Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X (Project Scarlett) - Πληροφορίες [Δεκ 2020]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ET4000 είπε

Χαϊδεύεις αυτιά ενώ είναι ξεκάθαρο τι εννοούν τα στόματα.

Θέλουν τα XGS να γίνουν AAA SP over the shoulder 3rd person AAA-RPG με ένα τόνο cinematics και QTE on top. Gritty Gray. Ήρθε το τέλος του κόσμου. Ανάλογα και τα σχόλια προφανώς. Ίσως επηρεάζει και την ψυχολογία αρνητικά των gamers αυτών των παιχνιδιών. Doom and Gloom.

Βγάζουν καρτουνίστικα (χαρούμενα) γραφικά τα XGS? (Rare)?

Είναι Nintendo γραφικά.

Ε όχι δεν θα γίνουν και μακάρι να να μην γίνουν τα XGS copy paste του ανταγωνιστή....Λάσπη δηλαδή.

Αυτό το σκεπτικό σκότωσε την ΑΑ κυκλοφορία στην βιομηχανία γενικότερα. Αααα τι ωραίο παιχνίδι το drivexxx - arcade - Δεν είναι όμως Grand Tourismo always online όμως που κράζαμε το 2013 το online. 

Ε δεν το αγόρασε κανείς το πρώτο και πάπαλα από τον Αύγουστο, όπως και αλλά πολλά "indy".

Υπάρχει όμως η γιορτή του Arcade racing βλέπε FHZ4....

Αφού έτσι γίνανε conditioned από το PR ας πορευτούν αντίστοιχα. Υπάρχει προϊόν για αυτόν τον τρόπο σκέψης/κοινό. 

Αν θέλουν κάποιοι να παίζουν παιχνίδι ανά 5ετία-7ετία και γιατί όχι 10ετία σύντομα γούστο τους και καπέλο τους. Δεν τους εμποδίζει κανείς.

Εμάς να μας λείπει αυτό το μέλλον. 

Εγώ χαίρομαι που τα XGS πάνε στο λεγόμενο diversity. Στα genre όχι κάτι άλλο...

Indy- Indy - κούκλα.

Εγώ το σκέφτομαι ως arcade μια χαρά.

Περί επιλογών που λέγαμε.

Μακάρι να βλέπανε παραπάνω άνθρωποι χωρίς κολλήματα τι εστι Game Pass.

Μιλάμε για ότι πιο value/consumer friendly δημιουργήθηκε ποτέ. Ούτε στα PC υπάρχει κάτι παρόμοιο εδώ που τα λέμε εκτός από το ίδιο από το PC Game Pass.

Και αυτό θα είναι το μεγαλύτερο feature του Scarlett.

Απορώ ώρες ώρες τι ασχολούμαι να πω τα αυτονόητα.

Πολύ σωστός αγαπητέ,κάποια πράγματα πρέπει να είναι αυτονόητα και να βλέπουμε και την λίγο μεγαλύτερη εικόνα και την χρησιμότητα παιχνιδιών στήν βιομηχανία,πολύ λογικό είναι να στοχεύουν σε πολλά εκατομμύρια βάση gamers σε ολα τα "μέσα" οκ και εγώ περίμενα να δω στό event και άλλου είδους παιχνίδια αντί τα περισσότερα απο αυτά που έδειξε,που ίσως θεωρήσουν κάποιοι καρτουνίστικα η nintendo/παιδικά όμως και μπορεί να έχουμε αξιόλογα παιχνίδια και θα έρθουν και αυτά τα πιο ενήλικα σε οπτική,σίγουρα έχουμε να δούμε πολλά απο τον καινούργιο χρόνο με ολες αυτές τις υποδομές και στούντιο που έχει πάρει η MS και ελπίζω να γίνει χαμός στην Ε3 που αναμένω σαφώς πολύ πιο πολύ απο προηγούμενες χρονιές . 😎

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 620
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, ET4000 είπε

Χαϊδεύεις αυτιά ενώ είναι ξεκάθαρο τι εννοούν τα στόματα.

Θέλουν τα XGS να γίνουν AAA SP over the shoulder 3rd person AAA-RPG με ένα τόνο cinematics και QTE on top. Gritty Gray. Ήρθε το τέλος του κόσμου. Ανάλογα και τα σχόλια προφανώς. Ίσως επηρεάζει και την ψυχολογία αρνητικά των gamers αυτών των παιχνιδιών. Doom and Gloom.

