Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

γατάκια το μικρό κυματάκι ψύχους τις επόμενες μέρες είναι παιδιάστικο σε σχέση με αυτό που δίνουν τα μοντέλα για 28-30 Γενάρη. go check :P

ναι ξέρω..πολύ μακριά για ασφαλή πρόβλεψη αλλά εδώ και 1 εβδομάδα που το βλέπω το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο.

 Νομιζω πως μπορεί να μας πει μια γνώμη ο @BackFromHell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Swimmer21 said:

Πρόβλεψη για εκατοστά χιονιού

162-780GR.gif

ρε σουήμερ πες μου οτι θα κολυμπήσεις αυτές τις μέρες....εγώ σταμάτησα τέλη Νοέμβρη! Δε πάλεψα άλλο το 20 στη πισίνα και το 5-7 έξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, TriLoBiTe said:

Τι διαβάζω... με 5-7 βαθμούς πήγε για μπάνιο ο αποπάνω; ΤΙΝΑΦΤΟΣΡΕ;

που να δεις τα 10χρονα στο κολυμβητήριο που πέφτουν και με 3-5 βαθμούς εξωτερική. ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ!  😂

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Τι διαβάζω... με 5-7 βαθμούς πήγε για μπάνιο ο αποπάνω; ΤΙΝΑΦΤΟΣΡΕ;

Και νομιζα οτι εγω δεν βλεπω καλα και δεν καταλαβα τι ειπε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, greekfragma είπε

που να δεις τα 10χρονα στο κολυμβητήριο που πέφτουν και με 3-5 βαθμούς εξωτερική. ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ!  😂

Δεν τα καταλαβαίνω τα σημερινά παιδιά  πραγματικά :mellow:

40 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Και νομιζα οτι εγω δεν βλεπω καλα και δεν καταλαβα τι ειπε!

Συνάδελφέεε! το είπε και εντελώς στην ψύχρα ο άτιμος.. Πάγωσα και μόνο που το διάβασα

Να δεις που ο άλλος ο Swimmer θα βγει ακόμα πιο μερακλής.. θα έρθει και θα πει πως περιμένει πώς και πώς την παγωνιά για να πάει για καμιά καλή βουτιά!🥶

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TriLoBiTe said:

Δεν τα καταλαβαίνω τα σημερινά παιδιά  πραγματικά :mellow:

Συνάδελφέεε! το είπε και εντελώς στην ψύχρα ο άτιμος.. Πάγωσα και μόνο που το διάβασα

Να δεις που ο άλλος ο Swimmer θα βγει ακόμα πιο μερακλής.. θα έρθει και θα πει πως περιμένει πώς και πώς την παγωνιά για να πάει για καμιά καλή βουτιά!🥶

Χαχα, όχι πλέον δεν βουτάω, σταμάτησα το 2013.

Στον πρωταθλητισμό όμως, μπορεί να κλείνει το κολυμβητήριο λόγω χιονιού, αλλά οι αγωνιστικές ομάδες κάνουν προπονήσεις κανονικά.

Έχω κολυμπήσει και με -3 έξω, αλλά μέσα το νερό ήταν ζεστό στην πισίνα. Το δύσκολο απλά είναι μέχρι να μπεις αποδυτήρια.

Σε θάλασσα με τόσο κρύο, ποτέ δεν μπόρεσα 😂

Τώρα, για τα καιρικά..

Φαίνεται ότι θα έχουμε αρκετές μέρες με βαθμούς κοντά στο 0 και μάλιστα ενώ συνήθως το κρύο ερχόταν και έφευγε, τώρα αυτό το "σύστημα" θα κάνει έναν στροβιλισμό και θα "καθίσει" λίγο περισσότερο πάνω από την Ελλάδα, που σημαίνει περισσότερες μέρες κρύο.

Τώρα αν αυτό το σύστημα καθίσει ακριβώς πάνω από το Αιγαίο, αυτό σημαίνει θάψιμο στην Αττική, Εύβοια, Βόλο, νησιά Αιγαίου, ανατολική Πελοπόννησο.

Αν πάει προς Τουρκία, απλά θα φάμε πολύ κρύο χωρίς πολλά φαινόμενα.

Αν δεν κατέβει τόσο Νότια, πιο πιθανό να έχει πολλά χιόνια η Θεσσαλονίκη κλπ.

Άρα αυτό που δεν έχει κλειδώσει, είναι η θέση αυτού του στροβιλισμού.

