Προς το περιεχόμενο

[Κάρτα Γραφικών] Sapphire RX 580 Pulse 4GB με 128€ @ amazon.de PRIME [ΤΕΛΟΣ]


mpokwsths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, imitheos είπε

Δεν βρήκα αναφορά σε amperes σε καμμία εταιρία οπότε μην δέσεις κόμπο αυτά που θα γράψω και σε πάρω στο λαιμό μου.

 Η MSI αναφέρει 185W στη μία έκδοση 580 (οπότε στο περίπου 15 ampere αν τα βάλουμε όλα στα 12V) και όλες οι εταιρίες γράφουν 500W recommended. Βάζοντας στον υπολογιστή της outervision τον επεξεργαστή 2400G της υπογραφής σου, την 580 (την generic που έχουν αυτοί φυσικά οπότε η sapphire μπορεί να καίει πιο πολύ / λίγο), 2x 8GB DDR4, 1 SSD που βλέπω στην υπογραφή, 1 5400RPM συμβατικό σκληρό, 1 dvdrw,  1x120 + 2x80 fans παίρνω σαν αποτέλεσμα ότι χρειάζεσαι 413W και συστήνει τροφοδοτικό 463W. Μέγιστα ampere στα 12V δίνει 27.7 με το δικό σου τροφοδοτικό να δίνει 37.4A από ό,τι βλέπω σε ένα unboxing στο youtube.

Λογικά λοιπόν πρέπει να δουλεύει τζάμι. Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια γιατί μπορεί να κάνω λάθος.

Θεούλης ο imitheos

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τράβηξαν και τα χρήματα και τώρα περιμένουμε τη καρτουλα.

Ευχαριστώ κ γω με τη σειρά μου @mpokwsths

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αγόρασα κ εγώ την pulse. Ελπίζω να μην έχει θέμα με το τροφοδοτικό αλλά και με τα ενσωματωμένα γραφικά του 2400g... 

#fingerscrossed 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν τραβάει τόσα...Το πολύ 160W και με ένα undervolt πέφτει και στα 135W...Εδώ και την 590 SE που είχα έπαιζε με undervolt στα 150W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2019 στις 6:37 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Τράβηξαν και τα χρήματα και τώρα περιμένουμε τη καρτουλα.

Ευχαριστώ κ γω με τη σειρά μου @mpokwsths

Δεν είναι γραφτό να πάρεις τη ρημάδα την 1660 πάντως. 

Με γειές! 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

Δεν είναι γραφτό να πάρεις τη ρημάδια την 1660 πάντως. 

Με γειές! 

Ε με τους άλλους δεν γίνονται αυτά τα πράγματα 20 μερες εργάσιμες αναμονή και ανέβηκε και στα 240 η 1660Τi palit. Εκεί παίζουν και οι vega που είναι πολύ καλύτερο value, αλλά δε χωράνε στο ΙΤΧ κουτακι μου. Ουσιαστικά και τη 580 κανα 3μηνο θα τη κρατήσω -προσωρινη- δλδ μέχρι τον Οκτώβριο. Με το βλέμμα στραμμένο σε RX 5700 :P

Άσε έγιναν λάθη στο build που έχω τώρα, ήταν και ακριβές οι ραμ τοτε, δε περίμενα να βγουν και τόσο δυνατοί οι νέοι ryzen να σου πω την αλήθεια. Δηλαδή αν αγόραζα σήμερα θα επέλεγα 3700Χ + itx mobo + 3200/14 ram και θα εφτανα τα χρήματα που έδωσα για το υπάρχον σύστημα ( 8700κ, asrock z390 phantom itx ).

(το όριο μου για gpu για τη χρήση που κάνω είναι 350μαξ- εκεί ελπίζω να έχει αραξει σε λίγο καιρό μια καλή 5700)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ε με τους άλλους δεν γίνονται αυτά τα πράγματα 20 μερες εργάσιμες αναμονή και ανέβηκε και στα 240 η 1660Τi palit. Εκεί παίζουν και οι vega που είναι πολύ καλύτερο value, αλλά δε χωράνε στο ΙΤΧ κουτακι μου. Ουσιαστικά και τη 580 κανα 3μηνο θα τη κρατήσω -προσωρινη- δλδ μέχρι τον Οκτώβριο. Με το βλέμμα στραμμένο σε RX 5700 :P

Άσε έγιναν λάθη στο build που έχω τώρα, ήταν και ακριβές οι ραμ τοτε, δε περίμενα να βγουν και τόσο δυνατοί οι νέοι ryzen να σου πω την αλήθεια. Δηλαδή αν αγόραζα σήμερα θα επέλεγα 3700Χ + itx mobo + 3200/14 ram και θα εφτανα τα χρήματα που έδωσα για το υπάρχον σύστημα ( 8700κ, asrock z390 phantom itx ).

(το όριο μου για gpu για τη χρήση που κάνω είναι 350μαξ- εκεί ελπίζω να έχει αραξει σε λίγο καιρό μια καλή 5700)

Δεν πειράζει η αξία για τα χρήματα που έδωσες είναι πολύ μεγάλη. 

Να ναι καλά το λαγωνικό ο @mpokwsths

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάλθηκε και σε εμένα σήμερα (μέσω iparcel. πρώτη φορά το ακούω).

Μπορώ να διακόψω τώρα το prime ή θα υπάρχει πρόβλημα; (μου έβγαλε ένα μήνυμα "Items tied to your Prime membership will be affected if you cancel your membership.")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μένα μου έστειλαν email ότι θα το στείλουν με την Royal Mail άλλα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έγραφε "Your item(s) is (are) being sent by Royal Mail. This order does not have an associated tracking number."

εσάς σας έστειλαν tracking number; 

3 ώρες πριν, imitheos είπε

Στάλθηκε και σε εμένα σήμερα (μέσω iparcel. πρώτη φορά το ακούω).

Μπορώ να διακόψω τώρα το prime ή θα υπάρχει πρόβλημα; (μου έβγαλε ένα μήνυμα "Items tied to your Prime membership will be affected if you cancel your membership.")

 η iparcel είναι της ups, μια φορά που μου έστειλαν με αυτή δεν είχα κάποιο πρόβλημα

αν σου έστειλαν tracking number μπορείς να τσεκάρεις εδώ https://tracking.i-parcel.com

για το δεύτερο που ρωτάς δεν ξέρω

Επεξ/σία από AndreasBoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AndreasBoo είπε

και μένα μου έστειλαν email ότι θα το στείλουν με την Royal Mail άλλα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έγραφε "Your item(s) is (are) being sent by Royal Mail. This order does not have an associated tracking number."

εσάς σας έστειλαν tracking number; 

 η iparcel είναι της ups, μια φορά που μου έστειλαν με αυτή δεν είχα κάποιο πρόβλημα

αν σου έστειλαν tracking number μπορείς να τσεκάρεις εδώ https://tracking.i-parcel.com

για το δεύτερο που ρωτάς δεν ξέρω

Ναι μου είχε tracking number στο ίδιο e-mail που έλεγε ότι στάλθηκε με i-parcel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στάλθηκε και σε εμένα με i-parcel. 31 Ιουλίου λέει ότι θα φτάσει.

[offtopic]

Spoiler

Πότε έφτασαν τα παιχνίδια να είναι 50-70gb? Εγώ στα ~10gb τα είχα αφήσει:lol:. 3 μέρες πρέπει να κατεβάζω το gta. Μου θυμίζει εποχές με 768kbps.

[/offtopic]

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...