Προς το περιεχόμενο

Σύμπτωση η παρακολούθηση;


TheGrisGrisMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα μου έτυχε πρόσφατα να είμαι στον ίδιο χώρο με κάποιο άτομο το οποίο δεν γνώριζα καν και μετά να τον δω στους προτεινόμενους φίλους στο fb. Και δεν είχα καν εγκατεστημένη την εφαρμογή του fb ή το messenger στο κινητό. Μόνο στο ίδιο wifi παίζει να είμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι παρακολούθηση μέσω μικροφώνου, ενώ η συσκευή είναι σε αδράνεια. Έχεις δώσει συγκατάθεση σε διάφορες εφαρμογές και στο messenger να έχει πρόσβαση στο μικρόφωνο σου. Στην τελευταία δίκη του ζουκεμπεργκ σχετικά με την εμπλοκή της facebook στις αμερικάνικες εκλογές, του έγινε αντίστοιχη ερώτηση από τους δικαστές. Φυσικά αρνήθηκε ότι συλλέγει data μέσω μικροφώνου, αλλά σιγά μη το παραδεχόταν. Και προφανώς για να τον ρωτήσουν, είναι ευρέως γνωστό αλλά δε μπορούν να το αποδείξουν. 

 

Επεξ/σία από pral13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα  μολις εγκαταστησεις αυτες τις εφαρμογες ζητανε προσβαση σε φωτογραφιες και μικροφωνο. Και οκ, το χρειαζονται για να ποσταρεις τα βιντεο, τα stories και τα live, αλλα ξερουμε σιγουρα αν περιοριζονται σ αυτα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ολοι εσεις που αναφερατε περιστατικα εχετε iphone Η συμβαινει και με samsung η αλλα κινητα;

εμένα σε xiaomi, όπως είπαν και παραπάνω είναι από την εκάστοτε εφαρμογή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολους μας εχει τυχει.Παιζει να ειναι και θεμα δικτυου,κανω αναζητηση πχ απο υπολογιστη διακοπες και στο instagram απο κινητο βγαζει διαφημισεις για διακοπες.Ειδικα το google chrome ειναι ο μεγαλυτερος ''ρουφιανος'΄browser.Επισης και αυτο με το μικροφωνο παιζει,υπαρχουν και βιντεο στο yt που μιλανε για ενα συγκεκριμενο θεμα και βγαζει αντιστοιχες διαφημισεις στα social media.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα μπουκαλάκι με άρωμα πάνω στο γραφείο μου και περνάει ένας συνάδελφος και μου λέει "Τι είναι αυτό; Φάρμακο;" "Ναι" του λέω γελώντας "Για την ψωρίαση". Εν τω μεταξύ εγώ καμία σχέση με την ψωρίαση, ούτε είχα ποτέ, ούτε ξέρω κάποιον να είχε, παίζει να μην έχω αναφέρει ξανά τη λέξη στη ζωή μου. Μετά από μια ώρα banners στα Google ads φάρμακα για την ψωρίαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου ακούγεται παράξενο όλο αυτό.

Ειλικρινής απορία (δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση διαφημίσεων βάσει των αναζητήσεων, αυτό το καταλαβαίνω, κι ευτυχώς που στην περίπτωσή μου δεν συμβαίνει, γιατί λόγω δουλειάς κάνω συχνά "κουλές" αναζητήσεις και δεν θέλω να σκέφτομαι τι διαφημίσεις μπορεί να μου έβγαζε...) με ποιο hardware μπορεί να γίνει αυτό, όταν μιλάμε για συζητήσεις που μεταφράζονται σε στοχευμένες διαφημίσεις;

Δηλαδή, έστω ότι μιλάω με ένα φίλο για βιταμίνες που βοηθούν στη μελέτη. Πώς με "ακούει" για να μου εμφανίσει σχετική διαφήμιση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Μου ακούγεται παράξενο όλο αυτό.

