Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο η παρουσίαση του νέου MacBook Pro 16 ιντσών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, winmac είπε

Έχω το ίδιο imac και το δουλεύω ακόμα. Τώρα γράφω από αυτό. imac 27" 2009

Πήρα bto macbook 13" 2018 και ήρθε δυο φορές γρατζουνισμένο μέσα στο κουτί... τι 2η το κράτησα γιατί ήδη είχαν περάσει 2,5 μήνες από τότε που ανακοινώθηκαν και μπήκε η παραγγελία. Σύντομα διαπίστωσα πως το macbook είχε θέμα,  το  λεγόμενο hinge popping/cracking,  και έτριζε ένα πλαστικό του εξάρτημα στο σύνδεσμο που ανοιγοκλείνει η οθόνη. Ούτε chromebook να ήταν,   όχι Apple των 2κ.

'Εχω επίσης αγοράσει 3 iphone SE,  ένα το 2016  άψογο, 1 το 2017 άψογο

και ένα φέτος τον Απρίλιο από επίσημο διανομέα (τύπου πλαίσιο) στο εξωτερικό και είχε και αυτό δυο μικρές γρατζουνιές και το turn on/off button είναι τόσο χαλαρό που αν κουνάς το κινητό ακούγεται πως πάει πέρα δώθε λες και έχει σπάσει.

Πλέον η ποιότητά τους έχει χαλάσει πολύ και το βλέπεις και σε όλα τα θέματα hardware που βγάζουν.

Έλεγα να φύγω και να πάω σε surface, αλλά το catalina που έδειξαν και η δυνατότητα για touch interraction που προσθέτουν έστω και μέσω ipad κάπως πάει να με κρατήσει.

Αλλά σίγουρα μέτα από 3 γρατζουνισμένα Apple products out of the box το σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά

Δεν ξέρω τι λες, αλλά στην εταιρία που εργάζομαι ανοίγουμε πάνω από 50 συσκευές iPhone/iPad τον χρόνο και τα τελευταία 5 χρόνια δεν έχουμε δει κάτι παρά μόνο ένα Xs Max που το άνοιξα και η οθόνη είχε γρατσουνιές.

Τώρα αν ήσουν τόσο άτυχος τι να πω... Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες που λέμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
30 minutes ago, ethereum said:

μα φυσικά ! ο υπολογιστής θα κυκλοφορήσει με ενεργό πρόγραμμα αντικατάστασης keyboard , αφού αγοράσετε το apple care ξεκινάτε την φανταστική σας περιπετεια στο apple service , μα δεν θα ήταν απίστευτα βαρετό να περνάει ένα εξάμηνο χωρίς καμμία βλάβη στο λαπτοπ σας ?

...in your dreams maybe! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, imvrios είπε

Πάντως είναι ο συνδυασμός ανάλυσης και διάστασης οθόνης. Αλλιως σε μία 4Κ 32 ιντσών μία χαρά δουλεύεις σε δύο παράθυρα δίπλα δίπλα. Και  γλυτώνεις και το setup των δύο οθονών που προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου.

Συμφωνώ. Στις 27" ειναι καλά για 2 εφαρμογές δίπλα-δίπλα. Αλλά κι αυτό εξαρτάται απ' το είδος της κάθε εφαρμογής.

 

7 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Το scaling στα apple λειτουργεί σωστά ? Ή είναι σαν τα windows που σε πολλά σημεία ακόμα και στο λειτουργικό και όχι σε 3d party app , παρατηρείς θολούρα.

Λειτουργεί απλά τέλεια. Δεν καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει scaling. Και έχει και επίπεδα για να το ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες και το γούστο σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Η Bugatti για σένα έχει καλό Value For Money? 

Να την πάρω να πηγαίνω από Σεπόλια Μπραχάμι που θέλω? Λες να μου καίει πολύ? Μήπως να πάρω καμια koenigsegg καλύτερα πιστεύεις?

ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ APPLE EVER ασχολήθηκε ποτέ με το VFM ρε μάγκες?? ΠΟΙΟΣ?

