Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στην Αγγλία ή στην Ελλάδα


anastasisklen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/6/2019 στις 4:15 ΜΜ, anastasisklen είπε

Θέλω να σπουδάσω computer science και δεν έχω αποφασίσει εάν θα σπουδάσω στη Ελλάδα ή στην Αγγλία. 

Ελλάδα: 

Σε κάποιο Πολυτεχνείο (μάλλον Πάτρα ή Χανιά) 5ετους φοίτησης. 

Αγγλία: 

Στο πανεπιστήμιο του Southampton ή Birmingham με 1 χρόνο foundation, 3 χρόνια bachelor και ένα 1 χρόνο master. (Σύνολο 5 χρόνια) 

Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή?

Αν μπορέσεις να περάσεις σε αυτές τις πολυτεχνικές σχολές (Πάτρα και Χανιά ειναι πολύ καλά) να τις προτιμήσεις. Μόλις ολοκληρώσεις εδω τις σπουδές σου το σκέφτεσαι για έξω.

Αν απο την άλλη μεριά δεν εχεις οικονομικό πρόβλημα δες Αγγλία για UCL, Oxford, Cambridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, πώς και είσαι τόσο συγκεκριμένος/η; Στην Αγγλία δεν υπάρχουν άλλα πανεπιστήμια και αναφέρεις μόνο αυτά τα δύο; Κάπως παράξενο μου φαίνεται. Τι ηλικία έχεις;

Για τις σπουδές δεν έχω να προσθέσω κάτι, δεν είναι και το αντικείμενό μου, αλλά πολλοί τελειώνουν πρώτο πτυχίο Ελλάδα και επενδύουν σε ένα καλό μεταπτυχιακό έξω. Εγώ θα θέσω μια άλλη παράμετρο που δεν αναφέρθηκε. Στην Ελλάδα κινδυνεύεις να παρασυρθείς κατά τη διάρκεια των σπουδών σου. Αν είσαι τύπος που δε σε νοιάζει τι γίνεται τριγύρω και έχεις βάλει στόχους, ούτε η καφρίλα θα σε επηρεάσει, ούτε οι καταλήψεις, ούτε οι -κάποιοι- απαράδεκτοι καθηγητές. Θα διαβάσεις, μπορείς να εμπλακείς και σε τίποτα ερευνητικό, σε καμιά ανταλλαγή κτλ. και θα είσαι ένας από τους καλούς φοιτητές/αποφοίτους. Αυτό όμως απαιτεί και ένα επίπεδο ωριμότητας που δεν το έχουν όλοι οι 18χρονοι. Οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να αράξεις όταν θα έχει κατάληψη, να μείνεις πίσω, να χάσεις το ενδιαφέρον σου για το αντικείμενο. Έχει συμβεί σε πολύ κόσμο. Στο εξωτερικό οι σπουδές σου δεν μπορεί να μην είναι η προτεραιότητά σου. Το περιβάλλον είναι πιο υγιές, οι σχέσεις με τους καθηγητές το ίδιο. Οπότε λάβε το κι αυτό υπόψη.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...