Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, crom251 είπε

Οχι. Σαν γεωπονος.

Που έχει ασχοληθεί εντατικά με την καλλιέργεια φιστικιών Αιγίνης ή μιλάς γενικά σύμφωνα με την βιβλιογραφία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Που έχει ασχοληθεί εντατικά με την καλλιέργεια φιστικιών Αιγίνης ή μιλάς γενικά σύμφωνα με την βιβλιογραφία;;;

Που εχει ασχοληθει εντατικα

Τελειωσε η ανακριση?

Παντως για να βοηθησω λιγο τον φιλο να επιλεξει, αναμεσα στις προτασεις των 2 γεωπονων και μιας και δεν γνωριζω τις ιδιαιτεροτητες της περιοχης, τις αναλυσεις κλπ, πιο ''σωστη'' θα ελεγα πως ειναι του 1ου, η οποια και γνωριζω πως εφαρμοζεται σε καποιες περιοχες.

Η οποια ισως ειναι σε καποιες περιπτωσεις και πιο ''σωστη'' γενικα, ακομα και απο την δικη μου, αλλα ανεβαζει ταυτοχρονα το κοστος (πρεπει να γινουν 2 εφαρμογες, εκει που εγω προτεινω 1) χωρις να εχεις το αναλογο αντικρυσμα. Προτιμοτερο θα ηταν να κανεις μια εφαρμογη αζωτου παραπανω (μειωνοντας τις δοσολογιες ασφαλως) παρα αυτο.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις! Ψεκασμοι φυσικα και θα γινουν! κ ανοιξιατικα λιπασματα με αζωτο θα πεσουν εξτρα!

@crom251 δηλαδη πιστευεις πως το καλυτερο ειναι να πεσουν ολα μαζι το φεβρουαριο, κ αν οχι ολα τοτε να πεσει αυτο με τις περισσοτερες μοναδες σε καλιο/φωσφορο τωρα και αργοτερα τα αζωτουχα? 

Απλα εχοντας δει και οι δυο την εδαφολογικη αναλυση, και διαφωνοντας απο περσι για το αζωτο το δεκεμβρη, ο ενας εξακολουθει να επιμενει στο αζωτο/φωσφορο/καλιο τωρα κ αζωτο εξτρα μετα παρολο που ειναι λιγοτερες οι μοναδες ανα ογκο σε φωσφορο και καλιο παρολο που υπαρχουν ελειψεις σε αυτα, ενω ο αλλος που απο περσι ελεγε οτι το αζωτο παει χαμενο φετος επιμενει περισσοτερο οτι χρειαζονται περισσοτερο φωσφορο και καλιο και μαλιστα εξτρα καλιο σε καποια κομματια.. 

Επομενως εχω κ εγω προβληματισμους.. κανει τοσο μεγαλη διαφορα το αζωτο το δεκεμβρη κ ενεργοποιει οντως διαδικασιες στο εδαφος που βοηθανε τοσο πολυ τα δεντρα οταν ανοιγουν? Ή εχει δικιο ο αλλος γεοπονος οτι παει χαμενο και δεν αξιζει να πεσει λιγοτερο καλιο και φωσφορος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα. Έχω ένα πλατάνι το οποίο δεν έχει βγάλει ακόμα φυλλα ουτε καν τα μικρά. Και βλέπω τα υπόλοιπα είτε να έχουν κανονικά φύλλα είτε να αρχίζουν να πρασινίζουν σιγα σιγα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να γίνεται; @fytotech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/4/2020 στις 6:10 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Επαναφέρω το θέμα. Έχω ένα πλατάνι το οποίο δεν έχει βγάλει ακόμα φυλλα ουτε καν τα μικρά. Και βλέπω τα υπόλοιπα είτε να έχουν κανονικά φύλλα είτε να αρχίζουν να πρασινίζουν σιγα σιγα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να γίνεται; @fytotech

Κάποια δέντρα αργούν  να ανοίξουν λόγω  της αστάθειας του καιρού.Ενδεχομένως και το πλατάνι σου το ίδιο.Ξύνουμε με το νύχι μας λίγο σε κάποιο σημείο τον κορμό να δούμε αν είναι πράσινος. Αν ναι θα ανοίξει μόλις ζεσταθούν οι ρίζες του.

Τα δέντρα ανοίγουν όταν οι ρίζες τους ζεσταθούν από τον καιρό.Όταν φυτέψουμε ένα δέντρο την πρώτη χρονιά οι ρίζες του είναι όλες σε βάθος αφού ανοίγουμε βαθύ λάκκο για αυτό αργούν να νοιώσουν τη ζέστη και να ανοίξουν.Με τα χρόνια το δέντρο αναπτύσσει και επιφανειακές ρίζες.Όσο πιο πάνω στην επιφάνεια τόσο πιο γρήγορα καταλαβαίνουν τη ζέστη και ανοίγουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, AMSTERIS said:

όταν λές έχεις ένα πλατάνι...το έβαλες φέτος? πέρυσι είχε κανονικά φύλλά και φέτος όχι ? πιθανόν να κάηκε...έχουμε κάποια εξέλιξη?

Πρέπει να είναι καμια 6ετία. Πέρυσι ειχε κανονικά φύλλα, φέτος συμβαίνει αυτό που αναφέρω παρακάτω.. Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω πάραυτα.

4 hours ago, papoys1 said:

Κάποια δέντρα αργούν  να ανοίξουν λόγω  της αστάθειας του καιρού.Ενδεχομένως και το πλατάνι σου το ίδιο.Ξύνουμε με το νύχι μας λίγο σε κάποιο σημείο τον κορμό να δούμε αν είναι πράσινος. Αν ναι θα ανοίξει μόλις ζεσταθούν οι ρίζες του.

