Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

πέρυσι στη γειτονιά βάλαμε 30 πόντους στις αυλές και τα πεζοδρόμια. στο δρόμο είχε κάπου στους 15-20 αν θυμάμαι καλά.

δεν ευχόμαστε χιόνι...απλά βλέπουμε οτι αφού είναι σίγουρο οτι θα το φάμε...τουλάχιστον ας το απολαύσουμε.

Καλά τώρα αυτό που λες δεν παίζει.  Βλεπω τους χιονολάγνους να τρελαίνονται όταν δεν βγάζει χιονοπτώσεις.  Τα πράγματα είναι επικίνδυνα η χώρα είναι γενικά ξεβρακωτη σε υποδομές.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, telis said:

Καλά τώρα αυτό που λες δεν παίζει.  Βλεπω τους χιονολάγνους να τρελαίνονται όταν δεν βγάζει χιονοπτώσεις.  Τα πράγματα είναι επικίνδυνα η χώρα είναι γενικά ξεβρακωτη σε υποδομές.

κοίταξε...χιονολάγνοι και Ελλάδα είναι μια κατηγορία ανθρώπων που σπάνια χαίρονται. Κάνουν έτσι γιατί γειτονεύουμε με Μαρόκο-Σαχάρα και σοβαρό χιόνι βλέπουμε 1 φορά το χρόνο. αν είμασταν σε άλλη χώρα πιο βόρεια δε θα υπήρχε τόση πρεμούρα.

ο πολύς κόσμος αν εξαιρέσεις τα πιτσιρίκια ξέρει τι σημαίνει καλός χιονιάς και προβλήματα. η πλειοψηφία δε χαίρεται ούτε για τη δυσκολία στις μετακινήσεις, ούτε για το απροετοίμαστο κράτος, ούτε για το πόσα θα κάψει σε θέρμανση (όσοι έχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, telis said:

Καλά τώρα αυτό που λες δεν παίζει.  Βλεπω τους χιονολάγνους να τρελαίνονται όταν δεν βγάζει χιονοπτώσεις.  Τα πράγματα είναι επικίνδυνα η χώρα είναι γενικά ξεβρακωτη σε υποδομές.

Συμφωνώ.

Αλλά κάποιοι άνθρωποι έχουν τις αδυναμίες τους. Κάποιοι είναι τρελοί με το χιόνι από μικροί. Όπως και εγώ.

Άλλοι θέλουν σαν τρελοί το καλοκαίρι και παραλίες ενώ πεθαίνουν χιλιάδες από καύσωνα.

Άλλοι πάνε Ντουμπάι εν μέσω πανδημίας.

Το θέμα είναι ότι έτσι κι αλλιώς η ΔΕΗ θα έρθει 100% πάνω, έτσι κι αλλιώς τρως κίνηση κάθε μέρα στους δρόμους, έτσι κι αλλιώς ζούμε σε μια χώρα που είμαστε όλοι τρεις λαλούν. Ας το χαρούμε λίγο και ας κάνει και επιτέλους η πολιτεία την δουλειά της.

Τέλος πιστεύω, ότι δεν είναι οι υποδομές οι οποίες είναι προβληματικές.

Θέληση, νοοτροπία και γνώση δεν υπάρχει, από ανθρώπους σε καίριες θέσεις.

Από την μια βλέπω δήμους να έχουν έγκαιρη ενημέρωση, να ασχολούνται, να είναι ήδη έξω με αλατια, κουβάδες, αγροτικά που τα έχουν κάνει μετατροπή για να ρίχνουν αλάτι, να έχουν ανοίξει θερμαινόμενους χώρους για αστέγους και ζωάκια.

Και από την άλλη βλέπω να σκουριάζουν εξοπλισμοί, να μην ασχολείται κανείς, να μην καθαρίζουν υπονόμους, να μην υπάρχουν ανταλλακτικά για υπερσύγχρονα μηχανήματα αλατιού κλπ.

