μορφη , ειτε σαν bonsai

Εχω αποφασισει να ειναι ειτε ελια , ειτε λεμονια/πορτοκαλια

Το θεμα ειναι οτι το θελω για διακοσμηση εσωτερικου , μαλλον σκοτεινου χωρου.Αν το βγαζω μια δυο φορες την εβδομαδα..βολτα στην αυλη , θα αντεξει η θα μαραθει ? 

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση: Μου ειχαν φερει ενα ανθισμενο ανθουριο δωρο, σε μικρο γλαστρακι. Το μεταφυτευσα τον Αυγουστο (το πηγα σε γεωπονο) σε μεγαλυτερη γλαστρα και τωρα ενω εχει μεγαλωσει και ανοιξει, δε λεει να βγαλει ανθη. Το εχω σε εσωτερικο χωρο σε καλοφωτισμενο σημειο. 

Ιδεες?

 

Επισης σκεφτομουν να παρω και μια βουκαμβιλια νανο για το μπαλκονι, εχει μεγαλες αναγκες φροντιδας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ερωτηση: Μου ειχαν φερει ενα ανθισμενο ανθουριο δωρο, σε μικρο γλαστρακι. Το μεταφυτευσα τον Αυγουστο (το πηγα σε γεωπονο) σε μεγαλυτερη γλαστρα και τωρα ενω εχει μεγαλωσει και ανοιξει, δε λεει να βγαλει ανθη. Το εχω σε εσωτερικο χωρο σε καλοφωτισμενο σημειο. 

Ιδεες?

Επισης σκεφτομουν να παρω και μια βουκαμβιλια νανο για το μπαλκονι, εχει μεγαλες αναγκες φροντιδας?

Βάλε του λίπασμα ανθοφορίας,συνήθως θέλει μια φορά το μήνα.. Η βουκαμβίλια θέλει πολύ ήλιο κ μέτριο νερο. Έχω κ εγώ μια κ χωρίς λίπασμα τα πάει μια χαρά .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Μια γνωμη θα ηθελα αν ξερει καποιος.. long story short 2 διαφορετικοι γεωπονοι προτινουν 2 διαφορετικα λιπασματα για φιστικιες αιγινης.. εχει γινει κ εδαφολογικη αναλυση κ υπαρχουν ελειψεις σε αζωτο, καλιο και φωσφορο (κ άλλα αλλά εδω με αυτα παιζεται η διαφορα)! Για αζωτο ειπαν αυτοι π εκαναν την αναλυση οτι πρεπει να πεσει χωριστα τελη φεβρουαριου με μαρτιο, κ σ'αυτο συμφωνουν κ οι 2 γεοπονοι.. οποτε παμε στις διαφορες!

Ο 1 προτεινει φωσφορο/καλιο με 12/20 μοναδες ανα ογκο, και εξτρα καλιο σε καποια κομματια π υπαρχουν μεγαλυτερες ελειψεις καλιου συμφωνα με την εδαφολογικη.. 

Ο 2 προτινει αζωτο τωρα εξτρα απο τις υπολοιπες φορες μαζι με φωσφορο/καλιο, δηλαδη αζωτο/φωσφορο/καλιο  με 14/7/17 μοναδες ανα ογκο.. 

Ο 1 λεει οτι το αζωτο αυτη την εποχη παει χαμενο γιατι μεχρι να το χρειαστουν τα δεντρα θα εχει χαθει..

Ο 2 λεει οτι τα βοηθα να ανοιξουν πιο προθυμα την ανοιξη ..

Το κοστος ειναι ιδιο, οποτε το ερωτημα ειναι αν οντως βοηθα/αξιζει το αζωτο τωρα (το λιπασμα του 2)  ή αν αξιζει να ειναι πιο μεγαλες αναλογιες ανα ογκο στα συστατικα που λειπουν (το λιπασμα του 1) (αζωτο για την ελειψη ουτως η αλλως θα πεσει κ εξτρα).. αν εχει καποιος γνωσεις/καμια ιδεα απο πειρα θα ηθελα γνωμες!

