Προς το περιεχόμενο

Σύμπτωση η παρακολούθηση;


TheGrisGrisMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοιτα το θεμα δεν ειναι να γυρισουμε πισω στης σπηλιές η στο 3310 γτ και εγω πχ π ειμαι πεπεισμένος οτι μας παρακολουθούν δεν θελω να σταματήσω να χρησιμοποιω τα soscial απλα να υπάρχουν ορια και διασφαλίζετε η ιδιωτικότητα. Χωρις παλι να ξερω πολλα αυτο συμβενει και με το σκανδαλο fb και τα fake News που στην προκειμένη περίπτωση τα δεδομενα π συλεξαν απο τον χρήστη δεν χρησιμοποθηκαν για διαφήμιση αλλα για πολιτικους λογους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα έχει τύχει, μια φορά μιλούσα με φίλο στο τηλ και μου έλεγε ότι θα πάει να πάρει ένα πτυχίο από ένα ανοιχτό πανεπιστήμιο και τσουπ διαφήμιση στο fb για πανεπιστήμια ,πράγμα που δεν έχω αναζητήσει ποτέ και το πιο πρόσφατο πριν μερικές μέρες καθόμασταν παρέα για καφέ και λέγαμε που να πάμε για φαγητό μετά,αναφέραμε συγκεκριμένη πιτσαρία μέσα σε διάφορες άλλες και στο πεντάλεπτο βλεπω την συγκεκριμένη πιτσαρία διαφήμιση στο fb και μιλάμε για συνοικιακό μαγαζί όχι καμία αλυσίδα πχ dominos .

Δεν είμαι συνομσιολογος ,αλλά είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό γίνετε από την εφαρμογή του Facebook ,έχω Samsung παρεπιπτόντως 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, athe είπε

Ασφαλώς και μας ψεκάζουν.

Πιστεύεις οτι τεχνολογικά δεν ειναι εφικτό στα κινητα να έχουν τέτοια λογισμικά που πχ να ακουν λέξεις κλειδιά η με την καμερα να σκαναρουν Barcode η τοποθεσίες και να σ πετάνε αντιατοιχες διαφήμισης(προφανώς και δεν ειναι καποιος σε ενα δωμάτιο με ακουστικό 24/7 και λεει για να δω τι θελει να αγορασει σημερα ο athe) ή πιστευεις οτι οι ετεριες insta fb που ειναι "free" και τα εσοδατους ειναι απο διαφήμισης να μην χρησιμοποιουν τετοια εργαλεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου προσφατα σκοτωσε galaxy s9 στο fb marketplace και τον βλεπω μια μερα με ενα κινητο με κουμπια...

-Τι εγινε ρε φιλε που πηγε το S9?

-Το πουλησα

-Γιατι ρε;

-Τι γιατι ρε, μιλουσα με τον αλλον για μασκα για ηλεκτροκολληση και ανοιγω το fb και μου βγαζει διαφημηση για μασκα....

 

Παιδια εχει μερικα χρονια που μου εχει τυχει απειρες φορες... Να μιλαω για κατι χωρις να googlarw και μετα να μου το βγαζει στο fb/instagram.

Καθολου τυχαιο, κοβω το πλι μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωρίσουμε το ηθικό από το τεχνολογικό κομμάτι όλο αυτό δεν είναι sci-fi, είναι η φυσική εξέλιξη μιας τεχνολογίας που υπάρχει πάνω από 20 χρόνια. Η έννοια της "προσαρμοσμένης διαφήμισης" είναι τόσο παλιά όσο το WWW, web traffic sites, web crawlers (πολλοί θα θυμάστε την Alexa πριν γίνει η Siri της Amazon) υπάρχουν από εποχές dialup. 

Συνήθως εταιρείες όπως η Apple, η Google, το facebook, amazon, αγοράζουν τις υπηρεσίες διαφόρων tech startups που πάνε την τεχνολογία ένα βήμα παραπέρα. Θυμάμαι μια φίλη πριν 10 χρόνια που δούλευε για μια τέτοια digital marketing εταιρεία που ειδικευόταν στο να φτιάχνει έξυπνους αλγόριθμους που έκαναν track σε οποιοδήποτε site είχε search bars και μου έλεγε ότι το project που δουλεύανε ήταν η αναγνώριση της φωνής.

Από τη στιγμή που πατήσεις αποδοχή στους ToS της εταιρείας (πχ Google services) έχεις δεχτεί η φωνή σου να αποθηκεύεται ώστε να εκπαιδεύεται η ΑΙ του συστήματος. Αυτό που δεν είναι σωστό ή ανήκει σε γκρίζα ζώνη είναι όχι η καταγραφή αλλά η παρακολούθηση αυτών που λες και η χρήση για μη εμπορικούς σκοπούς. Να ξέρει δηλαδή η Apple ότι ο Τάκης από τα Σούρμενα κερατώνει την Λίτσα ή ότι η Ρένα ψηφίζει ΚΚΕ.

