Προς το περιεχόμενο

LG OLED65B8PLA 1.499€ και δώρο 5ετής εγγύηση ( Public )


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Τι εννοείτε με λίγο προσοχή δεν παθαίνει burn in?Αν δεν μπορείς να ευχαριστηθεις την κανουρια τηλεόραση που παίρνεις και εισαι συνεχεία μέσα στο άγχος τι να το κάνεις?

Έχω και εγώ την Β7 55' εδώ και 1,5 χρόνο και δουλεύει άψογα.

Αυτά που προσέχω είναι:
1) Κανάλια τηλεόρασης σε Eco προφίλ με 50% OLED light
2) Όχι στατικές εικόνες από video, συνήθως videoclips από youtube που παίζουν μόνο μουσική

Κατά τα άλλα, πηγές όπως Media Player/Netflix/Youtube στο 100% του OLED Light.


Έχω 2 παιδιά, 8 και 9 ετών και ακολουθούν πιστά τις οδηγίες μου.
Αν το κάνουν αυτά, πόσο δύσκολο είναι για έναν 30+ να τα κάνει;

Είχα και εγώ τις ίδιες ανησυχίες. Είχα σχεδόν αποφασίσει με τα ίδια λεφτά τότε (1.500€) να πήγαινα σε LG UHD στις 65'.
Πήγα Κωτσόβολο για να χαζέψω στην έκθεση.
Δίπλα στην LG UHD είχε μία B6 (προηγούμενο μοντέλο από αυτήν που πήρα)
Η διαφορά ήταν ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. Είπα στον εαυτό μου "Αν δεν πάρεις OLED σίγουρα θα το μετανιώσεις"

Η τηλεόραση είναι flawless και έχει την καλύτερη εικόνα που μπορεί να έχει σημερινή τηλεόραση.
Έχω τρέξει κατά καιρούς κάποια YouTube tests για τον εντοπισμό burn in / ghost image κτλ. Τίποτα απολύτως.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, καλά και ωραία αυτά που λέτε για τις ολεδ, τα οποία ισχύουν αλλά αν πρόκειται να βλέπω με eco προφίλ και μειωμένη φωτεινότητα συν τα οποία αλλά πρέπει για τα κανάλια, να λείπει το βύσσινο.Προς το παρόν ωσότου βρεθεί μόνιμη λύση

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ότι "οι QLed είναι φωτεινές και οι OLED όχι" είναι τρελός μύθος.
Ημέρα, ακόμα και με 50% φωτεινότητα, έχω νιώσει μέχρι και ενόχληση σε φωτεινές σκηνές.
Δεν θα προσπαθήσω να συνεχίσω για να "πείσω" κανέναν.
Αν δεν το βιώσετε από μόνοι σας, δεν θα βγει σωστό συμπέρασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Καλημέρα, καλά και ωραία αυτά που λέτε για τις ολεδ, τα οποία ισχύουν αλλά αν πρόκειται να βλέπω με eco προφίλ και μειωμένη φωτεινότητα συν τα οποία αλλά πρέπει για τα κανάλια, να λείπει το βύσσινο.Προς το παρόν ωσότου βρεθεί μόνιμη λύση

Το eco είναι ρύθμιση εικόνας χωρίς να έχει μείωση φωτεινότητας. Από αλλού ενεργοποιείται αυτό που λες. Παιδιά βλέπω ότι κυριαρχεί μια ημιμάθεια και προπαγάνδα από από κόσμο που δεν έχει επαφή με oled. Μη φοβάστε. Ελάτε στον μαγικό κόσμο της oled και μετά ξανασυζητάμε. 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω oled παντού, ακομα  και στο ταμπλετ/laptop 12 ίντσες windows pc galaxy book. 

Και σκέφτομαι παρόλα αυτα αν αξίζει να πάρω oled TV, γιατι οντως τα πραγματα ειναι  περίεργα. Και εγω πιστευω  οτι κανει χοντρή βλακεια η LG που δε δινει εγγυηση πχ 2 χρονια για burnin.  Ίσως ειχε 3πλασιες πωλησεις και μερδη αν εδινε εγγυηση, γιατί οι περισσότεροι φοβούνται και δεν παιρνουν τελικά.

Οκ θα αναγκαζονταν να αντικαταστήσει και τις TV κάποιων περιεργων. Δεν θα ηταν και τοσοι πολλοί αυτοι.

