Προς το περιεχόμενο

200€ Για Αλλαγη Λαδιων...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Τι θες να πεις.Οτι τα πετρελαιοκινητα δεν εχουν φιλτρο.

Εννοεί ότι δεν έχουν φίλτρο βενζίνης. Εξυπνακίστικη, αλλά εύστοχη παρατήρηση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα αρκετά ενδιαφέρον video που καλύπτει και αρκετά από όσα λέμε. Νομίζω απαντώνται πολλά στο παρακάτω:

 

 

Επεξ/σία από Hk2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Εμενα εχει φιλτρο  βενζινης πριν τα μπεκ.Προσφατα εμαθα απο site που εχει ολους του OEM κωδικους για TOYOTA, οτι εχει και φιλτρο στην τρομπα βενζινης.Το μανουαλι δεν ανεφερει τιποτε για αυτο, εαν θελει αλλαγη και ποτε.Για το κανονικο λεει καθε 40.000.Για το κανονικο θες μια πενσα για τα κλιπς, για το αλλο πρεπει να ξηλωσεις καθισματα και να βγαλεις τρομπα εξω και θελει λεπτοδουλεια με χειρουργικη ακριβεια.Δεν αλλαχθηκε ποτε.357.000 χιλιομετρα.Bαζω μονο BP που εχει 1000 πιρανχας:D και τρωνε τα παντα.

Τα λαδια τα αλλαζεις παντα με ζεστο μοτερ, οσο πιο καυτο γινεται, ωστε οτι αιωρειται να φυγει.Δεν καιγεσαι, εκτος και  αν μπεις για μπανιο κατω απο το λαδι.

Το φίλτρο στην αντλία βενζίνης δεν αλλάζει... είναι ενσωματωμένο στην αντλία. Οπότε θα αλλάξει μόνο αν χαλάσει η αντλία βενζίνης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Παππού μήπως λέει και τον χρόνο που θέλουνε να κρυώσουνε τα λάδια, για να μην καείς που θα τα αδειάσεις! Άντε, να το κάνουμε 1 ώρα αν είναι ζεστό το αυτοκίνητο, μπορεί να την θέλει.

 

Εγώ από τη στιγμή που θα σταματήσω σε κανένα τεταρτάκι για να κατέβουν καλά κάνω την αλλαγή.Το λέω και στο βίντεο ότι όσο πιο ζεστό το λάδι τόσο πιο γρήγορα το άδειασμα γιατί τα λάδια κρύα είναι πηχτά και όσο ανεβάζουν θερμοκρασία αραιώνουν και σιγά σιγά γίνονται σαν νερό και τραβάει φουλ η αντλία.Είχα δει βίντεο ενός στο youtube 20-25 λεπτά να αποδείξει πως με αντλία είναι δύσκολη η αλλαγή.Αν είναι ζεστά 3 με 4 λεπτά καθάρισες.

Προσέχω μόνο στην αλλαγή φίλτρου στο opel επειδή είναι δίπλα η πολλαπλή και είναι καυτή μην κάψω κανένα χέρι τώρα το καλοκαίρι με το κοντομάνικο. Το χειμώνα με μακρύ μανίκι κανένα πρόβλημα.:P

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Το φίλτρο στην αντλία βενζίνης δεν αλλάζει... είναι ενσωματωμένο στην αντλία. Οπότε θα αλλάξει μόνο αν χαλάσει η αντλία βενζίνης.

Στο δικο μου ειναι ανεξαρτητο και πωλειται σαν ανταλλακτικο.Ξεβιδωνει και βιδωνει πανω στο συστημα τις αντλιας.Αλλα θελει να βγαλεις ολη το συστημα και λεπτη δουλεια.Δεν θα το εκανα χωρις λογο.Ασε που υπαρχει περιπτωση να ξερυθμισης το φλοτερ και να δειχνει αλλα αντι αλλων ο δεικτης  καυσιμου.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Στο δικο μου ειναι ανεξαρτητο και πωλειται σαν ανταλλακτικο.Ξεβιδωνει και βιδωνει πανω στο συστημα τις αντλιας.Αλλα θελει να βγαλεις ολη το συστημα και λεπτη δουλεια.Δεν θα το εκανα χωρις λογο.Ασε που υπαρχει περιπτωση να ξερυθμισης το φλοτερ και να δειχνει αλλα αντι αλλων ο δεικτης  καυσιμου.

Σε τι αυτοκίνητο; Μανίκι είναι πάντως η δουλειά. Υποχρεωτικά δύο άτομα και ο άλλος με δύο πυροσβεστήρες στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Στο δικο μου ειναι ανεξαρτητο και πωλειται σαν ανταλλακτικο.Ξεβιδωνει και βιδωνει πανω στο συστημα τις αντλιας.Αλλα θελει να βγαλεις ολη το συστημα και λεπτη δουλεια.Δεν θα το εκανα χωρις λογο.Ασε που υπαρχει περιπτωση να ξερυθμισης το φλοτερ και να δειχνει αλλα αντι αλλων ο δεικτης  καυσιμου.

 

9 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Σε τι αυτοκίνητο; Μανίκι είναι πάντως η δουλειά. Υποχρεωτικά δύο άτομα και ο άλλος με δύο πυροσβεστήρες στο χέρι.

Πράγματι δεν μπορώ να καταλάβω με τι σκεπτικό το έβαλαν μέσα στην αντλία.

