Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Στο a4 h2O χωράει atx τροφοδοτικό ;

nope

EDIT. Δεν ειδα οτι απαντηθηκε

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greg.chalk είπε

Αυτά είναι SFX ή SFX-L ;

Σαν SFX-L μου φαίνονται.

SFX. Το καταλαβαίνεις εύκολα απ το 92mm fan που γεμίζει την πλευρά των 100mm.

F7o6GDyaAAAbF_B?format=jpg&name=large

 

Τα SFX-L είναι τετράγωνα 125x125 και έχουν πάντα 120mm fan και λέγονται SFxxxxL.

https://www.corsair.com/us/en/p/psu/cp-9020246-na/sf-l-series-sf1000l-fully-modular-low-noise-sfx-power-supply-cp-9020246-na

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/10/2023 at 15:22, nick0lis said:

Στο a4 h2O χωράει atx τροφοδοτικό ;

οχι

Εντωμεταξυ αυτο το κουτι παραμενει η καλυτερη επιλογη για μικρο μεγεθος και 240 ΑΙΟ σε λογικο κοστος. Επειδη εχει παλιωσει ομως λιγο, δε θα βγαλουν καμια νεοτερη εκδοση? Ισως λιγο να βελτιωσουν την εμφανιση και 1-2 ατελειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα advanced rma το corsair sf750 γτ ειχε θεματα ,μου εστειλαν ενα refurbished με αυτοκολλητο 1 year warranty σε χαρτοκουτο ,ουτε καν στο κανονικο κουτι του τροφοδοτικου . Ψιλο απογοητευση η corsair δεν το περιμενα. Ουτε να το πουλησεις δεν μπορεις ,θα το βαλω στο ραφι να το χαζευω. Μαλλον αυτη ηταν η τελευταια φορα που πηρα corsair τροφοδοτικο

 

Screenshot_20231025_174102_Gallery.jpg.6ed63d0e2ada794c84f27a7908d5bac5.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εκανα advanced rma το corsair sf750 γτ ειχε θεματα ,μου εστειλαν ενα refurbished με αυτοκολλητο 1 year warranty σε χαρτοκουτο ,ουτε καν στο κανονικο κουτι του τροφοδοτικου . Ψιλο απογοητευση η corsair δεν το περιμενα. Ουτε να το πουλησεις δεν μπορεις ,θα το βαλω στο ραφι να το χαζευω. Μαλλον αυτη ηταν η τελευταια φορα που πηρα corsair τροφοδοτικο

Ρε στείλε τους μνμ μήπως έχουν κάνει κάνα λάθος.

Με τον 1 χρόνο τι παίζει; Έχει 7 κανονικά αλλά άμα χαλάσει έχει 1;

Δεν έχω χρειαστεί ποτέ οπότε δεν έχω εικόνα, αλλά άμα είναι τόσο φόλα το support, μήπως ήταν καλύτερα να το πας εκεί που το αγόρασες αντί για απευθείας corsair.

Μήπως σου έκοβαν κάνα πιστωτικό ή σου έδιναν καινούργιο ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ρε στείλε τους μνμ μήπως έχουν κάνει κάνα λάθος.

Με τον 1 χρόνο τι παίζει; Έχει 7 κανονικά αλλά άμα χαλάσει έχει 1;

Δεν έχω χρειαστεί ποτέ οπότε δεν έχω εικόνα, αλλά άμα είναι τόσο φόλα το support, μήπως ήταν καλύτερα να το πας εκεί που το αγόρασες αντί για απευθείας corsair.

Μήπως σου έκοβαν κάνα πιστωτικό ή σου έδιναν καινούργιο ξέρω γω.

Το ειχα παρει απο amazon ,μετα τα 2 χρονια δεν  σε καλυπτει και πρεπει να το στειλεις corsair, εκανα advanced rma δλδ πληρωσα την αξια του τροφοδοτικου ,μου εστειλαν αυτο και θα στειλω το δικο μου σε αυτους τωρα για να μου γυρισουν τα λεφτα. Μιλησα μαζι τους και τλκ μου ειπαν να αγνοησω την ταμπελα και αν χαλασει ξανα θα ισχυει η πρωτη μου εγγυηση δλδ τα 7 χρονια απο την αγορα του πρωτου. Οπως και να εχει αυτο δεν μπορω να το πουλησω σε αυτο το κουτι που το εστειλαν ουτε 50 ευρω. Θα το αφησω στην ακρη μπας και φτιαξω ποτε παλι τπτ στο da2 για τον ανηψιο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σου παρουσιασε? εχω το ιδιο στο htpc μια 3ετια. το οποιο το ειχα παρει μεταχειρα. δεν μου εχει βγαλει κατι μεχρι τωρα. και δουλευει 24/7

παλι καλα που δεν  ισχυει ο 1χρονος γιατι θα ηταν παρανοια

παλια ειχα κανει rma ενα ax650 μεσω ελληνικου σκρουτζομαγαζου. και μου ειχαν στειλει ενα ρμ750 καινουριο σφραγισμενο στη ζελατινα του. εντομεταξυ ειχε 5ετη εγγυηση και μου χαλασε στην 4ετια. και το μαγαζι ανελαβε να κανει εκεινη το rma κατι που δεν το περιμενα