Καλά τώρα πας να συγκρίνεις τη βούρτσα με την .... Προσπάθησες λίγο να ειρωνευτείς με τα αυτοκίνητα αλλά δε νομίζω ότι κι εσύ κατάλαβες τι ήθελες να πεις..Αν ήθελες να συγκρίνεις φθηνά αυτοκίνητα με ακριβά είναι λίγο αστείο, και απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις σχετικές γνώσεις για να το συνεχίσω.

Εδώ μιλάμε για υπολογιστές που η τεχνολογία τους είναι άμεσα συγκρίσιμη, που μπορείς να βρεις ίδια και καλύτερη τεχνολογία με τα μισά λεφτά! Και δεν είναι το θέμα τι κάνει η Apple, το θέμα είναι πως θα έχουμε πιο σωστά ενημερωμένους καταναλωτές για να μη γίνονται brand victims.

 

7 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Δεν μπορείτε να καταλάβετε κάτι μερικοί ..

Στα Premium προϊόντα δεν υπάρχει το vfm .

Το ξέρει αυτό ο υποψήφιος αγοραστής .Εν γνώση του «ψωνίζει» 

 Το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα κ σε όλα τα αγαθά .Ο υποψήφιος αγοραστής μιας A class ,μιας Σειράς 1 BMW κτλ δεν θα κοιτάξει ποτε το πολύ πιο πλήρες και με δυνατότερο μοτέρ Ford Focus στα ίδια λεφτά .ΠΟΤΕ !

 Ούτε θα σκεφτεί πως αν βάλει 5 -10 έξτρα στο A class θα φτάσει σε επίπεδα τιμής που σε άλλη μάρκα θα ανέβαινες κατηγορία και μάλιστα φορτωμένη με έξτρα .

 Μπορείτε να το καταλάβετε αυτό ;;

Η Apple είτε το θέλετε είτε όχι έχει καθιερωθεί σαν Premium κατασκευαστής και έτσι τιμολογεί .

Απλά μη συγκρίνεις αυτοκίνητα με υπολογιστές και κινητά, είναι ντροπή. Στα αυτοκίνητα πραγματικά η διαφορά στην τιμή δεν έχει να κάνει με το ότι πληρώνεις μάρκα. Έχεις πληρώσει ένα σκασμό τεχνολογία, ασφάλεια και ποιότητα από πίσω που δεν βλέπεις. Εκεί στηρίζεις τη ζωή σου, δεν είναι απλά ένα κινητό που θα βγάλει ο 15χρονος στο τραπέζι στην καφετέρια για να το παίξει σπουδαίος στους φίλους του.

Κατά τ άλλα εννοείται ότι καταλαβαίνουμε αυτό που λες. "Δεν πληρώνεις τεχνολογία, απλά όνομα". 

Γι αυτό και θα γελάμε πάντα με αυτού τους τύπους που τρέχουν και τα αγοράζουν 😅

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το που θα τιμολογήσει μια εταιρεία το προϊόν της είναι δικό της θέμα. Είναι προφανές ότι αν θα φτιάξει κάτι καλύτερο από τα υπάρχοντα προϊόντα της, η τιμή θα έχει αύξηση. Είναι επίσης προφανές ότι μετακινείται συνεχώς σε υψηλότερες τιμές. Και αυτό επηρεάζει τους πάντες, είτε θα αγοράσουν προϊόντα με μήλο, είτε όχι. Η Apple πήγε τα λαπτοπ ξανά στο ένα εκατομμύριο (δραχμές) μετά που έγιναν mainstream και ακολούθησαν και οι άλλοι. Η Apple πήγε το κινητό στο χιλιάρικο € και ακολούθησαν και οι άλλοι. Δεν έχει νόημα να συζητάμε για θύματα κλπ, όλοι θύματα είμαστε του καπιταλισμού. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickem7 είπε

 

Γι αυτό και θα γελάμε πάντα με αυτού τους τύπους που τρέχουν και τα αγοράζουν 😅

Εμεις να δεις γελιο που ριχνουμε  με  τις επιλογες σας  ...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickem7 είπε

Καλά τώρα πας να συγκρίνεις τη βούρτσα με την .... Προσπάθησες λίγο να ειρωνευτείς με τα αυτοκίνητα αλλά δε νομίζω ότι κι εσύ κατάλαβες τι ήθελες να πεις..Αν ήθελες να συγκρίνεις φθηνά αυτοκίνητα με ακριβά είναι λίγο αστείο, και απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις σχετικές γνώσεις για να το συνεχίσω.