Η σαμσουγκ εχει βγάλει oled TV εδω και χρονια.. Μια και μοναδική και δεν ξανα έβγαλε, το έριξε στις qled. Αποφάσισε οτι ο κίνδυνος burnin ηταν μεγαλος και έκανε αυτη τη στρατηγική επιλογη. Αν έκανε καλα ή οχι συζητισιμο. Οι qled πήραν οντως αυτο το όνομα για να μπερδεψουν τον υποψήφιο αγοραστή. Και οντως επι της ουσίας ειναι η παλαιά τεχνολογία lcd. Παντως, στην πράξη η ποιότητα των καλων qled ειναι ασυγκριτως καλύτερη των καλυτερων lcd και συγκρίνονται ευθέως με oled. Των καλων ξαναλέω με full λάμπες απο πισω. Οι οποίες ειναι λίγες. Εχω δει παρα πολλά utube video, υπαρχει μοντελο qled που ειδικοί ισχυριζονται  οτι εχει καλύτερη εικονα απο oled. Για τον απλούστατο λογο οτι με τα quantum dots εχει πετυχει καλυτερα και ποιο έντονα χρώματα απο qled, καλυτερη φωτεινότητα και σχεδον απολυτο μαύρο στο σκοτάδι. Με ελάχιστα μείον σε κάποιες σκηνές σε απολυτο σκοτάδι. 

Βεβαία αν δεν τεστραρεις μονος σου δεν μπορείς να είσαι βέβαιος . Στην ελλαδα σχεδον οπου δεις qled, σχεδον καμια δεν εχει full λάμπες απο πισω, αλλα σε ζώνες.  Οποτε ειναι πολυ χειρότερες απο  oled στο μαύρο. Μάλιστα θελει ιδιαίτερη προσοχή . Ο ίδιος κωδικός μοντέλου που διαβάζεις οτι ειναι full λάμπες, στη  ευρωπη ΔΕΝ ειναι ώστε να την πατάνε οι καταναλωτες.

Αν googleαρετε θα δείτε οτι ειναι οπως τα γράφω και ας ακούγονται περίεργα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, oldnew είπε

Εχω oled παντού, ακομα  και στο ταμπλετ/laptop 12 ίντσες windows pc galaxy book. 

Και σκέφτομαι παρόλα αυτα αν αξίζει να πάρω oled TV, γιατι οντως τα πραγματα ειναι  περίεργα. Και εγω πιστευω  οτι κανει χοντρή βλακεια η LG που δε δινει εγγυηση πχ 2 χρονια για burnin.  Ίσως ειχε 3πλασιες πωλησεις και μερδη αν εδινε εγγυηση, γιατί οι περισσότεροι φοβούνται και δεν παιρνουν τελικά.

Οκ θα αναγκαζονταν να αντικαταστήσει και τις TV κάποιων περιεργων. Δεν θα ηταν και τοσοι πολλοί αυτοι.

Η σαμσουγκ εχει βγάλει oled TV εδω και χρονια.. Μια και μοναδική και δεν ξανα έβγαλε, το έριξε στις qled. Αποφάσισε οτι ο κίνδυνος burnin ηταν μεγαλος και έκανε αυτη τη στρατηγική επιλογη. Αν έκανε καλα ή οχι συζητισιμο. Οι qled πήραν οντως αυτο το όνομα για να μπερδεψουν τον υποψήφιο αγοραστή. Και οντως επι της ουσίας ειναι η παλαιά τεχνολογία lcd. Παντως, στην πράξη η ποιότητα των καλων qled ειναι ασυγκριτως καλύτερη των καλυτερων lcd και συγκρίνονται ευθέως με oled. Των καλων ξαναλέω με full λάμπες απο πισω. Οι οποίες ειναι λίγες. Εχω δει παρα πολλά utube video, υπαρχει μοντελο qled που ειδικοί ισχυριζονται  οτι εχει καλύτερη εικονα απο oled. Για τον απλούστατο λογο οτι με τα quantum dots εχει πετυχει καλυτερα και ποιο έντονα χρώματα απο qled, καλυτερη φωτεινότητα και σχεδον απολυτο μαύρο στο σκοτάδι. Με ελάχιστα μείον σε κάποιες σκηνές σε απολυτο σκοτάδι. 

Βεβαία αν δεν τεστραρεις μονος σου δεν μπορείς να είσαι βέβαιος . Στην ελλαδα σχεδον οπου δεις qled, σχεδον καμια δεν εχει full λάμπες απο πισω, αλλα σε ζώνες.  Οποτε ειναι πολυ χειρότερες απο  oled στο μαύρο. Μάλιστα θελει ιδιαίτερη προσοχή . Ο ίδιος κωδικός μοντέλου που διαβάζεις οτι ειναι full λάμπες, στη  ευρωπη ΔΕΝ ειναι ώστε να την πατάνε οι καταναλωτες.

