Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε ψυγείο


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και το δικό  μου ίδια μάρκα το ίδιο κάνει Γιάννη.'Οταν ανοίξω την πόρτα σταματάει.

Είναι το μοτέρ ανακύκλωσης αέρα για να μην πιάνει πάγο που στα παλαιά (όπως και το δικό μου  17 χρόνων) είναι θορυβώδες όπως μου είπαν.

Της κόρης μου PITSOS και αυτό nofrost πιο καινούργιο δεν ακούγεται γιατί μάλλον έκαναν το μοτέρ πιο αθόρυβο.

Μαλιστα ...Το θυμηθηκε να κανει θορυβο τωρα μετα απο 10 σχεδον χρονια ?

22 λεπτά πριν, soteras είπε

ασε ανοιχτη την πορτα και κρατα το παπαρακι που σβηνει το φως για λιγα λεπτα αναμενο ωστε να χασει λιγο ψυξη και να να παρει μπρος το φουρφουρι πισω να δεις αμα θα συνεχισει ο θορυβος

Το εκανα και μετα απο λιγο ξαναρχισε ο θορυβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλιστα ...Το θυμηθηκε να κανει θορυβο τωρα μετα απο 10 σχεδον χρονια ?

Κάποιες φορές σπάνια μεν που δεν έχει πολλά τρόφιμα  μπορεί να σταματήσει για λίγο το δικό μου.

Αν εσένα δε σταματάει ποτέ μπορεί να έχει πρόβλημα ή ψυγείο παραγεμισμένο.😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλιστα ...Το θυμηθηκε να κανει θορυβο τωρα μετα απο 10 σχεδον χρονια ?

Το εκανα και μετα απο λιγο ξαναρχισε ο θορυβος.

αμα δεν ειναι αυτο που αναφερει ο φιλος οτι το μοτερ ειναι θορυβωδες ισως αλλη λυση θα ηταν να τραβιξεις οτ ψυγειο να το καθαρισεις καθως εκει πισω που ειναι το μοτερ και το στοιχειο του διπλα μαζευει τι σαρα και τη μαρα οπως και καλο ειναι ακομα και τα νο φροστ μια φορα στα Χ χρονια να τους κανουμε και εμεις μια αποψυξουλα εεε 10 χρονια και εσυ αθορυβη λειτουργια ειπε να αρχησει λιγο τη μουρμουρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς κάνε ένα βίντεο με τον ήχο.

Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό, μπορεί να ξεχάστηκε η πόρτα το βράδυ λίγο ανοιχτή και να έχει πιάσει πάγο.

Απόψυξη είναι καλό να γίνεται τον χειμώνα και όχι το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τον ήχο και τις σφαλιάρες είχα στο προηγούμενο ψυγείο μου (όχι ντουλάπα) το οποίο ανα διαστήματα χωρίς να έχει πιάσει σκόνη η πάγο έκανε τον θόρυβο που αναφέρεις...η λύση που βρήκα ήταν να πάρω καινούργιο... και φαντάσου... το ίδιο έκανε και αυτό και μιλάμε μοντέλο φετινό.. αλλά μετά απο 1 μέρα σταμάτησε εντελώς.. ήθελα να κάτσει το ψυκτικό υγρό αν δεν κάνω λάθος.. ίσως πω χαζομάρα... μήπως μετακινήθηκε λίγο απο τον σεισμό ?? τσέκαρε τα πόδια του ρύθμισε μπας και φτιάξει ποτέ δεν ξέρεις.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε ψυγειο ντουλαπα Samsung.

Ηταν ο ανεμιστηρας αναρρόφησης ο οποιος αφαιρει τον αερα που μπαινει οταν ανοιγει και ξανακλεινει η πορτα.

Εαν εχετε προσεξει οταν κλεισεις και πας να ανοιξεις αμεσως την πορτα ειναι πολυ δυσκολο σαν κατι να την κραταει απο μεσα.