Στο δικό μου opel vectra είναι στην κάτω πλευρά μετά τη δεξαμενή καυσίμων.Λίγο δύσκολο για αλλαγή γιατί θέλει σήκωμα το αυτοκίνητο αλλά τουλάχιστον όχι και μέσα στην αντλία. Βλέπω ότι οι εταιρείες κάνουν ότι μπορούν να μας δυσκολεύουν τη ζωή να μας αναγκάζουν να πηγαίνουμε σε αυτούς και να μας γδέρνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα (getz) το φίλτρο βενζίνης είναι στην αντλία βενζίνης (κάτω από το πίσω κάθισμα). Οσες φορές το έχω αλλάξει βγαίνει όλο μαζί μαζί με την αντλία. Εχει λίγο δουλειά. Παντα είναι καθαρό. Δεν το έχω δει εμφανώς βρόμικο. Μάλλον τα βενζινάδικα που βάζω είναι καθαρά. Στο ίδιο σημείο υπάρχει και φίλτρο πιο χοντροκομμένο για τα "χοντρά". Αυτό αν έχει τίποτα απλά το καθαρίζεις με το χέρι. 

Δεν αλλάζει λοιπόν εύκολα αλλά δεν αλλάζει και καθόλου συχνά. 

Φιλτρο καμπίνας (στο ντουλαπάκι) και φίλτρο αέρα (μηχανής, στη μηχανή) αλλάζουν πανεύκολα (ειδικά το δεύτερο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον να αναφερω και εγω την δικια μου εμπειρια σε σχεση με την εγγυηση.ειχα ενα ford fiesta στο οποιο εκανα τα service σε φιλο μου που εχει νομιμο συνεργειο.

τα ανταλλακτικα ηταν ολα γνησια τα οποια τα αγοραζα εγω και του τα πηγαινα(για την ιστορια το γνησιο λαδι της ford 5w-30 τα 4 λιτρα το αγοραζα 26 ευρω με το φπα παρακαλω).εννοειται πως το συνεργειο σφραγιζε κανονικα το βιβλιο.στα 4 χρονια επαθε κατι το αυτοκινητο και το πηγα στην αντιπροσωπεια(ειχα παρει επεκταση εγγυησης).αρχικα μου ειπαν οτι ειναι ΕΚΤΟΣ εγγυησης γιατι δεν εχω κανει τα σερβις στην αντιπροσωπεια.φυσικα τους ανεφερα την κοινοτικη οδηγια του 2002 , τους πηγα ολα τα τιμολαογια και τα εγγραφα που μου ζητησαν, καιμαλιστα τους ενημερωσα οτι αν απορριψουν την εγγυηση, θελω εγγραφως και με υπογραφες για ποιο λογο απορριπτουν την εγγυηση ωστε να αναλαβει ο δικηγορος μου.......μαντεψτε τι εγινε!!!! μου περασαν την επισκευη κανονικα στην εγγυηση ως οφειλαν,και δεν μιαλαμε για την κανονικη εγγυηση αλλα για την επεκταση της! μην ψαρωνετε απλα θελει κυνηγι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από περιέργεια, τι πρόβλημα έβγαλε το fiesta;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

λοιπον να αναφερω και εγω την δικια μου εμπειρια σε σχεση με την εγγυηση.ειχα ενα ford fiesta στο οποιο εκανα τα service σε φιλο μου που εχει νομιμο συνεργειο.

τα ανταλλακτικα ηταν ολα γνησια τα οποια τα αγοραζα εγω και του τα πηγαινα(για την ιστορια το γνησιο λαδι της ford 5w-30 τα 4 λιτρα το αγοραζα 26 ευρω με το φπα παρακαλω).εννοειται πως το συνεργειο σφραγιζε κανονικα το βιβλιο.στα 4 χρονια επαθε κατι το αυτοκινητο και το πηγα στην αντιπροσωπεια(ειχα παρει επεκταση εγγυησης).αρχικα μου ειπαν οτι ειναι ΕΚΤΟΣ εγγυησης γιατι δεν εχω κανει τα σερβις στην αντιπροσωπεια.φυσικα τους ανεφερα την κοινοτικη οδηγια του 2002 , τους πηγα ολα τα τιμολαογια και τα εγγραφα που μου ζητησαν, καιμαλιστα τους ενημερωσα οτι αν απορριψουν την εγγυηση, θελω εγγραφως και με υπογραφες για ποιο λογο απορριπτουν την εγγυηση ωστε να αναλαβει ο δικηγορος μου.......μαντεψτε τι εγινε!!!! μου περασαν την επισκευη κανονικα στην εγγυηση ως οφειλαν,και δεν μιαλαμε για την κανονικη εγγυηση αλλα για την επεκταση της! μην ψαρωνετε απλα θελει κυνηγι.

Και μενα η vw μου ειχε πει απλα αν θα τα κανετε σε μας θα εχετε αλλη αντιμετωπιση σε περιπτωση ζημιας..! Τρικακι για να επηρεαζουν την ψυχολογια του κατοχου..!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Σε τι αυτοκίνητο; Μανίκι είναι πάντως η δουλειά. Υποχρεωτικά δύο άτομα και ο άλλος με δύο πυροσβεστήρες στο χέρι.

Toyota avensis 1.6 mk1 1998

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Πράγματι δεν μπορώ να καταλάβω με τι σκεπτικό το έβαλαν μέσα στην αντλία.

 

Βρε συ Παππου μιλαω για το δευτερο φιλτρο, τις τρομπας.Αναγκαστικα θα ειναι μεσα στο τεποζιτο.Το κανονικο αλλαζει πανευκολα.

Εδω ενας Ρωσσος  τα αλλαξε.

https://www.drive2.ru/l/2021509/

97601_200378.jpg

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...