Προς το περιεχόμενο

Φθηνότερο, μικρότερο και αποκλειστικά φορητό το Nintendo Switch LIte [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, TheGrisGrisMan said:

No worries, τη σύγκριση την κάνει οπως μπορεί/αντιλαμβάνεται ο καθενας... 

Από περιέργεια, ποιό ήταν το point; Ότι «μοιάζουν» γιατί έχουν κουμπιά και οθόνη; Όπως όλα τα φορητά gaming συστήματα ξέρω 'γω;

1 minute ago, TheGrisGrisMan said:

Thinking about it, με το κανονικό switch να είναι ήδη portable, κ να στοιχίζει 320€, μήπως ο ρόλος του lite είναι απλά να κρατησει την τιμή του απλού στα 320; Με μπερδεύει λίγο η νιντυ...

Τα έχω γράψει στο νήμα του Switch, η κυκλοφορία αυτής της συσκευής σε αυτό το price point είναι εντελώς λάθος και απλά θα μπερδέψει το αγοραστικό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Malthador είπε

Από περιέργεια, ποιό ήταν το point; Ότι «μοιάζουν» γιατί έχουν κουμπιά και οθόνη; Όπως όλα τα φορητά gaming συστήματα ξέρω 'γω;

Dude... Μα δεν υπήρχε κανένα βαθυστόχαστο point αλλοιώς θα το ανέφερα/είχα αναλύσει... μήπως προσπαθείς να βρεις «points» τα οποία δεν έχω βάλει εγω στη κουβέντα; Δικά σου points είναι αυτά τότε, όχι δικά μου...

οκ:

Spoiler

Disclaimer: οι εικονες τοποθετήθηκαν στη συγκεκριμένη θέση ώστε να μην κουράζεται το δακτυλάκι των ινσομνιακς (που ισως να ήθελαν να κάνουν μια πρόχειρη και άμεση οπτική σύγκριση μεταξύ των δυο μιας και ανήκουν στην ίδια κατηγορία), ψάχνοντας μονοι τους εικονες στο web.

Οι επιλεγμενες εικονες  τοποθετήθηκαν η μια κάτω απο την άλλη γι αυτό και μόνο το λόγο (ευκολίας σύγκρισης).

Η τοποθέτηση των εικόνων δεν εμπεριέχει κρυφά μυνηματα ή θεωρίες ή “points”, ούτε προσωπικές αποψεις για τις ομοιότητες/διαφορες τους.

Satisfied?

Let’s move on 😄

 

———

Τώρα, για να σχολιάσω το point που ΕΣΥ βαζεις, τι εννοεις; Ότι όσες κονσολες έχουν οθονες και κουμπιά, θα μοιάζουν ολες μεταξύ τους (οπως λες εσυ ο ιδιος ότι μοιάζουν αυτες);

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι λίγο τσιμπιμένη και λογικά έγινε γιατί δεν ήθελε να έχει μεγάλη διαφορά από το κανονικό switch... μακάρι να πάει καλά και να δούμε ωραίους και καλούς τίτλους και στα φορητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, johncorfas είπε

«Δεν έχει αρκετούς τίτλους σε σχέση με τον ανταγωνισμό»

Κάποιος να το μεταφράσει στα Γιαπωνέζικα και  να τους το στείλει εκεί στη Nintendo.

Μάλλον σκέφτεσαι κάποια άλλη πλατφόρμα.

Το Switch, όπως και το 3DS, όπως και το DS, έχει και θα έχει περισσότερα καλά exclusives από όλες τις άλλες κονσόλες μαζί.

Στο τέλος της ζωής του, παίζει να έχει περισσότερα καλά exclusives από XBOXONE+NEW GEN XBOX + PS4 + PS5 μαζί.

https://www.metacritic.com/browse/games/release-date/available/switch/metascore

 

Το Switch υστερεί στο τεχνικό κομμάτι των παιχνιδιών λόγω χαμηλής επεξεργαστικής ισχύος. Δεν υστερεί σε ποσότητα τίτλων ούτε σε ποιότητα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πραγματικά αυτά τα promo video, σε ποιους απευθύνονται; Δηλαδή θα πας για προπόνηση αναρίχησης και θα την παρατήσεις για να παίξεις Μάριο με τον φίλο/η σε μια αυσκευή; Ή θα πας στο club/bar και θα βγάλεις το νέο lite να παίξεις ένα smash bros; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, daigorogr είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά αυτά τα promo video, σε ποιους απευθύνονται; Δηλαδή θα πας για προπόνηση αναρίχησης και θα την παρατήσεις για να παίξεις Μάριο με τον φίλο/η σε μια αυσκευή; Ή θα πας στο club/bar και θα βγάλεις το νέο lite να παίξεις ένα smash bros; 