Εμενα με μια μικρη αποψυξη εστρωσε εαν και ψυκτικος μου ειπε να τον αλλαξω κανενα 50αρι θα μου παει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλιότερα σε ένα αντίστοιχο πρόβλημα σε σπίτι που νοίκιαζα απλά ρύθμισα τις βάσεις του ψυγειου( γιατί έτσι και αλλιώς μου αρέσει να κλείνει η πόρτα μόνη της) και σταμάτησε για κάποιο λογο κάπου κάτι συντόνιζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας μάθουμε εξ αρχης τι σημαίνει No Frost. No frost ειναι η τεχνολογία η οποία δεν αφήνει να δημιουργηθει πάγος στο εσωτερικό του ψυγείου. παρόλα αυτά για να μπορέσει να έχει ψύξη ο εσωτερικός χώρος του ψυγείου, κάπου θα πρέπει να δημιουργηθεί ο πάγος. αυτό λοιπόν γίνεται μέσα στα τοιχώματα του ψυγειου και η θερμοκρασία-ψύκη μεταφέρεται με ανεμιστήρες στο εσωτερικό απο τις σχισμές που υπάρχουν κατά κύριο λόγο στην πλάτη του ψυγειου( εσωτερικά) . στα μη No frost ψυγεία έπρεπε να κάνουμε απόψυξη ώστε να λίωσει ο πάγος απο τα τοιχώματα. το ίδο γίνεται και στα No frost ψυγεία με την διαφορά ότι δεν το κάνουμε πλεον εμεις αλλα γινεται μόνο του. υπάρχει λοιπόν πείπτωση πολλές φορές που εχει ησυχία στο σπιτι ( βραδυ) να ακούμε και κρακ κρακ οπως οταν σπάει ο πάγος καθως και διάφορους άλλους ''εξωγήινους ' ήχους που δεν τους ειχαμε ακουσει ξανά.

καταληγωντας ,όσο και να κοπανας την πόρτα αυτο δεν θα αλλάξει. παράξενο να σου φανει αν το κάνει συνεχώς non stop.

ελπίζω να σε βοήθησα.

αν παρόλα αυτά θες να μαθεςι περισσοτερα, μπορεις να καλεσεις το service Της εταιριας 2104277700 και να σε βοηθησουν τηλεφωνικά ( μαλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι φαινεται το ανεμιστηρακι εχει αρχισει να κανει κολπα.. αν σου ειναι τοσο ενοχλητικο, και εφοσον πιανουν τα χερια σου, οι λυσεις ειναι 2... ειτε αναλογως το μοντελο βρισκεις τον ανεμιστηρα κ τον αλλαζεις (κοστολογιο διαφερει απο ψυγειο σε ψυγειο), ειτε ριχνεις λιπαντικο στο ανεμιστηρακι και οσο κρατησει.

Δοκιμασε πρωτα να κανεις μια ΚΑΛΗ αποψυξη πρωτα, μπας και ο θορυβος ειναι απο παγο που βρισκει πανω το ανεμιστηρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Djzan είπε

Λοιπόν, ας μάθουμε εξ αρχης τι σημαίνει No Frost. No frost ειναι η τεχνολογία η οποία δεν αφήνει να δημιουργηθει πάγος στο εσωτερικό του ψυγείου. παρόλα αυτά για να μπορέσει να έχει ψύξη ο εσωτερικός χώρος του ψυγείου, κάπου θα πρέπει να δημιουργηθεί ο πάγος. αυτό λοιπόν γίνεται μέσα στα τοιχώματα του ψυγειου και η θερμοκρασία-ψύκη μεταφέρεται με ανεμιστήρες στο εσωτερικό απο τις σχισμές που υπάρχουν κατά κύριο λόγο στην πλάτη του ψυγειου( εσωτερικά) . στα μη No frost ψυγεία έπρεπε να κάνουμε απόψυξη ώστε να λίωσει ο πάγος απο τα τοιχώματα. το ίδο γίνεται και στα No frost ψυγεία με την διαφορά ότι δεν το κάνουμε πλεον εμεις αλλα γινεται μόνο του. υπάρχει λοιπόν πείπτωση πολλές φορές που εχει ησυχία στο σπιτι ( βραδυ) να ακούμε και κρακ κρακ οπως οταν σπάει ο πάγος καθως και διάφορους άλλους ''εξωγήινους ' ήχους που δεν τους ειχαμε ακουσει ξανά.

καταληγωντας ,όσο και να κοπανας την πόρτα αυτο δεν θα αλλάξει. παράξενο να σου φανει αν το κάνει συνεχώς non stop.

ελπίζω να σε βοήθησα.

αν παρόλα αυτά θες να μαθεςι περισσοτερα, μπορεις να καλεσεις το service Της εταιριας 2104277700 και να σε βοηθησουν τηλεφωνικά ( μαλλον).

No Frost δεν έχουνε σωλήνες στα τοιχώματα, ψύξη με πάγο κάνουνε στα igloo όχι στα ψυγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Klausx είπε

No Frost δεν έχουνε σωλήνες στα τοιχώματα, ψύξη με πάγο κάνουνε στα igloo όχι στα ψυγεία.

και εσυ απο τους τεχνικούς - κατασκευαστες- ειδικούς εισαι ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα σε siemens μου συντόνιζε από πίσω το κομπρεσέρ με τον πλαστικό του πιάτο που μαζεύει την υγρασία. (ολοκαίνουριο-χρυσοπληρωμένο) 

Εβαλα μια διπλωμένη χαρτοπετσέτα ανάμεσα και σταμάτησε ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...