To οτι η συσκευή σε ακούει ή ξέρει ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπεις διαφημίσεις για πράματα που μόλις συζήτησες ή να ξέρεις σε πόση ώρα θα γυρίσεις σπίτι με το αυτοκίνητο (τα δεδομένα της κίνησης στους δρόμους που εμφανίζονται στα google maps είναι ανάλογα του αριθμού τηλεφώνων που βρίσκονται σε ένα συγκεκριμένο σημείο).

Όσοι έχετε 15 λεπτά από το χρόνο σας, παρακολουθήστε αυτό το βίντεο που εξηγεί λίγο πολύ τι συμβαίνει: https://www.vrt.be/vrtnws/en/2019/07/10/google-employees-are-eavesdropping-even-in-flemish-living-rooms/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1+2 together. δεν πιστευω σε τέτοιες συμπτώσεις.μου έχουν συμβεί παρόμοια πειστατικά σε zιάομι.δεν είναι το κινητό αλλά κάποιο αππ που καταγράφει αβέρτα κουβέρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκμάστε το, δουλεύει πραγματικά.

Αν έχετε κινητό με Google Assistant που ακούει συνέχεια, αφήστε το στο τραπέζι και πείτε άκυρα πράγματα που δεν έχετε ψάξει με φίλους. Να είστε ακριβείς, παράδειγμα κόκκινο mazda mx5 και μετά από λίγη ώρα, θα δείτε διαφήμιση σε κάτι που χρησιμοποιεί την Google για διαφημίσεις, ας πούμε fb. Το κάναμε με 3-4 διαφορετικά θέματα και είδαμε διαφημίσεις όλοι, σχετικά με αυτά.

11 ώρες πριν, archer100 είπε

Ολοι εσεις που αναφερατε περιστατικα εχετε iphone Η συμβαινει και με samsung η αλλα κινητα;

Με ότι έχει always-on assistant. Δηλαδή iPhone με always-on Siri και Android με always-on Google Assistant. Δεν είμαι σίγουρος για την Siri αλλά φαντάζομαι ότι και αυτή τραβάει data.

11 ώρες πριν, Snoob είπε

Μου ακούγεται παράξενο όλο αυτό.

Ειλικρινής απορία (δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση διαφημίσεων βάσει των αναζητήσεων, αυτό το καταλαβαίνω, κι ευτυχώς που στην περίπτωσή μου δεν συμβαίνει, γιατί λόγω δουλειάς κάνω συχνά "κουλές" αναζητήσεις και δεν θέλω να σκέφτομαι τι διαφημίσεις μπορεί να μου έβγαζε...) με ποιο hardware μπορεί να γίνει αυτό, όταν μιλάμε για συζητήσεις που μεταφράζονται σε στοχευμένες διαφημίσεις;

Δηλαδή, έστω ότι μιλάω με ένα φίλο για βιταμίνες που βοηθούν στη μελέτη. Πώς με "ακούει" για να μου εμφανίσει σχετική διαφήμιση;

Δεν ακούει συνδετικές λέξεις στις προτάσεις αλλά ακούει τις λέξεις κλειδιά που ταιριάζουν με τις διαφημίσεις που έχει, οπότε μετράει hits σε αυτές τις λέξεις και αναλόγως σου εμφανίζει. Μην ξεχνάς ότι το voice recognition της Google, λειτουργεί και στα ελληνικά. Πήγα με μία φίλη μου μία μέρα για μπύρα, όπου πήραμε μπύρα που δεν είχαμε πιει ποτέ. Αρχίζουμε να μιλάμε για αυτή και την άλλη μέρα, τσούπ, διαφήμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ενώ ήμουν δύσπιστος σχετικά με το θέμα ότι δηλαδή είναι αρκετά τραβηγμένο την μία φορά που μου συνέβη θεώρησα ότι είναι σύμπτωση γιατί δεν θυμόμουν αν είχα ψάξει κάτι σχετικό στο διαδίκτυο.Την τελευταία φορά όμως ήταν πολύ εξώφθαλμο καθώς είμαι σίγουρος ότι δεν είχα ψάξει ποτέ και το κυριότερο ήταν ακριβώς αυτό που είχε συζητηθεί,και εξηγώ: Πάμε ένα φορτηγό της εταιρείας για φτιάξιμο σε έναν που ειδικεύεται στις μονώσεις ψυκτικών θαλάμων και στην συζήτηση μας ρώτησε αν ενδιαφερόμαστε για μεταχειρισμένο φορτηγό γιατί έφτιαξε πρόσφατα ενός εμπόρου αυτοκινήτων και αν θέλουμε να πάμε να το δούμε.Το κινητό στην τσέπη, εγώ δεν ήξερα κάν ότι αυτός ο εμπορος έχει και φορτηγά και με το που γυρίζω γραφείο μου πετάει διαφήμιση για φορτηγά από τον συγκεκριμένο έμπορο.Αυτή ήταν και η στιγμή που πλέον σιγουρεύτηκα ότι δεν είναι τυχαίο πλέον και υπάρχει καταγραφή φωνής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2019 στις 9:53 ΜΜ, TheGrisGrisMan είπε

Είμαι σε νησί.

