Προς το περιεχόμενο

Σώσιμο από πνιγμό με φαγητό ενώ είμαστε μόνοι μας


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

"Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες" :)

Off topic: Πρέπει να τη καταργήσουμε αυτή τη παροιμία. Θα μας βάλει σε μπελάδες. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμένα αυτό που μου έχει συμβεί αρκετές φορές, αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με πνιγμό, είναι όταν τρώω και καταπίνω το φαγητό να "κολλάει" η μπουκιά που έκανα κάπου στον οισοφάγο. Αισθάνομαι έναν έντονο πόνο και αναπνέω με δυσκολία, με πιάνει ένας μικρός πανικός και άγχος μέχρι να καταφέρει να κατέβει η ποσότητα τροφής, συνήθως παίρνει 1-2 λεπτά να συνέλθω. Συμβαίνει μόνο όταν τρώω μακαρόνια.

Τα ιδια και εγω...μακαρονια η αμυγλαδα και γενικα καποιες τροφες....τι σκ@τ@ ειναι ;

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Tο ένα χέρι γροθιά στο σημείο που πρεπει να πιέσεις και το άλλο σπρώχνει τη γροθιά. 

Ουσιαστικά ειναι η ίδια κίνηση που κάνεις στον άνθρωπο που κινδυνεύει, απλά την κάνεις στον εαυτό σου.

βιντεο να δουμε παιζει ; γιατι αλλο να στο λενε αλλο να το βλεπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2019 at 00:03, sphinxgr said:

Αυτές τις μέρες άκουσα ότι γνωστός μου, νέος, πνίγηκε από φαγητό ενώ έτρωγε και πέθανε γιατί ήταν μόνος του και δεν υπήρχε κάποιος να τον βοηθήσει. 

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται αυτό σε εμάς ενώ είμαστε μόνοι μας, δεχόμαστε δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο και φυσικά τον πανικό που θα έχουμε. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό όμως? 

Στη χειρότερη περίπτωση μπορούμε ξέρω γω να ανοίξουμε μια τρύπα να υπάρχει πρόσβαση αέρα ~ στο λαιμό ας πούμε? 

αν εισαι μονος σου παιρνεις θεση σαν να κανεις πουσαπς και αφηνεις τα χερια σου ωστε να πεσεις με δυναμη με την κοιλια/θωρακα ωστε ο αερας που θα ανεβει αποτομα προς τα πανω και η πιεση να σπρωξουν την τροφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azuli είπε

αν εισαι μονος σου παιρνεις θεση σαν να κανεις πουσαπς και αφηνεις τα χερια σου ωστε να πεσεις με δυναμη με την κοιλια/θωρακα ωστε ο αερας που θα ανεβει αποτομα προς τα πανω και η πιεση να σπρωξουν την τροφη

το θεμα ειναι εκεινη την ωρα θα μπορεσεις να το κανεις πανω στον πανικο αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vairass said:

το θεμα ειναι εκεινη την ωρα θα μπορεσεις να το κανεις πανω στον πανικο αυτο ;

τωρα που το ξερεις ναι,δεν εχεις αλλη επιλογη!

αυτη την τεχνικη την ειδα προσφατα σε ενα βιντεο για τους πνιγμους απο φαγητο,δεν την εχω χρησιμοποιησει και ελπιζω να μην χρειαστει.

Αλλα μου φαινεται λογικη,με καποιο τροπο πρεπει να πιεστει αποτομα το σημειο κατω απο τον θωρακα,οπως οταν πας να ξεπνιξεις εσυ καποιον τριτο,μου φαινεται σωστη μεθοδος.

Αλλιως πρεπει να βρεις καποιον αλλο τροπο να ασκησεις αποτομη πιεση εσυ στον εαυτο σου και δεν μου ερχονται αλλα στο κεφαλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vairass είπε

βιντεο να δουμε παιζει ; γιατι αλλο να στο λενε αλλο να το βλεπεις 

Υπάρχει άρθρο με εικόνες αν σε ενδιαφέρει

https://www.iatropedia.gr/tips/ti-na-kanete-pnigeste-kai-eiste-monoi-methodos-heimlich-ston-eafto-sas-pics/79794/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μακαρόνια ειδικά είναι μεγάλο πρόβλημα...συνήθως αν συνοδεύονται απο λιωμένο κασέρι...κολλάει και .....

Την έχω πατήσει αρκετές φορές και έχω δεί την ζωή μου να περνάει σε στυλ trailer...

Αναγκάστηκα να αποφεύγω τις περιπτώσεις τύπου στο φούρνο με κασέρια ...και τα κόβω με το πηρούνι όσο δεν πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2019 στις 2:45 ΠΜ, -^fallen είπε

Με μακαρόνια μου έχει συμβεί και εμένα. Πανικός, σκοτοδύνη και να δακρύζει το μάτι.

Εμένα δεν με έχει πιάσει σκοτοδίνη ούτε δάκρυ, μάλλον είναι λίγο πιο σοβαρή περίπτωση αυτό.

