Προς το περιεχόμενο

Έχει κανείς elpedison για ηλεκτρικό ρέυμα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Κάπου άκουσα ή διάβασα εδώ μέσα (με επιφύλαξη το μεταφέρω) ότι τυχόν μετάβαση σε εναλλακτικό πάροχο απαιτεί προσκόμιση πιστοποίησης καταλληλότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (λήγει κάθε 15 έτη), οπότε παλιές παροχές (άνω της 15ετίας) ας έχουν υπόψη και αυτό το "κρυφό" κόστος.

Είσαι σίγουρος? Θεωρώ ότι βγαίνει αρκετά λιγότερο στις μικρές καταναλώσεις.

Και στην ΔΕΗ να είσαι, κάθε 14 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να εκδόσεις νέο πιστοποιητικό της ηλεκτρικής εγκατάστασης και να το δόσεις στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Εξαρταται, αν το συγκρίνεις με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες η με την Ζιμπάμπουε

Απ' ότι θυμάμαι η Ελλάδα είναι μέλος της ε.ε 

Εγώ ας πούμε πληρώνω 24 ευρώ για 6mbps (24 θεωρητικά) 

Σε ποια άλλη χώρα χρεώνουν 4 ευρώ το 1mbps?

Εγραψα οτι υπαρχει θεμα στις ταχυτητες και μεγαλο κιολας προφανως,πχ ο γονεις μου εχουν προγραμμα στη wind με απεριοριστα σταθερα,500 λεπτα στα κινητα,24 mbps με 17ευρω το μηνα δε το λες και κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οτι σε λιγο ο ανταγωνισμος θα ριξει της τιμες οπως εγινε με την τηλεφωνια.

Αλλιως ακομα θα πληρωναμε 50€ για 8mbit γραμμη χωρις τις κλησεις και θα μας χρεωναν και την αναγνωριση .... (ΟΤΕ 2003-2004)

σιγα που έριξε τις τιμες..

στο ρευμα παντως δεν γινετε έτσι. δεν πουλάς αέρα πουλάς ρευμα/ενεργεια. εχει κοστος και ειναι συγκεκριμένο. ακόμη και να δουλεψει οπως λες ο ανταγωνισμος οι διαφορες θα ειναι απειροελάχιστες γιατι και οι πάροχοι πληρώνουν το ρευμα οπως η δεη για να το αγοράσουν πριν στο πουλήσουν. το μονο που έχουν λιγότερο απο την δεη ειναι λειτουργικα έξοδα αλλα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν ακόμη την δεη διοτι παρόλο που έχει μεγαλύτερα έξοδα μπαίνει μεσα κάθε μερα και ειναι πτωχευμενη αλλα δεν κλείνει. δηλαδη για να έχεις ανταγωνισμο θα ακριβύνει η δεη, δεν θα πέσουν οι τιμές των άλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Και πόσα ποιανουν?

12 καθαρα που δεν ειναι πολλα,αλλα σταματαω το off-topic εδω

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

σιγα που έριξε τις τιμες..

στο ρευμα παντως δεν γινετε έτσι. δεν πουλάς αέρα πουλάς ρευμα/ενεργεια. εχει κοστος και ειναι συγκεκριμένο. ακόμη και να δουλεψει οπως λες ο ανταγωνισμος οι διαφορες θα ειναι απειροελάχιστες γιατι και οι πάροχοι πληρώνουν το ρευμα οπως η δεη για να το αγοράσουν πριν στο πουλήσουν. το μονο που έχουν λιγότερο απο την δεη ειναι λειτουργικα έξοδα αλλα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν ακόμη την δεη διοτι παρόλο που έχει μεγαλύτερα έξοδα μπαίνει μεσα κάθε μερα και ειναι πτωχευμενη αλλα δεν κλείνει. δηλαδη για να έχεις ανταγωνισμο θα ακριβύνει η δεη, δεν θα πέσουν οι τιμές των άλλων. 

