Προς το περιεχόμενο

The Boys (Amazon Prime-2019)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 531
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν η αποδόμηση των supes ξεκίνησε από το the boys αλλά μ'αρέσει αυτή η προσέγγιση. 

Πρόσφατα διάβασα το American alien που καταπιάνεται με έναν superman με ανθρώπινες αδυναμίες και το λάτρεψα. 

 

Μιας και τρέχω ταυτόχρονα comic και σειρά έχω να πω πως μόνο ο κορμός είναι ίδιος τα όσα διαδραματιζονται είναι τελείως διαφορετικά χωρίς αυτό να ναι κακό. Προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο. 

Long live comixology με τις προσφορές του!!! 

 

Α ναι, τη σειρά δεν την κατέβασα, ενεργοποίησα Amazon prime 7ημερο και το 6μηνο με 2,99€. OK δεν έχει το περιεχόμενο του Netflix αλλά μιας και βλέπω ταυτόχρονα με το Boys το the man in the high castle εχω πάθει πλάκα με τα production values. OK Δεν έχει πολλούς ελληνικούς υπότιτλους αλλά προσωπικά τα subs με ενδιαφέρουν μόνο όταν βλέπω με τη γυναίκα κάποια σειρά και για την ώρα δεν έχω κάποιο θέμα μιας και έχει κολλήσει με το baywatch στην cotetv 😄🤣😄🤣

 

Εδώ και τα γαλλικά του frenchie πιάνω παρόλο που ένα ταπεινό c1 έχω και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη γλώσσα επισταμένως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποδομηση των superheroes ξεκινησε με το Watchmen και το American Flagg το 80.

το Boys ειναι μια καφρικη σατιρα των πιο γνωστων κομικ IPs (Justice League, X-Men, Νew Mutants, κτλ), ποτισμενη με την αγαπημενη θεματολογια του Ennis,  οπως ο WW2 και ο στρατος γενικοτερα, η αγαπη του για την Αμερικη, δεν θυμαμαι αν ειχε καταπιαστει και με την θρησκεια.

αν ενδιαφερεσαι, να προτεινω και ενα αλλο κομικ που δεν ειναι σατιρα λλα κανει κατι παρομοιο, δηλαδη φτιαχνει την δικια του εκδοχη των F4 και τους χρησιμοποιει ως τους κεντρικους κακους στην ιστορια. ειναι το Planetary του Ellis, το οποιο εχει τα παντα μεσα απο John Woo και James Bond μεχρι Lovecraft και time-travel/multiverses. ελπιζω καποια στιγμη να γυριστει σε σειρα, ειναι πολυ καλο κομικ. γενικα οιEllis και Ennis ειναι απο τους αγαπημενους μου συγγραφεις κομικ, ο καθενας με το δικο του ξεχωριστο στυλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/8/2019 στις 12:01 ΠΜ, Tzimaras είπε

Υπότιτλους(GR) που βρήκατε ρε αλάνια?

Πουθενα :P

Την ειδα κι εγω σε 2-3 μερες

Και ηταν καλυτερη απ οσο περιμενα, 

γενικα οσο πηγαινε προς το τελος βελτιωνοταν

Και το καλο για μενα ειναι οτι δεν ηταν πουθενα προβλεψιμη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ καλη σειρα την τελειωσα και εγω. Μου αρεσε πολυ η Starlight και ο MM, φυσικα και ο Homelander, οι υπολοιποι σχεδον δεν καναν σχεδον τπτ. Θα ηθελα να δω λιγο παραπανω απο A-train. Deep, Black Noir. Ειχε και μουσικαρα. Το 8.8 του imdb νομιζω ειναι απολυτα αντιπροσευτικο για αυτη τη σειρα. Ανυπομονω για τη 2η σεζον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 24/8/2019 στις 12:37 ΠΜ, KilliK είπε

το Boys ειναι μια καφρικη σατιρα των πιο γνωστων κομικ IPs (Justice League, X-Men, Νew Mutants, κτλ)

Δεν επιασα ακριβως τα Xmen, New Mutants references παρεμπιπτοντως. Για Justice Legue δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω διαβασει παρα σουπερ ελαχιστα DC comics, αλλα πλην του concept "Team of Super Heroes" δεν βρηκα συσχετισμους.

Τελειωσα κι εγω τη σειρα, ηταν εξαιρετικη και δεν το περιμενα οταν την αρχισα. Ανυπομονω για τη δευτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο κομιξ αναφερομαι. υπαρχει ολοκληρη ιστορια που παρωδει τον Χavier (ως παιδεραστη) και την σχολη του για προικισμενους νεους.  υπαρχει και μια αλλη μικροτερη ιστορια με παιδια με υπερδυναμεις, τα οποια ειναι και ατομα με ειδικες αναγκες. την συγκεκριμενη ιστορια δεν υπαρχει περιπτωση να την δειξουν στη σειρα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stormrain είπε

Δεν επιασα ακριβως τα Xmen, New Mutants references παρεμπιπτοντως. Για Justice Legue δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω διαβασει παρα σουπερ ελαχιστα DC comics, αλλα πλην του concept "Team of Super Heroes" δεν βρηκα συσχετισμους.

Τελειωσα κι εγω τη σειρα, ηταν εξαιρετικη και δεν το περιμενα οταν την αρχισα. Ανυπομονω για τη δευτερη!

Στην ουσία στο κόμικ (και στην σειρά) κάθε μέλος είναι λες και είναι μέλος της Justice League, από άποψη υπερδυνάμεων και άλλων χαρακτηριστικών.

Ο Homelander έχει ίδιες δυνάμεις με τον Superman, και είναι ο πιο δυνατός στην ομάδα, απλώς του έχουν βάλει και τονισμένα αμερικάνικα στοιχεία, όπως στον Captain America.

Η Quene Maeve είναι σχεδόν αντιγραφή της Wonder Woman σε δυνάμεις και εμφάνιση.

Ο A-Train έχει την ταχύτητα όπως ο Flash, απλώς είναι πολύ πιο αργός.

Ο Deep ίδιες δυνάμεις με τον Aquaman, και έχει κάνει και αναφορά στην Ατλαντίδα.

Υπάρχει και ένας άλλος, νομίζω τον λένε Jack from Jupiter, που μοιάζει πολύ με τον Martian Manhunter.

Στην σειρά τον τελευταίο τον αντικατέστησαν με τον Transculent, ο ο οποίος νομίζω δεν έχει ανάλογο. Το να μην μπορεί να καταστραφεί το έχει βέβαια ο Luke Cage της Marvel αν δεν κάνω λάθος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Boys[Season 1]

the-boys.jpg

Μια αρκετα πρωτοτυπη και ενδιαφερον σειρα με θεμα τους υπερηρωες τις ολες αδυναμιες τους την προωθηση και το χρημα που παιζετε απο πισω παραγωγης amazon. Πρωταγωνιστες ειναι οι εξαιρετικοι Antony Starr απο το Banshee, Karl Urban απο το Star Trek και Jack Quaid απο το Hunger Games. Αρκετα δεμενο σεναριο με μπολικο splatter και αιμα, οι ισορροπίες αλλαζουν συνεχως. Η Moriarty πανεμορφη κοπελα και ελπιζω να την δουμε σε πολλες ταινιες μελλοντικα. Ωραιο το cliffhanger και περιμενουμε την δευτερη σεζον μεσα στο 2020. 8.8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...