Προς το περιεχόμενο

Top Gun: Maverick


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Δεν συμφωνώ, τουλάχιστον συνολικά. Μερικοί σκηνοθέτες ξεπεράστηκαν εύκολα και φαίνονται μουσειακοί, πχ ο Ντε Πάλμα. Το The Untouchables, ας πούμε, βρωμάει εϊτίλα. Και το Die Hard, και το Lethal weapon.

Αντίθετα, ο Tony Scott νομίζω ότι δεν ξεπεράστηκε, γιατί δεν αντιγράφηκε. Η κινηματογράφησή του είναι πολύ ιδιαίτερη και η φωτογραφία του τελείως πρωτότυπη.

Αύριο θα πάω, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Τα M:I δεν μου αρέσουν γενικά, μου φαίνονται εξαιρετικά υπολογισμένες και στημένες γύρω από τον Cruise. και εδώ κάτι τέτοιο περιμένω, φοβάμαι ότι η ταινία δεν μπορεί να αναπνεύσει από το σφίξιμο που της έχει κάνει Cruise. Όταν στο Discover εδώ και τρεις μήνες το 20% των άρθρων που μου βγάζει είναι διθύραμβοι για το Maverick, είμαι επιφυλακτικός.  Η ταινία πρέπει να πετύχει, το καταλάβαμε. Μόνο τα σχόλιά σας μου δίνουν ελπίδα.

Έχω λατρέψει και έχω περάσει ευχάριστα κινηματογραφικά 2ωρα με ολα τα M.I. Πραγματικά πάλι την τελευταία δεκαετία με το ζόρι να έχω διασκεδάσει με άλλη ταινία δράσης. Ύπνος τα James Bond πέρα ελαχίστων σκηνών που όντως έχει πέσει κασέρι (θαυμάζεις τα εφέ και τα ακροβατικά) όπως ύπνος βαθύς όλες οι ταινίες δράσης με τον πατέρα που σώζει 100 φορές την κορη του και όλα τα γενόσημα τους. Αντιθέτως δεν ξέρω πως το καταφέρνει αλλά τα M.I. είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή με σωστό pacing και ενδιαφέρον να κάτσεις να τα δεις μέχρι τέλους…. όχι ξύλο και δράση απλά για να γίνεται. Βγάζω το καπέλο στον κοντό γιατί γουστάρει αυτό που κάνει και φαίνεται στο αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ ωραία ταινία δράσης, πιστό remake της ταινίας του 1986 μέχρι ένα σημείο. Κάποιες σκηνές δεν είναι ακριβώς copy paste αλλά δεν ενοχλεί. Αντι για beach volley εχουμε beach football, δεν έγινε και κάτι 😆

Οι σκηνές στον αέρα συγκλονιστικές, μόνο γι αυτό αξίζει πιστεύω τη ταινία να τη δει κανείς στη μεγάλη οθόνη. Φοβερή σκηνοθεσία απο τον Κοζίνσκι. Η απουσία υπερβολικού CGI εμφανής, πράγμα πολυ θετικό για τη συνολική εμπειρία.

Respect στο Tom Cruise, ανεξαρτήτως προσωπικών προτιμήσεων οφείλουμε όλοι να παραδεχτούμε ότι τα δίνει όλα για αυτο που κάνει και σέβεται τον θεατή. Στην ηλικία του άλλοι κολλάνε τα τελευταία ένσημα, αυτός φαίνεται το ιδιο ζωντανός και πωρωμένος όπως πριν 40 χρόνια και φαίνεται οτι αυτο που κάνει το γουστάρει. Παρότι έχει αποδεδειγμένα υποκριτικό ταλέντο επιλέγει να γυρίζει ταινίες δράσης, δικαίωμα του αφου αυτο του αρέσει, αυτό τον εξιτάρει. Προσέχει πολύ τον εαυτό του, προσέχει το σώμα του και αυτο βγαίνει και στις σκηνές δράσης όπου εχουν μια φυσικότητα, είναι προφάνες ότι δε χρειάζεται κάθε σκηνη να περάσει δεκαπεντε ώρες επεξεργασίας απο το μοντάζ για να φαίνεται ότι κινείται γρήγορα όπως πχ γίνεται με τον Liam Neeson.

Το στορυ όπως έιπαμε copy paste, από ένα σημείο και μετά παραέγινε υπερβολικό αλλά μια χαρά γι αυτό που είναι.

Ο Miles Teller επίσης πολύ καλός. Η μουσική πολύ ωραία. Οι σκηνές με τον Van Kilmer συγκινητικές.

Γενικώς πολύ αξιοπρεπές σικουελ, εξαίρεση με τα υπόλοιπα αντίστοιχα της εποχής μας.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δε ξέρω αν θα διαγραφεί το σχόλιο, αλλά ντααααξ παιδιά, ΓΑΜΗΣΕ η ταινία.

 

Να πάτε να το δείτε στην τελειότερη αίθουσα που μπορείτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2022 στις 12:38 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά, η ταινία ΜΑΜΗΣΕ.

+1000

Να πάτε να το δείτε άμεσα!!!

High Five Tom Cruise GIF by Hollywood Suite

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Και νομιζα οτι μονο εγω το παρατηρησα... :P

 

 

Όχι, το συζητήσαμε με τον κολλητό από την πρώτη στιγμή στο briefing...

Μάλλον τα έχουμε δει όλα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή ταινία. Δράση, χιούμορ, συγκίνηση. Η επίθεση μέσα έμοιασε με Area 88. Ξετρελάθηκαν όλοι στο σινεμά.
Να δείτε το “Making Waves: The art of cinematic sound”. Δείχνει πως μπήκαν οι ήχοι στις μανούβρες των μαχητικών στο πρώτο Top Gun. Τα μαχητικά δεν κάνουν έτσι, ήταν ήχοι ζώων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, pallisi είπε

Η επίθεση μέσα έμοιασε με Area 88

Spoiler

Άλλοι λένε για Star Wars: Ep. IV trench run, γενικά πέταγμα σε canyon κάτι τέτοια φέρνει στο μυαλό.
+ μόνο Area 88 είχε την φοβερή αεράμυνα με τα κάγκελα. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...