Βγάζουν καρτουνίστικα (χαρούμενα) γραφικά τα XGS? (Rare)?

Είναι Nintendo γραφικά.

Ε όχι δεν θα γίνουν και μακάρι να να μην γίνουν τα XGS copy paste του ανταγωνιστή....Λάσπη δηλαδή.

Αυτό το σκεπτικό σκότωσε την ΑΑ κυκλοφορία στην βιομηχανία γενικότερα. Αααα τι ωραίο παιχνίδι το drivexxx - arcade - Δεν είναι όμως Grand Tourismo always online όμως που κράζαμε το 2013 το online. 

Ε δεν το αγόρασε κανείς το πρώτο και πάπαλα από τον Αύγουστο, όπως και αλλά πολλά "indy".

Υπάρχει όμως η γιορτή του Arcade racing βλέπε FHZ4....

Αφού έτσι γίνανε conditioned από το PR ας πορευτούν αντίστοιχα. Υπάρχει προϊόν για αυτόν τον τρόπο σκέψης/κοινό. 

Αν θέλουν κάποιοι να παίζουν παιχνίδι ανά 5ετία-7ετία και γιατί όχι 10ετία σύντομα γούστο τους και καπέλο τους. Δεν τους εμποδίζει κανείς.

Εμάς να μας λείπει αυτό το μέλλον. 

Εγώ χαίρομαι που τα XGS πάνε στο λεγόμενο diversity. Στα genre όχι κάτι άλλο...

Indy- Indy - κούκλα.

Εγώ το σκέφτομαι ως arcade μια χαρά.

Περί επιλογών που λέγαμε.

Μακάρι να βλέπανε παραπάνω άνθρωποι χωρίς κολλήματα τι εστι Game Pass.

Μιλάμε για ότι πιο value/consumer friendly δημιουργήθηκε ποτέ. Ούτε στα PC υπάρχει κάτι παρόμοιο εδώ που τα λέμε εκτός από το ίδιο από το PC Game Pass.

Και αυτό θα είναι το μεγαλύτερο feature του Scarlett.

Απορώ ώρες ώρες τι ασχολούμαι να πω τα αυτονόητα.

Δεν θυμαμαι να εγραψα καπου οτι η δεδομένη ποικιλία (οπως διαμορφώνεται η κατάσταση με τα επερχόμενα xgs games) είναι κακη, τουναντίον κοινοποίησα άρθρο που εξήρε ακριβως αυτο, στο νημα του ΧΒΟΧ.

ΤΑ ίδια και για τη χρησιμοτητα-φιλικοτητα του gamepass προς το μέσο gamer, πολλοστως στο πρόσφατο παρελθόν. 

Κανενός τα αυτιά δεν χαϊδεύω λοιπόν και σαφως όπου διαφωνώ θα τοποθετουμαι κατά το δοκούν. Δεν προτιθεμαι να μπω σε λογικη αντιπαλων στρατοπεδων, δεν το εκανα ποτε και δεν θα το κανω ουτε τωρα. Ουτε μου αρεσει η διχοτόμηση του gaming οπως την αντιλαμβανεστε ορισμενοι. Το αφήγημα της καλής Νεράιδας και του κακου Δρακου στο χώρο, σε ένα τραπέζι δισεκατομμυρίων δεν έχει πέραση στη δικη μου αντίληψη.

Βλεπεις εχω κουραστεί κι εγω να αναλύω αυτά που ΘΑ έπρεπε να ειναι αυτονόητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ET4000 είπε

@xavier Ο Greenberg, είναι γνωστό παθιασμένο xbot, που αν κοπεί στο ξύρισμα το αίμα που βάψει το ξυράφι θα είναι πράσινο και όχι κόκκινο. 20 χρόνια στην MS είναι λογικό.

Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι κάνει ενθουσιώδης δηλώσεις (όπως εγώ :P), δεν αναιρεί ότι είναι στα όρια του παρεξηγήσιμου ή και clickbait από τα διάφορα site.