Πιστεύετε ότι με όλες αυτές τις ανακοινώσεις, από την ΕΜΥ, από τόσα ΜΜΕ, έχει οργανώσει κάποιος ένα πλάνο;

Δευτέρα πρωί θα ψάχνονται αν θα στείλουν τα παιδιά τελικά σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία πρόγνωση του Ευρωπαικού μοντέλου για τα νότια προάστια της Αθήνας. Πολύ σπάνια τόσες μέρες να βλέπεις τα νότια προάστια με θερμοκρασίες τόσο χαμηλές. Δε ξέρω δηλαδή αν έχει ξανα συμβεί 

1472558478_Screenshot2022-01-21at11_31_27PM.png.eab0fa248e38aeadc38bef690b268368.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, telis είπε

Όσοι εύχονται χιόνι  να έχουν στο μυαλό τους την πιθανότητα μπλακάουτ στο για τα Πανηγύρια δίκτυο της δεδδηε

Για εμένα που είμαι κέντρο Αθήνας το blackout η έστω γενικό, το αποκλείω. Δεν έγινε πέρσι, δεν έγινε ούτε τις εποχές του 11 - 14 που υπηρχαν σοβαρά προβλήματα με την έλλειψη θέρμανσης στις πολυκατοικιες λόγω των γνωστών μέτρων και ξεπαγιαζαν, αγόραζαν σόμπες και αεροθερμα, το δίκτυο άντεξε. Σχεδόν όλοι όσοι ξέρω στον κύκλο μου που εκείνα τα χρόνια δεν αναβαν τους λέβητες η έκαναν περικοπή στις ώρες, πλέον έχουνε θέρμανση. Περισσότερη πιθανότητα έχουμε να συμβεί διακοπή ρεύματος σε βροχές και καταιγίδες πάρα με χιόνι ακόμα και 1 μέτρο. 

Τώρα σε κατι ΒΠ και περιοχές που πέρσι πέρασαν τα πάνδεινα με τις πτώσεις κλαδιών και καλωδίων του ΔΕΔΔΗΕ και την αδυναμία επίλυσης των προβλημάτων με την τοπική αυτοδιοίκηση να ρίχνει τις ευθύνες στον ΔΕΔΔΗΕ, ας φρόντιζε το κράτος σε έναν χρόνο να ετοιμάσει τον κρατικό μηχανισμό σε 1 έτος.

Μπορεί να είχαμε 20+ χρόνια στην Αθήνα να δούμε τέτοιο χιόνι πέρσι και έλεγα ότι θα το δούμε σε 15-20 χρόνια πάλι, τελικά διαφαίνεται ότι θα δούμε και φέτος. Τα παραπάνω είμαι σχεδόν σίγουρος πως συνδέονται με την πολυσυζητημενη κλιματική αλλαγή, όπως και ο καύσωνας που περάσαμε το καλοκαίρι. Είναι πολύ πιθανό να έχουμε κάθε έτος τέτοια φαινόμενα που θα εναλλασσονται με σημαντικές θερμοκρασιακες διάφορες. 

Ο πάγος και ο χιονιάς θα επιταχύνουν και την κατάρρευση σαθρων μερών η τμημάτων παλαιών ετοιμορροπων και εγκαταλελλειμμενων κτιρίων, όσοι παρκάρετε κάτω η κοντά σε τέτοια κτίρια να απομακρύνετε τα αυτοκίνητα σας, όπως και να μην διαβενετε κάτω από αυτά. 

 

57 λεπτά πριν, telis είπε

Καλά τώρα αυτό που λες δεν παίζει.  Βλεπω τους χιονολάγνους να τρελαίνονται όταν δεν βγάζει χιονοπτώσεις.  Τα πράγματα είναι επικίνδυνα η χώρα είναι γενικά ξεβρακωτη σε υποδομές.

Όταν στην Αθήνα και ειδικά στο κέντρο έχεις να δεις καλό χιόνι 20 χρόνια, διότι τις άλλες φορές είτε έκανε μόνο ΒΠ είτε χιόνισε λίγο κανένα βράδυ και έλιωσε σε λίγες ώρες, ε λογικό είναι να υπάρχουν άτομα που το περιμένουν πως και πως, ας έριχνε συχνότερα η κάθε έτος από λίγο και δεν θα υπήρχε αυτός ο ενθουσιασμός, σε μέρη που ρίχνει κάθε έτος προφανώς και το έχουν συνηθίσει δεν θα έχουν θέμα και να μην ρίξει ποτέ ξανά χιόνι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Όσοι εύχονται χιόνι  να έχουν στο μυαλό τους την πιθανότητα μπλακάουτ στο για τα Πανηγύρια δίκτυο της δεδδηε

Ξέχασαν ήδη τα περσινά που πολλοί στα βόρεια προάστια δεν είχαν ρεύμα για βδομάδες. Και συμφορουμίτες μεταξύ άλλων.

Στα βόρεια προάστια της Αττικής, όχι σε κανά κουτσοχώρι στα 1.200μ. υψόμετρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Basilhs23___ said:

Μπορεί να είχαμε 20+ χρόνια στην Αθήνα να δούμε τέτοιο χιόνι πέρσι

13, η τελευταία επική φορά ήταν το 2008.

