Προς το περιεχόμενο

Ρισκάρεις για να σώσεις κάποιον ή κάνεις την πάπια;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 2 μέρες εκεί που περπατούσα πέτυχα μπροστά μου δύο άτομα να δέρνουν ανελέητα έναν άλλον. Μιλάμε για πολύ ξύλο, δυνατές μπουνιές στο πρόσωπο σε σημείο να νομίζεις ότι θα τον σκοτώσουν.

Δεν άντεξα το θέαμα και προσπάθησα να το σταματήσω με αποτέλεσμα να μπλέξω κι εγώ. Ο ένας επιτέθηκε και σε μένα επειδή θεώρησε ως θράσος την παρέμβασή μου.

Τελικά κατάφερα να τον ηρεμήσω κάπως και γλίτωσα χωρις να πέσει ξύλο. Κινδύνεψα όμως πολύ γιατί ο τύπος ήταν τελείως αφινιασμενος και εκτός ελέγχου. Θα μπορούσε να είχε συμβεί οτιδήποτε, ακόμα και ακραία πράγματα.

Από τότε σκέφτομαι το περιστατικό και φιλοσοφώ χωρις να μπορώ να καταλήξω κάπου αναρωτούμενος ποια είναι η σωστή αντίδραση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Κάνεις την πάπια αφήνοντας τον άλλον στην μοίρα του ή ρισκάρεις και παρεμβαίνεις;

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ολο το θέμα είναι καθαρά λαχείο μου έχει τύχη 4 φορές να μπλακω σε κάτι τέτοιο....

3 από της 4 όλα καλά μια φορά μου επιτέθηκε ενας και αναγκαστικά να απαντήσω , δυστιχος τον πέτυχα περίεργα ....

 

να μην πολυλογο 2 βδομαδιτσες πέρασα στο κελί 🤣 με έσωσε ότι είχε camera απέναντι και όλο το θέμα πέρασε σαν αυτοάμυνα αλλιώς 2 βδομάδες θα ήταν μερικά χρονάκια (δεν έγινε στην Ελλάδα όλο το θέμα, εδώ θα σάπιζα ακόμη στην φυλακή)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικίνδυνη κατάσταση για την οποία σαφώς και μόνο μπορεί να επέμβει μόνο αστυνομία. Θα μου πεις μέχρι να ρθει τα πράγματα να είναι διαφορετικά ωστόσο θεωρώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο να προσπαθήσεις να χωρίσεις αγνώστους που είδες στο δρόμο να πλακώνονται μόνος σου.

Εγώ το πολύ πολύ να φώναζα από απόσταση, δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι ο άλλος ή οι άλλοι πόσο μάλλον δεν ξέρεις αν κουβαλάνε και κανένα μαχαίρι.

Έτυχα να πέσω κάποτε σε άτομο που έκλεβε αυτοκίνητο, μόνος μου κυριακάτικο βράδυ χειμώνα σε ερημική περιοχή χωρίς μπαταρία στο κινητό. Μόλις συνειδητοποίησα τι έκανε και μόλις συνειδητοποίησε ότι τον είδα γύρισα από την άλλη και την έκανα με ελαφρά. Δε μπορούσα να ξέρω αν ήταν κάποιος άλλος μαζί του και θεώρησα ότι ήταν άκρως επικίνδυνο να τον αποτρέψω.

Επεξ/σία από 1988panos2171
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι γνωστοί σου πρέπει να πας αφού καλέσεις την αστυνομία πρώτα. 

Αν είναι άγνωστοι μόνο τηλέφωνο στην αστυνομια αφού δεν ξέρεις τι είναι ο καθένας και ποιος έχει δίκιο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι απαντηση ειναι δυσκολο να δωθει σε ενα τετοιο ερωτημα. ειναι ξεκαθαρα πολυπαραγοντικο το θεμα.

για τι ατομα μιλαμε; οδοντογλυφιδες ή ντουλαπες; ειναι αλλοι δικοι τους γυρω; τι μερα, τι ωρα, και που συμβαινει το περιστατικο; γυρω σου εχεις καναν "νεο" να βοηθησει, ή είναι ολοι γεροι και γριες; αυτα και πολλα αλλα πρεπει να ληφθουν υποψιν στο διαστημα που μεσολαβει απ'τη στιγμη που αντιλαμβανεσαι το συμβαν εως να αποφασισεις. και επειδη ειναι πολυ λιγη η ωρα αντιδρασης και πολλα τα ερωτηματα που πρεπει να αναλυσεις, το καλυτερο που εχεις να κανεις νομιζω ειναι να φωναζεις την αστυνομια γενικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περί αστυνομίας δεν έχουν νόημα. Μέχρι να έρθει η αστυνομία το θύμα ή θα τραυματιστεί βαρύτατα ή θα πεθάνει.

Ως προς το επιχείρημα "δεν ξέρεις ποιος έχει δίκιο", δεν με αφορά το ποιος έχεις δίκιο. Και ο χειρότερος εγκληματίας να είναι το θύμα, δεν δικαιολογείται να τρώει ξύλο.

Ως προς το κάνε την πάπια γιατί ρισκάρεις, το καταννοώ απόλυτα, καταννόηση που ενισχύεται κι απ' το σοκ του περιστατικού. Αυτό που σκέφτομαι όμως ως αντεπιχείρημα είναι πως αν ήμουν εγώ το θύμα, θα ήλπιζα στην παρέμβαση κάποιου για να σωθώ.