Τα δέντρα ανοίγουν όταν οι ρίζες τους ζεσταθούν από τον καιρό.Όταν φυτέψουμε ένα δέντρο την πρώτη χρονιά οι ρίζες του είναι όλες σε βάθος αφού ανοίγουμε βαθύ λάκκο για αυτό αργούν να νοιώσουν τη ζέστη και να ανοίξουν.Με τα χρόνια το δέντρο αναπτύσσει και επιφανειακές ρίζες.Όσο πιο πάνω στην επιφάνεια τόσο πιο γρήγορα καταλαβαίνουν τη ζέστη και ανοίγουν.

Μιλάμε σε ακτίνα 50 μέτρων έχουν φουντώσει όλα και αυτό με παραξένεψε. Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ μερικές απλές ερωτήσεις για τις γλάστρες μου. Τα ξερά φύλλα που βγάζω από τα φυτά, έχει νόημα να τα αφήνω στο χώμα να δουλέψουν σαν λίπασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια γενική ερώτηση που έχω είναι η εξής:  ένα κτήμα σε γενικότερα υγρή περιοχή με αρκετά νερά πέριξ (αρδευτικά ρυάκια να υπάρχουν αριστερά δεξιά π.χ.)  έχει ένα κομάτι του που οι παλιοί της περιοχής το θυμούνται πριν 50 χρόνια σχεδόν βάλτο!!! Τώρα πια έχει λίγα δενδράκια και αγριάδα κάτω...Πως μπορώ να διώξω την υγρασία κλπ από ένα τέτοιο σημείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/04/2020 at 19:24, AMSTERIS said:

όταν λές έχεις ένα πλατάνι...το έβαλες φέτος? πέρυσι είχε κανονικά φύλλά και φέτος όχι ? πιθανόν να κάηκε...έχουμε κάποια εξέλιξη?

 

On 22/04/2020 at 19:34, papoys1 said:

Κάποια δέντρα αργούν  να ανοίξουν λόγω  της αστάθειας του καιρού.Ενδεχομένως και το πλατάνι σου το ίδιο.Ξύνουμε με το νύχι μας λίγο σε κάποιο σημείο τον κορμό να δούμε αν είναι πράσινος. Αν ναι θα ανοίξει μόλις ζεσταθούν οι ρίζες του.

Τα δέντρα ανοίγουν όταν οι ρίζες τους ζεσταθούν από τον καιρό.Όταν φυτέψουμε ένα δέντρο την πρώτη χρονιά οι ρίζες του είναι όλες σε βάθος αφού ανοίγουμε βαθύ λάκκο για αυτό αργούν να νοιώσουν τη ζέστη και να ανοίξουν.Με τα χρόνια το δέντρο αναπτύσσει και επιφανειακές ρίζες.Όσο πιο πάνω στην επιφάνεια τόσο πιο γρήγορα καταλαβαίνουν τη ζέστη και ανοίγουν.

False alarm. Καθυστερημένο(σε σχέση με τα γειτονικα) το πλατάνι αρχίζει να φουντώνει και να πρασινίζει. Ευχαριστώ!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

False alarm. Καθυστερημένο(σε σχέση με τα γειτονικα) το πλατάνι αρχίζει να φουντώνει και να πρασινίζει. Ευχαριστώ!!!!

Φέτος ήταν μία κρύα άνοιξη.Προχτές ανέβηκα Πεντέλη και έβλεπα λεύκες που δεν είχαν ανοίξει ακόμη αν και είναι από τα δέντρα που πρασινίζουν αρχές Μάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, papoys1 said:

Φέτος ήταν μία κρύα άνοιξη.Προχτές ανέβηκα Πεντέλη και έβλεπα λεύκες που δεν είχαν ανοίξει ακόμη αν και είναι από τα δέντρα που πρασινίζουν αρχές Μάρτη.

Το γεγονός που με παραξένεψε είναι οτι γειτονικά πλατάνια(σε απόσταση 50 μέτρων και λιγότερο) ησαντε καταπράσινα. Το δικό μου πέταγε χαρταετό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Το γεγονός που με παραξένεψε είναι οτι γειτονικά πλατάνια(σε απόσταση 50 μέτρων και λιγότερο) ησαντε καταπράσινα. Το δικό μου πέταγε χαρταετό :P

Μήπως είναι διαφορετική ποικιλία από τα γειτονικά; (υπάρχουν 2 είδη). Αλλά αφού λες ότι πέταγε χαρταετό μπορεί και να νόμιζε ότι είναι Καθαρή Δευτέρα ακόμη. :P

Επεξ/σία από Stam53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς αν ισχύει το παρακάτω; Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει και την ίδια χρονιά τη γεύση της πιπεριάς αν φυτευτούν δίπλα δίπλα καυτερή και γλυκιά ποικιλία ή είναι κάτι που ίσως περάσει μόνο στο σπόρο;

 

https://www.kalliergo.gr/laxanika-cat/kalliergo-piperies-odigies-symboules/

Μπορείτε να φυτέψετε μαζί γλυκές και καυτερές πιπεριές. Η πιπεριά είναι γενικά αυτογονιμοποιούμενο φυτό. Μπορεί όμως να γονιμοποιηθεί και από μέλισσες. Σε αυτή την περίπτωση, οι σπόροι που θα προκύψουν μπορεί να δώσουν την επόμενη χρονιά φαινομενικά “γλυκές” πιπεριές με καυτερή γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...