Εν προκειμένου, πήρες την δήλωση τοις μετρητοίς από τον τίτλο ενώ αν διάβαζες το άρθρο θα είχες συμπεράνει, ότι απλά είναι ενθουσιασμένος τόσο πολύ για την ποσότητα και την ποικιλία περιεχομένου που έρχεται στο Game Pass, που δεδομένου του BC, θεωρεί ότι το Scarlett δεν θα στερείται περιεχομένου. Ε βάλε και ότι ο Ινδός έχει δώσει στον Spencer το παρασύνθημα no quarters και καταλαβαίνεις.

Το xbox δεν είναι πλέον τμήμα των Windows και ο Spencer υπάλληλος. VP of Gaming είναι πλέον.

Αν θες να εκνευριστείς πιο πολύ έχει και πολλά άλλα να σου γράψω και μάλιστα πολύ πρόσφατα... :D 

Και η Sony αν θες, δια στόματος Ryan έχει τοποθετηθεί, να το πω κομψά, γελοιωδώς, γιατί τα 1st party της δεν διατίθενται day one στο PS Now.

Όπως λοιπόν το PS Now π.χ. μόλις πρόσφατα χτύπησε 1εκ συνδρομητές με μείωση της τιμής και τα big exclusives να είναι timed σε install base 100εκ συνδρομητών, υπάρχει και το xbox με 9.5εκ συνδρομητές στο xbox με 40-50 εκ. "μόλις" συνδρομητές.

Άρα μιλάμε για 1% και 25% attachment rate. Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε τα πινακάκια πριν το PS+ και πριν. Δεν θα ασχοληθώ να τα ποστάρω και τι συνέπειες είχαν. 

Θα πρέπει όμως να συνειδητοποιήσετε όμως κάποιοι, ότι το Game Pass και το Xcloud, δεν είναι (ακόμα) αυτοσκοπός της MS.

Είναι υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας, όπως λέμε εγγύηση, επιδόσεις, ότι τέλος πάντων συνιστά αγοραστικό bonus στην check list του υποψηφίου αγοραστή next gen. 

Έτσι λοιπόν, μια συνδρομητική υπηρεσία στυλ Game Pass, θέλει όχι απλά filler περιεχόμενο από τρίτους, αλλά και 1st party. Για πολλούς λόγους.

Προφανώς συνειδητοποιείς ότι το AAA Single Player μοντέλο, δεν είναι βιώσιμο για τέτοιες υπηρεσίες (hell ακόμα και για το μη συνδρομητικό δεν είναι) και όσο περνάει ο καιρός, θα γίνεται ακόμα, πιο δύσκολο.

Tα μεταξωτά production values, θέλουν και μεταξωτούς κώλους...  

Τώρα τα λοιπά για καρτουνίστικα γραφικά και λοιπά δεν τα σχολιάζω. Θα υπενθυμίσω μόνο ότι το Live Arcade έπαιξε τεράστιο ρόλο στην εξάπλωση και του 360 και του Live.

Και επειδή η αντιγραφή είναι η μεγαλύτερη μορφή κολακείας - άλλη είναι η εταιρεία που στέλνει άρον άρον ολόκληρο Yoshida να στήσει Indie δίκτυο, κύκλωμα, πρωτοβουλία, όπως θέλετε πείτε το. 

Κλασσικά στο τέλος κάθε γενιάς και στην αρχή της.... Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

Εγώ είμαι υπέρ του game pass απλά το θεωρώ moot project όταν θα έβγαινε το Xcloud και το Stadia.

Εντέλει το game pass και το Xcloud είναι μια υπηρεσία και έτσι μόνο βγάζει νόημα καθώς το streaming θα κόψει από τις απλές συνδρομές άρα συνδρομή απλή + streaming μαζί με μια χρέωση βγάζει νόημα. Και ναι θα πάει καλά καθώς δεν βλέπω να ανεβαίνει η τιμολόγηση παρόλο που επιβεβαιώθηκε ότι Xcloud ελεύθερο για το game pass 

Όσο περί παιχνιδιών κακά τα ψέματα δείτε πόσες αποκλειστικότητες είχε από το 17 μέχρι και φέτος αλλά και το 20 η Σόνυ. Εκεί μετράει πολύ ειδικά σε αυτούς που είναι και κάζουαλ και θα παίξουν 5 τίτλους τον χρόνο.