1 minute ago, phanispal said:

Ξέχασαν ήδη τα περσινά που πολλοί στα βόρεια προάστια δεν είχαν ρεύμα για βδομάδες.

Υπερβολές, μέρες ήταν κι αυτό στην Εκάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Συμφωνώ.

Αλλά κάποιοι άνθρωποι έχουν τις αδυναμίες τους. Κάποιοι είναι τρελοί με το χιόνι από μικροί. Όπως και εγώ.

Άλλοι θέλουν σαν τρελοί το καλοκαίρι και παραλίες ενώ πεθαίνουν χιλιάδες από καύσωνα.

Άλλοι πάνε Ντουμπάι εν μέσω πανδημίας.

Το θέμα είναι ότι έτσι κι αλλιώς η ΔΕΗ θα έρθει 100% πάνω, έτσι κι αλλιώς τρως κίνηση κάθε μέρα στους δρόμους, έτσι κι αλλιώς ζούμε σε μια χώρα που είμαστε όλοι τρεις λαλούν. Ας το χαρούμε λίγο και ας κάνει και επιτέλους η πολιτεία την δουλειά της.

Τέλος πιστεύω, ότι δεν είναι οι υποδομές οι οποίες είναι προβληματικές.

Θέληση, νοοτροπία και γνώση δεν υπάρχει, από ανθρώπους σε καίριες θέσεις.

Από την μια βλέπω δήμους να έχουν έγκαιρη ενημέρωση, να ασχολούνται, να είναι ήδη έξω με αλατια, κουβάδες, αγροτικά που τα έχουν κάνει μετατροπή για να ρίχνουν αλάτι, να έχουν ανοίξει θερμαινόμενους χώρους για αστέγους και ζωάκια.

Και από την άλλη βλέπω να σκουριάζουν εξοπλισμοί, να μην ασχολείται κανείς, να μην καθαρίζουν υπονόμους, να μην υπάρχουν ανταλλακτικά για υπερσύγχρονα μηχανήματα αλατιού κλπ.

Πιστεύετε ότι με όλες αυτές τις ανακοινώσεις, από την ΕΜΥ, από τόσα ΜΜΕ, έχει οργανώσει κάποιος ένα πλάνο;

Δευτέρα πρωί θα ψάχνονται αν θα στείλουν τα παιδιά τελικά σχολείο.

Οι ανακοινώσεις δεν νομίζω να είναι fake. Τα παιδιά προφανώς δεν θα πάνε σχολείο θα κάτσουν σπίτι. Παλαιότερα που εμενα Κηφισιά και είχε πολύ δυνατές καταιγίδες μια φορά είχανε κλείσει τα σχόλια. 

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

13, η τελευταία επική φορά ήταν το 2008.

Υπερβολές, μέρες ήταν κι αυτό στην Εκάλη.

Δεν θυμάμαι κατι ιδιαίτερο, λίγο χιόνι στην ταράτσα και την σχολή μου θυμάμαι που έλιωσε γρήγορα. Ίσως ήτανε σε περιοχές εκτός κέντρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποιοι δεν είχαν για εβδομάδες, δεν αποκλείω να κάνω λάθος, αλλά δε νομίζω να κάνω.

Πάντως και μέρες να ήταν για την πλειοψηφία, sorry αλλά είναι big deal. Βασικά τεράστιο deal. Δεν το πιστεύω ότι το περνάμε έτσι αψήφιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Basilhs23___ said:

Δεν θυμάμαι κατι ιδιαίτερο, λίγο χιόνι στην ταράτσα και την σχολή μου θυμάμαι που έλιωσε γρήγορα. Ίσως ήτανε σε περιοχές εκτός κέντρου. 

-13.3 είχε πιάσει η Παρνηθα το 2008, φαντάσου πόσο κρύο είχε.

Πιο πριν  το 2004 είχε -10 στην Πεντέλη, επικά χιόνια και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To μόνο που κοιτάζω για τον καιρό είναι το windy. 

Μου φαίνεται πως όσοι περιμένετε χιόνι απ' την ελπίδα, με την ελπίδα θα μείνετε...  

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θα το στρώσει μάλλον για να μην σας στεναχωρώ, από Δευτέρα Τρίτη θα έχει ίσως και λίγο περισσότερο, αλλά δεν νομίζω σε καμία περίπτωση να είναι αυτό το extreme που προβλέπουν κάποιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...