Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X (Project Scarlett) - Πληροφορίες [Δεκ 2020]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, xavier said:

αν η ms ειχε παιχνιδια , δεν θα προσφερε το pass εδω και 6-7 μηνες τσαμπα...οχι 1 δολλαριο το τριμηνο, οχι 2 δολλαρια κτλ...οχι τσαμπα για 3 χρονια με το gold...

Η MS χαρίζει το Game Pass για να σε δέσει στο οικοσύστημά της και απ' ότι φαίνεται έπιασε το πείραμα. Το αν έχει games ή όχι είναι δευτερευούσης σημασίας για αυτήν. Ή μάλλον είναι ακόμα μεγαλύτερη νίκη: μας έκανε συνδρομητές, χωρίς να έχει καν games.

2 hours ago, xavier said:

τα παιχνιδια της ms πουλανε στην κονσολα, 1,5-2 εκ...τα exclusives της sony πουλανε 10+εκ...Δεν εχουν κανενα συμφερον να τα βαλουνε στο ps now, τουλαχιστον οσο πουλανε...

Ναι. Πού θες να καταλήξεις; 

2 hours ago, xavier said:

Τωρα αν ανησυχεις για το αν ενα παιχνιδι οπως το rdr 2 ειναι πετυχημενο οικονομικα, δεν αξιζει να συζηταμε...

Μόνο που εγώ δεν έχω καμιά πρεμούρα γιατί και πως θα βγάλει λεφτά ο publisher. Εσύ έχεις φαγούρα πως θα βγάζουν λεφτά κλπ, εγώ παράδειγμα έφερα.

2 hours ago, xavier said:

Το προβλημα στη βιομηχανια παιχνιδιων  ειναι το ρισκο....γιατι εχει γινει πολλες φορες, να ξοδευουν πολλα χρηματα και να καταληγουν με 2-3 εκ πωλησεις και να μπαινουν μεσα...για αυτο εταιρειες οπως η ΕΑ, ubisoft, activision, bethesda κτλ  προτιμανε παιχνιδια που παιρνουν χρηματα απο υπηρεσιες, cosmetics online κτλ...

Ακριβώς, ο μόνος τρόπος να απαλλαχθούν αυτοί από το ρίσκο και εμείς από τα mtx είναι να αλλάξει το παρόν μοντέλο, άρα η συνδρομή βολεύει και εμάς και αυτούς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 620
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος δεν έχει παιχνίδια; Η microsoft; Τώρα είμαι στο store κ χαζευω. Πλάκα μας κάνετε; δεν μας ενδιαφέρει όλους να λέγεται εξκλουσιβ, game θέλουμε να λέγεται. Ρε παιδιά ανοίγεις το xbox κ βλέπεις πάνω από 1000 games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, TechnoV said:

Ποιος δεν έχει παιχνίδια; Η microsoft; Τώρα είμαι στο store κ χαζευω. Πλάκα μας κάνετε; δεν μας ενδιαφέρει όλους να λέγεται εξκλουσιβ, game θέλουμε να λέγεται. Ρε παιδιά ανοίγεις το xbox κ βλέπεις πάνω από 1000 games. 

Η συζήτηση γίνεται για το gamepass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει system sellers, οι περισσοτερες πωλησεις που εχουν κανει καποιαπαιχνιδια στο xonex ειναι γυρω στα 5εκ...και μιλαμε για 3-4 εξαιρεσεις σε κονσολα που εχει τοσα χρονια κυκλοφοριας...Αυτη τη στιγμη αν δε σε ενδιαφερουν τα exclusives και θες να αγορασεις κονσολα αυτη τη περιοδο(και λογω pass) ειναι η καλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις....ιδιως αν δεν εχεις δυνατο pc...

@Malthador  αυτο που λεω ειναι οτι αν εχεις  αξιολογα  studio , το κερδος  απο μεμονωμενες πωλησεις ειναι πολυ μεγαλυτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω εχω καταληξει οτι εχει αρκετα παιχνιδια για παιδια μικροτερης ηλικιας κυριως,δλδ για οικογενειακες καταστασεις.

Εαν ειχα παιδια και επρεπε να διαλεξω μια κονσολα,xbox θα επαιρνα.

Επειδη ομως δεν εχω δεν βρηκα την βιβλιοθηκη τους να με καλυπτει και δεν νμζ στα επομενα χρονια να αλλαξω γνωμη..

Αρα παιχνιδια υπαρχουν αλλα οχι για να καλυπτουν τα γουστα πιο ''σοβαρων'' gamer..

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν για να μην παρεξηγηθω..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 hour ago, optimus prime said:

Eγω εχω καταληξει οτι εχει αρκετα παιχνιδια για παιδια μικροτερης ηλικιας κυριως,δλδ για οικογενειακες καταστασεις.