Δεν θα πουλιόταν ευκολότερα το game pass αν στην πλατφόρμα υπήρχε Shenmue 3/TLoU 2/Ghosts of Tsushima/FF VII remake; Αυτό το σύστημα θα το συνεχίσει η Σόνυ και πιάνει πολύ στην πλειοψηφία. Κακά τα ψέματα το hype στους τίτλους της είναι στον ουρανό.

Για να μην παρεξηγηθώ γιατί υπάρχει πιθανότητα να συμβεί ακόμα το game pass έχει δρόμο να διανύσει. Είναι καλό για το Hardcore gamer αλλά θέλει τίτλους. Και τίτλους αποκλειστικός με δυνατό hype από τους ίδιους τους gamers και όχι από το κάθε ιστότοπο της πλάκας.

Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2019 στις 3:07 ΠΜ, Choutas είπε

Εγώ είμαι υπέρ του game pass απλά το θεωρώ moot project όταν θα έβγαινε το Xcloud και το Stadia.

Εντέλει το game pass και το Xcloud είναι μια υπηρεσία και έτσι μόνο βγάζει νόημα καθώς το streaming θα κόψει από τις απλές συνδρομές άρα συνδρομή απλή + streaming μαζί με μια χρέωση βγάζει νόημα. Και ναι θα πάει καλά καθώς δεν βλέπω να ανεβαίνει η τιμολόγηση παρόλο που επιβεβαιώθηκε ότι Xcloud ελεύθερο για το game pass 

Όσο περί παιχνιδιών κακά τα ψέματα δείτε πόσες αποκλειστικότητες είχε από το 17 μέχρι και φέτος αλλά και το 20 η Σόνυ. Εκεί μετράει πολύ ειδικά σε αυτούς που είναι και κάζουαλ και θα παίξουν 5 τίτλους τον χρόνο.

Δεν θα πουλιόταν ευκολότερα το game pass αν στην πλατφόρμα υπήρχε Shenmue 3/TLoU 2/Ghosts of Tsushima/FF VII remake; Αυτό το σύστημα θα το συνεχίσει η Σόνυ και πιάνει πολύ στην πλειοψηφία. Κακά τα ψέματα το hype στους τίτλους της είναι στον ουρανό.

Για να μην παρεξηγηθώ γιατί υπάρχει πιθανότητα να συμβεί ακόμα το game pass έχει δρόμο να διανύσει. Είναι καλό για το Hardcore gamer αλλά θέλει τίτλους. Και τίτλους αποκλειστικός με δυνατό hype από τους ίδιους τους gamers και όχι από το κάθε ιστότοπο της πλάκας.

Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.

η σονυ σε πλακώνει στις εκπτώσεις κάθε λίγο και λιγάκι και παίρνεις παιχνίδια με κάτω από 30€ που δεν έχουν  κλείσει καν χρόνο και τα παίζεις όποτε θέλεις , αυτά που θέλεις

 

σε σχέση με αυτό το ψυχολογικό φορτίο της συνδρομής δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη επιλογή και για την τσέπη σου βεβαίως 

 

και οι νέοι τίτλοι γενικά θα δείξει κατά πόσο θα μπαίνουν σε τέτοιες υπηρεσίες, οκ μπήκε το gear 5 για κράχτης, αλλά έτσι θα συνεχίσουν να βγάζουν τα εξοδά τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

η σονυ σε πλακώνει στις εκπτώσεις κάθε λίγο και λιγάκι και παίρνεις παιχνίδια με κάτω από 30€ που δεν έχουν  κλείσει καν χρόνο και τα παίζεις όποτε θέλεις , αυτά που θέλεις

σε σχέση με αυτό το ψυχολογικό φορτίο της συνδρομής δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη επιλογή και για την τσέπη σου βεβαίως 

και οι νέοι τίτλοι γενικά θα δείξει κατά πόσο θα μπαίνουν σε τέτοιες υπηρεσίες, οκ μπήκε το gear 5 για κράχτης, αλλά έτσι θα συνεχίσουν να βγάζουν τα εξοδά τους; 

Δεν θα δείξει τίποτα λογιστουλη. Οι νέοι τίτλοι xgs θα μπαίνουν αυτομάτως στο pass. Απλά και ξάστερα. Δεν μπαίνω στην διαδικασία vs. Εδώ είναι thread του σκαρλετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Δεν θα δείξει τίποτα λογιστουλη. Οι νέοι τίτλοι xgs θα μπαίνουν αυτομάτως στο pass. 