Αν googleαρετε θα δείτε οτι ειναι οπως τα γράφω και ας ακούγονται περίεργα.

Δεν μπορείς να δώσεις εγγύηση για κάτι που ο άλλος μπορεί αν θέλει να το προκαλέσει σκόπιμα. Αλλιώς, αγοράζεις μια φορά και στους 23 μήνες έχεις free upgrade.

Μια χαρά είναι οι qled, αλλά δεν έχουν τη διαφορά που λες από κορυφαία μοντέλα πχ Sony. Στα σκούρα, ακόμα και με πυκνό FALD, καταλήγουν να "τρώνε" τα αστερια στον ουρανό για να μην φεγγοβολάνε υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iddqdiddqd είπε

Δεν μπορείς να δώσεις εγγύηση για κάτι που ο άλλος μπορεί αν θέλει να το προκαλέσει σκόπιμα. Αλλιώς, αγοράζεις μια φορά και στους 23 μήνες έχεις free upgrade.

Μια χαρά είναι οι qled, αλλά δεν έχουν τη διαφορά που λες από κορυφαία μοντέλα πχ Sony. Στα σκούρα, ακόμα και με πυκνό FALD, καταλήγουν να "τρώνε" τα αστερια στον ουρανό για να μην φεγγοβολάνε υπερβολικά.

Τι ποσοστό είναι αυτοι που θα προκαλέσουν σκόπιμα burnin? 

Τι ποσοστό είναι αυτοι που δεν παίρνουν επειδή δεν υπάρχει καθολου εγγύηση για burnin?

Θα στοιχηματιζα οτι η 2η κατηγορία είναι x1000. σε σχεση με την 1η.

Και σιγά τα λεφτά που θα εχανε από αυτούς. 

Τα λεφτα που χάνει απ τους 2ους είναι απείρως περισσότερα.

Εκτός βέβαια αν το burnin συμβαίνει για πλακα οπότε αλλάζουν τα πράγματα, αλλά δεν το πιστεύω.

Με το να μη δινει καθόλου εγγύηση θαβει τον εαυτο της. Βλέπεις και εδω και παντου οτι ολοι εχουν το ιδιο ανχος. 100% λάθος πολιτικη. Γι αυτο και δεν πουλανε και καλα. Είναι λιγο τρελό να σκας και 3500ε και, να σου κατσει ελαττώματικο μοντελο σου λεω εγω, να είσαι απλα γκαντέμης. 

Θα παρεις κανονικα τον πουλο απ τη στιγμη που δε δινει εγγύηση. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Τι ποσοστό είναι αυτοι που θα προκαλέσουν σκόπιμα burnin? 

Τι ποσοστό είναι αυτοι που δεν παίρνουν επειδή δεν υπάρχει καθολου εγγύηση για burnin?

Θα στοιχηματιζα οτι η 2η κατηγορία είναι x1000. σε σχεση με την 1η.

Και σιγά τα λεφτά που θα εχανε από αυτούς. 

Τα λεφτα που χάνει απ τους 2ους είναι απείρως περισσότερα.

Εκτός βέβαια αν το burnin συμβαίνει για πλακα οπότε αλλάζουν τα πράγματα, αλλά δεν το πιστεύω.

Με το να μη δινει καθόλου εγγύηση θαβει τον εαυτο της. Βλέπεις και εδω και παντου οτι ολοι εχουν το ιδιο ανχος. 100% λάθος πολιτικη. Γι αυτο και δεν πουλανε και καλα. Είναι λιγο τρελό να σκας και 3500ε και, να σου κατσει ελαττώματικο μοντελο σου λεω εγω, να είσαι απλα γκαντέμης. 

Θα παρεις κανονικα τον πουλο απ τη στιγμη που δε δινει εγγύηση. 

Τι ποσοστό θα έλεγε όχι σε δωρεάν αναβάθμιση + ανανέωση εγγύησης;

Στο ανάποδο, τι ποσοστό όσων "αγχώνονται" έχουν πλάνο αλλαγής TV στα 2 χρόνια; Ειδικά στα €3500 που αναφέρεις; Σχεδόν κανένας. Οπότε μετά τα 2 χρόνια τι κάνεις, που είσαι εκτός; Αγγελία στο insomnia και καινούρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, oldnew είπε

Τι ποσοστό είναι αυτοι που θα προκαλέσουν σκόπιμα burnin? 

Τι ποσοστό είναι αυτοι που δεν παίρνουν επειδή δεν υπάρχει καθολου εγγύηση για burnin?

Θα στοιχηματιζα οτι η 2η κατηγορία είναι x1000. σε σχεση με την 1η.