Εναλλακτικά: αν πετυχαίνετε βιασμό κοπέλας από θύτη ντουλάπα, σε μέρος χωρίς άλλο κόσμο, θα περνάτε και πάλι την αστυνομία κρυμμένοι πίσω από θάμνο;

 

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν ξεκινούσα κατά τις 4.30 το πρωί με τα πόδια ένα μισάωρο μέχρι να φτάσω. είχα πέτυχα 3 φορές άτομα να κλέβουν μηχανές αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ. απλά άλλαζα πεζοδρόμιο και συνέχιζα για τη δουλειά. θα μου πεις αν έβαζα τις φωνές από μακρυά μπορεί να τους τρόμαζα αλλά μπορεί και να γινόταν τίποτα άλλο. 

  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εμπλακείς σε μια τέτοια ιστορία, θα πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αυτοπροστατευθείς, αν κάτι πάει στραβά για σένα. Ή αν υπάρχουν και άλλοι εκεί γύρω που θα πλησιάσουν να βοηθήσουν. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τι καρυδιάς καρύδι είναι ο καθένας από τους εμπλεκόμενους.

Θυμάμαι ένα περιστατικό που έγινε μπροστά μου πέρυσι. Προχωρούσα σε ένα πεζοδρόμιο του Γαλατσίου ένα βροχερό βράδυ, κρατώντας την ομπρέλα μου. Στο δρόμο δίπλα μου, ένα αυτοκίνητο προσπέρασε ένα μηχανάκι, όχι με μεγάλη ταχύτητα και προφανώς τον πιτσίλισε με νερό. Πενήντα μέτρα πιο κάτω το αυτοκίνητο σταμάτησε σε κόκκινο φανάρι και ο οδηγός έκανε ένα νόημα συγγνώμης στον οδηγό της μηχανής.  Και ξαφνικά σε χρόνο dt, έγινε το έλα να δεις. Ο μοτοσυκλετιστής έβγαλε μαχαίρι και προσπάθησε να επιτεθεί στον οδηγό του αυτοκινήτου στο παράθυρο του. Ο άλλος άνοιξε την πόρτα του και κατέβηκε κρατώντας με τα δύο του χέρια ένα περίστροφο. Σε ένα λεπτό τον είχε ακινητοποιήσει κάτω στον δρόμο και του είχε περάσει χειροπέδες. Ήταν αστυνομικός και είχε απειληθεί από επίθεση με μαχαίρι.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περσι σε βιασμο ειχα επεμβει σε ρωσιδα που την ειχε κολλησει στο τοιχο .Ο τυπος ντουλαπα την ειχε ακολουθησει μεχρι τη πορτα της και δε καταλαβαινε απο οχι και φωνες  ....  Την αλλη μερα ηρθε η κοπελα -  οχι για  να πει ευχαριστω οπως νομιζα αλλα περιπου ηθελε και τα ρεστα . Τελος παντων θα το σκεφτομουν πολυ τωρα να ξαναανακατευτω . Μπορουσε να εχει βγαλει μαχαιρι η οτι αλλο ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Την αλλη μερα ηρθε η κοπελα -  οχι για  να πει ευχαριστω οπως νομιζα αλλα περιπου ηθελε και τα ρεστα 

Τι φάση; χαλάστηκε το ρωσιδάκι επειδή χάλασες τη φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Τι φάση; χαλάστηκε το ρωσιδάκι επειδή χάλασες τη φάση;

Νομιζεις οτι εκατσα να ακουσω ; Tης π@τανας γινεται εχουμε γινει λαγανας ..... αλλος ενας βιασμος στους τοσους καθημερινα που γινονται σε χερσ/μαλια/σταλιδα θα ηταν σιγα . Απλως θλιβομαι για τη καταντια καθε καλοκαιρι ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ρίσκαρα καθόλου, ούτε θα έμπαινα ανάμεσα σε κανέναν. Ίσως θα φώναζα από σχετική απόσταση, αλλά και αυτό αν, αρκετά θέματα έχω για να τρέχω και για αυτά σε γιατρούς/νοσοκομείο. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Για να εμπλακείς σε μια τέτοια ιστορία, θα πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αυτοπροστατευθείς, αν κάτι πάει στραβά για σένα. Ή αν υπάρχουν και άλλοι εκεί γύρω που θα πλησιάσουν να βοηθήσουν. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τι καρυδιάς καρύδι είναι ο καθένας από τους εμπλεκόμενους.

Θυμάμαι ένα περιστατικό που έγινε μπροστά μου πέρυσι. Προχωρούσα σε ένα πεζοδρόμιο του Γαλατσίου ένα βροχερό βράδυ, κρατώντας την ομπρέλα μου. Στο δρόμο δίπλα μου, ένα αυτοκίνητο προσπέρασε ένα μηχανάκι, όχι με μεγάλη ταχύτητα και προφανώς τον πιτσίλισε με νερό. Πενήντα μέτρα πιο κάτω το αυτοκίνητο σταμάτησε σε κόκκινο φανάρι και ο οδηγός έκανε ένα νόημα συγγνώμης στον οδηγό της μηχανής.  Και ξαφνικά σε χρόνο dt, έγινε το έλα να δεις. Ο μοτοσυκλετιστής έβγαλε μαχαίρι και προσπάθησε να επιτεθεί στον οδηγό του αυτοκινήτου στο παράθυρο του. Ο άλλος άνοιξε την πόρτα του και κατέβηκε κρατώντας με τα δύο του χέρια ένα περίστροφο. Σε ένα λεπτό τον είχε ακινητοποιήσει κάτω στον δρόμο και του είχε περάσει χειροπέδες. Ήταν αστυνομικός και είχε απειληθεί από επίθεση με μαχαίρι.

να βγαλεις μαχαιρι επειδη ο αλλος σε εβρεξε.. 

οδηγαω μηχανακια 10+ χρονια τωρα, αμα θελω να μη βραχω παιρνω αμαξι αλλιως δεχομαι οτι θα γινω παπι (δε φοραω (κακως) πληρη εξοπλισμο περα του κρανους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...