δεν κάνω vs απλά αναρωτιέμαι και κάνω κουβέντα

 

πιστεύεις ότι θα γίνεται για πάντα αυτό; ή μόνο στην αρχή για λόγους προώθησης

 

δηλαδή πιστεύεις ότι το gears 5 θα βγάλει τα άπειρα λεφτά που κόστισε; και άντε πες το κόστος του gears να το απορροφήσουν, για πόσους άλλους τίτλους θα γίνει αυτό; ειδικά με τα 2ευρα αυτή τη στιγμή το πράγμα είναι φως φανάρι ότι το παιχνίδι το χαρίζουν για να διαφημίσουν το pass

 

επίσης οι 3rd party γιατί να το κάνουν αυτό από την πρώτη μέρα αν δεν τους έχει δώσει λεφτά η ms? 

 

δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα αναγκαστούν όλοι να παίξουν έτσι όπως έχει γίνει στη μουσική βιομηχανία (με την ανάλογη πτώση σε ποιότητα) , αλλά σίγουρα αρκετοί θα αντισταθούν 

δεν ξέρω αν η ms ή η κάθε ms έχει άπειρα λεφτά διαθέσιμα να τους επιχορηγεί ώστε να υποστηρίξει το όραμά της 

 

πάντως έχει ενδιαφέρον η χαμηλή ενσωμάτωση της υπηρεσίας από τους χρήστες ps, η υψηλή από τους χρήστες xbox όπως και το θάψιμο που έφαγε το stadia

 

θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κανείς πώς θα εξελιχθεί η όλη ιστορία στο μέλλον (που θα καθορίσει και το μέλλον του gaming)

ήδη με τους ψηφιακούς τίτλους έχει αλλάξει πολύ το τοπίο, αλλά οι ψηφιακοί τίτλοι πιστεύω εξυπηρετούσαν μια υπαρκτή ανάγκη (έστω και αν επιβλήθηκαν σε περιπτώσεις όπως του pc) , εδώ ειλικρινά δε μπορώ να κάνω πρόβλεψη για το τι θα γίνει

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

δεν κάνω vs απλά αναρωτιέμαι 

πιστεύεις ότι θα γίνεται για πάντα αυτό; ή μόνο στην αρχή για λόγους προώθησης

δηλαδή πιστεύεις ότι το gears 5 θα βγάλει τα άπειρα λεφτά που κόστισε; και άντε πες το κόστος του gears να το απορροφήσουν, για πόσους άλλους τίτλους θα γίνει αυτό; 

επίσης οι 3rd party γιατί να το κάνουν αυτό από την πρώτη μέρα αν δεν τους έχει δώσει λεφτά η ms? 

δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα αναγκαστούν όλοι να παίξουν έτσι όπως έχει γίνει στη μουσική βιομηχανία (με την ανάλογη πτώση σε ποιότητα) , αλλά σίγουρα αρκετοί θα αντισταθούν 

δεν ξέρω αν η ms ή η κάθε ms έχει άπειρα λεφτά διαθέσιμα να τους επιχορηγεί ώστε να υποστηρίξει το όραμά της 

Τι προσπαθείς να πεις λογιστουλη; Έχει σημασία τι πιστεύω εγώ η εσυ η ο Μάκης; Όλες οι ενδείξεις που έχουμε (δηλώσεις στελεχών, σε formal press conferences), λένε ένα πράγμα, xgs studio games day 1 game pass. Θεωρείς πως εγώ και ‘σύ μπορούμε να κάνουμε/υπολογίσουμε/ξέρουμε καλύτερα το business model που χρησιμοποιούν; Προφανώς όχι είναι η απάντηση. Όποτε παίρνω τις δηλώσεις τους at face value και διαλέγω αν θα στηρίξω το προϊόν η όχι.
 

