Προς το περιεχόμενο

Στις 26 Ιουνίου πιθανότατα η έλευση του Apple Pay στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Balantakos είπε

και ολοι το κραζουν ξερω γω, εσυ Κορυφη! λολ

Ποιος κράζει; και γιατί; Να σου θυμίσουμε ότι είναι beta ακόμα. Από features  είναι packed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, vagstef είπε

Τα apple pay & google pay παίζουν παντού όπου δέχονται ανέπαφες. Γενικότερα το "δέχομαι apple pay" δεν σημαίνει κάτι άλλο από το "δέχομαι ανέπαφες". Βέβαια έχουν αναφερθεί θέματα για παλια POS.

Δεν είναι τόσο απλό, υπάρχει το θέμα του Tokenization, για αυτό και δεν υπάρχει ακόμη Apple Pay και Google Pay. Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να είναι το ίδιο, η πληρωμή, αλλά η τεχνολογία πίσω από Apple Pay με την κάρτα της τράπεζα σου είναι πολύ διαφορετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω όλα αυτά τα νέα για τα ψηφιακά πορτοφόλια και τα νέα ψηφιακά νομίσματα που βγάζουν οι εταιρίες τεχνολογίας και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι πολύ σοβαρά. Δεν ξέρω αν έχει καταλάβει ο κόσμος που πάει η δουλειά. Καθώς το χρήμα γίνεται ψηφιακό σιγά σιγά οι εταιρίες αυτές θα εξαλείψουν  κάθε μεσάζοντα και ανταγωνιστή. Τα κράτη (δηλαδή οι νόμιμες εκλεγμένες δημοκρατίες) θα χάσουν κάθε έλεγχο της κατάστασης. Κάθε μεσάζοντας, όπως οι τοπικές τράπεζες,  θα εξαλειφθεί. Ουσιαστικά όπως ελέγχουν τα δεδομένα μας θα ελέγχουν και τα λεφτά μας. Η εξουσία που θα αποκτήσουν αυτές οι εταιρίες θα είναι τεράστια.  Είμαι αντίθετος με αυτό. Να θυμίσω πως ο καπιταλισμός τα πήγαινε μια χαρά όσο ίσχυαν στις ΗΠΑ και κατ' επέκταση σε ολόκληρο τον δυτικό κόσμο ο νόμος των Glass Steagall. Μόλις καταργήθηκε από το τσιράκι της Παγκοσμιοποίησης Μπιλ Κλίντον το 1998 ξέσπασε πραγματική sk@toth1€ll@. H εξουσία που θα αποκτήσουν από τον έλεγχο της ψηφιακής οικονομίας οι κολοσσοί της πληροφορίας θα είναι απείρως μεγαλύτερη από αυτήν που απέκτησαν οι κερδοσκόποι με την κατάργηση του νόμου Glass Steagall. Οι δυστοπίες των εταιρικών υπερκρατών που περιγράφονται στα έργα Ε.Φ. έρχονται και αυτό δεν είναι καλό για τις δημοκρατικές κοινωνίες.

Επεξ/σία από anax111
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Εδώ σε κάτι Shell που πάω για βενζίνη, δεν μου περνάνε την κάρτα ανέπαφα και ας είναι κάτω από 25 ευρώ because reasons?

Ξέρεις γιατί; 

Δουλευε ένας φίλος σε βενζινάδικο και μου είπε την σκέψη του αφεντικού 

 

Για να βάλει κάποιος με κάρτα ή θα τον ξέρεις προσωπικά ή θα σου δίνει ταυτότητα 

Εαν έρθει κάποιος και βάλει ανέπαφα αλλά η κάρτα δεν είναι δίκη του, πχ κλεμμένη, όταν γίνει η διαδικασία από τον κάτοχο τότε η τράπεζα βρίσκει τις συναλλαγές και βέβαια μετά από κάποιες διαδικασίες θα του επιστρέψει τα χρήματα. Έτσι ο βενζινάς θα χάσει και τα λεφτά του γιατί έκανε και συναλλαγή χωρίς να ξέρει τινος είναι η κάρτα 

Οποτε μια ασφάλεια είναι και να γίνει η συναλλαγή με pin αντί για ανέπαφα. Δεν μπορεί να είναι κλεμμένη και να γνωρίζει ο κλέφτης το pin

 

Κι εγώ εάν είχα μαγαζί το ίδιο θα έκανα πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Ξέρεις γιατί; 

Δουλευε ένας φίλος σε βενζινάδικο και μου είπε την σκέψη του αφεντικού 

Για να βάλει κάποιος με κάρτα ή θα τον ξέρεις προσωπικά ή θα σου δίνει ταυτότητα 

Εαν έρθει κάποιος και βάλει ανέπαφα αλλά η κάρτα δεν είναι δίκη του, πχ κλεμμένη, όταν γίνει η διαδικασία από τον κάτοχο τότε η τράπεζα βρίσκει τις συναλλαγές και βέβαια μετά από κάποιες διαδικασίες θα του επιστρέψει τα χρήματα. Έτσι ο βενζινάς θα χάσει και τα λεφτά του γιατί έκανε και συναλλαγή χωρίς να ξέρει τινος είναι η κάρτα 

Οποτε μια ασφάλεια είναι και να γίνει η συναλλαγή με pin αντί για ανέπαφα. Δεν μπορεί να είναι κλεμμένη και να γνωρίζει ο κλέφτης το pin

Κι εγώ εάν είχα μαγαζί το ίδιο θα έκανα πάντως 

Σύμφωνοι, αλλά μιλάμε για αγορές μέχρι 25 ευρώ... σε σχέση με την ευκολία που παρέχει και στον αγοραστή αλλά και στον πωλητή είναι χαζό να μην το κάνεις για την μια στο εκατομμύριο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KostasKri είπε

Σύμφωνοι, αλλά μιλάμε για αγορές μέχρι 25 ευρώ... σε σχέση με την ευκολία που παρέχει και στον αγοραστή αλλά και στον πωλητή είναι χαζό να μην το κάνεις για την μια στο εκατομμύριο...