14 ώρες πριν, vairass είπε

Τα ιδια και εγω...μακαρονια η αμυγλαδα και γενικα καποιες τροφες....τι σκ@τ@ ειναι ;

Για τα μακαρόνια, εικάζω οτι δεν τα μασάμε καλά επειδή και καλά είναι ζυμαρικό αρκετά μαλακό και πρακτικά τουλάχιστον εγώ τα καταπίνω σχετικά γρήγορα χωρίς να τα μασάω. Για το αμύγδαλο δεν έχω ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμένα δεν με έχει πιάσει σκοτοδίνη ούτε δάκρυ, μάλλον είναι λίγο πιο σοβαρή περίπτωση αυτό.

Ε ... εντάξει ....

έπαθα και έμαθα οτι πρέπει να τρώω προσεκτικά, να μασάω καλά, να μη μιλάω την ώρα που τρώω και άλλα που οι γονείς μας, μας έλεγαν όταν ήμασταν πιτσιρίκια αλλά εμείς λέγαμε "καλά ... εντάξει.... ουφ.... αμάν μωρέ και άλλα"

"Το α' πληθυντικό "εμείς" το χρησιμοποιώ ως αφήγηση"

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για τα μακαρόνια, εικάζω οτι δεν τα μασάμε καλά επειδή και καλά είναι ζυμαρικό αρκετά μαλακό και πρακτικά τουλάχιστον εγώ τα καταπίνω σχετικά γρήγορα χωρίς να τα μασάω.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμένα δεν με έχει πιάσει σκοτοδίνη ούτε δάκρυ, μάλλον είναι λίγο πιο σοβαρή περίπτωση αυτό.

Για τα μακαρόνια, εικάζω οτι δεν τα μασάμε καλά επειδή και καλά είναι ζυμαρικό αρκετά μαλακό και πρακτικά τουλάχιστον εγώ τα καταπίνω σχετικά γρήγορα χωρίς να τα μασάω. Για το αμύγδαλο δεν έχω ιδέα.

Γενικά έχεις παρατηρήσει μετά από κάποια ηλικία ότι το φαγητό σου δεν κατεβαίνει καλά;   άγχος είναι κυρίως και ΓΑΠ.... 

Από ΓΑΠ μπορείς να πάθεις πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vairass είπε

Γενικά έχεις παρατηρήσει μετά από κάποια ηλικία ότι το φαγητό σου δεν κατεβαίνει καλά;   άγχος είναι κυρίως και ΓΑΠ.... 

Από ΓΑΠ μπορείς να πάθεις πολλά 

Δεν γνωρίζω.... εγώ γενικά δεν μπορώ να τρώω σε ποσότητες οτι έτρωγα όταν ήμουν μαθητής, επίσης δεν μπορώ να τρώω και τόσο γρήγορα όσο παλαιότερα. Ακόμα και ένα τσάι που πίνω, όταν ήμουν φοιτητής το πρωί που ξυπνούσα κατέβαζα μισό λίτρο τσάι σε μερικά λεπτά, τώρα πίνω ένα ποτήρι από τα κλασσικά και θέλω 1-1.5 ώρα, αν πάω να το κατεβάσω συντομότερα μπορεί να μου ανέβει από τον οισοφάγο ή να μου΄ερθει και εμετός πιο σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν γνωρίζω.... εγώ γενικά δεν μπορώ να τρώω σε ποσότητες οτι έτρωγα όταν ήμουν μαθητής, επίσης δεν μπορώ να τρώω και τόσο γρήγορα όσο παλαιότερα. Ακόμα και ένα τσάι που πίνω, όταν ήμουν φοιτητής το πρωί που ξυπνούσα κατέβαζα μισό λίτρο τσάι σε μερικά λεπτά, τώρα πίνω ένα ποτήρι από τα κλασσικά και θέλω 1-1.5 ώρα, αν πάω να το κατεβάσω συντομότερα μπορεί να μου ανέβει από τον οισοφάγο ή να μου΄ερθει και εμετός πιο σπάνια.

Αυτό.... Άρα έχεις το ίδιο θέμα με εμένα... ΓΑΠ λέγεται.... Σίγουρα έκανες γαστροσκοπηση... Αν όχι να κάνεις για να δει ο ιατρός σε τι φάση είναι ο οισοφάγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει συμβεί να πνιγώ από φαγητό είτε τρώγοντας καθιστός είτε περπατόντας. Γιατί; Γιατί πολύ απλά τρώω σιγά, και μασάω καλά. Άμα τρως λες και σου έχουν κολλήσει πιστόλι στο κεφάλι ή είσαι σε κανένα διαγωνισμό με το να καταβροχθήσεις 50 χοτ ντογκ σε 10'  επόμενο είναι να πνιγείς. Έχω δει πάρα πολύ κόσμο να καταβροχθίζει τυρόπιτες σε στάσεις λεωφορείων σε 7-8'...άμα πνιγούν, τότε όλοι θα ξέρουμε το λόγο.

 

Πως να το αποφύγεις; Απλά τρώγε σιγά, μάσα καλά, και όχι λες και σε κυνηγάνε.  Θα μου πεις βιάζομαι να πάω στη δουλειά, στο σχολείο, κτλ. Σήκω απλά πιο νωρίς για να φας σαν άνθρωπος.

5 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Για τα μακαρόνια απλά πιείτε λίγο νερό να κατέβουν 

Νερό με φαγητό;;;;; Ήμαρτον, αναγούλα μου έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...