Δεν θα μπω στην διαδικασία να συζητήσω μελλοντικά ifs γιατί πολύ απλά είναι χάσιμο χρόνου και κουβέντα να γίνεται, ειδικά αν δεν έχουμε καμία ένδειξη που να συνηγορεί στο αντίθετο με αυτά που έγραψα στην πρώτη παράγραφο.

 Το gears 5 ΔΕΝ είναι ο πρώτος κράχτης που μπαίνει στο pass. Δηλώσεις της μικροσοφτ ήδη περιγράφουν το παιχνίδι σαν μια μεγάλη επιτυχία που πούλησε παραπάνω από το 4 ( θες να δεις το P&L του;δεν νομίζω να το δημοσιεύσουν). Είτε τα γράφεις επιτήδες για φλειμ, είτε δεν γνωρίζεις. Στην δεύτερη περίπτωση απλά ρωτάς και σου εξηγούμε, ευχαριστως. Όταν όμως τα γράφεις σαν κατάφαση («μόνο το γκιαρς μπήκε σαν κραχτης») τότε μάλλον προκαλείς και το πηγαίνεις στα γνωστά μονοπάτια. 
 

Τι απ’ολα λοιπόν είναι  λογιστουλη; Ωφέλιμη συζήτηση η ναχαμεναλεγαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Τι προσπαθείς να πεις λογιστουλη; Έχει σημασία τι πιστεύω εγώ η εσυ η ο Μάκης; Όλες οι ενδείξεις που έχουμε (δηλώσεις στελεχών, σε formal press conferences), λένε ένα πράγμα, xgs studio games day 1 game pass. Θεωρείς πως εγώ και ‘σύ μπορούμε να κάνουμε/υπολογίσουμε/ξέρουμε καλύτερα το business model που χρησιμοποιούν; Προφανώς όχι είναι η απάντηση. Όποτε παίρνω τις δηλώσεις τους at face value και διαλέγω αν θα στηρίξω το προϊόν η όχι.
 

 

βρε φίλε φόρουμ είναι, δε μπορούμε να κάνουμε κουβέντα; 

 

και ποιο bussiness model μου λες; της ms που έχασε ένα τεράστιο ποσοστό της αγοράς με τις καινοτόμες ιδέες της; 

 

εσύ πας να το κάνεις vs χωρίς λόγο μου φαίνεται αν θες να με οδηγήσεις σε τέτοια κουβέντα

 

οκ αυτοί λένε ότι όλα τα νέα παιχνίδια με τη συνδρομή  μέσα στο pass από day one

κι εγώ σε ρωτάω με το φτωχό μου το μυαλό , ποιος θα πληρώσει αυτό το κόστος; 

ή θα μιλάμε για παιχνίδια της πλάκας σαν το cuphead? 

 

εδώ ολόκληρη epic άφησε το gears στην ms από το 4 επειδή δεν μπορούσε να καλύψει το κόστος της παραγωγής

η ms φυσικά και μπορεί

 

αλλά πόσες άλλες τέτοιες παραγωγές περιμένεις να σου δώσει να παίξεις με μερικά cent? αυτό το μοντέλο θα μου το εξηγήσει κανείς γιατί με τα οικονομικά που ξέρω εγώ δε βγαίνει

12 λεπτά πριν, hexenlord είπε

 

 Το gears 5 ΔΕΝ είναι ο πρώτος κράχτης που μπαίνει στο pass.  

ναι συγγνώμη και το forza, άρα  2 (τα υπόλοιπα είναι ασήμαντες παραγωγές) 

 

για σένα πάντως η κουβεντα είναι στηρίζω ή δε στηρίζω; το γιατί και το τι θα γίνει μελλοντικά δε σε απασχολούν; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Η θα μιλάμε για παιχνίδια της πλάκας σαν το cuphead»

θες να κανείς κουβέντα «βρε φίλε» όπως λες ε;

Yeah, seems legit

ας πάρει άλλος τη σκυτάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, hexenlord είπε

«Η θα μιλάμε για παιχνίδια της πλάκας σαν το cuphead»

 

εννοώ προφανώς από την άποψη κόστους, άλλο να δώσεις χάρισμα ένα παιχνίδι που κανονικά είναι να κοστίζει το πολύ 15αρικο και άλλο ένα που είναι για 60+ 

το ότι δεν με τρελαίνουν τα indie είναι προσωπικό γούστο , συγγνώμη για την έκφραση λοιπόν

