Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, MikroKoala είπε

Καλησπέρα βρήκα μικρά λευκά έντομα πάνω στους κακτους μου IMG_20190718_155114.jpg.d06de8a165aa120d1116852d6fe5e71e.jpg  σε 3 από τις 14 γλάστρες και φοβάμαι μήπως κανουν ζημια.. Παρειγλειλα πυρεθρινη για να τα ραντισω θα βοηθήσει? Η πρέπει να παρω κάποιο άλλο φάρμακο?

Μου κανει για αφημενο εξωσκελετο αφιδας...φυσηξε το να δεις αν φευγει..αλλιως καποιος ψευδοκοκκος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, ΛεναΛενα είπε

Μου κανει για αφημενο εξωσκελετο αφιδας...φυσηξε το να δεις αν φευγει..αλλιως καποιος ψευδοκοκκος!

Δεν ξερω τι ακριβώς είναι άλλα υπάρχει σε 3 με 4 φυτά και δυστυχώς βρήκα και βαμβακαδα σε ένα.. Θα δείξει από Δευτέρα που θα τα ψεκασω και κάποια στιγμή θα αλλαξω χώρα στο ένα να δω αν πέρασε στις ριζες η βαμβακαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το θέμα και το χρόνο σου να απαντάς σε προβλήματα τπυ καθενός. 

Λοιπόν τα πεθερικά μου έχουν φτιάξει έναν κήπο με διαφορά οπωροκηπευτικά σε ορεινό χωριό της ηπείρου. Του χρόνου θέλουμε να βάλουμε γλυκοπατάτα. Υπάρχει περίπτωση να πιάσει η άδικα τον κόπο? 

Και μια άλλη ερώτηση που θα ήθελα να κάνω επειδή μέσω ίντερνετ πιο πολύ μπερδεύτηκα είναι που θα βρούμε παλιούς σπόρους. 

Εννοείται πως οτι έχει φυτευτεί είναι για προσωπική χρήση και δεν έχει τπτ απο φυτοφάρμακα κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το γραφείο που δουλεύω είναι ζεστό και αποπνικτικό.

δεν έχει παράθυρο, παρά μόνο μια πόρτα.

ένα air condition δαπέδου είναι στο διάδρομο, απέναντι από την πόρτα, για να δροσίζει λίγο..

τώρα είμαστε με 29,5 C και υγρασία 40%.

έχω πάρει έναν υγραντήρα, αλλά δεν κάνει και πολύ δουλειά.

αποτέλεσμα, στεγνώνουν τα μάτια μου και κλείνουν. από ένα σημείο και μετά υπάρχει δυσκολία στο να μείνεις ξύπνιος.. τώρα που σας γράφω, πήγα να τον πάρω..

 

τι μπορώ να κάνω μπας και την παλέψω? τι φυτά να βάλω μπας και στρώσει η κατάσταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nemesis000 είπε

Καλημέρα. 

Ένα γιασεμί έχει γεμίσει από τα παρακάτω έντομα που απομυζούν τα φύλλα του. 

Με τι μπορώ να το καταπολεμήσω;

εγώ έχω κάνει το 3ο μαντζούνι από  εδώ

προς το παρών δεν έχω δει τίποτα.(μέχρι και άνθρωπο διώχνει).

λογικά και 1 λίτρο νερό με 2-3 κουταλιές τριμμένο πράσινο σαπούνι θα την κάνει την δουλειά...  

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω σπόρους Sclerocarya birrea (marula tree), αν μπορεί να πιάσει σε κλίμα Αττικής, και ποιός είναι ο ρυθμός ανάπτυξης του δέντρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ξέρουμε τι φυτό είναι αυτό στις φωτογραφίες? Ενδιαφέρομαι για να το βάλω σε διακοσμητικές συνθέσεις.

fito_2.jpg

fito_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Ερώτηση, φίλος έκοψε ένα δέντρο στην αυλή του επειδή είχε μεγαλώσει αρκετά και είχε ξεραθεί. 

Τώρα θέλει στον ίδιο χώρο να φυτέψει ένα άλλο δέντρο. Τι μπορεί να ρίξει στην παλιά ρίζα για να ξεραθεί ή να βγει και να μπορέσει να βάλει το καινούργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/10/2019 στις 9:11 ΠΜ, zio10 είπε

Καλημέρα! Ερώτηση, φίλος έκοψε ένα δέντρο στην αυλή του επειδή είχε μεγαλώσει αρκετά και είχε ξεραθεί. 

Τώρα θέλει στον ίδιο χώρο να φυτέψει ένα άλλο δέντρο. Τι μπορεί να ρίξει στην παλιά ρίζα για να ξεραθεί ή να βγει και να μπορέσει να βάλει το καινούργιο;

RoundUp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...