Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/12/2023 στις 1:15 ΜΜ, Thrylos7 είπε

και δυστυχως δε νομιζω να το βγαλει χωρις το τροφοδοτικο και το CLC στα 150ε πχ κατι που θα ηταν πολυ καλο

γιαυτο θα παει ακλαυτο

υπαρχουν αρκετα καλες λυσεις σε vertical κουτακια σε αυτα τα λιτρα. Με 10 φορες καλυτερη διαταξη στο εσωτερικο. και εξισουν ομορφα απεξω. (πχ evolv shift 2 = 122e)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, mandragoraSCR said:

γιαυτο θα παει ακλαυτο

υπαρχουν αρκετα καλες λυσεις σε vertical κουτακια σε αυτα τα λιτρα. Με 10 φορες καλυτερη διαταξη στο εσωτερικο. και εξισουν ομορφα απεξω. (πχ evolv shift 2 = 122e)

να σου πω παντως, για ανθρωπους που τους αρεσουν τα vertical οπως εμενα, παιζει σημαντικο ρολο εμφανησιακα και σε χωρο, το να ειναι τετραγωνο το footprint τους. Αρα κατι meshilicious, meshroom κλπ δεν μετρανε. Γι'αυτο το NZXT H1 δεν εχει πολυ ανταγωνισμο.

Το phanteks που αναφερεις, ενω εμφανησιακα ειναι συμπαθητικο, και ειμαι και fan της εταιρειας γενικα, η τιμη ειναι πλασματικη γιατι εχει pci-e 3.0 riser (ελεος το 2024 σχεδον), επισης αν δεν πας στο air εχει θεμα με τις θερμοκρασιες, και τελος ειναι πολυ μεγαλο σε μεγεθος για αυτα που προσφερει (και για μονο υποστηριξη 120mm CLC).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

μας αρεσει και πολυ μαλιστα!!! Clean af!!!

κουταρα!!! και τα καλωδιο ειναι ονειρο, cablemod?

Σ'ευχαριστώ!

Όχι είναι από pslatecustoms. Το μήκος των καλωδίων ήταν από αυτούς. Ούτε χρειάστηκε να μετρήσω ούτε τίποτα. Ούτε καν επικοινώνησα μαζί τους, έχουν έτοιμη πλατφόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με αυτά τα μικρά κουτιά είναι τα sfx τροφοδοτικά που και ακριβά είναι και δεν τα βρίσκεις σε αγγελίες να πεις ότι θα γλυτώσεις κάτι.

Είχα βρει να πάρω το o11 dynamic mini με 50 ευρώ και το γουστάρω σαν ιδέα επειδή είχα το κανονικό o11 αλλά ξενέρωσα με το τροφοδοτικό γιατί έχω ήδη ένα 650 gold και δεν έχω σκοπό να δώσω 150 200 για τροφοδοτικό.

To air δεν μου αρέσει αν και πρακτικά είναι καλύτερο από το dynamic mini

Το xigmatek aqua m το έδωσα γιατί ενώ χωράει πάνω 280 aio έχουν κάνει βλακεία με τις τρύπες και δεν μπορεί να βιδωσει συν ότι είχε λαμαρίνα από τα Lidl

Στο τέλος όμως με βλέπω να αναγκάζομαι να πάω στο air γιατί χωράει και την 280 που έχω αγοράσει και το κανονικό τροφοδοτικό που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Το κακό με αυτά τα μικρά κουτιά είναι τα sfx τροφοδοτικά που και ακριβά είναι και δεν τα βρίσκεις σε αγγελίες να πεις ότι θα γλυτώσεις κάτι.

Είχα βρει να πάρω το o11 dynamic mini με 50 ευρώ και το γουστάρω σαν ιδέα επειδή είχα το κανονικό o11 αλλά ξενέρωσα με το τροφοδοτικό γιατί έχω ήδη ένα 650 gold και δεν έχω σκοπό να δώσω 150 200 για τροφοδοτικό.

To air δεν μου αρέσει αν και πρακτικά είναι καλύτερο από το dynamic mini

Το xigmatek aqua m το έδωσα γιατί ενώ χωράει πάνω 280 aio έχουν κάνει βλακεία με τις τρύπες και δεν μπορεί να βιδωσει συν ότι είχε λαμαρίνα από τα Lidl

Επειδη ημουν στο ιδιο boat με εσενα.....