παει χαλασε και η corsair

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

τι σου παρουσιασε? εχω το ιδιο στο htpc μια 3ετια. το οποιο το ειχα παρει μεταχειρα. δεν μου εχει βγαλει κατι μεχρι τωρα. και δουλευει 24/7

παλι καλα που δεν  ισχυει ο 1χρονος γιατι θα ηταν παρανοια

παλια ειχα κανει rma ενα ax650 μεσω ελληνικου σκρουτζομαγαζου. και μου ειχαν στειλει ενα ρμ750 καινουριο σφραγισμενο στη ζελατινα του. εντομεταξυ ειχε 5ετη εγγυηση και μου χαλασε στην 4ετια. και το μαγαζι ανελαβε να κανει εκεινη το rma κατι που δεν το περιμενα

παει χαλασε και η corsair

ειχαν πεσει οι γραμμες του και μου εκανε restart το πισι οταν επαιζα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω CPU (5600G) και επί της ευκαιρίας να πάρω και ένα psu κατάλληλο για sffp.

Το case είναι το Silverstone Sugo SG13B και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα Corsair CX 450m.

Θέλω κάτι περίπου στα ίδια watt σε λογική τιμή και βασικότερο αξιόπιστο ώστε να μην φοβάμαι τα μεταχειρισμένα.

Motherboard είναι MSI b450i itx gaming plus ac και το ενδεχόμενο να μπει πάνω κάρτα γραφικών πλ μικρό.

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2023 στις 6:41 ΜΜ, akoinonitos είπε

Το ειχα παρει απο amazon ,μετα τα 2 χρονια δεν  σε καλυπτει και πρεπει να το στειλεις corsair, εκανα advanced rma δλδ πληρωσα την αξια του τροφοδοτικου ,μου εστειλαν αυτο και θα στειλω το δικο μου σε αυτους τωρα για να μου γυρισουν τα λεφτα. Μιλησα μαζι τους και τλκ μου ειπαν να αγνοησω την ταμπελα και αν χαλασει ξανα θα ισχυει η πρωτη μου εγγυηση δλδ τα 7 χρονια απο την αγορα του πρωτου. Οπως και να εχει αυτο δεν μπορω να το πουλησω σε αυτο το κουτι που το εστειλαν ουτε 50 ευρω. Θα το αφησω στην ακρη μπας και φτιαξω ποτε παλι τπτ στο da2 για τον ανηψιο.

Δεν σε προλαβα, αλλα γενικα θα δεις οτι πολλες, αν οχι ολες, εταιρειες λενε να μην στειλεις πισω κουτι και παρελκομενα για αυτον τον λογο. Εσυ αμα θες ομως, βαζεις το χαλασμενο στο ιδιο χαρτοκουτο και το στελνεις πισω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν σε προλαβα, αλλα γενικα θα δεις οτι πολλες, αν οχι ολες, εταιρειες λενε να μην στειλεις πισω κουτι και παρελκομενα για αυτον τον λογο. Εσυ αμα θες ομως, βαζεις το χαλασμενο στο ιδιο χαρτοκουτο και το στελνεις πισω ;) 

Το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια , αλλα  λεω αστο μην γινει καμια στραβη γτ τα ζητουσαν ολα ,μονο το καλωδιο του ρευματος ελεγαν να μην ειναι μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, VaggD said:

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω CPU (5600G) και επί της ευκαιρίας να πάρω και ένα psu κατάλληλο για sffp.

Το case είναι το Silverstone Sugo SG13B και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα Corsair CX 450m.

Θέλω κάτι περίπου στα ίδια watt σε λογική τιμή και βασικότερο αξιόπιστο ώστε να μην φοβάμαι τα μεταχειρισμένα.

Motherboard είναι MSI b450i itx gaming plus ac και το ενδεχόμενο να μπει πάνω κάρτα γραφικών πλ μικρό.

Εάν κρατήσεις την ίδια μητρική και το ενδεχόμενο να μπει gfx καρτα είναι μικρό, μιλάμε για μονόδρομο 5700G

Καλό θα ήταν να μας πεις την χρήση που κάνεις στον υπολογιστή και για ποιο λόγο θες να κάνεις αναβάθμιση την cpu και το psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, papastr0umf said:

Εάν κρατήσεις την ίδια μητρική και το ενδεχόμενο να μπει gfx καρτα είναι μικρό, μιλάμε για μονόδρομο 5700G

Καλό θα ήταν να μας πεις την χρήση που κάνεις στον υπολογιστή και για ποιο λόγο θες να κάνεις αναβάθμιση την cpu και το psu

Θα μείνει η ίδια μητρική και δεν πρόκειται να μπει κάρτα γραφικών.

Το PC χρησιμοποιείται για γενική χρήση, αρκετά tab σε Firefox - Edge και coding σε python & c#. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...