Ηδη ανακοινωσαν οτι τη μειωση του φπα (6%απο 13%)θα τη βαλουν ξανα στα τιμολογια του ρευματος για να πηγαινει στη ΔΕΗ και αμα βαλεις και την μειωση της εκπτωσης στο 10 απο 15 στους καλοπληρωτες εχουμε 2 αυξησεις μονο φετος...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ενέργεια οι τιμές δεν προβλέπεται να μειωθούν ιδιαίτερα αλλά να αυξάνονται αργά, η τηλεφωνία είναι διαφορετική δεν θέλει καύσιμο για να λειτουργήσει αλλά μόνο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, greengr21 είπε

12 καθαρα που δεν ειναι πολλα,αλλα σταματαω το off-topic εδω

Ηδη ανακοινωσαν οτι τη μειωση του φπα (6%απο 13%)θα τη βαλουν ξανα στα τιμολογια του ρευματος για να πηγαινει στη ΔΕΗ και αμα βαλεις και την μειωση της εκπτωσης στο 10 απο 15 στους καλοπληρωτες εχουμε 2 αυξησεις μονο φετος...

6% δεν νομίζω οτι πέρασε ποτε στα τιμολόγια της δεη. Το άλλο ειναι ήδη 10% 

 

edit οντως ειναι 6% τωρα δεν το είχα προσέξει. Πάντως με την έκπτωση δεν ξέρω τι παιζει η δεη λεει οτι ειναι 10% εμένα ειναι 15%. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nvel είπε

στην ενέργεια οι τιμές δεν προβλέπεται να μειωθούν ιδιαίτερα αλλά να αυξάνονται αργά, η τηλεφωνία είναι διαφορετική δεν θέλει καύσιμο για να λειτουργήσει αλλά μόνο δίκτυο

Ολα αυτα επειδη δεν εχουμε φτιαξει αρκετα  αιολικα παρκα και υδροηλεκτρικους σταθμους και βασιζομαστε στον λιγνιτη.

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

6% δεν νομίζω οτι πέρασε ποτε στα τιμολόγια της δεη. Το άλλο ειναι ήδη 10% 

edit οντως ειναι 6% τωρα δεν το είχα προσέξει. Πάντως με την έκπτωση δεν ξέρω τι παιζει η δεη λεει οτι ειναι 10% εμένα ειναι 15%. 

Αλλαξε στο 10% απο 1 ιουνιου

Επεξ/σία από k_w_t
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΑΠΕ αν και έχουν δωρεάν καύσιμο έχουν μεγαλύτερες τιμές πώλησης ενέργειας από τους θερμικούς σταθμούς γιατι έχουν μεγάλο κόστος εγκατάστασης που πρέπει να αποσβεστεί οπότε όσο αυξάνεται η διείσδυση τους στο δίκτυο τόσο θα αυξάνεται και το κόστος της ενεργειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ετσι ψάρωσαν την ξαδέλφη πήγε....... διαφορά είναι ελάχιστη.... αυτό που διαφέρει ουσιαστικά είναι τιμή ανα kw (εμ που το μεγαλύτερο ποσοστό είναι πάγιο και λοιπές χρεώσεις προς το κράτος που δεν αλλάζουν καθώς είναι φόρος)

 

εκεί που συμφέρει αν εχεις μεγάλη κατανάλωση (επίχριση πχ)

γενικός καλή φάση θα ήταν να γλιτώναμε την φορολογία (που στα απλά νοικοκυριά ειναι χαλαρά 50 60% ολου του ποσού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ολα αυτα επειδη δεν εχουμε φτιαξει αρκετα  αιολικα παρκα και υδροηλεκτρικους σταθμους και βασιζομαστε στον λιγνιτη.