Και σιγά τα λεφτά που θα εχανε από αυτούς. 

Τα λεφτα που χάνει απ τους 2ους είναι απείρως περισσότερα.

Εκτός βέβαια αν το burnin συμβαίνει για πλακα οπότε αλλάζουν τα πράγματα, αλλά δεν το πιστεύω.

Με το να μη δινει καθόλου εγγύηση θαβει τον εαυτο της. Βλέπεις και εδω και παντου οτι ολοι εχουν το ιδιο ανχος. 100% λάθος πολιτικη. Γι αυτο και δεν πουλανε και καλα. Είναι λιγο τρελό να σκας και 3500ε και, να σου κατσει ελαττώματικο μοντελο σου λεω εγω, να είσαι απλα γκαντέμης. 

Θα παρεις κανονικα τον πουλο απ τη στιγμη που δε δινει εγγύηση. 

Μπορεί επίσημα η LG  να μην δίνει εγγύηση για burn in, στις περισσότερες περιπτώσεις όμως έχει δώσει ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Αν διαβάσετε στο avclub θα το διαπιστώσετε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/7/2019 στις 4:42 ΜΜ, aXer είπε

Έχω και εγώ την Β7 55' εδώ και 1,5 χρόνο και δουλεύει άψογα.

Αυτά που προσέχω είναι:
1) Κανάλια τηλεόρασης σε Eco προφίλ με 50% OLED light
2) Όχι στατικές εικόνες από video, συνήθως videoclips από youtube που παίζουν μόνο μουσική

Κατά τα άλλα, πηγές όπως Media Player/Netflix/Youtube στο 100% του OLED Light.


Έχω 2 παιδιά, 8 και 9 ετών και ακολουθούν πιστά τις οδηγίες μου.
Αν το κάνουν αυτά, πόσο δύσκολο είναι για έναν 30+ να τα κάνει;

Είχα και εγώ τις ίδιες ανησυχίες. Είχα σχεδόν αποφασίσει με τα ίδια λεφτά τότε (1.500€) να πήγαινα σε LG UHD στις 65'.
Πήγα Κωτσόβολο για να χαζέψω στην έκθεση.
Δίπλα στην LG UHD είχε μία B6 (προηγούμενο μοντέλο από αυτήν που πήρα)
Η διαφορά ήταν ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. Είπα στον εαυτό μου "Αν δεν πάρεις OLED σίγουρα θα το μετανιώσεις"

Η τηλεόραση είναι flawless και έχει την καλύτερη εικόνα που μπορεί να έχει σημερινή τηλεόραση.
Έχω τρέξει κατά καιρούς κάποια YouTube tests για τον εντοπισμό burn in / ghost image κτλ. Τίποτα απολύτως.



 

Αν ειναι να δωσεις 1μιση χιλιαρικο και να αρχισεις να αποφευγεις πραματα η να αναγκαζεσε να ανατρεχεις σε ρυθμισεις κανοντας (micro downgrades στην εικονα , και ναι μιλαω για το χαμηλο oled και το eco profile) παρε μια κανονικη led στα ιδια λευτα να ξεμπερδευεις... Mη μηλισω για ποδοσφαιροφηλους και rpg gamers που παντα υπαρχουν στατικες εικονες...

Η τηλεορασεις ειναι καθαρα για ταινιες χωρις black bars και οχι για ολους. Συγκεκριμενα δεν ειναι για Ελλαδα η συγκεκριμενη(μιας και αλλαζουμε tv μια φορα στα 5-6 χρονια), γτ την κοβω με χρηση 2-5 ωρες την μερα απο εναν απλο χρηστη να βγαζει 2-3 χρονια το πολυ...Ειναι νεα τεχνολογια και θελει δουλεια ακομη για να διωρθωθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που θέλει να παρακολουθεί ελληνική τηλεόραση να βλέπει αθλητικούς αγώνες και να παίζει RPG παιχνίδια δεν νομίζω πως είναι σωστό να δώσει 1500 ευρώ. Με 500-600 ευρώ κάνει την δουλειά του. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της  samsung qled είναι που δεν παίζουν DTS ήχο  από τις ταινίες , που έχουν οι περισσότερες. Φυσικά αναλόγως τις ανάγκες του καθενός γίνεται και η επιλογή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κάτοχος Β7 εδώ καιν1 χρόνο , χωρίς eco mode κτλ. normal digea ειδήσεις , πρωινά , καμμία σειρά, αρκετό Netflix , καμμία μπαλιτσα , λίγο PS4 , καθόλου άγχος burn in, μέχρι στιγμής όλα καλά! Δεν έχω απολαύσει ποτέ ξανά τέτοια εικόνα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...