Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Band 4 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, supernino είπε

Και στα κινητά το ίδιο συμβαίνει δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις κάνεις την δουλειά σου και με ένα φθηνό

Όχι ακριβώς, π.χ. πριν 4 χρόνια με 2gb ram άνοιγες facebook, viber, youtube, messenger μαζί χωρίς πρόβλημα. Τώρα που βάρυναν οι εφαρμογές αυτές θες 4.

Το miband 1s μετράει καρδιακούς παλμούς με τον ίδιο τρόπο που τους μετράει και το 4. Ήθελα να πω ότι ενώ βγάζουν καινούργια band το μόνο που αλλάζουν είναι η οθόνη η οποία μάλιστα κάθε φορά το κάνει όλο και μεγαλύτερο. Δεν έχουν προσθέσει κάποια καινούργια λειτουργία. Π.χ. βάλε ένα gps, βάλε ένα wifi, βάλε ένα μετρητή πίεσης. Τιποτα καινούργιο. Μεγαλύτερη οθόνη και πάμε παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dchatz είπε

Δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω λειτουργία κάνει αυτό δε σχέση με το 1s ας πούμε. Τι παραπάνω μετράει, τι κάνει καλύτερα.

Δε μιλάω για την οθόνη ούτε για τη μπαταρία.

Άλλα τέτοια μετράνε πίεση, έχουν gps, πυξίδα και δε ξέρω τι άλλο. Αυτό μόνο οθόνη αλλάζει.

Δοκίμασε το και θα καταλάβεις τις διαφορές. Είναι πολλές! Πήγα από το 2 στο 4 και οι ευκολίες που προσφέρει είναι πολλές!

19 ώρες πριν, kostas aek είπε

Καλησπέρα σε όλους μήπως κάποιος ξέρει πως αλλάζει από κινεζικό σε αγγλικό το mi band 4 το παρέλαβα πριν λίγο και είναι μόνο στα κινέζικα

 

Απλά κάνε pair. Κι εγώ το ίδιο έκανα και είναι ΟΚ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Οσο δεν μπορώ να κανω sync με το Samsung Health, οσο καλο η φθηνό αν ειναι για μενα pass

Όντως δεν γίνεται; Γιατί το λιγουρεύομαι καιρό 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό βγάζει ελληνικά για να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο?

Ή θέλει παλιά να γυρίσεις το κινητό στα αγγλικά και να έχεις λατινικούς χαρακτήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα ένα και ενώ έλεγε ότι ήταν global version είναι Chinese Με ελληνικά τι γίνεται θα έχει? 

Επεξ/σία από x-tra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pontios16 είπε

Τελικά αυτό βγάζει ελληνικά για να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο?

Ή θέλει παλιά να γυρίσεις το κινητό στα αγγλικά και να έχεις λατινικούς χαρακτήρες?

Το είδα σε φίλο μου. Τα ελληνικά του ήταν σαν την symbol γραμματοσειρά των windows (δλδ άθλια). Παρόλη την ασχήμια των ελληνικών γραμμάτων (λεπτά, ασύμμετρα, με κάποια γράμματα να λείπουν πχ τα τονισμένα ά, ί ό κτλ δεν θυμάμαι καλά) του ΝΑΙ υπάρχουν κάποια Ελληνικά (τουλάχιστον στην έκδοση που είχε ο φίλος μου).

Μου είπε κάτι για αναβαθμίσεις και άλλη rom ώστε να τα υποστοιρίζει καλύτερα αλλά δεν ξέρω περισσότερα επ αυτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις το mi band tools (τα πιο χρήσιμα 2€ ever όσο αφορά όλα τα mi band) και έχεις άμεση μετάφραση -σε greeklish- στα πάντα, συν άπειρη παραμετροποίηση αλλά ακόμα και αναγνώριση κλήσης, ανάγνωση μηνυμάτων από όλες τις εφαρμογές και mail και άλλα πολλά σε όλα τα mi band (ακόμα και στο 2, εννοείται στο 3 και το 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ulalume είπε

