Προς το περιεχόμενο

Τα Sony WF-1000XM3 θέτουν υποψηφιότητα για τα καλύτερα in-ear ασύρματα ακουστικά της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας κυκλοφορήσει μερικά από τα καλύτερα ακουστικά με ακύρωση θορύβου, η Sony ανακοίνωσε σήμερα τα WF-100XM3, τα νέα in-ear ασύρματα ακουστικά με την «κορυφαία τεχνολογία εξουδετέρωσης θορύβου».

Αυτή βασίζεται στον QN1e επεξεργαστή όπου σε συνδυασμό με την τεχνολογία Dual Noise Sensor, αναμένεται να χαρίζει στον κάτοχό τους εξαιρετική απόδοση εξουδετέρωσης θορύβου και κορυφαία ποιότητα μουσικής. Όπως αναφέρει η Sony,  ένα μικρόφωνο τροφοδοσίας προς τα εμπρός και ένα μικρόφωνο τροφοδοσίας στην επιφάνεια των ακουστικών αποτυπώνουν καλύτερα τον ήχο του περιβάλλοντος ενώ στη συνέχεια αναλαμβάνει δράση ο επεξεργαστής. Αυτός δημιουργεί έξυπνα ένα ανεστραμμένο ηχητικό κύμα για να αντισταθμίσει τους ενοχλητικούς θορύβους σε όλες σχεδόν τις συχνότητες, χρησιμοποιώντας παράλληλα και λιγότερη ενέργεια από την προηγούμενη γενιά. 

Υποστηρίζοντας επεξεργασία ήχου 24 bit και DAC ενισχυτή, τα WF-100XM3 θέλουν να αποτελέσουν τα καλύτερα bluetooth ακουστικά της χρονιάς ενώ για την αναπαραγωγή mp3 αρχείων, υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμισή της ποιότητάς τους με τη λειτουργία Digital Sound Enhancement Engine HX. Το ενσωματωμένο bluetooth τσιπ επιτρέπει την ταυτόχρονη μετάδοση bluetooth από δεξιά και αριστερά, πράγμα που σημαίνει ότι τόσο το αριστερό όσο και το δεξιό ακουστικό λαμβάνει τον ήχο ταυτόχρονα και όχι όπως το συμβατικό σύστημα μετάδοσης από αριστερά προς  τα δεξιά. 

1454951494_1000xm3sony_2.jpg.1ff4a9dff46f5f7d1ac025a181318279.jpg

Η αυτονομία τους κυμαίνεται στις 6 ώρες με την ακύρωση θορύβου ενεργοποιημένη ενώ χωρίς αυτή, η αυτονομία ανεβαίνει στις 8 ώρες. Όπως και σε άλλες προτάσεις, η θήκη τους αναλαμβάνει παράλληλα και τη φόρτισή τους ενώ υποστηρίζεται και γρήγορη φόρτιση όπου με 10 λεπτά, ο χρήστης μπορεί να ακούσει τα αγαπημένα του τραγούδια και podcasts για 90 λεπτά. Υποστηρίζονται ακόμα φωνητικές εντολές, αλλά και η λειτουργία Quick Attention που έρχεται από τα μεγαλύτερα ακουστικά της εταιρείας, όπου επιτρέπουν στον κάτοχο των ακουστικών να ακούσει το περιβάλλον του και να επικοινωνήσει με τους γύρω του χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσει τα ακουστικά. Το μόνο που χρειάζεται είναι η τοποθέτηση ενός δαχτύλου πάνω από την οθόνη αφής του αριστερού ακουστικού για να μειώσετε γρήγορα την ένταση της μουσικής και να επανέλθετε στον ήχο του περιβάλλοντος, ώστε να μπορείτε να ακούσετε κάποια ανακοίνωση. 

Τα Sony WF-1000XM3 αναμένονται στα μέσα Αυγούστου με τιμή περίπου $230.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ρε παιδια πως μπορουν καποιοι και με μονο 5-6 ωρες αυτονομια παιρνουν ασυρματα ακουστικα? Αν δεν φτασουν να εχουν 20ωρες + δεν πλησιαζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ρε παιδια πως μπορουν καποιοι και με μονο 5-6 ωρες αυτονομια παιρνουν ασυρματα ακουστικα? Αν δεν φτασουν να εχουν 20ωρες + δεν πλησιαζω καν.

Δε μας φτάνει να σκεφτόμαστε την αυτονομία του κινητού, το smartwatch και τα ακουστικά μας λείπανε!😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Kwsths67 said:

Ρε παιδια πως μπορουν καποιοι και με μονο 5-6 ωρες αυτονομια παιρνουν ασυρματα ακουστικα? Αν δεν φτασουν να εχουν 20ωρες + δεν πλησιαζω καν.

