Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia δεν πρόκειται να ανακοινώσει GeForce RTX 2080 Ti Super


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είπαμε να πεις την ιστορία της ζωής σου. Και εγώ μπορώ να βγω και να πω εδώ μέσα κάτι παρεξηγήσιμο και να δεχτώ κριτική. Αν εννοούσα κάτι άλλο ενώ είπα κάτι που δίνει τελείως διαφορετικό νόημα, εγώ θα φταίω και όχι οι υπόλοιποι. Είδες ότι όλοι έτσι το εξέλαβαν, δεν ήμουν ο μόνος. Είπες κάτι, το κριτικάραμε και το ξεκαθάρισες... Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...

Οι υπόλοιποι εξέφρασαν την απορία τους πιο κόσμια και μου έδωσα το περιθώριο να απαντήσω και να ξεκαθαρίσω. Τέλος πάντων τώρα, μην το συνεχίζουμε και χαλάμε κι άλλο το thread. Όταν δεν είσαι παρέα με τον άλλον συμβαίνουν και αυτά, όπως με παρεξήγησες κι εσύ πριν κάποιους μήνες. Ελπίζω να σε κάλυψα με την περιγραφή της ανησυχίας μου σχετικά με την κάρτα.  

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αυτό φίλε μου στο ξεκαθαρίζω, ρώτα και ένα φιλόλογο, δεν είναι ειρωνεία. Σου έβαλα και τον ορισμό. Είναι κριτική. Τώρα αν το θεωρείς bullying επειδή, με βάση τα λεγόμενά σου, καταλάβαμε ότι θες να έχεις την καλύτερη από τους άλλους, και επειδή αστειεύτηκα με αυτή την νοοτροπία, δεν μπορώ να κάνω κάτι.. Και εγώ παρεξηγούμε με μερικούς που μιλάνε άσχημα, αλλά σε λένε βλαμμένο, χαζό κτλ βρίσιμο κανονικό δηλαδή. Τώρα αν μου πει κάποιος ότι αισθάνομαι πιο ολοκληρωμένος επειδή θέλω να έχω το καλύτερο κινητό, θα του απαντήσω.....

Όλα καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nikolo1991 είπε

Οι υπόλοιποι εξέφρασαν την απορία τους πιο κόσμια και μου έδωσα το περιθώριο να απαντήσω και να ξεκαθαρίσω. Τέλος πάντων τώρα, μην το συνεχίζουμε και χαλάμε κι άλλο το thread. Όταν δεν είσαι παρέα με τον άλλον συμβαίνουν και αυτά, όπως με παρεξήγησες κι εσύ πριν κάποιους μήνες. Ελπίζω να σε κάλυψα με την περιγραφή της ανησυχίας μου σχετικά με την κάρτα.  

Δεν θυμάμαι τι μου είχες πει. Μπορείς να μου θυμίσεις;

EDIT: Βασικά άστο. Αρκετά χαλάσαμε το thread...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Δεν θυμάμαι τι μου είχες πει. Μπορείς να μου θυμίσεις;

Δεν είχα πει κάτι κακό ή προσωπικό, μου απάντησες σε κάτι πειράζοντας με, πήρα με χιουμορ και σου απάντησα ξεκινώντας: έλα ρε φιλε (στο μυαλο μου το ειπα και ευδιάθετα) με σκοπό να κάνουμε χαβαλέ, αλλά μου έβαλες χέρι ότι δε σε ξέρω και απο χθές και δεν ειμαστε φίλοι να σου  μιλάω έτσι κλπ. Δεν ήταν κάτι αξιοσημείωτο, απλά το θυμαμαι με πίκρα για καποιο λόγο. Σε καποιο flame θεμα πρεπει να ηταν Apple vs Samsung (κλασσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Nikolo1991 είπε

Δεν είχα πει κάτι κακό ή προσωπικό, μου απάντησες σε κάτι πειράζοντας με, πήρα με χιουμορ και σου απάντησα ξεκινώντας: έλα ρε φιλε (στο μυαλο μου το ειπα και ευδιάθετα) με σκοπό να κάνουμε χαβαλέ, αλλά μου έβαλες χέρι ότι δε σε ξέρω και απο χθές και δεν ειμαστε φίλοι να σου  μιλάω έτσι κλπ. Δεν ήταν κάτι αξιοσημείωτο, απλά το θυμαμαι με πίκρα για καποιο λόγο. Σε καποιο flame θεμα πρεπει να ηταν Apple vs Samsung (κλασσικα)

χμμμ.... Από τι είδα, μου είχες πει "μην μου το παίζεις τρελίτσα" επειδή είχα γράψει "ο καθένας με τον πόνο του". Το πήρα ότι με λες τρελίτσα... Λάθος; Γιατί είναι λίγο βαρύ....