Εδώ μιλάμε για υπολογιστές που η τεχνολογία τους είναι άμεσα συγκρίσιμη, που μπορείς να βρεις ίδια και καλύτερη τεχνολογία με τα μισά λεφτά! Και δεν είναι το θέμα τι κάνει η Apple, το θέμα είναι πως θα έχουμε πιο σωστά ενημερωμένους καταναλωτές για να μη γίνονται brand victims.

Απλά μη συγκρίνεις αυτοκίνητα με υπολογιστές και κινητά, είναι ντροπή. Στα αυτοκίνητα πραγματικά η διαφορά στην τιμή δεν έχει να κάνει με το ότι πληρώνεις μάρκα. Έχεις πληρώσει ένα σκασμό τεχνολογία, ασφάλεια και ποιότητα από πίσω που δεν βλέπεις. Εκεί στηρίζεις τη ζωή σου, δεν είναι απλά ένα κινητό που θα βγάλει ο 15χρονος στο τραπέζι στην καφετέρια για να το παίξει σπουδαίος στους φίλους του.

Κατά τ άλλα εννοείται ότι καταλαβαίνουμε αυτό που λες. "Δεν πληρώνεις τεχνολογία, απλά όνομα". 

Γι αυτό και θα γελάμε πάντα με αυτού τους τύπους που τρέχουν και τα αγοράζουν 😅

Ποστ με βούρτσες και γέλια. 

Ακομα μια επιβεβαίωση των όσων λέμε για εκείνους τους χρήστες που δεν σχολιάζουν στα νορμαλ πλαίσια αλλα ειναι haters οι οποίοι πιστεύουν οτι μπορούν να χλευάσουν τους άλλους. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, axidousgr είπε

πολλοί από εμάς σκεφτόμαστε τις τιμές σύμφωνα με την Ελλάδα , κάτι που η apple δεν ασχολείται καν για αυτό και δεν έχει ανοίξει ένα apple store ! να θυμηθούμε στο παρελθόν τι υποστήριξη είχε ? 

Λοιπόν αυτός που θα πάρει το συγκεκριμένο μηχάνημα το παίρνει για να κάνει την δουλεια του και όχι να φτιάχνει έγγραφα excel και internet 

Το θέλει για να μην ενοχλείται με το software κλπ 

Σαφώς και για εμάς οι τιμές είναι στα ύψη αλλα μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι 

Και η Ferrari είναι ωραιο αμάξι δεν είναι για εμάς αλλα δεν το μηδενίζουμε 

Οποιος έχει δουλέψει με macbook pro και σε θέμα υλικών και λειτουργιας είναι άψογα 

Εγώ είχα imac από το 2009 και μέχρι το 2016 δούλευε όλη μερα , χωρίς το παραμικρό πρόβλημα 

φιλικά 

Παλιά την μασούσα και εγω την πιπίλα οτι αυτός που θα πάρει το συγκεκριμένο μηχάνημα το παίρνει για να κάνει την δουλεια του και όχι να φτιάχνει έγγραφα excel και internet.

Αλλά πια δεν ισχύει αυτη η καραμε΄λίτσα ή εγω σαν παιδάκι μεγάλωσα και κατάλαβα.τα μηλαρακοβιβλία βρίσκονται παντού σε καφετέριες, βιβλιοθήκες, τρένα και εννοείται οτι βλέπω ανοιχτά εγγραφα κειμένου ή λογιστικά φύλλα. Αρα το μαρκετινγκ του μηλου καλά κρατεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nickem7 said:

Απλά μη συγκρίνεις αυτοκίνητα με υπολογιστές και κινητά, είναι ντροπή. Στα αυτοκίνητα πραγματικά η διαφορά στην τιμή δεν έχει να κάνει με το ότι πληρώνεις μάρκα

