Προς το περιεχόμενο

LG OLED65B8PLA 1.499€ και δώρο 5ετής εγγύηση ( Public )


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε νορμαλ συνθηκες δεν υπαρχει κανενας φοβος. μαλιστα στο HDTV εκαναν τεστ 20 ωρο 6 μηνο με κλεισιμο ανα 4 ωρες με διαφορα καναλια και δεν επαθε τιποτα.

Τα πανε εξαιρετικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι τέτοια διλήμματα και φοβίες είχα και εγώ. Τελικά αγόρασα την B8 55". ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ρε παιδιά!!!! Και δεν μιλάω μονο για 4K Netflix που εκεί απλά τα χάνεις!!! Αλλά και για Cosmote tv σε απλό HD η διαφορά είναι τεράστια με τις led lcd.

Επεξ/σία από black66.gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pankostas είπε

Και εγώ κάτοχος Β7 εδώ καιν1 χρόνο , χωρίς eco mode κτλ. normal digea ειδήσεις , πρωινά , καμμία σειρά, αρκετό Netflix , καμμία μπαλιτσα , λίγο PS4 , καθόλου άγχος burn in, μέχρι στιγμής όλα καλά! Δεν έχω απολαύσει ποτέ ξανά τέτοια εικόνα! 

Μην το χαλάς τώρα κι εσύ, πετάγεσαι και μας λες ότι ευχαριστιέσαι την τηλεόραση
Πρέπει να είσαι αγχωμένος και να έχεις θέματα

 

Επεξ/σία από trabakoulas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εγω να αφησω αυτο εδω και οποιος ενδιαφερεται για OLED (οπως και εγω) και δεν τον προβληματισει το παρακατω εγκυρο site θα πει ψεμματα.

 https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimergr είπε

Καλησπερα, εγω να αφησω αυτο εδω και οποιος ενδιαφερεται για OLED (οπως και εγω) και δεν τον προβληματισει το παρακατω εγκυρο site θα πει ψεμματα.

 https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Αν κάποιος όντως διάβασε το κείμενο και είδε το βίντεο, θα έπρεπε να σταματήσει να προβληματίζεται λέω εγώ από την άλλη (αλήθεια λέω)

ΥΓ. failare και μια LCD από τις δύο που βάλανε στο τεστ, να μεταδώσουμε έναν προβληματισμό και στους κατόχους LCD μιας και είμαστε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimergr είπε

Καλησπερα, εγω να αφησω αυτο εδω και οποιος ενδιαφερεται για OLED (οπως και εγω) και δεν τον προβληματισει το παρακατω εγκυρο site θα πει ψεμματα.

 https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Original statement from 11/05/2018: After more than 5000 hours, there has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these TVs. Long periods of static content have resulted in some permanent burn-in (see the CNN TVs), however the other TVs with more varied content don't yet have noticeable uniformity issues on normal content. 

Σου λεει αν παιζει nickelodeon ολη μερα ασταματητα μην την παρεις. Αν παιζεις τα παντα παρε την. μακαρι να φτασεις τις 5000 ωρες. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Original statement from 11/05/2018: After more than 5000 hours, there has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these TVs. Long periods of static content have resulted in some permanent burn-in (see the CNN TVs), however the other TVs with more varied content don't yet have noticeable uniformity issues on normal content. 

Σου λεει αν παιζει nickelodeon ολη μερα ασταματητα μην την παρεις. Αν παιζεις τα παντα παρε την. μακαρι να φτασεις τις 5000 ωρες. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

Ο καθενας βλεπει το τεστ οπως θελει να το δει. Εγω βλεπω οτι στην 8η εβδομαδα ξεκιναει το burn in στο cnn. Εννοειται κανεις δεν βλεπει ενα προγραμμα για 5000 ωρες αυτες ειναι οι συνθηκες της δοκιμης. Σε βαθος ομως 5+ ετων θα εχεις φτασει σιγουρα την 8η εβδομαδα cnn nickelodeon mad πχ και θα γινεται αντιληπτο στο ματι και αργοτερα ενοχλητικο. Ολες οι γνωμες που δινουν τα παιδια που ειναι κατοχοι oled ειναι απο μοντελα 2017 2018, που προς θεου δεν περιμενεις να δεις κατι τετοιο σαυτο το διαστημα. Ουσιαστικα το σιγουρο ειναι πως υπαρχει ημερομηνια εμφανισης του προβληματος αναλογα με την προσοχη που θα δειξει ο χρηστης στην τηλεοραση του.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimergr είπε

Ο καθενας βλεπει το τεστ οπως θελει να το δει. Εγω βλεπω οτι στην 8η εβδομαδα ξεκιναει το burn in στο cnn. Εννοειται κανεις δεν βλεπει ενα προγραμμα για 5000 ωρες αυτες ειναι οι συνθηκες της δοκιμης. Σε βαθος ομως 5+ ετων θα εχεις φτασει σιγουρα την 8η εβδομαδα cnn nickelodeon mad πχ και θα γινεται αντιληπτο στο ματι και αργοτερα ενοχλητικο. Ολες οι γνωμες που δινουν τα παιδια που ειναι κατοχοι oled ειναι απο μοντελα 2017 2018, που προς θεου δεν περιμενεις να δεις κατι τετοιο σαυτο το διαστημα. Ουσιαστικα το σιγουρο ειναι πως υπαρχει ημερομηνια εμφανισης του προβληματος αναλογα με την προσοχη που θα δειξει ο χρηστης στην τηλεοραση του.

Μαλλον δεν ξερεις τι κανουν τα pixel refresh σε καθε κλεισιμο της tv η στο συμπληρωμα 4 ωρων. Και καθε 2000 ωρες το μεγαλο.

Αν παιζει η τβ τα παντα δεν θα εχεις προβλημα ουτε σε 7 χρονια. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimergr είπε

Ο καθενας βλεπει το τεστ οπως θελει να το δει. Εγω βλεπω οτι στην 8η εβδομαδα ξεκιναει το burn in στο cnn. Εννοειται κανεις δεν βλεπει ενα προγραμμα για 5000 ωρες αυτες ειναι οι συνθηκες της δοκιμης. Σε βαθος ομως 5+ ετων θα εχεις φτασει σιγουρα την 8η εβδομαδα cnn nickelodeon mad πχ και θα γινεται αντιληπτο στο ματι και αργοτερα ενοχλητικο. Ολες οι γνωμες που δινουν τα παιδια που ειναι κατοχοι oled ειναι απο μοντελα 2017 2018, που προς θεου δεν περιμενεις να δεις κατι τετοιο σαυτο το διαστημα. Ουσιαστικα το σιγουρο ειναι πως υπαρχει ημερομηνια εμφανισης του προβληματος αναλογα με την προσοχη που θα δειξει ο χρηστης στην τηλεοραση του.

Εδώ κάνεις λάθος. Άλλο το να βλέπεις συνεχόμενα πχ 48 ώρες το ίδιο κανάλι , και άλλο το να βλέπεις σε διάστημα 1 μήνα 48  ώρες το ίδιο καναλι. Εδώ μπαίνει το pixel refresher, μπορείς να ψάξεις τι κάνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...