 

τελικά έχεις να μου δώσεις εξήγηση πώς θα καλυφθεί το κόστος ή σε καλύπτουν τα power point? 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, logistoulis said:

εννοώ προφανώς από την άποψη κόστους, άλλο να δώσεις χάρισμα ένα παιχνίδι που κανονικά είναι να κοστίζει το πολύ 15αρικο και άλλο ένα που είναι για 60+ 

το ότι δεν με τρελαίνουν τα indie είναι προσωπικό γούστο , συγγνώμη για την έκφραση λοιπόν

τελικά έχεις να μου δώσεις εξήγηση πώς θα καλυφθεί το κόστος ή σε καλύπτουν τα power point? 

Τα ΑΑΑ games μόνο με συνδρομητικό μοντέλο μπορούν να φέρουν κέρδη πλέον. Οι πωλήσεις που κάνουν δεν (θα) είναι αρκετές ώστε να θεωρούνται επικερδής μπίζνα. 100m subs από €10/μήνα ο καθένας, μας κάνει ένα αξιόλογο νούμερο που μπορούν να το μοιραστούν 100, 200 ή 500 τίτλοι.

Το σκέφτεσαι ανάποδα, με το παρόν μοντέλο είναι που δεν θα ξαναδείς ΑΑΑ game ζωγραφιστό, εκτός κι αν έχουν launch price €100 και στην έκπτωση €50.

Και πολύ έχουμε αργήσει βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τα ΑΑΑ games μόνο με συνδρομητικό μοντέλο μπορούν να φέρουν κέρδη πλέον. Οι πωλήσεις που κάνουν δεν (θα) είναι αρκετές ώστε να θεωρούνται επικερδής μπίζνα. 100m subs από €10/μήνα ο καθένας, μας κάνει ένα αξιόλογο νούμερο που μπορούν να το μοιραστούν 100, 200 ή 500 τίτλοι.

Το σκέφτεσαι ανάποδα, με το παρόν μοντέλο είναι που δεν θα ξαναδείς ΑΑΑ game ζωγραφιστό, εκτός κι αν έχουν launch price €100 και στην έκπτωση €50.

έτσι όπως το λες ακούγεται λογικοφανές δεν διαφωνώ 

 

στην πράξη όμως αν ένας τύπος αγοράζει 5 παιχνίδια το χρόνο με μια μέση τιμή 40€ (βάλε εκπτώσεις και day one) θα δώσει 200€ για games

 

αν δώσει 120 σίγουρα θα έχει δώσει λιγότερα και σίγουρα η διανομή των εσόδων ενδέχεται να αδικήσει αυτόν που θα είχε την παιχνιδάρα και θα μπορούσε να πάρει τη μερίδα του λέοντος 

 

το μόνο επιχείρημα για αυτό που λες είναι να έχεις 100 mil συνδρομητές, όταν κανείς δεν έχει φτάσει ακόμα τις 100mil κονσόλες 

 

και όλο τον τζίρο που θα κάνει όλη αυτή η υποτιθέμενη ορδή παικτών (με φανταστικο ιντερνετ) ας πούμε 12 δις για να φάνε όλοι  που θα είναι εκατοντάδες ή και χιλιάδες  μπορούν απλά να τον κάνουν 10-15 επιτιχημένοι τίτλοι και να τα κρατήσουν όλα για την πάρτη τους (δύσκολο, αλλά όχι ανέφικτο)

 

πρόσεξε δεν λέω ότι αυτό που λες δεν γίνεται ή δεν θα γίνει, απλά προσπαθώ να σκεφτώ αν όντως είναι έτσι, πόσες συγκυρίες θα πρέπει να συντρέχουν ώστε να είναι έτσι και φυσικά τι θα σημαίνει αυτό για την ποιότητα

 

το να πέσει το κόστος αν μπουν σε τέτοια πλατφόρμα δεν πολυαντιλαμβάνομαι γιατί να συμβεί, εκτός αν είναι να πάρουν συγκεκριμένη τιμή είτε βγάλουν κάτι καλό είτε κακό, αλλά αυτό όπως μας δίδαξαν κάποια καθεστώτα δεν είναι πολύ παραγωγικό και τελικά ακολουθεί κατάρρευση

τα έξοδα πχ της διαφήμισης θα συνεχίσουν να υπάρχουν (που είναι υπερβολή) , αν κάποιος θέλει να είναι μόνο digital για να γλιτώσει δισκάκια και διανομή μπορεί ήδη

πώς θα σε σώσει να μπεις στο μαντρί του pass και του κάθε pass? 

