Προς το περιεχόμενο

Top Gun: Maverick


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον αγνοείς το σοβαρό πρόβλημα υγείας του... Συγκινητική η εμφάνιση του. Ο Τομ έπαιξε και το σώμα του δεν διαφέρει από αυτό της πρώτης ταινίας....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, dimitrismagp είπε

Μάλλον αγνοείς το σοβαρό πρόβλημα υγείας του... Συγκινητική η εμφάνιση του. Ο Τομ έπαιξε και το σώμα του δεν διαφέρει από αυτό της πρώτης ταινίας....

Ναι το αγνοω, μακάρι να γίνει καλά ο άνθρωπος. Αλλά εδώ και δεκαετίες δεν είναι πλέον αυτός που ήταν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Στη πρεμιερα dolby atmos που πηγα χτες, δεν ειχε ουτε ενα παιδακι. Μεσος ορος ηλικιας τα 30-35. Δεν ακουστηκε τιποτα και ηταν κατα 50% γεματη η αιθουσα

Spoiler

Ναι ίσως γιατί έχουν και εξετάσεις τώρα τα Γυμνάσια, Λύκεια και δεν έκαναν εισβολή αλα Ορκς. Βέβαια ανάλογα και το μέρος. Εδώ Κέρκυρα ενα σινεμά Μ Ο Ν Ο υπάρχει δεν έχουμε επιλογές οπότε συνήθως μέρες πρεμιέρας έχει κόσμο γιατί συμβιβαζόμαστε με αυτό - κάτι που είναι τραγικό πώς τόσα χρόνια δεν έχει επενδύσει και 2ος παίκτης - καθώς δε μιλάμε και για καμιά τρομερή συνολική εμπειρία απλά κάτι αποδεκτά average. Δε το ρισκαρω όμως, πάω προτελευταίος μέρες ή και μέρες που δουλεύουν και οι γονείς των μικρών παιδιών πχ αύριο Παρασκευή ή Τρίτη/Τετάρτη σκέφτομαι. Έχει τύχει να δω ταινία στο παρελθόν με άλλα μόλις 10 άτομα, σχεδόν άδειο σινεμα και σε σχέση με.αλλες φορές ήταν σαν να την έβλεπα σπίτι με την ησυχία μου. Από τότε είπα εδώ είμαστε, μόνο έτσι. Α μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι σε λίγες εβδομάδες κλείνει για καλοκαίρι και ανοίγει Σεπτέμβριο. Θερινό δεν υπάρχει πλέον και όταν υπήρχε ήταν σαν να έβαλε ένας γείτονας στην αυλή του ένα πανί με το εισιτήριο 8+€ και κουνούπια για δώρο. Λογικά στο τσακ προλαβαίνει να προβάλει και το τελευταίο Jurassic World (η 2η ταινία που περιμένω φέτος για προβολή σε σινεμά) πριν χαιρετίσει. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ναι ίσως γιατί έχουν και εξετάσεις τώρα τα Γυμνάσια, Λύκεια και δεν έκαναν εισβολή αλα Ορκς. Βέβαια ανάλογα και το μέρος. Εδώ Κέρκυρα ενα σινεμά Μ Ο Ν Ο υπάρχει δεν έχουμε επιλογές οπότε συνήθως μέρες πρεμιέρας έχει κόσμο γιατί συμβιβαζόμαστε με αυτό - κάτι που είναι τραγικό πώς τόσα χρόνια δεν έχει επενδύσει και 2ος παίκτης - καθώς δε μιλάμε και για καμιά τρομερή συνολική εμπειρία απλά κάτι αποδεκτά average. Δε το ρισκαρω όμως, πάω προτελευταίος μέρες ή και μέρες που δουλεύουν και οι γονείς των μικρών παιδιών πχ αύριο Παρασκευή ή Τρίτη/Τετάρτη σκέφτομαι. Έχει τύχει να δω ταινία στο παρελθόν με άλλα μόλις 10 άτομα, σχεδόν άδειο σινεμα και σε σχέση με.αλλες φορές ήταν σαν να την έβλεπα σπίτι με την ησυχία μου. Από τότε είπα εδώ είμαστε, μόνο έτσι. Α μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι σε λίγες εβδομάδες κλείνει για καλοκαίρι και ανοίγει Σεπτέμβριο. Θερινό δεν υπάρχει πλέον και όταν υπήρχε ήταν σαν να έβαλε ένας γείτονας στην αυλή του ένα πανί με το εισιτήριο 8+€ και κουνούπια για δώρο.