Ήμουν παραλία και λέω στο φίλο είσαι για ένα φιφα; Και παίξαμε...πραγματικά αν το έχεις μαζί σε οποιαδήποτε αναμονή η βλακεία το βγάζεις έξω και παίζεις(δεν ακούγεται ωραίο) επομένως αν είναι ακόμα πιο portable ακόμα πιο εύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Μάλλον σκέφτεσαι κάποια άλλη πλατφόρμα.

Το Switch, όπως και το 3DS, όπως και το DS, έχει και θα έχει περισσότερα καλά exclusives από όλες τις άλλες κονσόλες μαζί.

Στο τέλος της ζωής του, παίζει να έχει περισσότερα καλά exclusives από XBOXONE+NEW GEN XBOX + PS4 + PS5 μαζί.

https://www.metacritic.com/browse/games/release-date/available/switch/metascore

 

Το Switch υστερεί στο τεχνικό κομμάτι των παιχνιδιών λόγω χαμηλής επεξεργαστικής ισχύος. Δεν υστερεί σε ποσότητα τίτλων ούτε σε ποιότητα.

Δεν εχει 3rd party ομως.

Οχι AAA τουλαχιστον.Οποτε αν κάποιος θελει να παρει μια κονσολα και οχι πολλες δυσκολο να παει προς το switch.

Επισης και αυτο ειναι personal opinion καποια games ειναι υπερεκτιμημενα.Το BOTW πχ ενω είναι παιχνιδαρα δεν νομιζω οτι ειναι 10/10.Η το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων που λενε καποιοι.Τo Horizon Zero Dawn που κυκλοφόρησε αντιστοιχη περιοδο θεωρω ήταν κλάσης ανωτερο.

Αλλα σε γενικες γραμμες ναι η Nintendo εχει δυνατα first party.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Yeroplatanos said:

Το BOTW πχ ενω είναι παιχνιδαρα δεν νομιζω οτι ειναι 10/10.Η το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων που λενε καποιοι.Τo Horizon Zero Dawn που κυκλοφόρησε αντιστοιχη περιοδο θεωρω ήταν κλάσης ανωτερο.

 

Ούτε αυτοί που έφτιαξαν το Horizon δεν πρέπει να το πιστεύουν αυτό! :P

 

Κατά τα άλλα μέχρι και Witcher 3 έχει το μηχάνημα! Τι άλλο να κάνει πια! :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Chocobo είπε

Και εγω που περιμενα πως θα εβαζαν μεγαλυτερη οθονη στα ασκοπα bezels.

Τουλαχιστον για μενα πολυ μεγαλο μειονεκτημα.

Βοηθάει απίστευτα για να μην γίνεται θρύψαλα η οθόνη. Οι φοητές παιχνιδοκονσόλες περνάνε τρελλή κακουχία, δεν είναι iPhone για ενήλικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Δεν εχει 3rd party ομως.

Οχι AAA τουλαχιστον.Οποτε αν κάποιος θελει να παρει μια κονσολα και οχι πολλες δυσκολο να παει προς το switch.

Επισης και αυτο ειναι personal opinion καποια games ειναι υπερεκτιμημενα.Το BOTW πχ ενω είναι παιχνιδαρα δεν νομιζω οτι ειναι 10/10.Η το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων που λενε καποιοι.Τo Horizon Zero Dawn που κυκλοφόρησε αντιστοιχη περιοδο θεωρω ήταν κλάσης ανωτερο.

Αλλα σε γενικες γραμμες ναι η Nintendo εχει δυνατα first party.

Δεν έχει 3rd party? Μάλλον μπερδέψαμε τις πλατφόρμες και δεν μιλάμε για το Switch, δεν εξηγείται διαφορετικά. Και 3rd party exclusives, και multiplatforms. Hell, μέχρι και το Witcher 3 θα βγεί στο Switch, ενώ πήραν σειρά τα Assasin's creed. 

Η λίστα του με παιχνίδια σε λίγο θα είναι ατελείωτη έτσι όπως πάει. Ότι έχει κυκλοφορήσει ως PC game ή multiplatform και το σηκώνει το μηχανάκι θα βγεί στο Switch όπως δείχνουν τα πράγματα.

