Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire 5, 15.6" Full HD IPS Display, AMD Ryzen 3 3200U, Vega 3 Graphics, 4GB DDR4, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 10 in S Mode, A515-43-R19L στα 315 ευρώ ΤΕΛΟΣ


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, karatzes είπε

Δεν το ήξερα ότι μπορείς να υλοποιείς dual channel με διαφορετικής χωρητικότητας simms. Σκεφτόμουν να του προσθέσω μια 4άρα ακόμα, αλλά προτιμότερο τα 12gb (4+8).

 

cpuz.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Green δες τη συχνότητα κάπου και για τις 2. Παλιότερα μου είχε τύχει συνδυασμός διαφορετικών mhz να δουλεύει πιο κάτω από την ονομαστική συχνότητα και των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Everest είπε

Green δες τη συχνότητα κάπου και για τις 2. Παλιότερα μου είχε τύχει συνδυασμός διαφορετικών mhz να δουλεύει πιο κάτω από την ονομαστική συχνότητα και των 2.

Πες μου πώς να το κάνω και θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Everest είπε

Green δες τη συχνότητα κάπου και για τις 2. Παλιότερα μου είχε τύχει συνδυασμός διαφορετικών mhz να δουλεύει πιο κάτω από την ονομαστική συχνότητα και των 2.

Έχεις δίκαιο, το έχω συναντήσει και εγώ. Συνήθως όταν υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των modules γίνεται αυτό.

Πιστεύω ότι αφού δίνεται η δυνατότητα να αλλαχτεί η υπάρχουσα RAM, είναι καλύτερα κάποιος να αγοράσει ένα Kit 2x4GB ή 2x8GB, ώστε να είναι σίγουρος ότι θα δουλεύει στη σωστή συχνότητα αλλά και σε dual channel. Παρατήρησα πως η HyperX έχει σετάκια με αρκετά χαμηλότερο latency (CAS 14):

8GB (2x4GB): https://www.skroutz.gr/s/7500105/HyperX-Impact-8GB-DDR4-2400MHz-HX424S14IBK2-8.html

16GB (2x8GB): https://www.skroutz.gr/s/11881338/HyperX-Impact-16GB-DDR4-2400MHz-HX424S14IB2K2-16.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπάκι πάει σφαίρα με 4+8. Δεν ξέρω αν μου χρειάζεται κάτι παραπάνω. 

Αλλά επειδή δεν έχουμε ησυχία,  κάποια στιγμή θα ψαχτω για δύο ίδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mikoto Suoh TRK είπε

O nvme που έχει μπορεί να αντίκατασταθεί με ένα με nvme με περισσότερα GB ή ειναι fix πάνω στη motherboard ?

Ναι μπορεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...