Κατεβάζεις το mi band tools (τα πιο χρήσιμα 2€ ever όσο αφορά όλα τα mi band) και έχεις άμεση μετάφραση -σε greeklish- στα πάντα, συν άπειρη παραμετροποίηση αλλά ακόμα και αναγνώριση κλήσης, ανάγνωση μηνυμάτων από όλες τις εφαρμογές και mail και άλλα πολλά σε όλα τα mi band (ακόμα και στο 2, εννοείται στο 3 και το 4)

Σε περίπτωση που το έχουμε φλασσάρει στα Ελληνικά παίζει να έχουμε πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, JohnHacked είπε

Σε περίπτωση που το έχουμε φλασσάρει στα Ελληνικά παίζει να έχουμε πρόβλημα;

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Εγώ το έβαλα για να μην μπω σε διαδικασία να φλασαρω κτλ και να παίρνω τα επίσημα update κανονικά. Αλλά και να μην συνεργάζεται νομίζω μπορείς να το κάνεις revert, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 1:35 ΜΜ, HateMe είπε

Όντως δεν γίνεται; Γιατί το λιγουρεύομαι καιρό 😕 

Πρόχειρη λύση (και επί πληρωμή όμως απ όσο θυμάμαι.. 3 ή 4 ευρώ) που την είχα και με amazfit bip και με mi band 3.

Βάζεις απ το Mi fit να συγχρονίζει τα δεδομένα με το google fit και μετά κατεβάζεις (και πληρώνεις) το Health Sync που αναλαμβάνει τον συγχρονισμό μεταξύ google fit και samsung health.

Μέσω Λαμίας βέβαια αλλά σαν λύση δουλεύει μια χαρά εδώ και μήνες με τα εξής bug. 1) Νομίζω δεν συγχρονίζει παλμούς (το Mi fit δεν τους στέλνει στο google fit), συγχρονίζει δεδομένα ύπνου και βημάτων 2) Δεν μπορώ να αλλάξω τα όρια στα βήματα στο samsung health (είναι καρφωτά στα 6000) 3) Υπάρχουν μικρές διαφορές στις μετρήσεις, ΟΧΙ γιατί δεν γίνεται πλήρης συγχρονισμός αλλά γιατί οι εφαρμογές μεταξύ τους έχουν διαφορετικούς αλγόριθμους για τον υπολογισμό βημάτων κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 9:42 ΠΜ, hyperspaced είπε

Το ερώτημα παραμένει:

Xiaomi Band 4 ή Honor Band 4 ? 

ή ακόμα καλύτερα:  

Xiaomi Band 4 ή Honor Band 5 (σε λίγο καιρό - έχει και οξύμετρο) ? 

Για μενα Honor Band 5 ειναι καλυτερο και δεν θελει κολπα για να παιξει και νομιζω οτι η υποστηριξη ειναι πολυ καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν, επειδή αγόρασα το mi band 4 και εχω ήδη το 3, μερικά σχόλια για το πως συγκρίνονται:

- σαφώς καλύτερη οθόνη στο 4, ο κύριος λόγος να το αγοράσεις.

- αλλα σαφώς χειρότερο interface λόγω του οτι λείπει η εσοχή που πατούσες για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή. Στο 4 το αντίστοιχο σημείο πατιεται κατα λάθος σε τέτοιο βαθμό που εκνευρίζει.

- το μέγεθος των χαρακτήρων έγινε μικρότερο και απο χρηστικής άποψης χειρότερο.

 

τελικα, δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά. Η οθόνη ναι, τα λοιπά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2019 στις 11:18 ΜΜ, tasanton είπε

Λοιπόν, επειδή αγόρασα το mi band 4 και εχω ήδη το 3, μερικά σχόλια για το πως συγκρίνονται:

- σαφώς καλύτερη οθόνη στο 4, ο κύριος λόγος να το αγοράσεις.

- αλλα σαφώς χειρότερο interface λόγω του οτι λείπει η εσοχή που πατούσες για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή. Στο 4 το αντίστοιχο σημείο πατιεται κατα λάθος σε τέτοιο βαθμό που εκνευρίζει.

- το μέγεθος των χαρακτήρων έγινε μικρότερο και απο χρηστικής άποψης χειρότερο.

τελικα, δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά. Η οθόνη ναι, τα λοιπά όχι.

εχει το 3 άσκηση κολύμπι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...