ισως φταιει που ηταν το "ακριβο" dolby atmos Εισιτηριο και πηγαν μονο ψαγμενοι.

μπορει στην πλεμπικη αιθουσα για τους πτωχους να ειχε πιτσιρικια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να την δω όχι μόνο για την καθολική αποδοχή που διαβάζω ότι έχει από κόσμο/κριτικούς αλλά και για το γεγονός ότι δεν έχει woke/war propaganda shit περιεχόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα με τον μικρότερο γιό εχθές σε καλοκαιρινό σινεμά.
Ο μικρός, που είναι στην ηλικία που είχα δεί εγώ την πρώτη ταινία, μέτραγε μία μία τις μέρες μέχρι την προβολή και πήγε μία ώρα νωρίτερα για να προλάβει εισιτήρια. :D

ΟΚ, δεν είναι καθόλου κακή ταινία τελικά.
Βλέπεται πολύ ευχάριστα, έχει χιούμορ, ρομάντσο, απίθανες σκηνές με αεροπλάνα και περνάς πολύ άνετα την ώρα σου παρακολουθώντας την.

Ευτυχώς που είχε γυριστεί το 2020 οπότε οι κακοί είναι μία random χώρα δεν κατονομάζεται ποτέ και δεν πέφτει πάλι στην παγίδα της προπαγάνδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dimitrismagp είπε

Μην τη χάσετε. Δεν βλέπω ποτέ ταινίες σε τηλεόραση ή υπολογιστή. Αυτή η ταινία είναι όρος απαράβατος να τη δείτε σε κινηματογραφική αίθουσα. Απίστευτη δουλειά από τους μηχανικούς ήχου. Δεν γνωρίζω άλλο σικουελ που να είναι τόσο καλύτερο από την πρώτη ταινία... Στιβαρό σενάριο που έχει ενδιαφέρον έως το σημείο που η ταινία απογειώνεται... Με είχε καθηλώσει οποιαδήποτε σκηνή στον αέρα. 

Λανθασμένα νόμιζα πως ξεκινούσε Πέμπτη. Σήμερα την είδα στο mall.

Καλα μη τρελαθούμε τώρα, δεν είναι και καμιά ταινιάρα το top gun ωστε να ηταν δύσκολο να γυρίσει κάποιος καλύτερο sequel. Την είχε η τηλεόραση πριν μερικές ημέρες... Την έκλεισα στα μισα γιατί απλα ηταν άθλια. Δηλαδή ηταν άθλια ακομα και για ταινία των 80s. Οταν την ειχα δει μικρός μου άρεσε λόγω των των αερομαχιων αλλα τωρα πλέον δεν βλέπω τι το καλό έχει αυτή η ταινία. Και ας μη μιλήσω για τους διαλόγους... 

Επεξ/σία από screaming_trees
  • Like 3
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, screaming_trees είπε

Καλα μη τρελαθούμε τώρα, δεν είναι και καμιά ταινιάρα το top gun ωστε να ηταν δύσκολο να γυρίσει κάποιος καλύτερο sequel. Την είχε η τηλεόραση πριν μερικές ημέρες... Την έκλεισα στα μισα γιατί απλα ηταν άθλια. Δηλαδή ηταν άθλια ακομα και για ταινία των 80s. Οταν την ειχα δει μικρός μου άρεσε λόγω των των αερομαχιων αλλα τωρα πλέον δεν βλέπω τι το καλό έχει αυτή η ταινία. Και ας μη μιλήσω για τους διαλόγους... 

Αυτό που λες και με το συγκεκριμένο σκεπτικό μπορεί να ειπωθεί για τις περισσότερες ταινίες δράσης των 80es. Μπορεί να φαντάζουν b movies στα production value των σημερινών.  Εγώ και πάλι πάντως τις προτιμώ. Όπως και να έχει το σημαντικό για εμένα είναι οτι σεβάστηκε το παρελθόν όταν την τελευταία 10ετια έχουμε γεμίσει από reboot καρικατούρες για να μην πω κάτι χειρότερο. 