Εαν ειχα παιδια και επρεπε να διαλεξω μια κονσολα,xbox θα επαιρνα.

Επειδη ομως δεν εχω δεν βρηκα την βιβλιοθηκη τους να με καλυπτει και δεν νμζ στα επομενα χρονια να αλλαξω γνωμη..

Αρα παιχνιδια υπαρχουν αλλα οχι για να καλυπτουν τα γουστα πιο ''σοβαρων'' gamer..

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν για να μην παρεξηγηθω..

ποιο είναι οι σοβαροι gamers και τι γουστα εχουν?

Επεξ/σία από privateer
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

ποιο είναι οι σοβαροι gamers και τι γουστα εχουν?

Αυτοί που δεν έχουν παιδιά όπως καταλαβαίνω από το post του φίλου.

ευτυχώς θα έλεγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, privateer είπε

ποιο είναι οι σοβαροι gamers και τι γουστα εχουν?

To σοβαροι σε εισαγωγικα εχει την εννοια αυτων που προτιμουν πιο ωριμα παιχνιδια και απο αποψη ιστοριας,gameplay και υφοuς.

Δεν εννοουσα οτι αυτοι που εχουν xbox ειναι γελοιοι η οτι αλλο..

Και εγω εχω xbox,οχι για πολυ ακομα αλλα υπαρχει..

Δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχω δει τετοια παιχνιδια εαν εξαιρεσουμε κανα 2 exclusive τιτλους κατα τη διαρκεια ολης της ζωης της κονσολας.

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To σοβαροι σε εισαγωγικα εχει την εννοια αυτων που προτιμουν πιο ωριμα παιχνιδια και απο αποψη ιστοριας,gameplay και υφοuς.

Δεν εννοουσα οτι αυτοι που εχουν xbox ειναι γελοιοι η οτι αλλο..

Και εγω εχω xbox,οχι για πολυ ακομα αλλα υπαρχει..

Δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχω δει τετοια παιχνιδια εαν εξαιρεσουμε κανα 2 exclusive τιτλους κατα τη διαρκεια ολης της ζωης της κονσολας.

Δηλαδή, συμπερασματικά μας λες πως τα μοναδικά σοβαρά παιχνίδια στην βιομηχανία είναι τα exclusives της Sony?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, optimus prime said:

To σοβαροι σε εισαγωγικα εχει την εννοια αυτων που προτιμουν πιο ωριμα παιχνιδια και απο αποψη ιστοριας,gameplay και υφοuς.

Δεν εννοουσα οτι αυτοι που εχουν xbox ειναι γελοιοι η οτι αλλο..

Και εγω εχω xbox,οχι για πολυ ακομα αλλα υπαρχει..

Δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχω δει τετοια παιχνιδια εαν εξαιρεσουμε κανα 2 exclusive τιτλους κατα τη διαρκεια ολης της ζωης της κονσολας.

δηλαδή την στιγμη που ζουμε σε ένα κοσμο που χβοχ και ps4 εχουν κατά 99% τα ιδια παιχνίδια μας λες ότι οι σοβαροι Gamers προτιμανε το playstation λογω  3-4 πιο ωριμων παιχνιδιων. Sure :D

Το ακουσατε εδώ πρωτα οι σοβαροι gamers προτιμανε μονο ωριμα παιχνίδια (τι είναι αυτά μην με ρωτάτε :D). Προσεχτε τι παιζετε λοιπον αν δεν θελετε να σας λενε ανωριμους gamers:D

Επεξ/σία από privateer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, privateer είπε

δηλαδή 

Εκεί κολλάς; Υπάρχουν και χειρότερα τουτεστιν "τα αμυαλα hack n slash". Ο poster ήθελε να τονίσει την ώριμη τροπή που πήρε ο θεός του πολέμου στην τελευταία του περιπέτεια. Είναι τόσο μεγάλη η πλύση εγκεφάλου που έχει κάνει η Sony σε αυτή τη γενιά με τα cinematic experiences που θα ξεχάσουμε κ αυτά που ξέραμε. Αν ένα παιχνίδι δεν κάνει check σε production values, story heavy driven με ροπή προς την κατάθλιψη, πολυεπιπεδικοστρωματικο σενάριο, κινηματογράφηση τουλάχιστον Tarkovsky etc.... ε τότε απευθύνεται σε ανώριμους παίχτες. Μάλλον η πρώτη κονσόλα που έπιασαν κάποιοι στα χέρια τους ήταν το ps3/360 και προς το τέλος τέλος τέλος  της γενιάς. 

Έτσι τους δασκαλεύει το νέο αφεντικό αφού πρώτα ξεπάστρεψε την μισή ND.

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...