 

και με dlc, cosmetics, expansions πώς θα γίνει; γιατί εγώ έχω το κακό ότι σκέφτομαι υπερβολικά πολύ τους single τίτλους

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι μόνο θέμα πληθωρισμού;

Γιατί το καθαρό κέρδος στην μετάβαση στο digital αυξήθηκε. Χωρίς του λιανοπωλητές και τα έξοδα παραγωγής φυσικού μέσου και logistics η λογική λέει ότι υπερφτάνουν να καλύψουν τον πληθωρισμό των τελευταίων 20 ετών σωστά;

Αλλιώς αν υπάρχει τέτοιο στέγνωμα στα κέρδη από τον πληθωρισμό δεν θα έμπαιναν ποτέ σε sale τα παιχνίδια και θα κράταγαν τιμή για πολύ περισσότερο καιρό.

Λογικά οι υπηρεσίες είναι κερδοφόρες δεν διαφωνώ αλλά δεν πιστεύω ότι ας πούμε το GamePass και το Now έχουν περισσότερο βαθμό κερδοφορίας από Plus ή Gold συνδρομή.

Ή ότι πουλώντας digital ή οποιαδήποτε εταιρεία δεν βγάζει.

Απλά όλα λειτουργούν συνεργειακά. Η συνδρομή για ονλάιν, το digital, η συνδρομή τύπου gamepass, μια χρέωση για season pass ή dlc επάνω στο base game του Gold ή του Pass. Όλα λειτουργούν συνεργειακά. Παίξε το Super Lucky's Tale αλλά αν θες να παίξεις το DLc που είναι +25% παιχνίδι πλήρωσε δεν θα στο χαρίσω ποτέ. Ή κάτι που θα έπρεπε να το βγάλω ξεκάρφωτα σε sale δεν το βγάζω ποτέ και πάρε μια μικρότερη έκπτωση 15% στο Pass.

Όλα είναι ένας δημιουργικός τρόπος να ξοδεύεις παραπάνω συνειδητά ή ασυνείδητα.

Αλλά ναι μπακαλίστικα αν ένας παίζει μόνο Pass χωρίς Gold, χωρίς αγορές τα παιχνίδια που έπαιξε, χωρίς season pass και dlc, ναι η αυστηρή αγορά του gamepass χωρίς τα παρελκόμενα την βάζει μέσα έτσι πιστεύω.

Μια ενδιαφέρουσα ιδέα θα ήταν GamePass + όλα τα DLC για όλους τους τίτλους. 30 ευρώ το μήνα είναι καλά να το αφήσω;

Εγώ άλλο δεν μπορώ να καταλάβω τις προωθητικές από Spotify/EA Access/Discord δεν τις πληρώνει η MS;

Τελευταία φορά που κοίταξα δεν αγοράζεις συνδρομή Spotify ή Access και παίρνεις gamepass.

Λογικά είναι έξοδο που καλύπτει η MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το σκεφτείς λίγο διαφορετικά. 

Πολλοί υπό την πιθανότητα τα 50 ευρώ να τα δώσουν και να μην τους αρέσει το παιχνίδι μπορεί να μην τα αγοράσουν. 

Παρακολουθούν review και  ταλαντευονται.

Με τα συνδρομητικά τα παίζουν περισσότεροι άνθρωποι και είχα διαβάσει πρόσφατα και θα έρευνα που αναφέρει ο Spencer ότι το Pass έχει αυξήσει τις πωλήσεις των παιχνιδιών γιατί ο κόσμος πείθεται και το αγοράζει. Στην συνέχεια έρχονται τα dlc κτλ. 

Απλά πρέπει πια οι devs να παραδίδουν όσο το δυνατόν γίνεται πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι για να κρατήσουν τον πελάτη. 

Δεν βλέπω κάτι αρνητικό σε αυτό. 

Οποίος θέλει να το αγοράσει, θα το αγοράσει, trust me. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...