Αλλαξε στο 10% απο 1 ιουνιου

τωρα ειδα τον τελευταιο λογαριασμο και 10% δεν ειναι. δηλαδη έχω συνολο 52ε και έκπωση 4.95 αλλα η έκπτωση ειναι στο ρευμα οχι στα δημοτικά τελη (νομιζω) που ειναι 33ε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

6% δεν νομίζω οτι πέρασε ποτε στα τιμολόγια της δεη. Το άλλο ειναι ήδη 10% 

edit οντως ειναι 6% τωρα δεν το είχα προσέξει. Πάντως με την έκπτωση δεν ξέρω τι παιζει η δεη λεει οτι ειναι 10% εμένα ειναι 15%. 

Μηπως ειναι πιο παλιος εκκαθαριστικος?γιατι εχει αλλαξει σε 10% σε εμενα με τον προσφατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

τωρα ειδα τον τελευταιο λογαριασμο και 10% δεν ειναι. δηλαδη έχω συνολο 52ε και έκπωση 4.95 αλλα η έκπτωση ειναι στο ρευμα οχι στα δημοτικά τελη (νομιζω) που ειναι 33ε.. 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-10-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-10-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Μηπως ειναι πιο παλιος εκκαθαριστικος?γιατι εχει αλλαξει σε 10% σε εμενα με τον προσφατο

ιουλίου

 

εδιτ

3.    Πώς εφαρμόζεται η έκπτωση;

Η έκπτωση 10% υπολογίζεται επί των χρεώσεων προμήθειας του Εκκαθαριστικού λογαριασμού και το ποσό της έκπτωσης εμφανίζεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό (είτε είναι έναντι, είτε εκκαθαριστικό) με το λεκτικό «Έκπτωση Συνέπειας 10%».

Συγκεκριμένα αφορά:

- για τους πελάτες με τιμολόγιο Γ1, Γ1Ν: το 10% του ποσού του παγίου και της αξίας ενέργειας

- για τους πελάτες με τιμολόγιο Γ21, Γ22 και Γ23: το 10% του ποσού του παγίου, της αξίας ενέργειας και της αξίας της ισχύος (όπου υπολογίζεται)

- για τους πελάτες με τιμολόγιο ΒΓ, ΒΧ και ΒΥ: το 10% του ποσού της αξίας ενέργειας, της αξίας ισχύος και της αξίας CO2.

Δεν υπολογίζεται έκπτωση :

-     στον έναντι λογαριασμό, καθώς είναι κατ’ εκτίμηση λογαριασμός

-     στα ποσά δόσεων τυχόν διακανονισμού

 

 

αρα πρέπει να δω τον προηγούμενο και όχι αυτον. και ναι έιναι 10%, δεη ο προηγουμενος ηταν 49.50

dei.JPG

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

οι ΑΠΕ αν και έχουν δωρεάν καύσιμο έχουν μεγαλύτερες τιμές πώλησης ενέργειας από τους θερμικούς σταθμούς γιατι έχουν μεγάλο κόστος εγκατάστασης που πρέπει να αποσβεστεί οπότε όσο αυξάνεται η διείσδυση τους στο δίκτυο τόσο θα αυξάνεται και το κόστος της ενεργειας

η ΔΕΗ αγοραζει το ρευμα απο τους ιδιωτες και το πουλαει φτηνοτερα στους καταναλωτες. Στην υγεια μας.

Το ρευμα στη ΔΕΗ αυξανεται γιατι εχει συμφωνηθει εδω και 10 χρονια. Πρεπει να αυξηθει σιγα σιγα πραγμα που γινεται εδω και χρονια. Οσο και να προσπαθουν δεν πειθουν οτι γι αυτο δεν φταινε οι συμφωνιες με την Ε.Ε. αλλα η κακη διαχειριση της ΔΕΗ.

Και το σταθερο τηλεφωνο καποτε τσαμπα ηταν. Δε βλεπω να υπαρχει τετοιο συμβολαιο τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...