Με τα αμάξια συμφωνώ κι εγώ πάνω κάτω, αν όμως σου έφερνε παράδειγμα με ρολόγια? :)

Επεξ/σία από ThReSh
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι σχόλια για την τιμή. Δεν έχω Mac για πολλούς λόγους , καθώς δεν κάνουν για την δική μου χρήση. ΑΛΛΑ αυτό το παραμύθι για την τιμή δεν το καταλαβαίνω. H apple μόνο στα κινητά είναι overpriced. Στα λάπτοπ ας πούμε ενα αντίστοιχο Ultrabook σε χαρακτηριστικά με windows , πόσο διαφορά έχει στην τιμή ? Σχεδόν καθόλου.

Αααα επίσης τα air μια χαρά vfm είναι. Με i5 αυτή τη στιγμή έχει κάτι λιγότερο από 1200 , με αυτή την οθόνη , με αυτό το βάρος και με αυτή την μπαταρία. Να μας πει ο φίλος που βρίσκει τα ίδια χαρακτηριστικά στα μισά λεφτά να το πάρουμε και εμείς .

Επεξ/σία από chris_g92
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nickem7 είπε

Εδώ μιλάμε για υπολογιστές που η τεχνολογία τους είναι άμεσα συγκρίσιμη, που μπορείς να βρεις ίδια και καλύτερη τεχνολογία με τα μισά λεφτά! Και δεν είναι το θέμα τι κάνει η Apple, το θέμα είναι πως θα έχουμε πιο σωστά ενημερωμένους καταναλωτές για να μη γίνονται brand victims.

Δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει η ίδια και καλύτερη τεχνολογία. 

Αυτό είναι που δεν θέλετε να καταλάβετε.

Ξέρω πολύ καλά ότι κάνω τη δουλειά μου με το 1/2 των χρημάτων με ένα no-name Turbo X laptop. Αλλά εις γνώσιν μου ΔΕΝ ΘΕΛΩ να την κάνω. Βασικά τί καθόμαστε και συζητάμε?

Εσύ μπορείς να τρέξεις iOS σε Samsung S10? Άντε και τη γουστάρω τη συσκευή σα hardware και σαν εμφάνιση και σαν ότι θες. Το λειτουργικό ρε μάγκες τρέχει ή όχι? Αν όχι, θα μου κάνεις κουμάντο τί λειτουργικό γουστάρω εγώ να πληρώνω για να χρησιμοποιώ? Δεν τον πιάνω ειλικρινα τον τρόπο σκέψης σας..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο ένα νήμα που δεν θα μάθουμε ποιός την έχει καλύτερη, φθηνότερη και μεγαλύτερη...

Spoiler

Στην ποιότητα, την τιμή και την αξιοπιστία αναφέρομαι πάντα... :P

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει η ίδια και καλύτερη τεχνολογία. 

Αυτό είναι που δεν θέλετε να καταλάβετε.

Ξέρω πολύ καλά ότι κάνω τη δουλειά μου με το 1/2 των χρημάτων με ένα no-name Turbo X laptop. Αλλά εις γνώσιν μου ΔΕΝ ΘΕΛΩ να την κάνω. Βασικά τί καθόμαστε και συζητάμε?

Εσύ μπορείς να τρέξεις iOS σε Samsung S10? Άντε και τη γουστάρω τη συσκευή σα hardware και σαν εμφάνιση και σαν ότι θες. Το λειτουργικό ρε μάγκες τρέχει ή όχι? Αν όχι, θα μου κάνεις κουμάντο τί λειτουργικό γουστάρω εγώ να πληρώνω για να χρησιμοποιώ? Δεν τον πιάνω ειλικρινα τον τρόπο σκέψης σας..

ναι γιατι οι επιλογες που εχεις ειναι είτε turbox είτε macbook. εισαι ακραιος και το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, censOred είπε

ναι γιατι οι επιλογες που εχεις ειναι είτε turbox είτε macbook. εισαι ακραιος και το ξερεις.

Η επιλογή ειναι μονο MacBook βασικά.

Μιλαμε για άλλο λειτουργικό σύστημα, είναι μη συγκρίσιμες καταστάσεις έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...