Χαλαει η σαγιονάρα. 😊

Παω στο πρώτο μαγαζι που βρίσκω μπροστά  μου να παρω άλλο παντοφλοϊδές.

Εννοειται, δεν κάνω κανένα search για κάτι τέτοιο στο Ίντερνετ.

Μιλαω για τη σαγιονάρα 2-3 φορές με την κοπέλα μου (όχι στο τηλεφωνο, είμασταν μαζί) κατά την διαδικασία μέχρι την αγορα νεας. 

Γυρνάω σπιτι, πάω θρόνο, μπαινω web, βλέπω για πρώτη φορά εβερ αυτό σαν διαφήμιση:

spacer.png658ADB4B-6768-46E8-BA5F-4F8FBECEF298.jpeg.e078f7369fc4720a45898e683af45cf1.jpeg

Το βρηκε: 

1.Απο τη  επισκεψη στο μαγαζι;

2. Voice;

3. Σύμπτωση;

Εντύπωση μου κάνει η ερώτηση......Αν έχεις συνδεθεί με το mail σου στον browser ένα search αρκεί για να ξέρουν τι pop up διαφήμιση θα σου πετάξουν.Δεν σου έχει ξανά τύχει? Μην κάνεις accept cookies και μην κάνεις  παντού γρηγορη εγγραφή με fb και mail

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Δοκμάστε το, δουλεύει πραγματικά.

Αν έχετε κινητό με Google Assistant που ακούει συνέχεια, αφήστε το στο τραπέζι και πείτε άκυρα πράγματα που δεν έχετε ψάξει με φίλους. Να είστε ακριβείς, παράδειγμα κόκκινο mazda mx5 και μετά από λίγη ώρα, θα δείτε διαφήμιση σε κάτι που χρησιμοποιεί την Google για διαφημίσεις, ας πούμε fb. Το κάναμε με 3-4 διαφορετικά θέματα και είδαμε διαφημίσεις όλοι, σχετικά με αυτά.

Με ότι έχει always-on assistant. Δηλαδή iPhone με always-on Siri και Android με always-on Google Assistant. Δεν είμαι σίγουρος για την Siri αλλά φαντάζομαι ότι και αυτή τραβάει data.

Δεν ακούει συνδετικές λέξεις στις προτάσεις αλλά ακούει τις λέξεις κλειδιά που ταιριάζουν με τις διαφημίσεις που έχει, οπότε μετράει hits σε αυτές τις λέξεις και αναλόγως σου εμφανίζει. Μην ξεχνάς ότι το voice recognition της Google, λειτουργεί και στα ελληνικά. Πήγα με μία φίλη μου μία μέρα για μπύρα, όπου πήραμε μπύρα που δεν είχαμε πιει ποτέ. Αρχίζουμε να μιλάμε για αυτή και την άλλη μέρα, τσούπ, διαφήμιση.

Με αυτά και με αυτά, μετά διαμαρτυρόμαστε που οι μπαταρίες των κινητών κρατάνε μισή μέρα.. 

Παλι καλά να λέμε, αν «κρυφακούνε» όλη την ώρα :-)

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2019 στις 9:53 ΜΜ, TheGrisGrisMan είπε

Είμαι σε νησί.

Χαλαει η σαγιονάρα. 😊

Παω στο πρώτο μαγαζι που βρίσκω μπροστά  μου να παρω άλλο παντοφλοϊδές.

Εννοειται, δεν κάνω κανένα search για κάτι τέτοιο στο Ίντερνετ.

Μιλαω για τη σαγιονάρα 2-3 φορές με την κοπέλα μου (όχι στο τηλεφωνο, είμασταν μαζί) κατά την διαδικασία μέχρι την αγορα νεας. 

Γυρνάω σπιτι, πάω θρόνο, μπαινω web, βλέπω για πρώτη φορά εβερ αυτό σαν διαφήμιση:

spacer.png658ADB4B-6768-46E8-BA5F-4F8FBECEF298.jpeg.e078f7369fc4720a45898e683af45cf1.jpeg

Το βρηκε: 

1.Απο τη  επισκεψη στο μαγαζι;

2. Voice;

3. Σύμπτωση;

Δες εδώ ένα θέμα που είχα πρόσφατα και εγώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...