Ειλικρινής απορία (δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση διαφημίσεων βάσει των αναζητήσεων, αυτό το καταλαβαίνω, κι ευτυχώς που στην περίπτωσή μου δεν συμβαίνει, γιατί λόγω δουλειάς κάνω συχνά "κουλές" αναζητήσεις και δεν θέλω να σκέφτομαι τι διαφημίσεις μπορεί να μου έβγαζε...) με ποιο hardware μπορεί να γίνει αυτό, όταν μιλάμε για συζητήσεις που μεταφράζονται σε στοχευμένες διαφημίσεις;

Δηλαδή, έστω ότι μιλάω με ένα φίλο για βιταμίνες που βοηθούν στη μελέτη. Πώς με "ακούει" για να μου εμφανίσει σχετική διαφήμιση;

Από το μικρόφωνο του κινητού.

(Αν συμβαίνει, που νομίζω δεν μπορεί να αποδειχτεί. Μόνο ενδείξεις έχουμε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δουλειά μου είναι να φτιάχνουμε ιστοσελίδες και software. Το 3ημερο του Αγ. Πνεύματος πήγαμε λοιπόν με την κοπέλα μου διακοπές κάπου, έχοντας μόνο 3G δεν ασχοληθήκαμε με wifi σε ξενοδοχείο κλπ. Το αναφέρω, γιατί έτσι απορρίπτεται ο μύθος του "ήσουν στο ίδιο wifi".

Εκεί λοιπόν μιλάγαμε και τις 3 μέρες για το πώς έρχονται οι πελάτες στην εταιρία μας, δηλαδή μέσω digital marketing με τις καμπάνιες που τρέχει η διαφημιστική που συνεργαζόμαστε κλπ. Φυσιολογική κουβέντα δηλαδή που της εξηγούσα τί γίνεται, και του κατά πόσο πιστεύω ότι έχει "ψωμί" το digital marketing ώστε να στείλει τη μικρή αδερφή της στο Alba να το σπουδάσει. 

Αμέσως από Κυριακή βράδυ και φυσικά και όλη τη Δευτέρα, άρχισε να βλέπει ΕΚΕΙΝΗ διαφημίσεις σχετικές με το digital marketing στο instagram, καθώς επίσης και 2-3 διαφημίσεις δημιουργίας ιστοσελίδας. 

Και οι 2 έχουμε iphone. Ποτέ ξανά στην ιστορία του ΠΟΤΕ δεν είχε ασχοληθεί με κανένα search keyword τύπου δημιουργία ιστοσελίδας, eshop κλπ, ούτε καν είχε μπει στη σελίδα της εταιρίας μας να δει τί ακριβώς κάνουμε. Η κοπέλα είναι νοσηλεύτρια, και με το ζόρι κάνει τα βασικά σε smartphone, δεν έχει ΚΑΝ laptop πέρα από ένα αρχαίο που είχε πάρει πριν 8-9 χρόνια για τις σπουδές της και το οποίο έχει να το ανοίξει απτο 2013.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Από το μικρόφωνο του κινητού.

(Αν συμβαίνει, που νομίζω δεν μπορεί να αποδειχτεί. Μόνο ενδείξεις έχουμε).

Θα το τεστάρω. Ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα, αλλά από την άλλη ποτέ δεν είχα και high-tech τηλέφωνο. Η σύζυγος έχει, αϊφόνι, οπότε θα αρχίσω να λέω για γούνες και κότερα, κοντά στο κινητό της, να δω.

Αν μου βγάλει σωβρακοφανέλες και φουσκωτές βάρκες, έχει καλώς. Αλλιώς...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το κατσε πανω απο ενα σχετικά καινουργιο κινητό π εχει ίντσα εκει πετάει της περισοτερες διαφημησης και πες λεξεις κλειδιά πχ  "αγορασω" "διακοπες" "Παρίσι" "Adidas" ... καμια 30αρια φορες μπορει να σ πετάξει διαφήμιση. Το πιο ακραίο no troll μ εχει τύχη πολλες φορες μετα το σεξ μ πετάει διαφήμιση προφυλακτικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...