Έστω και για 25€ βρίσκεις τον μπελά σου και χάνεις και τα λεφτά σου 

Δεν ξέρουμε και εάν μέσα στους όρους όταν τους παραδίδουν τς POS, λέει ότι πρέπει να μας ζητάνε ταυτότητα 

Οποτε νομίζω φυλάνε τα ρούχα τους περισσότερο και δεν υπολογίζουν το ένα λεπτό παραπάνω χρόνο που θα σπαταλήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tasos19s είπε

Έστω και για 25€ βρίσκεις τον μπελά σου και χάνεις και τα λεφτά σου 

Δεν ξέρουμε και εάν μέσα στους όρους όταν τους παραδίδουν τς POS, λέει ότι πρέπει να μας ζητάνε ταυτότητα 

Οποτε νομίζω φυλάνε τα ρούχα τους περισσότερο και δεν υπολογίζουν το ένα λεπτό παραπάνω χρόνο που θα σπαταλήσουν 

Πιθανώς να υπάρχει τρόπος να περνάει ανέπαφα και να ζητάει και PIN. Προσωπικά δεν μου αρέσει να δίνω την κάρτα μου στον κάθε υπάλληλο να την βάζει μόνος στο μηχάνημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Εδώ σε κάτι Shell που πάω για βενζίνη, δεν μου περνάνε την κάρτα ανέπαφα και ας είναι κάτω από 25 ευρώ because reasons?

Σε εμένα πέρασε αναγκαστικά την κάρτα με Apple Pay γιατί μου είχε βάλει βενζίνη και δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jtheogr είπε

Σε εμένα πέρασε αναγκαστικά την κάρτα με Apple Pay γιατί μου είχε βάλει βενζίνη και δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά. 

Ε καλά μόλις βγει και εδώ έτσι θα ψωνίζω δεν υπάρχει περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Ξέρεις γιατί; 

Δουλευε ένας φίλος σε βενζινάδικο και μου είπε την σκέψη του αφεντικού 

Για να βάλει κάποιος με κάρτα ή θα τον ξέρεις προσωπικά ή θα σου δίνει ταυτότητα 

Εαν έρθει κάποιος και βάλει ανέπαφα αλλά η κάρτα δεν είναι δίκη του, πχ κλεμμένη, όταν γίνει η διαδικασία από τον κάτοχο τότε η τράπεζα βρίσκει τις συναλλαγές και βέβαια μετά από κάποιες διαδικασίες θα του επιστρέψει τα χρήματα. Έτσι ο βενζινάς θα χάσει και τα λεφτά του γιατί έκανε και συναλλαγή χωρίς να ξέρει τινος είναι η κάρτα 

Οποτε μια ασφάλεια είναι και να γίνει η συναλλαγή με pin αντί για ανέπαφα. Δεν μπορεί να είναι κλεμμένη και να γνωρίζει ο κλέφτης το pin

Κι εγώ εάν είχα μαγαζί το ίδιο θα έκανα πάντως 

Με το κινητο τέτοιος κίνδυνος όμως δεν υπάρχει γιατί θέλει Face/Touch ID για να γίνει η πληρωμή και η προσθήκη της κάρτας γίνεται μετά απο επιβεβαίωση στοιχείων. Προσθέτεις τα στοιχεία της κάρτας και μετά κάνεις verification συνηθως απο το app της τράπεζας, στη δική μου ήθελε κι ενα ΤΑΝ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Ξέρεις γιατί; 

Δουλευε ένας φίλος σε βενζινάδικο και μου είπε την σκέψη του αφεντικού 

 

Για να βάλει κάποιος με κάρτα ή θα τον ξέρεις προσωπικά ή θα σου δίνει ταυτότητα 

Εαν έρθει κάποιος και βάλει ανέπαφα αλλά η κάρτα δεν είναι δίκη του, πχ κλεμμένη, όταν γίνει η διαδικασία από τον κάτοχο τότε η τράπεζα βρίσκει τις συναλλαγές και βέβαια μετά από κάποιες διαδικασίες θα του επιστρέψει τα χρήματα. Έτσι ο βενζινάς θα χάσει και τα λεφτά του γιατί έκανε και συναλλαγή χωρίς να ξέρει τινος είναι η κάρτα 

Οποτε μια ασφάλεια είναι και να γίνει η συναλλαγή με pin αντί για ανέπαφα. Δεν μπορεί να είναι κλεμμένη και να γνωρίζει ο κλέφτης το pin

 

Κι εγώ εάν είχα μαγαζί το ίδιο θα έκανα πάντως 

Το Apple Pay που θα έχει το δακτυλικό αποτύπωμα η την ταυτότητα προσώπου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...