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

χμμμ.... Μου είχες πει "μην μου το παίζεις τρελίτσα". Το πήρα ότι με λες τρελίτσα... Λάθος; Γιατί είναι λίγο βαρύ....

Το βρήκες ρε θηρίο; Είναι out of context και δε θυμάμαι σε τι απάντησα, αλλά δε θα πω ότι δεν έδωσα πάτημα. Συνεχίζει να αποτελεί παρεξήγηση από τη δική μου οπτική γιατί δεν το είπα κακοπροαίρετα, εννοώντας πως είσαι τρελος. Πήγα το αστείο ίσως ένα βήμα πιο πέρα αλλά θυμάμαι ότι πάλι είχες κάνει παράθεση κάτι δικό μου, σαν το σημερινό συμβάν δηλαδή και σου ξάνα-απάντησα. Anyway, ας μην το κάνουμε chat καλύτερα. Νομίζω συνεννοηθήκαμε στο τέλος χωρίς ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GoMaR είπε

ναι οπως ηταν η 2080ti απο την 1080ti 😂😂

Δεν έγινε μετάβαση στην λιθογραφία γι' αυτό δεν είχαμε μεγάλο performance boost σε FP32. Τα 12nm της 2080Ti είναι ίδια με τα 16nm της 1080Ti, 12nm τα είπαν για λόγους marketing. Οι επόμενες GeForce θα είναι στα 7nm όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν έγινε μετάβαση στην λιθογραφία γι' αυτό δεν είχαμε μεγάλο performance boost σε FP32. Τα 12nm της 2080Ti είναι ίδια με τα 16nm της 1080Ti, 12nm τα είπαν για λόγους marketing. Οι επόμενες GeForce θα είναι στα 7nm όμως.

Νομίζω ότι η επόμενη Geforce θα είναι πολύ καλύτερη αγορά. Με ποιο ώριμο το DLSS και RTX και με αρκετά units να υποστηριχτεί το rt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα είναι καλύτερες από τις τωρινές, αλλά optimal για μπόλικο RTX δεν θα 'ναι ούτε οι επόμενες. Οι μεθεπόμενες ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν έγινε μετάβαση στην λιθογραφία γι' αυτό δεν είχαμε μεγάλο performance boost σε FP32. Τα 12nm της 2080Ti είναι ίδια με τα 16nm της 1080Ti, 12nm τα είπαν για λόγους marketing. Οι επόμενες GeForce θα είναι στα 7nm όμως.

 

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Νομίζω ότι η επόμενη Geforce θα είναι πολύ καλύτερη αγορά. Με ποιο ώριμο το DLSS και RTX και με αρκετά units να υποστηριχτεί το rt...

Η σειρα 2000 είναι κάπως απάτη αν το σκεφτείς γιατί παίρνεις την ίδια απόδοση στις ίδιες τιμές: 2080 = 1080 ti στα 700-800 ευρώ και 2070 = 1080 στα 500-600 ευρώ. Η 2080 Ti είναι η Titan...σε τιμή Titan κλπ. Μόνο το ray tracing παρουσίασαν στην ουσία, το οποίο δε λειτουργεί σωστά ακόμα και είναι και δυσεύρετο.

Επεξ/σία από Nikolo1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolo1991 κανε την υπομονη τοτε δυο μηνες.Δεν υπαρχει κατι αλλο να σου πει κανεις εκτος και αν ξερει ποσο θα κοστιζει η νεα καρτα.

Η καρτα αργα η γρηγορα θα χασει την αξια της.Το αν χασεις τωρα 100-150 ευρω , σε ενα μηνα η σε 6 διαφορα δεν εχει στον απωτερο σκοπο που ειναι η gaming εμπειρια σου.Αν απολαμβανεις αυτο που παιζεις δεν θα νιωσεις ποτε πως εχασες χρηματα.

Ειναι καθαρα ψυχολογικο το φραγμα σου.Δες το αλλιως οποτε και αν την παρεις θα την υπερπληρωσεις και δεν θα ειναι ποτε το καλυτερο vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει να λεει οτι εχει το καλυτερο προιον της αγορας παντα θα πρεπει να βαζει το χερι βαθια στην τσεπη.
Επισης το οτι οι τιμες στις 2080 ti δε πεφτουν...τις νεες καρτες υπολογιστε τες στο 2000 😛

Η πρασινουλα εχει την ταση να το πηγαινει προσθετικα σε καθε γενια. 
Α 60% παραπανω αποδοση; ε 60% παραπανω τιμη :P


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nikolo1991 είπε

 Δεν το βρίσκω τόσο παράλογο για να αρχίσουν κάποιοι τις υποδείξεις. 