Μπορεί λοιπόν να κάνει κάτι ιστορικό από θέμα χιονιού και διάρκειας, μπορεί απλά μόνο κρύο.

Τις επόμενες μέρες θα ξέρουμε σίγουρα.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λεκανοπεδιο-πεδινα:

τωρινα δεδομενα απο τα προγνωστικα μοντελα, χωριζουν την κακοκαιρια σε 2 φασεις.

Η 1η φαση θελει χιονια το ξημερωμα της Κυριακης και την Αττικη να ξυπναει ενδεχομενως στα λευκα την Κυριακη πρωι. Ειναι επισφαλες αυτο που λεω ομως γιατι ακομα παιζονται πολλες λεπτομερειες που θα καθορισουν τη διαφορα απο ενα γρηγορο περασμα εως την ξαστερια και το "ουτε νιφαδα". Κυριακη πρωι-μεσημερι-απογευμα-βραδυ φαινεται πως ο καιρος θα εχει προσκαιρη βελτιωση (και πολυ κρυο).

Αυτο που ομως δειχνουν τα μοντελα αυτη τη στιγμη ειναι πολυ ισχυρη 2η φαση που ξεκιναει απο Δευτερα και φαινεται να διαρκει τουλαχιστον 2 24ωρα. Σε αυτη τη φαση φαινεται το λεκανοπεδιο να δεχεται αρκετο χιονι με ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες. Ομως ειναι παρα πολυ νωρις και τα δεδομενα αλλαζουν διαρκως, οποτε το παραπανω με πασα επιφυλαξη. Οτι δειχνουν τα εγκυροτερα των προγνωστικων μοντελων μεταφερω, αλλα προφανως απεχουμε μια καιρικη αιωνιοτητα για προγνωσεις τοσων ημερων μπροστα.

Τελος, αυτο που επισης διαφαινεται ειναι πως την ερχομενη εβδομαδα εως και τα τελη της ολη η Ελλαδα μπαινει για τα καλα στην καταψυξη. Πολυ κρυο, ειτε με χιονια, ειτε με ξαστερια-ηλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, να προσθέσω πως η Αττική θέλει πολύ ιδιαίτερες συνθήκες για να χιονιστεί "καλά".

Μάλιστα συνήθως το χιόνι έρχεται από το Αιγαίο, δεν χιονίζει ακριβώς από πάνω μας, αλλά μεταφέρει ο άνεμος το χιόνι που δημιουργείται πάνω από τα ζεστά νερά του Αιγαίου προς την Αττική.

Άρα θέλουμε και σωστή διεύθυνση ανέμου πέρα από το κρύο.

Είναι ενδιαφέρον να ψάξετε περισσότερα για το Aegean Lake Effect.

https://www.ethnos.gr/greece/article/146176/kairosmaroysakhstieinaitoaegeanlakeeffectpoyeferexionia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αττική και η Αθήνα είναι απλά πολύ μεγάλη για να έχουμε ειδική άποψη για την κάθε περιοχή εκτός από μια γενική άποψη. Πέρσι ο ξάδερφος μου που έμενε Καλλιθέα μου έλεγε ότι έξω είδε περισσότερο χιόνι από ότι είχε δει στην Αγγλία σε μια πολύ που διέμενε. 

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Πέστε και σ εμάς που δε ξέρουμε απ αυτά… 

Οι προβλέψεις λένε οτι θα εχουμε χιόνι όπως περυσι μές την Αθήνα?

Αυτό μάλλον δεν θα το μάθουμε εκτός από όταν έρθει το κύμα κακοκαιρίας. Και πέρσι ήμουν πολύ δύσπιστος για ότι λεγόταν, γιατί κάθε φορά λεγόταν κάτι στο θέμα του χιονιού αλλά βλέπαμε κάτι πολύ λίγο ως τίποτα. Για το τι θα γίνει θα το δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι γνωρίζοντες παρακαλώ να μας κρατάτε ενήμερους. Ελπίζω κι εύχομαι να μην έχουμε το περσινό χιόνι στην Αθήνα και απλά να φάμε το κρύο (που και αυτό ΔΕΝ είναι λίγο το φετινό χειμώνα με τις συνθήκες που επικρατούν).

Ασφαλή πρόβλεψη για ΣΚ την Παρασκευή? Ή θα έχουμε κάποια εικόνα και αύριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...