Επεξ/σία από chrv80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω ποιο αζωτο αναφερεσαι αλλα εγω πχ ριχνω αζωτο αργης αποδεσμευσης οποτε ισως σε αυτο αναφερετε ο 2,υπαρχουν και αζωτα ετοιμα προς χρηση για τα φυτα αλλα δεν τα πολυσυμπαθω και γενικα ειμαι της αποψης αργα αργα  να κανουν την δουλεια  τους εναντι απο καποιο που ταχυστα ειναι διαθεσιμο.Εγω αυτο που ριχνω ειναι ειδικο αζωτο αργης αποδεσμευσης με βοριο αν θες να τσεκαρω να δεις μηπως αναφερεετε ο νουμερο 2 σε αυτο οπου με βρισκει θετικο.Υποψην τα ριχνω σε  θερμοκηπια

Επεξ/σία από sixfeetunder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Λογικα ειναι αργης αποδεσμευσης, ειναι συνθετο λιπασμα! Δηλαδη λες αξιζει το αζωτο τωρα παρολο που ειναι χειμωνας? Θα το εκμεταλευτουν οταν θα ανοιξουν την ανοιξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ρε παιδια ειστε παραγωγοι και βλεπω να μιλατε λες και βγηκατε απο ...γραφεια.

Δεν υπαρχει καποιο ειδικο αζωτο που ειναι αργης αποδεσμευσης. Υπαρχουν τα κλασσικα λιπασματα στα οποια γινεται επεμβαση με παρεμποδιστες ειτε ουρεασης, ειτε νιτροποιησης και ετσι δημιουργουνται τα λιπασματα αργης αποδεσμευσης.

Οσον αφορα το ερωτημα σου εγω δεν θα εκανα τιποτα απο τα 2.

Θα εκανα επεμβαση τελη χειμωνα (αρχες Φλεβαρη περιπου δηλαδη αναλογως πως θα παει η χρονια) με ενα πληρες λιπασμα. Αργοτερα θα γινουν ασφαλως επιπλεον αζωτουχες λιπανσεις, οι οποιες μπορει να ειναι παραπανω απο μια αν υπαρχει η δυνατοτητα, ρυθμιζοντας ασφαλως την δοσολογια. Και επιπλεον καποιοι διαφυλλικοι ψεκασμοι.

Αλλη περιπτωση θα κοιτουσα μονο αν η περιοχη δεν εχει καθολου βροχες την περιοδο Φεβρουαριου (δυσκολο για τις περισσοτερες περιοχες της Ελλαδας) και δεν υπαρχει ταυτοχρονα και η δυνατοτητα ποτισματος.

Θα μπορουσες βεβαια να κανεις τωρα εφαρμογη φωσφορο-καλιου και να μπεις μονο με αζωτουχα ή καποιο συνθετο με μικροτερες αναλογιες φωσφορου-καλιου τον Φεβρουαριου, αλλα πιστευω τζαμπα η μανουρα μιας και ελαχιστα θα κερδισεις, αν κερδισεις...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, crom251 είπε

Καλα ρε παιδια ειστε παραγωγοι και βλεπω να μιλατε λες και βγηκατε απο ...γραφεια.

Δεν υπαρχει καποιο ειδικο αζωτο που ειναι αργης αποδεσμευσης. Υπαρχουν τα κλασσικα λιπασματα στα οποια γινεται επεμβαση με παρεμποδιστες ειτε ουρεασης, ειτε νιτροποιησης και ετσι δημιουργουνται τα λιπασματα αργης αποδεσμευσης.

Οσον αφορα το ερωτημα σου εγω δεν θα εκανα τιποτα απο τα 2.

Θα εκανα επεμβαση τελη χειμωνα (αρχες Φλεβαρη περιπου δηλαδη αναλογως πως θα παει η χρονια) με ενα πληρες λιπασμα. Αργοτερα θα γινουν ασφαλως επιπλεον αζωτουχες λιπανσεις, οι οποιες μπορει να ειναι παραπανω απο μια αν υπαρχει η δυνατοτητα, ρυθμιζοντας ασφαλως την δοσολογια. Και επιπλεον καποιοι διαφυλλικοι ψεκασμοι.

Αλλη περιπτωση θα κοιτουσα μονο αν η περιοχη δεν εχει καθολου βροχες την περιοδο Φεβρουαριου (δυσκολο για τις περισσοτερες περιοχες της Ελλαδας) και δεν υπαρχει ταυτοχρονα και η δυνατοτητα ποτισματος.

Θα μπορουσες βεβαια να κανεις τωρα εφαρμογη φωσφορο-καλιου και να μπεις μονο με αζωτουχα ή καποιο συνθετο με μικροτερες αναλογιες φωσφορου-καλιου τον Φεβρουαριου, αλλα τζαμπα η μανουρα μιας και ελαχιστα θα κερδισεις, αν κερδισεις...

Τώρα μιλάς σαν καλλιεργητής φιστικιών Αιγίνης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...