Μα είναι παράλογο! Θα πρέπει δηλαδή να σταματήσει να παράγει και να ανανεώνει η αγορά επειδή εσύ θα μείνεις δυσαρεστημένος; Και δηλαδή κάθε χρόνο θα έπρεπε να μη βγάζουν νέα αυτοκίνητα, νέα κινητά τηλέφωνα, νέο hardware για του καταναλωτές επειδή εσύ θα πάρεις κάτι που πλέον πολύ σύντομα θα είναι παλιότερα άλλα μια χαρά ικανό για τις απαιτήσεις σου. Τεσπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, d4mage είπε

Μα είναι παράλογο! Θα πρέπει δηλαδή να σταματήσει να παράγει και να ανανεώνει η αγορά επειδή εσύ θα μείνεις δυσαρεστημένος; Και δηλαδή κάθε χρόνο θα έπρεπε να μη βγάζουν νέα αυτοκίνητα, νέα κινητά τηλέφωνα, νέο hardware για του καταναλωτές επειδή εσύ θα πάρεις κάτι που πλέον πολύ σύντομα θα είναι παλιότερα άλλα μια χαρά ικανό για τις απαιτήσεις σου. Τεσπα...

Έχεις χάσει τόσο το point μου όσο και οι υπόλοιποι. Εξήγησα τι εννοώ. Δε θέλω να μη βγάλουν. Θέλω, αν βγάλουν τη super στα ίδια λεφτά, να παρω ή τη super ή τη μη super πιο φθηνά. Αν πάρω τώρα που ψάχνομαι, υπάρχει κίνδυνος, σε ενα μηνα να είμαι ριγμένος και δυσαρεστημένος γιατί αγόρασα full price πανω στην αλλαγή. Δηλαδή πρέπει να εξηγούμε τελείως λιανά τη λογική του σέβομαι τα χρήματα μου; Δεν έχω κόμπλεξ να Θέλω το καλύτερο με το ζορι ούτε να ασχοληθεί η nvidia μαζί μου. Να μην πληρώσω κερατιάτικα και ειδικά σε τέτοια πόσα. Αν ισχυει η ειδηση, χαιρομαι γιατι μπορω, μπορώ να αγοράσω χωρίς ενδοιασμούς. Πιάσατε την τρίχα και την κάνατε τριχιά πχια!

Επεξ/σία από Nikolo1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolo1991 είπε

Έχεις χάσει τόσο το point μου όσο και οι υπόλοιποι. Εξήγησα τι εννοώ. Δε θέλω να μη βγάλουν. Θέλω, αν βγάλουν τη super στα ίδια λεφτά, να παρω ή τη super ή τη μη super πιο φθηνά. Αν πάρω τώρα που ψάχνομαι, υπάρχει κίνδυνος, σε ενα μηνα να είμαι ριγμένος και δυσαρεστημένος γιατί αγόρασα full price πανω στην αλλαγή. Δηλαδή πρέπει να εξηγούμε τελείως λιανά τη λογική του σέβομαι τα χρήματα μου; Δεν έχω κόμπλεξ να Θέλω το καλύτερο με το ζορι ούτε να ασχοληθεί η nvidia μαζί μου. Να μην πληρώσω κερατιάτικα και ειδικά σε τέτοια πόσα. Αν ισχυει η ειδηση, χαιρομαι γιατι μπορω, μπορώ να αγοράσω χωρίς ενδοιασμούς. Πιάσατε την τρίχα και την κάνατε τριχιά πχια!

Πολύ το αναλύεις φίλε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikolo1991 είπε

Έχεις χάσει τόσο το point μου όσο και οι υπόλοιποι. Εξήγησα τι εννοώ. Δε θέλω να μη βγάλουν. Θέλω, αν βγάλουν τη super στα ίδια λεφτά, να παρω ή τη super ή τη μη super πιο φθηνά. Αν πάρω τώρα που ψάχνομαι, υπάρχει κίνδυνος, σε ενα μηνα να είμαι ριγμένος και δυσαρεστημένος γιατί αγόρασα full price πανω στην αλλαγή. Δηλαδή πρέπει να εξηγούμε τελείως λιανά τη λογική του σέβομαι τα χρήματα μου; Δεν έχω κόμπλεξ να Θέλω το καλύτερο με το ζορι ούτε να ασχοληθεί η nvidia μαζί μου. Να μην πληρώσω κερατιάτικα και ειδικά σε τέτοια πόσα. Αν ισχυει η ειδηση, χαιρομαι γιατι μπορω, μπορώ να αγοράσω χωρίς ενδοιασμούς. Πιάσατε την τρίχα και την κάνατε τριχιά πχια!

εμ, στο είπα. Το πρώτο σου ποστ έχει τελείως διαφορετικό νόημα. Μόνος σου το έκανες τριχιά στην αρχή. Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά σκέψου και εσύ να έλεγε κάποιος κάτι τελείως διαφορετικό και παρεξηγήσιμο από αυτό που ήθελε να πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...