Πόσες φορές άκουσες σερί 6 ώρες μουσικής; Επιπλέον στη θήκη φορτίζουν πολύ γρήγορα όποτε πρακτικά είσαι καλυμμένος για όλη τη μέρα. 

  • Like 13
  • Thanks 8
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ρε παιδια πως μπορουν καποιοι και με μονο 5-6 ωρες αυτονομια παιρνουν ασυρματα ακουστικα? Αν δεν φτασουν να εχουν 20ωρες + δεν πλησιαζω καν.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Βέβαια πολλές φορές  θήκη-φορτιστής σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που χρειάζεσαι. 

Η τιμή βέβαια των συγκεκριμένων είναι sky high. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πόσες φορές άκουσες σερί 6 ώρες μουσικής; Επιπλέον στη θήκη φορτίζουν πολύ γρήγορα όποτε πρακτικά είσαι καλυμμένος για όλη τη μέρα. 

Παρα πολλες φορες, οταν πηγαινω βιβλιοθηκη στο πανεπιστημιο πχ καθομαι τουλαχιστον 5-6 ωρες, πηγαινοερχομαι με λεωφορείο σε γραμμη που ειναι 7 ωρες δυο φορες τον μηνα, να πας μια θαλασσα να θελεις να αραξεις να ακουσεις κανα podcast/μουσικη και να λες "θα μου φτασει?". 

Και γενικα δεν ειναι το σερι το προβλημα, το  θεμα ειναι οτι δεν θελω στα μεσα της ημερας να τα φορτιζω. Αν φτασουν τις 15 ωρες αυτονομια να ειμαι σιγουρος για μια μερα θα μου ειναι αρκετο τοτε οκ μπορει να παρω, μεχρι τοτε τα IE80 ειναι οτι μια χαρα.\

Αν και ενταξει μπορω να πω οτι για το 99% του κοσμου θα ειναι οκ η μπαταρια τους. εγω απλα δεν θελω να το εχω στο μυαλο μου οτι θα μου τελειωσει η μπαταρια τους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, cmak είπε

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Βέβαια πολλές φορές  θήκη-φορτιστής σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που χρειάζεσαι. 

Η τιμή βέβαια των συγκεκριμένων είναι sky high. 

Sky high με ενσωματωμένο DAC σίγουρα δεν είναι. Αν μη τι άλλο φθηνά θα τα έλεγα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Kwsths67 said:

Παρα πολλες φορες, οταν πηγαινω βιβλιοθηκη στο πανεπιστημιο πχ καθομαι τουλαχιστον 5-6 ωρες, πηγαινοερχομαι με λεωφορείο σε γραμμη που ειναι 7 ωρες δυο φορες τον μηνα, να πας μια θαλασσα να θελεις να αραξεις να ακουσεις κανα podcast/μουσικη και να λες "θα μου φτασει?". 

Και γενικα δεν ειναι το σερι το προβλημα, το  θεμα ειναι οτι δεν θελω στα μεσα της ημερας να τα φορτιζω. Αν φτασουν τις 15 ωρες αυτονομια να ειμαι σιγουρος για μια μερα θα μου ειναι αρκετο τοτε οκ μπορει να παρω, μεχρι τοτε τα IE80 ειναι οτι μια χαρα.\

Αν και ενταξει μπορω να πω οτι για το 99% του κοσμου θα ειναι οκ η μπαταρια τους. εγω απλα δεν θελω να το εχω στο μυαλο μου οτι θα μου τελειωσει η μπαταρια τους.

 

Εαν κρίνω απο τα airpods που η μπαταρία τους φορτίζει στο +/- 80% σε 15' μέσα στην θήκη, πιστεύω οτι μέχρι να πας WC ή να κάνεις μια βουτιά στην θάλασσα θα φορτίσουν στην θήκη τους. 

Εγώ απο την άλλη ερχόμενος απο MDR-1000X με τα airpods βρήκα την υγειά μου. Ναι, έχουν κατώτερη ποιότητα ήχουν και δεν έχουν noise cancelling, αλλά το οτι δεν χρειάζομαι ένα μικρό βαλιτσάκι να τα κουβαλάω όταν είμαι έξω, είναι σημαντικό για εμένα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, σημαντική αναβάθμιση σε σύγκριση με τα WF-1000X που έχω και στην ίδια τιμή περίπου.

Αν γκρινιάζετε για τη δική τους αυτονομία, να δω τι θα λέγατε για τα δικά μου 😄

Σημαντική παράλειψη θεωρώ πάντως την έλλεψη υποστήριξης aptX HD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...