Το Horizon: Zero Dawn δεν είναι ένα απλό παιχνίδι για εμένα. Ήταν το προσωπικό μου system seller που με ώθησε και αγόρασα PS4 Pro στο τσάκ μπάμ, μόνο για αυτό το παιχνίδι. Το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Τα υπόλοιπα παιχνίδια που έπαιξα στη συνέχεια ήταν bonus.

Καταλαβαίνω κάποιον που μπορεί να θεωρει το Horizon καλύτερο παιχνίδι του Zelda, όμως έχοντας παίξει και τα 2, σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ καλύτερο. Ούτε για μένα το Zelda είναι το απόλυτο 10/10, αλλά το Horizon είναι αρκετά κλίκς πιό κάτω. Διότι βλέποντας τη διαδραστικότητα του κόσμου του Zelda, στην οποία παραδίδει μαθήματα, το Horizon αν και παραδίδει μαθήματα τεχνικής αρτιότητας, είναι ένας "βαλσαμωμένος" κόσμος. Αλλά καί τα δύο παιχνίδια για εμένα διψούσαν για πολύ περισσότερο story-driven περιεχόμενο.

Ειδικά το Horizon.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οτι περιμενα για να παρω switchμε ενδιαφερει μονο το φορητο κομματι. Θα παρω η το τρικουαζ η την συλλεκτικη του ποκεμον αν δεν ειναι παραλογα ακριβη. Μερικες ερωτησεις εχω μια 64αρα καρτα εχει ο αδερφος μου physical  games θα εχω καποιο θεμα με τον χωρο για 6-7 games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Ούτε αυτοί που έφτιαξαν το Horizon δεν πρέπει να το πιστεύουν αυτό! :P

Κατά τα άλλα μέχρι και Witcher 3 έχει το μηχάνημα! Τι άλλο να κάνει πια! :P

Προσωπική αποψη εκφράζω.

Το Zelda μου φανηκε οτι ειχε καποια θέματα απλα.Ηταν σχετικά κενο και επαναλαμβανομενο και η ιστορία του ήταν πρακτικά ανυπαρκτη.

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Δεν έχει 3rd party? Μάλλον μπερδέψαμε τις πλατφόρμες και δεν μιλάμε για το Switch, δεν εξηγείται διαφορετικά. Και 3rd party exclusives, και multiplatforms. Hell, μέχρι και το Witcher 3 θα βγεί στο Switch, ενώ πήραν σειρά τα Assasin's creed. 

Η λίστα του με παιχνίδια σε λίγο θα είναι ατελείωτη έτσι όπως πάει. Ότι έχει κυκλοφορήσει ως PC game ή multiplatform και το σηκώνει το μηχανάκι θα βγεί στο Switch όπως δείχνουν τα πράγματα.

Το Horizon: Zero Dawn δεν είναι ένα απλό παιχνίδι για εμένα. Ήταν το προσωπικό μου system seller που με ώθησε και αγόρασα PS4 Pro στο τσάκ μπάμ, μόνο για αυτό το παιχνίδι. Το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Τα υπόλοιπα παιχνίδια που έπαιξα στη συνέχεια ήταν bonus.

Καταλαβαίνω κάποιον που μπορεί να θεωρει το Horizon καλύτερο παιχνίδι του Zelda, όμως έχοντας παίξει και τα 2, σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ καλύτερο. Ούτε για μένα το Zelda είναι το απόλυτο 10/10, αλλά το Horizon είναι αρκετά κλίκς πιό κάτω. Διότι βλέποντας τη διαδραστικότητα του κόσμου του Zelda, στην οποία παραδίδει μαθήματα, το Horizon αν και παραδίδει μαθήματα τεχνικής αρτιότητας, είναι ένας "βαλσαμωμένος" κόσμος. Αλλά καί τα δύο παιχνίδια για εμένα διψούσαν για πολύ περισσότερο story-driven περιεχόμενο.

Ειδικά το Horizon.

Αν θες να παίξεις AAA δεν θα το κανεις στο switch πιστεύω.Αρχιζει να αποκτα υλικό αλλα καμια σχεση με τον ανταγωνισμό.Στο Zelda δεν μου αρεσαν ολα τα shrines και πρακτικα δεν ειχε ιστορια.

Δεν κράζω πιστευω το switch ειναι τρομερή κονσολα.

Αλλα φοβαμαι οτι θα εχει προβλημα μολις βγουν οι next gen κονσολες.Θα μεινει έτη φωτος πίσω σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...