 

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lotof είπε

Ανυπομονώ να την δω όχι μόνο για την καθολική αποδοχή που διαβάζω ότι έχει από κόσμο/κριτικούς αλλά και για το γεγονός ότι δεν έχει woke/war propaganda shit περιεχόμενο. 

Παραθέτω την άποψη μου μόλις λίγων ωρών που βγήκα. Να πας να τη δεις και ισχύει. Το παραμικρό woke και λοιπό γλοιώδες περιεχόμενο, old school σε όλα εκτός από τις σκηνές πτήσης που είναι εντυπωσιακές και καθηλωτικες. Αν θες να δεις top gun τότε καλώς τα δέχτηκες γιατί είναι το μόνο πράγμα που θα σου δώσει. Προσωπικά της βάζω 9/10, βαθμολογίας καρδιάς. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και εγώ πριν λίγο,

Τι να πω, είχα πολύ καιρό να απολαύσω έτσι ταινία στο σινεμά. Καθηλωτική όσο δεν πάει. Νομίζω τα έδωσαν όλα για τις σκηνές των πτήσεων, μιλάμε για κανονική ανατριχίλα χωρίς ίχνος CGI.

Tom cruise επίσης απίστευτη ερμηνεία.

9/10 από εμένα και πραγματικά δε το περίμενα τόσο καλό

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει για τη νοσταλγία αλλά και γιατί είναι τίμιο χόλιγουντ. φοβερή ερμηνεία από την κόνελι που κάνει ένα μή ρόλο να έχει νόημα και από το μαικ τέλερ το ντράμερ του whiplash που ως υιος του αδικοχαμένου γκους (με μάνα τη μενεαρή τότε μεγκ ράιαν...) υπομένει τα καψόνια του μάβερικ...ισως ο τομ κρουζ δε δέχτηκε τυχαία να κάνει σικουελ σε ταινία του..δε το χει κάνει ποτέ και ευτυχώς που δέχτηκε τώρα...πήγα να το δώ με υποψία της φόλας όπως το τελευταίο 007 αλλά τελικά ήταν danger zone.. και καλύτερη ταινία από την πρώτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 λεπτά πριν, avacan23 είπε

ισως ο τομ κρουζ δε δέχτηκε τυχαία να κάνει σικουελ σε ταινία του..δε το χει κάνει ποτέ και ευτυχώς που δέχτηκε τώρα...

Τα Mission Impossible τι είναι τότε; :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Lotof είπε

Αυτό που λες και με το συγκεκριμένο σκεπτικό μπορεί να ειπωθεί για τις περισσότερες ταινίες δράσης των 80es. Μπορεί να φαντάζουν b movies στα production value των σημερινών.  

 

Δεν συμφωνώ, τουλάχιστον συνολικά. Μερικοί σκηνοθέτες ξεπεράστηκαν εύκολα και φαίνονται μουσειακοί, πχ ο Ντε Πάλμα. Το The Untouchables, ας πούμε, βρωμάει εϊτίλα. Και το Die Hard, και το Lethal weapon.

Αντίθετα, ο Tony Scott νομίζω ότι δεν ξεπεράστηκε, γιατί δεν αντιγράφηκε. Η κινηματογράφησή του είναι πολύ ιδιαίτερη και η φωτογραφία του τελείως πρωτότυπη.

Αύριο θα πάω, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Τα M:I δεν μου αρέσουν γενικά, μου φαίνονται εξαιρετικά υπολογισμένες και στημένες γύρω από τον Cruise. και εδώ κάτι τέτοιο περιμένω, φοβάμαι ότι η ταινία δεν μπορεί να αναπνεύσει από το σφίξιμο που της έχει κάνει Cruise. Όταν στο Discover εδώ και τρεις μήνες το 20% των άρθρων που μου βγάζει είναι διθύραμβοι για το Maverick, είμαι επιφυλακτικός.  Η ταινία πρέπει να πετύχει, το καταλάβαμε. Μόνο τα σχόλιά σας μου δίνουν ελπίδα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...