Τσιμπησα ενα O11 Mini Air 75Ε σε κατασταση καινουριου γιατι εχω ενα AX850 με τα sleeved cables της corsair που ειχα χρυσοπληρωσει τοτε και ετσι δεν ηθελα να αλλαξω τροφοδοτικο

Να σου πω την αληθεια και εμενα μου αρεσε πιο πολυ με το τζαμι μπροστα παρα το Air, αλλα οπως ειπες το Air ειναι καλυτερο σε πολλους τομεις. Επισης ετσι οπως ειναι τοποθετημενο στο πλαι το κουτι απο μπροστα δεν φαινεται καθολου οποτε δεν θα ειχε νοημα να εχει τζαμι εκει. ασε που αν στο μελλον θελω υπαρχουν αφτερ μαρκετ λυσεις για μπροστινο τζαμι το οποιο κουμπωνει χωρις πατεντα

περιμένω το vertical bracket της lian li και καποια αλλα πραγματακια για να το στησω. θα ανεββασω και φωτος. θα γινει (σχεδον)zero rgb total black build

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

Επειδη ημουν στο ιδιο boat με εσενα.....

Τσιμπησα ενα O11 Mini Air 75Ε σε κατασταση καινουριου γιατι εχω ενα AX850 με τα sleeved cables της corsair που ειχα χρυσοπληρωσει τοτε και ετσι δεν ηθελα να αλλαξω τροφοδοτικο

Να σου πω την αληθεια και εμενα μου αρεσε πιο πολυ με το τζαμι μπροστα παρα το Air, αλλα οπως ειπες το Air ειναι καλυτερο σε πολλους τομεις. Επισης ετσι οπως ειναι τοποθετημενο στο πλαι το κουτι απο μπροστα δεν φαινεται καθολου οποτε δεν θα ειχε νοημα να εχει τζαμι εκει. ασε που αν στο μελλον θελω υπαρχουν αφτερ μαρκετ λυσεις για μπροστινο τζαμι το οποιο κουμπωνει χωρις πατεντα

περιμένω το vertical bracket της lian li και καποια αλλα πραγματακια για να το στησω. θα ανεββασω και φωτος. θα γινει (σχεδον)zero rgb total black build

Αν τελικα παρω το Air θα μπει η 280 μπροστα δεν ξερω αν μπορει να μπει αλλου γιατι περιμενω την Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB

Και αν βαλεις τζαμι στο Air πιστευω θα δειχνει ασχημα γιατι εχει τις βασεις για τους ανεμιστηρες μπροστα κατι που το αλλο δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν τελικα παρω το Air θα μπει η 280 μπροστα δεν ξερω αν μπορει να μπει αλλου γιατι περιμενω την Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB

Μπροστα σιγουρα μπαινει. βεβαια αρκει να μην εχεις μεγαλη καρτα γραφικων

Και πανω μπορεις να την βαλεις. Αρκει να μην εχεις ΑΤΧ μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έστησα και εγώ ένα CoolerMaster NR200P, αλλά είχα εύκαιρο ένα ΑΤΧ τροφοδοτικό, και πλέον έχει γίνει ένα χάος η φάση με τα καλώδια μέσα, κυριολεκτικά δε χωράνε με τίποτα. Οπότε κοιτάω για custom cables αλλά βλέπω ότι γενικά δεν προτιμάνε πολλοί τα ΑΤΧ τροφοδοτικά σε τέτοια κουτιά, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι να πάρω. Υπάρχει κανένα site από Ευρώπη να ρίξω καμιά ματιά; Είναι εφικτό το εντελώς diy cable άραγε? Κυρίως με ενδιαφέρει για 24pin, 8pin cpu και gpu cable. Το καλώδιο για τους 2 ssd που έχω είναι διαχειρίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mandragoraSCR είπε

Μπροστα σιγουρα μπαινει. βεβαια αρκει να μην εχεις μεγαλη καρτα γραφικων

Και πανω μπορεις να την βαλεις. Αρκει να μην εχεις ΑΤΧ μητρικη

Mini ITX και η καρτα δεν ειναι 200mm

Υπαρχει αυτο η οτι θελει γραφει το site?


https://www.microcenter.com/product/652637/lian-li-o11-air-mini-glass-version-tempered-glass-atx-mid-tower-computer-case-white

Μόλις τώρα, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, έστησα και εγώ ένα CoolerMaster NR200P, αλλά είχα εύκαιρο ένα ΑΤΧ τροφοδοτικό, και πλέον έχει γίνει ένα χάος η φάση με τα καλώδια μέσα, κυριολεκτικά δε χωράνε με τίποτα. Οπότε κοιτάω για custom cables αλλά βλέπω ότι γενικά δεν προτιμάνε πολλοί τα ΑΤΧ τροφοδοτικά σε τέτοια κουτιά, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι να πάρω. Υπάρχει κανένα site από Ευρώπη να ρίξω καμιά ματιά; Είναι εφικτό το εντελώς diy cable άραγε? Κυρίως με ενδιαφέρει για 24pin, 8pin cpu και gpu cable. Το καλώδιο για τους 2 ssd που έχω είναι διαχειρίσιμο.

Μπαινει σε αυτο το κουτι ATX τροφοδοτικο γιατι νομιζα οτι ειναι μονο για SFX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...